ΗΠΑ H αρχή και το τέλος του κοσμου... New York <3

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά

Ολα ξεκίνησαν...(ξανά) τον Αύγουστο του 2014.Eχοντας πάει ήδη μια φορα στο κέντρο του κοσμου τον Οκτώβριο του 2013 (τοτε δεν σας ήξερα και δεν έχω κρατήσει σημειώσεις αλλα θα σας γράψω όσα θυμάμαι) ο φίλος μου με παρακάλεσε να βγούμε με κάτι φίλους του που θα ταξίδευαν Νέα Υόρκη τον Νοέμβριο ώστε να τους δώσω τα φώτα μου μιας και διάβαζα 5 μήνες πριν πάω για το τι πρέπει να δούμε κτλ κτλ

Βρισκόμαστε λοιπόν με τα παιδια,πίνουμε τον καφεδάκι μας ξεκινάμε να μιλάμε για την Νεα Υόρκη και ξεκινάω να τους εξιστορώ τα όσα είχαμε κάνει, τι έιχαμε δει κτλ πιάνω τον εαυτό μου να κάνει μονόλογο με απίστευτο ενθουσιασμό, λίγο πριν με διακόψουν και μου πουν "Ρε παιδιά γιατί δεν έρχεστε μαζί μας??" Γυρνάω ικετευτικά στον φίλο μου του λέω "Πες ναιιιι", μου λέει ξεκίνα να ψάχνεις εισιτήρια.. Εκέινη την μέρα μας άκουσαν όλοι στο καφέ!!!χαχαχα

Το ίδιο βράδυ τα είχα κλείσει όλα. Τα εισιτήρια την προηγούμενη χρονιά επειδή τα είχαμε κλείσει 5 μήνες πριν τα βρήκαμε 537 κ κάτι το άτομο πήγαινε έλα με Turkish Airlines. Φέτος είχαμε πολύ λίγο χρόνο μιας και το ταξίδι ήταν για 1-17 Νοεμβρίου τα κλείσαμε 650 το άτομο πήγαινε έλα πάλι με Turkish Airlines(για μένα η καλύτερη στο τι προσφέρει).Ξενοδοχεία δεν πλησιαζόταν οι τιμές γι'αυτό κλείσαμε απο το Airbnb ενα υπέροχο σπιτάκι https://www.airbnb.gr/rooms/850712 στο Greenwich Village. Είναι πολύ καλύτερο από τις φώτο,μικρούλι αλλά πραγματικά στην καλύτερη περιόχη.Αν έμενα ποτέ εκέι σε τέτοιο σπίτι θα έμενα.Το σπίτι λοιπόν μας βγήκε 1300 ευρώ τα δύο άτομα για 15 μέρες ενώ το ξενοδοχείο 2500.

Ξημερώνει λοιπόν η πολύπόθητη μέρα.Ελέγχω τα τελευταία πραγματα κτλ κτλ κλείνω τις βαλίτσες μου οι οποίες είναι άδειες μιας και ξέρω ότι θα τις γεμίσω από κει...(την προηγούμενη χρονία την είχα πατήσει) Πετούσαμε δεκα πάρα το πρωί από Θεσσαλονίκη 11 θα ήμασταν Κωνσταντινούπολή και μετα μία και κλατι το μεσημέρι και θα ήμασταν εφτά παρά το απόγευμα στην Νεα Υόρκη.Τέλος πάντων φτάσαμε αεροδρόμιο κάναμε του ελέγχους κτλ κτλ κάναμε την μετεπιβίβαση κ οι 10 ώρες πέρασαν βασανιστικά...

.....ώσπου την είδαμε από ψηλά.Νόμιζα ότι μιας και έιχα ξαναπάει τα συναισθήματα θα ήταν πιο ήπια αλλα πραγματικά μόλις αντίκρυσα τα φώτα από ψηλά,το Empire State Building, το Crysler , το άγαλμα της ελευθερίας συνειδητοποίησα πόσο ερωτευμένη ήμουν και έιμαι με αυτήν την πόλη. Κατεβαίνουμε λοιπόν,περνάμε τους ελέγχους κτλ κτλ βγαίνουμε έξω παίρνουμε λεωφορειάκι με τα παιδιά και ο καθένας ξεκινάει για το σπίτι του.Τα παιδιά μέναν κοντά στο Central Park οπότε τους αφήσαμε πρώτους.Επειτα ο οδηγος μας ρώτησε αν θέλουμε κίνηση και Time Square ή απλά πιο σύντομη διαδρομή.Του είπαμε φυσικά Time Square!!!!!! Παρόλο που είχε παέι δώδεκα το βράδυ φτάσαμε σπίτι,παρατήσαμε τα πράγματα και αμέσως βηγήκαμε για βόλτα κ φαί.Πήρα μια πίτσα στο ΄χερι(την αγαπημένη μου plain) και ξεκινήσαμε.Μέναμε σε υπέροχη γειτονιά με καφε,μπαρσ εστιατόρια και το μετρο δίπλα μας!!!! Αφου ο φίλος μου προσπάθησε πολύ ώστε ν με συγκρατήσει να μην αρχίσω να ουρλιάζω από την χαρά μου,γυρίσαμε σπίτι ξαπλώσαμε και με πήρε ο υπνός με ένα ηλιθίο χαμόγελο ευτυχιας.

 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
2 Νοεμβρίου 2014
Ξημέρωσε και έιχαμε αποφασίσει να πάμε στα ξαδέρφια μου Νew Jersey για έκπληξη(δεν τους είχαμε πεί ότι θα έρθουμε τα κανονίσαμε με έναν φίλο)Πήγαμε στο Penn Station και πήραμε το τρένο για Philadelpheia οπού θα μας περιμέναν εκέι.Μιας και μείναμε ένα βράδυ εκει δεν θα σας πώ περισσότερα για την μέρα αυτή.

IMG_0814.JPG


IMG_0816.JPG

3 Νοεμβρίου 2014
Φυσικά και δεν κατάφερα να κοιμηθώ μιας και ανυπομονούσα να επιστρέψω πίσω στην Νεα Υορκη να ξεκινήσω τις βόλτες μου <3. Ξύπνησα λοιπόν τον ξαδερφό μου στις 7 ετσι ώστε το αργότερο 12 να μαστε Μanhattan!!!!!!!
Αφου φτάσαμε και αφήσαμε τα πράγματα σπίτι ξεκινήσαμε.Τo washington park ήταν δίπλα στο σπίτι μας οπότε ξεκινήσαμε την βόλτα μας από έκει...
IMG_0876.JPG



IMG_0897.JPG


Αφού κάναμε την βόλτα μας και βγάλαμε τις απαραίτητες φώτο τραβήξαμε προς το Rockfeller center.Θα ανεβαίναμε στο Top of the rock στο οποίο οι ουρές ήταν τεράστιες και εφόσον είχαμ ξανανέβει προτιμήσαμε να φάμε κάπου γιατί μας περίμενε αγώνας μετά.Θα πηγαίναμε σε Αmerican football. Το μαγαζί που φάγαμε το ξέραμε από την προηγουμενη φορά. http://www.billsbarandburger.com/ To συστήνω.

IMG_0939.JPG

Αφου τελείώσαμε το φαγήτό πήραμε ταξί και κατευθυνθηκαμε προς το γήπεδο.Οι ουρές είναι τεράστιες και οι Αμερικάνοι της τελευτάις στιγμής. Απαγορεύεται το κάπνισμα και κάθε είδους φωτογραφική μηχανή οπότε τα αφήσαμε σε ένα ειδικό ντουλαπάκι...Το γήπέδό τους ήταν απλά ουαου. Μέσα υπάρχουν τα πάντα.Φυσικά μου φάνηκε πολύ παράξενο γιατι μας τα πήραν όλα εφόσον μέσα πουλάνε φαγητά,ποτά κτλ κτλ

Αφού ανεβήκαμε λοιπόν κάμποσους ορόφους φτάσαμε στον όροφο που έγραφαν τα εισιτήρια (αυστηρά κάθεσαι στην θέση που αναγράφει το εισιτήριο σου...α ρε Ελλαδάρα..χααχα)Βολευτήκαμε και παρακολουθήσαμε το παιχνίδι. Δεν με ενθοθσίασε να πω την αλήθεια μ'αρεσε σαν εμπειρία αλλα δεν θα ξαναπήγαινα.
met life gipedo.jpg
met life gipedo2.jpg


Αφού τελειώσε ο αγώνας ζοριστήκαμε παρα πολύ στο να βρούμε τρόπο να φύγουμε.Ταξι πουθενα καθώς και μπερδεμένες οδηγείες για λεωφορείο.Μετά από κάμποση ώρα καταφέραμε να βρούμε την άκρη έτσι ώστε να κλείσουμε την βραδιά μας με τι άλλο...με Times Square!!!!!!

Tι μπορείς να πείς για αυτήν την πλατεία.Ολοι με ρωτάνε τι ακριβώς μ'αρέσει στον τόσο κόσμο στα τόσα φώτα..Aυτό ακριβώς μ'αρεσει!!!!Είναι όλα πολύ...τα κτίρια,ο κόσμος, η κίνηση,τα φώτα..είναι απλά έρωτας!!!ο δικός μου έρωτας!!!Για μένα ήταν το μέρος στο οποίο θα τελείωνε το βράδυ μου.Οσες φορές είπαμε ότι "σήμερα δεν θα πάμε Times square" πάντα εκέι καταλήγαμε..Σε εκέινο το σημείο είναι σαν να βλέπεις όλο τον κόσμο μαζεμένο..Ανθρωποι διαφορετικων εθνικοτήτων και πολιτισμών που όμως είναι συνηθισμένοι σε αυτήν την εικόνα..Που δέχονται ο ένας τον άλλο καθώς και την διαφορετικότητα..Ενας ακόμα λόγος που είμαι ερωτευμένη με αυτήν την πόλη ..Η χώρα της ελευθερίας κυριολεκτικά....Στα δικά μου μάτια τουλάχιστον..Αφου λοιπόν κάναμε την βόλτα μας,ξεκινήσαμε για το σπίτι.
IMG_0936.JPG
IMG_0927.JPG
IMG_0935.JPG


Aφου φτάσαμε στο σπίτι αποφάσισα οτι πεινάω και έτσι πήγα κάτω από το σπίτι στο μαγαζί που από ότι φάνηκε θα με συντρόφευε σε πολλά πεινασμένα βράδια μου.Ηταν μια πιτσαρία και λεγόταν Ben's Pizzeria (https://plus.google.com/109359025931614027896/about?hl=el δεν βρήκα κάποιο άλλο site).Αφου τηην καταβρόχθισα μπορούσα να κοιμηθώ ευτυχισμένη :clap::xalara:
 

Attachments

Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Tι ωραία! Ετοιμάζομαι και γω για δεύτερη φορά στην Νέα Υόρκη και χαίρομαι που είδα την ιστορία σου! Είναι σημαντικό που ο ενθουσιασμός σου ήταν το ίδιο έντονος με την πρώτη φορά, και γω έτσι νιώθω.. Περιμένω την συνέχεια να πάρω ιδέες! :)
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Tι ωραία! Ετοιμάζομαι και γω για δεύτερη φορά στην Νέα Υόρκη και χαίρομαι που είδα την ιστορία σου! Είναι σημαντικό που ο ενθουσιασμός σου ήταν το ίδιο έντονος με την πρώτη φορά, και γω έτσι νιώθω.. Περιμένω την συνέχεια να πάρω ιδέες! :)
Καλημέρα ήμουν πάρα πολύ κουρασμένη χθες και με πήρε ο ύπνος γράφοντας.χαχαχαχ σήμερα όμως θα την συνεχίσω όσο μπορω!!!! :clap::clap:
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Τρίτη 4 Nοεμβρίου 2014

H μέρα ξεκίνησε πολύ νωρίς (όπως και όλες οι υπόλοιπες) με μένα να έχω βγάλει πρόγραμμα φυσικά πολύ καιρό πριν και τον γλυκούλη τον φίλο μου να μην φέρνει αντίρρηση.(δεν τολμούσε,ήξερε πόσο παρανοική είμαι σε ότι αφορά την Νεα Υόρκη)

Να σημειώσω μιας και μου διέφυγε στην αρχή ότι είχαμε αγοράσει το New York Pass με το οποίο έχεις κάποια αξιοθέτα και μουσεία δωρεάν καθώς επίσης εκπτώσεις σε διάφορα πράγματα.Τό ίδιο έιχαμε κάνει κ πέρυσι και πιστεύω ότι το αξιοποιήσαμε πολύ καλα.

Για σήμερα λοιπόν η μέρα είχε τον γύρω του νησιού με καραβάκι το οποίο κρατούσε γύρω στις 3 ώρες.Αργήσαμε να ξυπνήσουμε οπότε φύγαμε τρέχοντας όταν σηκωθήκαμε. Δυστυχώς το μετρό δεν φτάνει μέχρι εκει οπότε κατεβήκαμε Times Square και συνεχίσαμε με τα πόδια...Δεν έιχα πάει καθόλου προς τα εκέινη την πλευρά αλλά μ'αρεσε η διαδρομούλα. Αφού φτάσαμε,βγάλαμε τα εισιτήρια,περιμέναμε να ξεκινήσει το καραβάκι.Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να πρωτοπώ για την διαδρομή..Θα σας δείξω φωτογραφίες.
1510564_763515170394411_9170462683916607390_n.jpg
Αυτό το κτίριο πέρσυ που ήρθα κατασκευζόταν.Φέτος το είχαν τελείωσει.Εγίνε προς τιμήν των διδυμων πυργων νομίζω κάτι τέτοιο.ΓΙ το κοινό θα άνοιγε το 2015 κάποια στιγμη.



1798745_763514923727769_7837663926549499287_n.jpg
10369588_763518533727408_1973674746458808993_n.jpg
10382724_763515813727680_2145987218017124394_n.jpg
10392469_763513737061221_7463634831243971840_n.jpg
Manhattan bridge μαζι me Empire state!!!
10404388_763515290394399_8214600270025338024_n.jpg
10408872_766177353461526_5603759434780083183_n.jpg
10422486_763515083727753_7098127249520381352_n.jpg
10600412_766180553461206_5532277794905024121_n.jpg
Brooklyn Bridge

10616430_763514873727774_3078141041119798033_n.jpg
10670008_763515727061022_4104145160228746335_n.jpg
10670284_763517520394176_9184211523377607771_n.jpg
10805781_766180676794527_5891570990374863416_n.jpg
10846108_763515980394330_1790857995223276450_n.jpg
10846189_766177483461513_8238898190259900957_n.jpg
10848023_763513727061222_1128848370968493718_n.jpg
10850042_763518473727414_6102408226615027895_n.jpg
Πόσο κρύο μπορεί να είχε όταν γυρίσαμε προς τον νότο.

10858579_763513347061260_2043806403523568693_n.jpg
10868227_763515400394388_1831066404558004402_n.jpg

Οι φωτογραφίες ανέβηκαν λίγο μπερδεμένες ,συγχωρείστε με.

Aφου τελειώσαμε τον γύρο του νησιού θέλαμε να πάμε στο Intrepid Sea,Air and Space Museum(Pier 86,West 46th street at 12th Av)που βρισκόταν ακριβώς δίπλα αλλά θα κλεινε οπότε το αναβάλλαμε για άλλη μια φορά.Στεγάζεται σε πλοίο και είναι εντυπωσιακό με την πρώτη ματιά.To πάσο μας προσέφερε δωρεάν είσοδο καθώς και εκείνο το πραγματάκι σαν ραδιοδωνάκι με ακουστικά για ξενάγηση.
IMG_1123.JPG
IMG_1125.JPG


Aφήσαμε το μουσείο και ξεκινήσαμε για το δρόμο της επιστροφής μιας και είχαμε αρχίσει να πεινάμε.
IMG_1129.JPG
IMG_1133.JPG
IMG_1144.JPG
IMG_1136.JPG

Οπως καταλαβατε πήγαμε υποτίθεται παρέα και δεν είχαμε βρεθεί καθόλου μέχρι τότε πέρα από το γήπεδο.Παρ'ολα αυτά εκείνη την μερα θα πηγαίναμε όλοι μαζί στο Empire State Building και επείδή η ώρα περνούσε και είχαμε ραντεβού έπρεπε να φάμε κάτι γρήγορο. Διαλέξαμε λοιπόν τα γνωστά σε όλους μας Fridays εκέι στην Times Square. Να σημειώσω ότι εδώ σε μας είναι κλάσεις ανώτερα.Εκεί τα θεωρούν χαμηλής ποιότητας, άσχετα αν μονίμως είναι γεμάτα.

Αφού λοίπον χορτάσαμε ξεκινήσαμε με τα ποδαράκια μας προς το Empire State Building(350 Fith Av ανάμεσα 33/34 street) Nαι περπατήσαμε γύρω στα 11 τετράγωνα αλλα στην Νεα Υόρκη αν δεν περπατήσεις δεν την καταλαβαίνεις.
Κάναμε μια σταση στο Bryant Park το αγαπημένο μου παρκο. Την περίοδο που πήγαμε είχαν στήσει μαγαζάκια και παγοδρόμιο λόγο του ότι πλησιάζαν τα Χριστούγεννα.Δίπλα ακριβώς βρίσκεται η δημόσια βιβλιοθήκη τους,στην οποία πήγαμε πέρυσι και αξίζει να την επισκεφτείς. Να σημειωσω ότι στο πάρκο έχει free wifi(σπάνιο πράγμα)και απαγορεύεται το κάπνισμα(περυσι δεν το ήξερα,ευτυχώς που δεν με έπιασε κανεις.χαχαχαχ)
bruant park.jpg
Φετινή με το παγοδρόμιο στην μέση

BRYAB.jpg
BRYANT PARK.jpg
Περυσινες!!!!Λατρεμένο Bryant Park!!!!
VIVLIOTHIKI.jpg
VIVL.jpg
VIVLIO.jpg

Eπίσης περυσινές.Εξω και μέσα στην βιβλιοθήκη....

Συνεχίζοντας το περπάτημα φτάσαμε επιτέλους στο Empire state building. Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό το κτίριο με ενθουσιάζει πάρα πολ.Το θεωρώ επιβλητικό και ταυτόχρονα όμορφο.Κατα ένα περίεργο τρόπο δεν είχε ουρές.Πέρυσι εμείς κάναμε κοντά μια ώρα να ανέβουμε.Πήγαμε λοιπόν δείξαμε τα πάσο μας και πήραμε τα εισητιριά μας. Το πάσο σου δίνει δωρεάν είσοδο μεχρι τον 860 όροφο.Για να ανέβεις στην μύτη(102ος όροφος) πληρώνεις γύρω στα 20 δολάρια. Μην κάνετε τον κόπο πραγματικά δεν έχει τίποτα να σας προσφέρει παραπάνω.Το κάνα περυσι και το μετάνιωσα.
oneiro.jpg
emp.jpg
empior.jpg
empire.jpg

Και τις δυο φορές που βρέθηκα εκεί πάνω ανατρίχιασα ολόκληρη...δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη.Εκεί συνηδειτοποίησα ότι ήμουν Νεα Υόρκη και ότι είναι πραγματικότητα. Ότι όλα αυτά που βλέπω στις τηλεοράσεις υπάρχουν όντως και τα έχω μπροστά μου.Λίγες φορές έχω νιώσω τόσο ευτυχισμένη.Αν με ρωτούσες εκείνη την στιγμή θα σου λεγα ότι θέλω να μείνω εκεί για πάντα!!!Φεύγοντας πήγαμε στο Skyride που στεγάζεται στο Empire.Είναι κάτι σαν προσομοιωτής. Ηταν μέσα στο πάσο και αυτό οπότε είπαμε why not??

Αφού με έπεισαν να φύγουμε(βρισκόμουν σε πλήρη άρνηση να αφήσω την θέα)αποφασίσαμε να πάμε στο Ripleys Believe it or not. Ήταν από τα λίγα πράγματα που μπορούσαμε να επισκεφτούμε απόγευμα μιας και είχε ήδη βραδιάσει και μουσεία κτλ ήταν κλειστά.Με το πάσο είχαμε κάποια έκπτωση όποτε το εκμεταλλευτήκαμε(γενικως το χρησιμοποιήσαμε και τις δυο χρονιές)Δεν είναι κάτι το τραγικό αλλα είναι διασκεδαστικό.
ripleys.jpg
Ο φίλος μου αρκετά τολμηρός μπήκε.μόνο στην ιδέα ότι είναι ζωντανές ούτε πλησίασα.χαχχα
ripl.jpg
riple.jpg
riples.jpg


Όταν χορτάσαμε παιχνίδι είπαμε να βρεθούμε και με τους υπόλοιπους να φάμε κάτι να πιούμε και κανα ποτάκι. Διαλέξαμε κάτι δίπλα μας που τελικά ας άρεσε κιόλας.Το μαγαζί λεγόταν Guy's American kitchen and bar.(220 west 44st ανάμεσα στην 7η και 8η avenue.Eίναι εκεί σε ένα στενό της Times Square)Δεν θυμάμαι τι φάγαμε, θυμάμαι μόνο ότι ήταν πεντανόστιμο. Αργότερα μάθαμε ότι είχαμε έκπτωση μέσω του πάσου. Η ώρα ήταν σχετικά περασμένη αλλά δεν μπορούσα να φύγω χωρίς να κάνω μια βόλτα στην αγαπημένη μου Times Square. Ετσι καταλήξαμε στα μαγαζιά εγω να ψωνίζω και ο φίλος μου να γκρινιάζει.Δυο από τα αγαπημένα μου το Forever 21 και το Aeropostale.Tα τίμησα πολύ και τις δυο χρονιές.Φυσικά με έσυρε για να φύγουμε αλλά εγώ κοιμήθηκα πολύ χαρούμενη για ακόμη μια φορά!!!
 
Last edited:

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Τεταρτη 5 Νοεμβρίου 2014

-Πριν ξεκινησω άλλη μια μέρα θα θελα να πω ότι πολλοί που διαβάζουν την ιστορία μου ίσως αναρωτιούνται που είναι το άγαλμα της ελευθερίας, το Top of the rock, τα μουσεια και όλα αυτά τα γνωστα. Απλα επειδή ήταν δεύτερη χρονιά είπαμε να κάνουμε κατι λιγότερο τουριστικό και πιο χαλαρό. Όταν όμως τελειώσω την ίστορία θα σας γράψω και ότι θυμάμαι από την πρώτη φορα!!!Ευχαριστώ.-

Ξημέρωσε λοιπόν η Τετάρτη και ενώ εγώ αρνιόμουν να σηκωθώ από το κρεβάτι ώντας πολύ κουρασμένη ο φίλος μου με τραβολογούσε.Θα πηγαίναμε στο Bronx zoo. Έχει έρωτα με αυτά-σαν μικρό παιδί- Πήγαμε με το μετρό το οποίο σε αφήνει δίπλα σχετικά. Είναι πανεύκολο.Είναι αρκετά μεγάλος οπότε αν αποφασίσετε να πάτε να πατε σχετικά νωρις γιατί εμείς δεν προλάβαμε να τον γυρίσουμε όλον.Ακόμα ακούω γκρίνια.:haha::haha:Δεν τις ανεβάζω όλες τις φωτογραφίες γιατί είναι αρκετές.
IMG_1432.JPG

IMG_1217.JPG
IMG_1232.JPG
IMG_1241.JPG
IMG_1253.JPG
IMG_1261.JPG
IMG_1263.JPG
IMG_1272.JPG
IMG_1291.JPG
IMG_1299.JPG
IMG_1328.JPG
IMG_1427.JPG

Ο ζωολογικός κήπος δεν είναι μέσα στο πάσο δεν θυμάμαι όμως καθόλου πόσο πληρώσαμε.Αφού τον κλείσαμε κυριολεκτικά και δεν προλαβαίναμε να βγούμε από την είσοδο που μπήκαμε (εχει διάφορες) βγήκαμε σε μια που φαινόταν ότι είναι κοντά στο Νew York Botanical Garden τον οποίο δεν τον βρήκαμε ποτέ.Ηδη είχε αρχίσει να βραδιάζει κ εφόσον βρισκόμασταν σε ένα μέρος που δεν το είχα εξερευνήσει αρκετά απαίτησα να φύγουμε(είμαι λίγο σπαστικιά το ξέρω) Ελα όμως που πουθενά δεν βρίσκαμε μετρο.Το πιο κοντινό ήταν εκείνο στο όποιό κατεβήκαμε όταν είχαμε έρθει και για να πάμε έπρεπε να κάνουμε τον γύρω του πάρκου.Δεν ήταν αργά αλλα είχε σκοτεινιάσει. Ημουν ανένδοτη στο να γυρνάω γύρω από ένα πάρκο βραδιάτικα οπότε ξαναγυρίσαμε στην είσοδο του ζωολογικού από όπου είχαμε βγει γιατί ο φίλος μου μου είπε ότι ήταν σίγουρος ότι είχε δει στάση λεωφορείου. Ολως περιέργως είχε δίκαιο(συνήθως δεν τα παρατηρεί αυτά) Ηρθε το λεωφορείο το όποίο ηταν και express. Eίχα διαβάσει πως τα λεωφορεία μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με την κάρτα του μετρό οπότε κ έτσι θα πληρώναμε.Δυστυχώς τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν κατάλαβα ότι την είχα χάσει "Θέε μου δεν θα φύγουμε ποτέ από δω"σκέφτηκα. Η οδηγός μου είπε ότι μπορώ να πληρώσω μετρητά αλλά μόνο κέρματα κάτι που δεν γινόταν γιατί δεν είχα...:cry::cry::cry: Αφού αποφασίσαμε να κατεβούμε γιατί δεν γίνόταν να πληρώσουμε μας είπε να κάτσουμε γιατί είχε μπλοκάρει την κυκλοφορία κ ότι δεν πειράζει. Αγιος ανθρωπος!!! Και έτσι με ενα παρολίγο εγκεφαλικό στο ενεργητικό μου καταφέραμε να φτάσουμε Manhattan, και δωρεαν...

Ημουν πάρα πολύ εκνευρισμένη γιατί ένιωθα ότι είχα χάσει πολύτιμο χρόνο.Εχοντας βραδιάσει δεν είχαμε πολλές επιλογές και ενιωθα ότι έχανα μια μέρα από το πάσο(ισχύει 7 μέρες από την μέρα που θα το πρωτοχρησιμοποιήσεις)οπότε ψάξαμε κάτι έστω για να πούμε ότι το αξιοποιήσαμε στο ελάχιστο. Πήγαμε λοιπόν στο Discovery Times Square. Ειχες 3 διαφορετικές επιλογές. Οι δυο ήταν δωρεαν στην άλλη γλυτωνες 40% http://www.discoverytsx.com/. Δυστυχώς εκει που θέλαμε να πάμε (http://www.discoverytsx.com/exhibitions/bodyworlds) μας είπε ότι προλαβαίνουμε οπότε καταλήξαμε στο Avengers Station Exhibition. Νομίζω ότι δεν θα το πρότινα σε κανέναν. Ηταν ένα διαδραστικό κάτι τελος πάντων που στο τέλος γινόσουν πρακτορας κάτι τέτοιο. Είναι απίστευτοι στο τι μπορεί να σκαρφιστεί ο κόσμος. Ο φίλος μου φυσικά ενθουσιαστηκε. Είχε τρελαθεί με το πρόγραμμα μας(σε αντίθεση με μένα)και για να μην του χαλάσω χατίρι είπα να του συνεχίσω την βραδιά με το SHAKE SACK.(691 8th Ave). Το αγαπημένο του απλά.
Οταν φτάσαμε έπαθα σοκ με την ουρά που αντίκρισα έξω από το μαγαζί. o_Oo_O"Κανε λίγο υπομόνη και θα σου αγοράσω κοκτέιλ"έλεγα στον εαυτό μου και στήθηκα στην ουρά. Τουλαχιστον ήμασταν πολύ τυχεροι και βρήκαμε να κατσουμε.Οταν πια είχαμε φάει είπα ότι πραγματικά άξιζε τον κόπο αλλά δεν είχα ξεχάσει το κοκτέιλ που μου είχα υποσχεθεί. Πήγαμε λοιπόν στο ξενοδοχείο Marriot Marquis στο οποίο το μπαρ του γυρίζει σε στυλ Πύργος του Οτε(λίγο η θέα αλλάζει βέβαια αλλά οκ) Είναι οκ σαν χώρος αλλά δεν με ενθουσίασε να σας πω την αλήθεια. Τουλάχιστον ήπια το κοκτέιλ μου:clap::clap:Η ώρα είχε περάσει και τα ματάκια μου έκλειναν οπότε σιγά σιγά πήραμε τον δρόμο της επιστροφής.Ηθελα να τελειώσει έκεινο το βράδυ.Βέβαια τώρα το εκτιμω μόνο το ότι ήμουν εκεί.:):)
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Πέμπτη 6 Νοεμβρίου 2014

Αλλη μια μέρα ξημέρωσε και ήταν βροχερή(νομίζω ήταν και η μοναδική)και ήταν λιγάκι δύσκολο να αφήσουμε την ζεστασιά του σπιτιού για να φύγουμε.Κ μιας και το πρόγραμμα μας δεν ενδείκνυτο για βροχή αποφασίσαμε να πιούμε ένα καφεδάκι πρώτα μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε. Kάτω ακριβώς από το σπίτι που μέναμε έιχε ενα υπέροχο καφε που όπως φάνηκε αργότερα θα γινόταν στέκι μας. http://www.caffereggio.com/ Καθήσαμε λοιπόν ήπιαμε το καφεδάκι μας και αποφασίσαμε πως εφόσον έβρεχε καλό θα ήταν να πάμε σε κανα μουσείο.Έτσι αποφασίσαμε και πήγαμε στο American museum of Natural History(Central Park W & 79th St).Γενικώς δεν έχω τρέλα με τα μουσεία αλλά αξίζει τον κόπο να πας.Αν αποφασίσεις να πας πρέπει να έχεις χρόνο γιατί είναι τεράστιο. Εμείς το μισό το γυρίσαμε περυσι και το άλλο μισό φέτος.Είναι μέσα στο πάσο αλλά στην ουσία δεν το χρειάζεσαι γιατί η είσοδος είναι από μόνη της με προτεινόμενο ποσό.(δίνεις όσα θέλεις).Yπάρχουν επίσης κάποια πράγματα μέσα στο μουσείο που έχουν επιπλέον τιμή όπως το πλανητάριο (νομίζω συν δυο δολάρια)Εκέι πήγαμε και με πήρε ο ύπνος.Με τόσο περπάτημα ήμουν ήδη πολύ κουρασμένη.Φωτογραφίες για κάποιο λόγο δεν μπορω να βρω,δεν ξέρω που έχουν εξαφανιστεί.
amonh.jpg
amonh.jpg

Είχε περάσει αρκετά η ώρα κ έπρεπε να βρούμε κανένα μουσείο ακόμα γιατί είχαμε και όπερα το βράδυ.Θα πηγαίναμε στο φάντασμα της Οπερας. Αποφασίσαμε να πάμε λοιπόν στο μουσείο του Sex(233 5th Ave). Υπήρχε στο πάσο και είπαμε να το εκμεταλλευτούμε.Πραγματικα μην κάνετε τον κόπο να πάτε αν δεν δείτε σοβαρότερα πράγματα.Στο ισόγειο υπήρχε κατάστημα.Σε κάποιον από τους ορόφους υπήρχε η ιστορια της πορνοσταρ που έπαιζε στο βαθυ λαρύγγι(βασανισμένη και κατατρεγμένη απο τον άντρα της που την πίεζε την γύρισε με το ζόρι και τα σχετικά).Κάπου αλλού είχε ιστορίες για ζώα,έντομα,ψάρια κτλ. και στο τέλος κάτι σαν παιχνίδια.
museum of sex.jpg
museuofsex.jpg
muofsex.jpg

Μας είχε ανοίξει η όρεξη και έπρεπε να βρούμε και το άλλο ζευγάρι για να πάμε στο θέατρο οπότε κατευθυνθήκαμε προς την Times Square. Καθήσαμε στο Sbarro,τσιμπήσαμε κάτι στα γρήγορα και πήγαμε να βρούμε το θέατρο.Πόσα χρόνια πραγματικά παίζει αυτή η παράσταση!!!! Ημουν πολύ επιφυλακτική για το τι θα δω.Γενικά δεν μ'αρέσουν τα μιουζικάλ,όπερα και τέτοια.Παρ'όλα αυτά είχα αποφασίσει να πάω έτσι για την εμπειρία.Το πολύ πολύ να με έπαιρνε ο ύπνος.Ενα θα σας πω...την παράσταση την λάτρεψα!!!!!Δεν ξέρω αν φταίει ότι ήξερα και την ας το πούμε "υπόθεση" αλλά μου άρεσε παρά πολύ.Θα το ξανάκανα όπωσδηποτε.
opera.jpg

Σειρά έιχε φυσικά βόλτα στην Times Square,φαγητό και πρόγραμμα της επόμενης μέρας.Διαλέξαμε μια πιτσαρία εκεί κοντά που την βρήκαμε μέσα από το πάσο(και αυτήν)Λέγεται John's Pizzeria(260w 44th street, ανάμεσα broadway και 8th av.)Οι φίλοι μας δεν ενθουσιαστηκαν (έχουμε εντελώς διαφορετικά γουστα είναι η αλήθεια)εμένα μου άρεσε αρκετα.Μεγάλες μερίδες,νόστιμο φαγητό.Για επιλογή τελευταίας στιγμής ήταν μια χαρά και μέσα στο πάσο.Να σημειώσω βέβαια ότι ο τύπος που μας εξυπηρέτησε ήταν από τους λιγους μουτρωμένους και αγενέίς ανθρώπους στην Νεα Υόρκη.Anyway, ακόμα μια μέρα-δυστυχώς-έφτανε στο τέλος της και εμείς ήμασταν χορτάτοι,κουρασμένοι και νυσταγμένοι.
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
μου αρεσε πολυ ο τιτλος σου ..δεν ξερω αν θα συμφωνησουν πολλοι με αυτον ,εγω παντως συμφωνω απολυτα.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Κακά τα ψέμματα οι άνθρωποι δεν υπάρχουν απλά..τα έχουν όλα δεν χρειάζονται τίποτα..εξού και ο τίτλος..έχω καιρό να γράψω γιατί έλειπα Ιταλία αλλά θα επανέλθω σ΄θντομα....:clap:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν μας πειράζει που άργησες να γράψεις. γράψε μας όμως και σε ποια μέρη της Ιταλίας πήγες.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
ναι εννοείται είναι κ αυτό ένα καινούργιο ταξίδι!!!!!θα τα γραψω όλα
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
:haha:Παρασκευή 7 Νοεμβρίου2014

"Ξύπνα έχει πάει 11:00 και το κινητό σου δεν έχει σταματήσει να χτυπάει" ακουσα από το υπερπέραν την φωνή του φίλου μου που πάλευε να με ξυπνήσει.Είχαμε πει να ξυπνήσουμε πιο αργά και να το πάμε πιο χαλαρά γιατί τα σημάδια της κούρασης στα πόδια μου είχαν αρχίσει να κάνουν την εμφάνιση τους.Αφου συνήλθα,αποφάσισα να δώ ποιος με έψαχνε,πόσο μάλλον στο κινητό,αφού όλοι ξέραν ότι λείπω.Εντάξει αυτό που αντικρυσα με έκανε να κλαίω από τα γέλια.Μου χαν στείλει οι φιλες μου,η αδερφη μου καθώς και η αφεντικίνα μου να μου πουν ότι στα Victoria's Secret έχει προσφορές.Καθόταν και τα παρακολουθούσαν μιας κ όλες μου είχαν κάνει παρραγγελιές.χαχαχα:haha::haha:Τρελές ετελώς.Φυσικα δεν μπορούσα να χαλάσω χατιρί(όχι ότι το ήθελα και εγώ)και αφου προετοίμασα τον φίλο μου ψυχολογικά,κατεβήκαμε στο αγαπημένο μας Cafe Reggio να πιούμε τον καφέ μας.
IMG_1466.JPG
Και κάπως έτσι ξεκίνησε η μέρα μας.Φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να πάρουμε μετρό.Θέλαμε να βολτάρουμε.Στο δρόμο λοιπόν βλέπουμε μαζεμένε κάμερε και κόσμο έξω από μια πολυκατοικία και καθώς και πέρυσι έιχαμε πέσει πάνω στον Οrlando Bloom είπαμε να πάμε να δούμε ποιος μπορεί να ναι.Αποδείχτηκε τελικά ότι οι κάμερες περίμεναν τιν Κιμ Καρντάσιαν(σιγά το πρόσωπο)Σκεφτόμενοι ότι "όπως και να έχει διάσημη έιναι ας περιμένουμε" καθήσαμε και εμέις να περιμένουμε.Περιμέναμε 2,5 ώρες την -να μην την χαρακτηρίσω-εν τέλει άρχισε να βρέχει,εγω να εκνευρίζομαι και φύγαμε επιτελους. Είχε μεσημεριάσει ήδη όταν φτάσαμε στης Victoria's (φιλεναδα μου από την πασαρέλα χαχαχ :xalara::xalara:)και εκεί απλά ξεχάστηκα. Μόνο εγώ όμως γιατί ο φίλος μου στο δίωρο πάνω είχε αρχίζει να καταστρώνει σχεδια εξόντωσης..και δικιάς μου και της Victorias. χαχαχαχα Το μόνο που έχω να πω για έκείνη την μέρα ήταν ότι βγήκαμε βράδυ από κει μέσα πολύ πεινασμένοι και μαλωμένοι μεταξύ μας(πιστεύω είχε δίκαιο λιγάκι).Ετσι ξεκινήσαμε τον δρόμο μας για Times Square.Θα τρώγαμε σε ένα μαγαζί το οποίο το είχαμε ανακαλύψει πέρυσι.Ο χώρος δεν σου γεμίζει το μάτι αλλά έχει την καλύτερη Pizza που έχω φάει στην ζωή μου ποτέ!!!Την καλύτερη πραγματικά. Αφου βολτάραμε στους δρόμους του Manhattan(το έπαιζα και άνετη Νεουορκέζα εγώ:haha::haha:)βγάζοντας φωτογραφίες φτάσαμε στον αγαπημένο μας Ιταλό.Το μαγαζί βρίσκεται στην Τimes Square (1435 Broadway)και λέγεται Αbitino's Pizzeria-εμείς τον αποκαλούσαμε απλά Ιταλό. χαχαχα Αφού λοιπόν φάγαμε και σκάσαμε μας βγήκε όλη η κούραση δεν θέλαμε όμως να γυρίσουμε και στο σπίτι. Eτσι ξεφυλλίζοντας λίγο το βιβλιαράκι του πασου βρήκαμε το The Ride(http://experiencetheride.com/nyc/) Το Τhe Ride είναι ένα λεωφορείο το οποίο οι θέσεις του είναι διαμορφωμενες αμφιθεατρικά ωστε να βλεπεις τον δρόμο.
inside-the-ride.jpg
(καπως έτσι).

Αυτό το λεωφορείο λοιπόν σε έκανε γύρω της πόλης.Υπήρχαν δυο κοπέλες που σου λέγαν διάφορα ιστορικά πράγματα αλλά με διασκεδαστικό τρόπο.Επίσης στη διαδρομή σε διάφορα σημεία της πόλης υπήρχαν ηθοποιοί,χορευτες κτλ που συμμετείχαν ενεργά μαζί μας.Δεν ήταν κάτι το τραγικό αλλά ήταν διασκεδαστικό και ξεκούραστο.Μάλιστα λίγο πριν τελειώσουμε τραγουδήσαμε και καραοκε το New York,New York(καταλαβαίνετε εγώ μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα.)Περάσαμε πάρα πολύ όμορφα και χαλαρά και είπαμε να τελειώσουμε τη βραδιά μας στο αγαπημένο μας Hard Rock Cafe για μια ζεστή σοκολάτα.
tye ride.jpg
the ride.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.756
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom