Ινδονησία Gili Islands

pantelis_k

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ - ΜΠΑΛΙ - GILI
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλησπέρα σε όλους. Ετοιμάζομαι γα ταξίδι το Σεπτέμβριο για Σιγκαπούρη - Ubud και τέλος Gili Trawangan με διαμονή περίπου 4 βράδια σε κάθε ένα και θέλω τη βοήθεια σας για το τελευταίο, σε περίπτωση που γνωρίζετε.
Είναι εύκολο να μετακινηθείς στο νησί και τι μέσα υπάρχουν? Είδα ότι τα περισσότερα μαγαζιά για φαγητό, ποτό κτλπ είναι απ'την δεξιά πλευρά του νησιού. Αν το ξενοδοχείο είναι στη μέση του νησιού ή απ'την άλλη πλευρά πως γίνονται οι μετακινήσεις? Αν θές να πας για ένα ποτό το βράδυ είναι εφφικτό να περπατήσεις ή έχεις θέμα?
ευχαριστώ
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Αν θυμάμαι καλά, οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές, όλα γίνονται με τα πόδια ή με κάρα που σέρνουν βόδια...:haha: Πολλές μου φαίνονται 4 μέρες εκεί πάντως, εγώ 2 άντεξα και μετά βουρ πίσω για το αγαπημένο και λατρεμένο Ubud & περίχωρα.
 

pantelis_k

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ - ΜΠΑΛΙ - GILI
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
GTS ευχαριστώ. Πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο μετά το Ubud να κατευθυνθώ προς Gili ή είναι καλύτερα να πάω Nusa Dua? Από φωτογραφίες που είδα το μόνο που αξίζει στη Nusa Dua είναι τα 5* ξενοδοχεία και η παραλία δεν λέει και τίποτα.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Η Νusa Dua πραγματι δεν εχει να επιδειξει τιποτε αλλο περα απο τα ξενοδοχεια και το εμπορικο της κεντρο. Και για να κανεις μπανιο στην παραλια της πρεπει να εισαι ενοικος καποιου απο τα ξενοδοχεια της.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Μακριά από Nusa Dua, είναι το χειρότερο μέρος με διαφορά στο νησί (βλάστηση, τοπία, αξιοθέατα), μόνο ο (γνωστός) ναός αξίζει προς τα εκεί κάτω και θα πάτε φυσικά από Seminyak (νότο γενικώς). Για μένα να πάτε Gili, είναι ωραία, αλλά εγώ βαρέθηκα μετά από 2 μέρες. Το Ubud και τα περίχωρά του είναι αξέχαστα. Περπατήστε πολύ γύρω από το Ubud, αφήστε οδηγούς με τζιπ και κουραφέξαλα για πιο μακριά και ανακαλύψτε μόνοι σας χωριά, φύση κτλ κτλ με κανέναν τουρίστα ή ελάχιστους.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
... Gili Trawangan με διαμονή περίπου 4 βράδια σε κάθε ένα και θέλω τη βοήθεια σας για το τελευταίο, σε περίπτωση που γνωρίζετε.

Είναι εύκολο να μετακινηθείς στο νησί και τι μέσα υπάρχουν?
Είδα ότι τα περισσότερα μαγαζιά για φαγητό, ποτό κτλπ είναι απ'την δεξιά πλευρά του νησιού. Αν το ξενοδοχείο είναι στη μέση του νησιού ή απ'την άλλη πλευρά πως γίνονται οι μετακινήσεις?

Ναι, είναι πολύ εύκολες οι μετακινήσεις. Δεν υπάρχουν τροχοφόρα, απαγορεύονται. Όπως λέει και ο GTS, μόνο λίγα κάρρα, ελάχιστα ποδήλατα (νοικιάζουν απέναντι απ' τη σκάλα που σε κατεβάζουν οι βάρκες) ή με τα πόδια. Για να κάνεις τον γύρο του νησιού με τα πόδια (που θα τον κάνεις - είναι μια από τις δραστηριότητες που θα έχεις εκεί) θέλεις περίπου 2 με 2 1/2 ώρες.
Η δυτική πλευρά δεν λέει και πολλά πράγματα, παραλίες γιοκ, καναδυό (απομονωμένες) καινούργιες ξενοδοχειακές μονάδες ή "εξοχικά". Το "τζέρτζελο" γίνεται από το βόρειο μέχρι το νότιο και ανατολικό κομμάτι του νησιού. Καλές παραλίες που μπορείς να κολυμπήσεις ικανοποιητικά έχει στο βόρειο και στο νότιο κομμάτι του νησιού (όπου και τα "σοβαρότερα" resorts).

Αν θές να πας για ένα ποτό το βράδυ είναι εφικτό να περπατήσεις ή έχεις θέμα?

Εστιατόρια και μπαράκια (και 2 θερινά σινεμά) βρίσκονται κατά μήκος της ανατολικής ακτής. Αρκετά για να τα εξερευνήσεις ακόμη κι αν μείνεις 4 μέρες. Από τα φαντεζί εστιατόρια μην περιμένεις πολλά πράγματα, θα πληρώσεις ακριβά και θα φας μέτρια. Αν όμως προτιμήσεις τα όχι και τόσο εντυπωσιακά πρόχειρα - "βρώμικα" της πλατείας, θα φας πεντανόστιμα και πάμφθηνα. "Ευτελή" αλλά ολόφρεσκα ψαράκια και όχι "πτώματα" που ψύχονται και αποψύχονται από την εποχή του Σοεκάρνο.

Όσον αφορά άλλες δραστηριότητες, κάνε μια περιήγηση στο εσωτερικό του νησιού, στο χωριό, έχει αρκετό ενδιαφέρον και τα πιτσιρίκια είναι πάντα πρόθυμα ν' ασχοληθούν μαζί σου. Επίσης, μπορείς να πας και βαρκάδα ή/και για snorkeling, έχει αρκετούς ατζέντηδες για κάτι ανάλογο. Τέλος, αν δεν θες να μείνεις όλες τις μέρες στο "Τ", μπορείς να πας για ένα ή δύο βράδια στο μικρότερο και πιο ήσυχο Meno.

Καλά να περάσεις.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ρε σεις γιατι εγω δεν τρελάθηκα με τα gilli ?? ανωμαλία??
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ρε σεις γιατι εγω δεν τρελάθηκα με τα gilli ?? ανωμαλία??
Σου ακούγομαι τρελλαμμένος μ' αυτά που γράφω; Μια πραγματικότητα προσπάθησα ν' απεικονίσω και τίποτα παραπάνω. Και, παρεπιπτόντως, ούτε και με το Λόμποκ τρελλάθηκα - όπως εσύ να πούμε, ε; ;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Σου ακούγομαι τρελλαμμένος μ' αυτά που γράφω; Μια πραγματικότητα προσπάθησα ν' απεικονίσω και τίποτα παραπάνω. Και, παρεπιπτόντως, ούτε και με το Λόμποκ τρελλάθηκα - όπως εσύ να πούμε, ε; ;)
Αγαπημενε μου Αλη μπαμπα ακου τώρα να δεις.στα gilli στραβωσα γιατι οταν εφτασα αλλα περιμενα να δω και αλλα ειδα -δεν ηταν και φουλ σιζον φαντασου...ειδα και βιωσα την χειροτερη τουριστίλα που δεν υπάρχει ουτε στο νησι μου. ενα γυφταριο ηταν τιποτα το ομορφο η το εξαισιο.με το ζορι εκανα ενα μπανιο σε μια θαλασσα που αν ξέρεις απο κρητη τη λες κατρουλιο καταραμένο -που περπατας ενα χιλιομετρο για να πέσεις στο νερο..
΄τωρα για το λομποκ ξετρελάθηκα γιατι ο συνοδοιπορος μου που δεν μασάει με παπι πηγαμε στην πιο απομερη γωνια του.ισως για αυτο ξετρελαθηκα γιατι το έζησα αρκετά.ετσι και αλλιως αλη μου τώρα πια ψαχνομε για αλλους προορισμους !!!!!!!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Η Νusa Dua πραγματι δεν εχει να επιδειξει τιποτε αλλο περα απο τα ξενοδοχεια και το εμπορικο της κεντρο. Και για να κανεις μπανιο στην παραλια της πρεπει να εισαι ενοικος καποιου απο τα ξενοδοχεια της.
αυτό δεν είναι ακριβώς αλήθεια, γιατί όταν πήγα εγώ βέβαια ήταν το 2009, πληρώσαμε κάποιο αντίτιμο σε κάποιο ξενοδοχείο και κάναμε χρήση των ομπρελών και ξαπλωστρών χωρίς να είμαστε ένοικοι του ξενοδοχείου! Τώρα δεν ξέρω αν άλλαξαν τα πράγματα..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
αυτό δεν είναι ακριβώς αλήθεια, γιατί όταν πήγα εγώ βέβαια ήταν το 2009, πληρώσαμε κάποιο αντίτιμο σε κάποιο ξενοδοχείο και κάναμε χρήση των ομπρελών και ξαπλωστρών χωρίς να είμαστε ένοικοι του ξενοδοχείου! Τώρα δεν ξέρω αν άλλαξαν τα πράγματα..
Το 2010, πάντως, μπάνιο μπορούσες να κάνεις. Ε, αν ήθελες να χρησιμοποιήσεις την ομπρέλλα του άλλου (του ξενοδοχείου, δηλαδή), τζάμπα θα στην έδινε; Και δεν είδα να γράφει πουθενά: "Μη στήνετε δική σας ομπρέλλα" (σε δημόσια παραλία που, ναι, υπήρχε). Τώρα, αν άξιζε η θάλασσα κι αν μπορούσες να κολυμπήσεις, αυτό είναι άλλη ιστορία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom