Ισπανία Fuerteventura

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Οι επομενες μερες που περασαν κυλησαν ηρεμα,επισκεφτηκαμε αλλες δυο φορες την παραλια sand dunes,ο αερας επιτελους ειχε κοπασει και την χαρηκαμε ακομα πιο πολυ.
Επισκεφτηκαμε την πρωτευουσα του νησιου οπου ειναι και το μεγαλυτερο λιμανι.Το puerto del rossario αν εξαιρεσεις το λιμανι ειναι μια πολυ ασχημη πολη,χασιμο χρονου για οποιον την επισκεφτει.
Ειχαμε σκεφτει να επισκεφτουμε και το νησι lanzarote αλλα τελικα δεν το καναμε.
Δεν εχω τιποτα αλλο να προσθεσω για το νησι,οι εντυπωσεις μου ειναι μοιρασμενες, γενικα τα συμπερασμματα που εβγαλα αυτη την εβδομαδα ειναι οτι :
Η αγγλιδα ξεναγος που μας προτεινε το νησι δεν μας συμπαθει και τοσο πολυ.
Τα καναρια νησια δεν εχουν καμια σχεση με εξωτικους προορισμους.
Η τακτικη που εχουν ακολουθησει οι ισπανοι με τον τουρισμο τους ειναι σε λαθος δρομο.Μου εκανε εντυπωση το ποσα πολλα μεσιτικα γραφεια υπηρχαν και το ποσα πολλα σπιτια υπηρχαν προς πωληση σε δελεαστικες τιμες μπορω να πω αν συγκρινω με την χαλκιδικη.Η fuerteventura ειναι ενα μερος αποκλειστικα φτιαγμενο για τους ξενους τουριστες πραγμα που δεν μου αρεσε καθολου.
Οι παραλιες τους αν εξαιρεσεις την sand dunes που εχει μια ξεχωριστη ομορφια δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο.
Υπηρχαν βεβαια και θετικα,αν εξαιρεσουμε τον δυνατο αερα που δεν ηταν συμμαχος μας για αρκετες μερες τελικα πετυχαμε τον σκοπο μας που ηταν να ξεκουραστουμε και να γεμισουμε τις μπαταριες,να κανουμε μερικα μπανια και να χαλαρωσουμε.
Αποκτησαμε ενα πολυ ωραιο μαυρισμα, α και το φαγητο τους, οπου και να φαγαμε
ηταν σε πολυ υψηλο επιπεδο.
Επισης στα θετικα να προσθεσω τις πολυ καλες τιμες,τις υποδομες του νησιου που δυστυχως δεν τις βρισκεις σε ελληνικα νησια,την συμπεριφορα τον λιγοστων ντοπιων που ηταν αψογη τις πολυ ομορφες γυναικιες παρουσιες(ισπανιδες εννοειται)
Αν με ρωτουσε καποιος αν θα ξαναπηγαινα,οχι δεν νομιζω.Αυτα ελπιζω να μην εγινα κουραστικος.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καθολου κουραστικος! Επιβεβαιωσες την εντυπωση που ειχα οτι τα καναρια δεν εχουν καμια σχεση με εξωτικους προορισμους.
Ευχαριστουμε που μας τα παρουσιασες οπως ακριβως τα ειδες :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ενδιαφέρουσα η ιστορία σου,κατατοπιστική..απομυθοποιεί την εντύπωση που είχα εγώ τουλάχιστον(αλλά και πολλοί άλλοι φαντάζομαι)σχετικά με τα Κανάρια νησιά...
Πάντως περάσατε γενικά καλά και σημαντικό στοιχείο αυτό που ανέφερες για την ευγένεια των κατοίκων...και τις οικονομικές τιμές..
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Και εγώ νόμιζα πως τα Κανάρια νησιά ήταν κάτι το ιδιαίτερο ως προορισμός. Ευτυχώς που διάβασα την ιστορία σου.:)
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ναι, πράγματι, πολύ κατατοπιστική η περιγραφή σου.
Μου έδωσες λύσεις σε διάφορα μελλοντικά ταξίδια μου στα Κανάρια.
Σε ευχαριστούμε.
 

finderboy

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Kαλημέρα
πρόσφατα επισκέφθηκα το FUERTEVENTURA και το LANZAROTE
Πράγματι η εικόνα που αντικρύζεις είναι διαφορετική από τα ελληνικά νησιά αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο να δεις και κάτι διαφορετικό. Οι τεράστιοι αμμόλοφοι ειδικά στο Corralejo είναι καταπληκτικοί, τα σεληνιακά τοπία από την λάβα είναι ανεπανάληπτα, οι παραλίες ατελείωτες ειδικά στα νότια του νησιού FUERTE στην περιοχή JANDIA, επίσης οι βόλτες με καμήλα στο La Lajita (Oasis park) και στο Timanfaya Park (Lanzarote) είναι μοναδικές.
Γραφικά χωριά με ωραίες εκκλησίες - SAN BETANCURIO
Πανέμορφες διαδρομές με άριστα διατηρημένους δρόμους (όχι όπως στα νησιά μας που η λακούβα και οι γκρεμοί καραδοκούν) πάνω στις κορυφογραμμές του νησιού FUERTE
Να αναφέρω και τα πολυτελή ξενοδοχεία με το παραδεiγματικό τους service
Επίσης, στα canaria τα αγαθά είναι αφορολόγητα που σημαίνει ότι αγοράζεις κοσμήματα, ρολόγια, αρώματα σε πολύ χαμηλές τιμές.
Ακόμα, ο καιρός είναι ιδανικός για το καλοκαίρι αλλά και το χειμώνα αφού η θερμοκρασία κυμαίνεται από 21-30οC.


Προτείνω ανεπιφύλακτα 5ήμερες διακοπές στο FUERTE και 2ήμερες διακοπές στο LANZAROTE
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Σιγουρα σε υποδομες ειναι χρονια μπροστα απο πολλα διαφημισμενα νησια μας,αλλα απο κει και περα δεν σου φανηκε το μερος λιγο ψευτικο?λιγο φταιχτο?
Ειχε αυτο τον διαολεμενο αερα την εποχη που πηγες?
 

finderboy

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Σιγουρα σε υποδομες ειναι χρονια μπροστα απο πολλα διαφημισμενα νησια μας,αλλα απο κει και περα δεν σου φανηκε το μερος λιγο ψευτικο?λιγο φταιχτο?
Ειχε αυτο τον διαολεμενο αερα την εποχη που πηγες?
Τον Σεπτέμβριο που πήγα ο καιρός ήταν αρκετά καλός, ο αέρας σε μέτρια επίπεδα ~4-5Bft

Το μόνο ψεύτικο θα μπορούσα να πω ήταν το πράσινο όπως οι φοίνικες που δεν φυτρώνουν στο νησί παρά μόνο μετά από ανθρώπινη παρέμβαση δεδομένου ότι νερό δεν υπάρχει σε γεωτρήσεις παρά μόνο μετά από αφαλάτωση - όπως μου είπε ένας Έλληνας που μένει τουλάχιστον 15 χρόνια στο νησί (από τουρίστας έγινε επιχειρηματίας)
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
χμμμ και μενα με απογοητευσε η περιγραφή σου! περιμενα κατι άλλο απο τα κανάρια.
σκοπευα να παω για πρωτοχρονια αλλα κατι ετυχε και το αναβάλαμε! τελος πάντων, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που έχει επισκεφτεί τα κανάρια προχώρησε λίγο παραπέρα από τον κλασσικό τουρισμό. Με ενδιαφέρει η γεωλογική προσέγγιση του νησιού. αν έχετε κάποιες πληροφορίες προς αυτή την κατεύθυνση , παρακαλώ διαφωτίστε με!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
xelidoni δεν ξερω αν διαβασες την ιστορια μου για τα καναρια νησια,,ιδιως την τενεριφη την γυρισα ολοκληρη.τι ακριβως ομως εννοεις ως γεωλογικη προσεγγιση?διαβασε το κεφαλαιο που εχω για το ορος teide.και οτι αποριες εχεις πες μου.
 

Maria malekaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Για την επομενη μερα ειχαμε σχεδιασει μια διαδρομη προς το κεντρο του νησιου και δυτικα.Ετσι και εγινε λοιπον,πρωτη μας σταση το χωριο la oliva Γραφικο χωριουδακι χωρις να ειχε τιποτα το ιδιαιτερο με μια ομορφη εκλησια στην πλατεια του χωριου.Κατσαμε σε ενα καφενεδακι που ειχε εκει κοντα.Μιλησαμε για λιγο με εναν θαμωνα ο οποιος απορησε που ειμασταν απο την ελλαδα.Γενικα σε οποιον λεγαμε οτι ημασταν απο την ελλαδα μας απαντουσαν οτι πρωτη φορα εβλεπαν ελληνα στο νησι.Ισως να ημασταν και οι πρωτοι, δεν ξερω. Επομενη σταση η παραλια el cotillo.Μια απο τα ιδια με την πρωτη μερα,ο δυνατος αερας ηταν τοσο ενοχλητικος που δεν μπορουσες να κατσεις για πολυ ωρα ενω κοκκινες σημαιες σου απαγορευαν να κολυμπησεις.Φευγουμε κι απο κει,ακολουθησαμε μια γραφικη διαδρομη προς το κεντρου του νησιου και φτασαμε στην antiqua.Μια απο τα ιδια,τιποτα το ιδιαιτερο,καμια ιδαιτερη αρχιτεκτονικη,πανομοιοτυπα βαρετα σπιτια,το μονο που κραταμε: ωραιοι ευγενικοι ανθρωποι και τα εξαιρετικα tapas που γευτηκαμε.
Για το βραδυ ειχαμε κλεισει τραπεζι στο πιο διασημο εστιατοριο του corralejo,los pepos.Μικρο μαγαζι αλλα πολυ ομορφη ατμοσφαιρα,δοκιμασαμε μια εξαιρετικη paela,γαριδομακαροναδα ,τα αγαπημενα μου θαλασσινα,ηπιαμε αφθονο κρασι,γενικα εκεινη την μερα τουλαχιστον το στομαχι μας εμεινε απολυτα ικανοποιημενο.
Απόλαυσα το γραφικό σου στυλ. Σε ευχαριστώ πολυ για τις εικόνες που μ μετέφερες. Τώρα διάλεξα να πάω Τενερίφη. Χαχα
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom