ΗΠΑ H αρχή και το τέλος του κοσμου... New York <3

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Θα σας παραθέσω παρακάτω κάποια αξιοθέατα και κάποιες δραστηριότητες που κάναμε την πρώτη φορά και θα τα πρότεινα. Ολα όσα θα σας γράψω τα κάναμε σε 7 μέρες μιας και είχαμε το πάσο και ήταν δωρεάν. Αν δεν κάθεσαι στα αυγά σου με αυτό το πάσο γλυτώνεις αρκετά χρήματα.

  1. Top of the rock-Empire state building: Λένε στο πρώτο πας ηλιοβασίλεμα-νύχτα και στο δεύτερο μέρα. Και έχουν δίκαιο. Το Empire state building το έχουν συνδυάσει με το ηλιοβασίλεμα κ όλοι πάνε απόγευμα, με αποτέλεσμα να έχει τεράστιες ουρές. Ναι συμφωνώ. Empire και ηλιοβασίλεμα πάνε μαζί αλλά κάποιος θα έπρεπε να διευκρινίσει ότι το ηλιοβασίλεμα είναι ωραίο όταν το κοιτάς να πέφτει πάνω στο Empire και όχι όταν το κοιτάς από κει.Οπότε σας προτείνω Empire state πρωί και Top of the rock απόγευμα-νύχτα.Nα σημειώσω ότι το πάσο έδινε δωρεάν πρόσβαση μέχρι τον 86ο όροφο και για να πάς στον 102 όροφο πλήρωνες. Μην μπείτε στον κόπο, πραγματικά δεν αξίζει. Στο 86 είσαι έξω και τριγυρνάς σ'αντιθεση με τον 102 που είσαι περιτριγυρισμένος από τζάμια.Και πιστέψτε με δεν έχει καμιά σχεδόν διαφορά στο ύψος.
  2. Public Library:Είναι δωρεάν. Περάσαμε απ'έξω όταν πηγαίναμε στο Empire. Αξίζει να μπείτε να ρίξετε μια ματιά.
  3. Bryant Park : το αγαπημένο πάρκο.Αν έμενα εκεί θα ήταν σίγουρα η στάση του μεσημεριού για καφέ και φαγητό.
  4. Statue of liberty:Δωρεαν με το πάσο. Κατα την ταπεινή μου άποψη απο τα πιο -χασιμο χρόνου- αξιοθέτα. Οπως το βλέπεις απο το καραβάκι αν κάνεις βόλτα τον γύρω του Μανχαταν, έτσι το βλέπεις απο κοντά. Ειναι στην ουσία ένα πάρκο με ένα άγαλμα.
  5. Madame Tussauds: Ωραιο,διασκεδαστικο και τζάμπα με το πάσο. Το προτείνω αργα το απόγευμα που δεν έχεις πολλές επιλογές.
  6. 9/11 Tribute Center: Συγνωμη αλλα οι άνθρωποι έιναι απαράδεκτοι. Το Νο1 άχρηστο μνημείο. Δυο συντριβάνια στην θέση των δίδυμων πύργων. Αρκει κ μόνο μια φώτο απο το ίντερνετ(http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/05/0e/0e/d9/torre-sul.jpg)
  7. American Museum of Natural History: Eχει προτεινόμενη είσοδο. Δίνεις όσα θέλεις. Δεν ενθουσιάστικα αν είχα κάτι άλλο να κάνω εκείνη την στιγμή θα το έκανα. Αλλά μόνο για να μην πεις ότι έφυγες χωρίς να πας, αξίζει να το δεις
  8. MOMA:...............................θα σας παραθεσω μερικες φώτο να μου πείτε α εσεις το ονομάζετε αυτό τέχνη.Για να καταλάβετε πήγαμε επίτιδες μπροστά σε εναν πυροσβεστήρα και ήρθαν οι τουρίστες και το φωτογραφίζαν μετά!!!!Ουτε απ'έξω δεν πέρασα την επόμενη φορά.Τζάμπα με το πάσο.
    moma5.jpg
    moma.jpg
    moma2.jpg
    moma3.jpg
    moma4.jpg
  9. The Metropolitan Museum of ART:Το καλυτερο μουσείο ever.Φροντίστε να έχετε στην διάεση σας όλη μέρα.Εχει εκθέματα από πάρα πολλούς πολιτισμους.Must See!!!!!Τζάμπα με το πάσο
  10. Yankee Stadium Tours.Δωρεάν με το πάσο.Πηγαίνεις στο γηπεδό τους και σε ξεναγούν από άκρη σε άκρη. Αξίζει τον κόπο. Πήγαμε εκέι με το λεωφορείο Hop on Off Bus που κάνει στάσεις σε αρκετά αξιοθέτα και μετά μπορείς να πάρεις το επόμενο.
  11. Grand Central Terminal Tours: Σε πόσες ταινίες δεν έχει πρωταγωνιστήσει αυτός ο σταθμός.Με το πάσο σου δίνουν ακουστικά και ραδιοφωνάκι που ακούς όλη την ιστορία του σταθμού.Εμείς κάναμε απλά μια βόλτα, βγάλαμε φώτο και συνεχίσαμε την βόλτα μας.
  12. Central Park Bike:Το πάσο μας προσέφερε 3 ή 4 ώρες δωρεάν ποδήλατο μέσα στο Central park.Είναι πάρα πολύ ωραία εμπειρία καθώς βλέπεις σχεδόν όλο το πάρκο.Οι άνθρωποι το έχουν διαμορφωμένο τέλεια.Μην σας φαίνεται έυκολο.Έχει ανηφόρες κατηφόρες και σε κουράζει πάρα πολύ. Επίσης δεν μπορείς να μπεις σε όλα τα σημεία του πάρκου γιατί δεν μπορείς να αφήσεις τα ποδήλατα οπότε σίγουρα πρέπει να πας και πεζός. Με μικρές στάσεις για φώτο κτλ κάναμε 2,5 ώρες να το γυρίσουμε όλο.
  13. Walk street Walks:Free με το πάσο το Walk street walk ήταν ένα ομαδικό τουρ στο οποίο είχαμε ξεναγό και με τα πόδια γυρίζαμε την περιοχή της Walk street, τη περιοχή όπου έπεσαν οι Δίδυμοι Πύργοι και άλλα σημεία που δεν θυμάμαι.Αν κ δεν τα καταλάβαινα όλα γιατί μιλούσε γρήγορα ο ξεναγός, θεωρώ ότι άξιζε τον κόπο γιατι στα συγκεκριμένα μέρη πιθανότατα να μην πήγαινα καθόλου.
  14. Battery Park.Το συγκεκριμένο πάρκο το ανακαλύψαμε τυχαία όταν πηγαίναμε να πάρουμε το καραβάκι για το άγαλμα της Ελευθερίας.Ιδανικό γι απερπάτημα,τρέξιμο,χαλάρωμα.
  15. Sex and the city Tours:Ποια κοπέλα δεν θα το κανε???Με λεωφορείο σε περναν από μέρη που γυρίστικε η ταινία.Γυμναστήρια,πάρκα,υποτιθέμενα κλαμπ, καφε.Σε πάνε στο καφέ που έπινε η Καρυ τα πρωινά, στο Magnolia's Bakery (το γνησιο γιατί υπάρχει κ άλλο) σ'ενα καφέ όπου πίναν τα cosmopolitan και σου δίνουν και σένα. Στο sex shop της Σαμάνθας, στο εστιατόρειο πριν το γάμο της Καρυ και του Mr. Big και σε διάφορα άλλα που δεν τα θυμάμαι.Οχι κορίτσια στο σπίτι της Κάρυ δεν σε πάνε γιατί έχουν πρόβλημα οι τωρινοί ιδιοκτήτες αλλά θα σας πω εγώ που είναι.(66 Perry Street between West 4th Street and Bleecker Street)πιστέψτε με θα το καταλάβετε όταν το δείτε.
    carys home.jpg
    carres home.jpg
    carries hpuse.jpg
  16. Hop on Off Bus:Επίσης στην τιμή του πάσου.Εκείνα τα ανοιχτά λεωφορειάκια που σε κάνουν τον γύρω της πόλης.Είχε διάφορες διαδρομές. Είχε το DOWNTOWN TOUR,UPTOWN TOUR,NIGHT TOUR OF NYC,BROOKLYN TOUR,BRONX TOUR.Μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις σε διάρκεια 3 ημερών. Συμφέρει γιατί μπορέις να κατεβαίνεις σε όποια στάση θέλεις(σου τις λένε)να κάνεις την βόλτα σου και μετά να το ξαναπέρνεις και να πηγαίνεις αλλού.
  17. Woonbury Outlet. Το πιο γνωστό και το ποιο τουριστικό outlet.Οπως είπα και παραπάνω προτιμώ το Target.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο που μπορεί να είδα και να το ξέχασα.Να σημειώσω ότι πέρα από την διαμονή δεν την θεωρώ ακριβή πόλη.Εχει να κάνεις πράγματα για όλα τα γούστα και τα budget.Το 2013 πετύχαμε halloween. Μια εμπειρία πό τις λίγες. Οτι έχετε δει στις ταινίες τα κάνουν και ομολογώ ότι είναι όμορφα.Επίσης να σημειώσω ότι είδαμε και τον Olrando Bloom. Ναι, ναι ναι μου υπέγραψε και αυτόγραφο στον χάρτη του ΜοΜα...χαχαχα(κάτι χρησίμεψε)
orlanto.jpg
orlando.jpg
orlando bllo.jpg
orlando bloom.jpg

Οτι θέλετε μπορείτε να μου το ρωτήσε.Μπορώ να μιλάω ώρες για την Νέα Υόρκη.
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
@Joanna29 πολυ χαρηκα την ιστορια σου...να εισαι καλα,να βαζεις και κατι στην ακρη και να κανονισεις,να ξαναπας:)
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
@Joanna29 πολυ χαρηκα την ιστορια σου...να εισαι καλα,να βαζεις και κατι στην ακρη και να κανονισεις,να ξαναπας:)
Ολοι μας να είμαστε καλα να κάνουμε ταξίδια για οπουδήποτε θέλουμε... Αν πάω και τρίτη φορα θα μείνω εκεί...χαχαχαχαχ. Οσο την έγραφα τα ξαναζούσα πραγματικα.!!!!
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Εγω πήρα δυο από δω απλά είχα ελάχιστα μέσα. 10 μέρες αλλα να πεις ότι είσαι άνετη κνα πεις ότι θα ψωνίσεις άπειρα πράγματα 3000 ειναι καλά νομίζω. Εγω όλα τα λεφτά μου τα φαγα στα ψώνια. Εκει για να έχω να κινηθω ζητημα να έφαγα 1,500 κ πολλα σου βάζω. Θέλει λεφτά αν υπολογίσεις κ τα αεροπορικά κ την διαμονή
Μία αφελής ερώτηση, που θα ακουστεί πολύ αιρετική εδώ μέσα. Γιατί όποτε διαβάζω ιστορία για τη Ν.Υ. νιώθω να με πνίγουν οι τόνοι από τα ψώνια ? Γιατί όλοι ρωτάνε για τα outlets και το πόσα να ξοδέψουν και το πόσυς τόνους ρούχα να κουβαλήσουν?
Τα 1500€ της υπερκατανάλωσης, άνετα αντιστοιχούν σε 2-3 μέρες νοίκιασμα αυτοκινήτου και διαμονή-διατροφή-διασκέδαση στην υπέροχη φύση πέραν της Ν.Υ. Η διαδρομή παρά τω Hudson και μέχρι τα Adirondacs είναι μαγευτική και αξίζει τον κόπο, ειδικά άν έχει προηγηθεί επίσκεψη στη Ν.Υ.

Δυο φορές πήγα στο Μεγάλο Μήλο (υπάρχουν οι αντίστοιχες ιστορίες , και τις δύο δεν είδα το εσωτερικό πολυκαταστήματος. Ειδικά την πρώτη, που είχαμε και υπερκαταναλωτικό ζυγάρι για παρέα, όταν ετέθη η κουβέντα για το Woodburry πραγματικά δε θυμάμαι πως το αποφύγαμε και δε δημιουργήθηκε πόλεμος. απορώ ακόμα πως δέχτηκαν να θυσιάσουν μία μερα στο Macy's και να μας αφήσουν ελεύθερους να χαρούμε το Central Park (που ΔΕΝ το είδαν και ΔΕΝ ξαναπήγαν Ν.Υ γιατί προτίμησαν να χαζεύουν σώβρακα στο Macy's).

Eπίσης, ας μου επιτραπεί μία προσωπική παρατήρηση για το Ν.Υ Pass. Σίγουρα βοηθάει, σίγουρα προσφέρει κέρδος αλλά περιορίζει πάρα πολύ. Το αγοράσαμε την πρώτη φορά και κινηθήκαμε με βάση αυτά που πρόσφερε για να μη χάσουμε τα λεφτά που δώσαμε και στερηθήκαμε πολλά άλλα. Φυσικά, την επόμενη χρονιά δεν έκανα αυτο το λάθος και γύρισα όλη τη ΝΥ με τα πόδια.
Μία συμβουλή για το ΜοΜΑ. Είναι δωρεάν η είσοδος τα απογεύματα της Παρασκευής και ακόμα κι αν δεν σας αρέσει η μοντέρνα τέχνη, το να περάσεις μισή ώρα τουλάχιστον μπροστά σε έναν Pollock είναι εμπειρία ζωής που θα σε ακολουθεί για πάντα.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Μία αφελής ερώτηση, που θα ακουστεί πολύ αιρετική εδώ μέσα. Γιατί όποτε διαβάζω ιστορία για τη Ν.Υ. νιώθω να με πνίγουν οι τόνοι από τα ψώνια ? Γιατί όλοι ρωτάνε για τα outlets και το πόσα να ξοδέψουν και το πόσυς τόνους ρούχα να κουβαλήσουν?
Τα 1500€ της υπερκατανάλωσης, άνετα αντιστοιχούν σε 2-3 μέρες νοίκιασμα αυτοκινήτου και διαμονή-διατροφή-διασκέδαση στην υπέροχη φύση πέραν της Ν.Υ. Η διαδρομή παρά τω Hudson και μέχρι τα Adirondacs είναι μαγευτική και αξίζει τον κόπο, ειδικά άν έχει προηγηθεί επίσκεψη στη Ν.Υ.

Δυο φορές πήγα στο Μεγάλο Μήλο (υπάρχουν οι αντίστοιχες ιστορίες , και τις δύο δεν είδα το εσωτερικό πολυκαταστήματος. Ειδικά την πρώτη, που είχαμε και υπερκαταναλωτικό ζυγάρι για παρέα, όταν ετέθη η κουβέντα για το Woodburry πραγματικά δε θυμάμαι πως το αποφύγαμε και δε δημιουργήθηκε πόλεμος. απορώ ακόμα πως δέχτηκαν να θυσιάσουν μία μερα στο Macy's και να μας αφήσουν ελεύθερους να χαρούμε το Central Park (που ΔΕΝ το είδαν και ΔΕΝ ξαναπήγαν Ν.Υ γιατί προτίμησαν να χαζεύουν σώβρακα στο Macy's).

Eπίσης, ας μου επιτραπεί μία προσωπική παρατήρηση για το Ν.Υ Pass. Σίγουρα βοηθάει, σίγουρα προσφέρει κέρδος αλλά περιορίζει πάρα πολύ. Το αγοράσαμε την πρώτη φορά και κινηθήκαμε με βάση αυτά που πρόσφερε για να μη χάσουμε τα λεφτά που δώσαμε και στερηθήκαμε πολλά άλλα. Φυσικά, την επόμενη χρονιά δεν έκανα αυτο το λάθος και γύρισα όλη τη ΝΥ με τα πόδια.
Μία συμβουλή για το ΜοΜΑ. Είναι δωρεάν η είσοδος τα απογεύματα της Παρασκευής και ακόμα κι αν δεν σας αρέσει η μοντέρνα τέχνη, το να περάσεις μισή ώρα τουλάχιστον μπροστά σε έναν Pollock είναι εμπειρία ζωής που θα σε ακολουθεί για πάντα.
Χαιρομαι που μου γράφεις την γνώμη σου γιατί θέλω να μάθω κ άλλα βιώματα για την Νεα Υόρκη. Ο καθένας μας το ζει διαφορετικά κ μακάρι να μπορούσα να μάθω τις ιστορίες όλων όσων εχουν παέι. Η αλήθεια είναι ότι δεν στερήθηκα καθόλου περπάτημα κ φύση και αξιοθέατα και στις δυο φορές που πήγα(την μια 23 μέρες την άλλη 15) εννοείται πως αν δεν είχα χρόνο θα περιοριζόμουν σε πολύ λίγα πράγματα. Επίσης με ένα τέτοιο ποσό έχω ψωνίσει για πολύ καιρό και δεν έχω κοιτάξει βιτρίνα εδώ και ένα χρόνο οπότε πιστεύω άξιζε τον κόπο.

Για το πάσο δεν ξέρω τι να σου πω βασικά γιατί κ άλλοι μου είπαν το ίδιο πραγμα.Νομίζω παίζει ρόλο τα χρήματα που διαθέτει κάποιος και τον χρόνο. Εμεις προσωπικά την πρώτη φορά γλιτώσαμε αρκετα χρήματα (κάπου στα 300-400 δολάρια)με το πάσο απ'ότι αν τα κάναμε μεμονωμένα.

Τωρα για το ΜοΜα πραγματικά είμαι ασχετη απο μοντέρνα τέχνη κ την θεωρώ περιττή χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κατακρίνω κανέναν π.χ στο Λούβρο πήγα κ μου άρεσε πάρα πολύ. Οχι ότι τα ήξερα κ τα καταλάβαινα κ όλα...χαχαχαχ Απο κει και πέρα ο καθένας όπως νιώθει. Pollock ε? δλδ με όλο το θάρρος αν σου έβαζα εναν δικό του και ένα δικό μου θα καταλάβαινες ποιο ειναι ποιανου????
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
much money ioanna29.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Επίλογος

Τώρα που τελείωσα την ιστορία ψάχνω εδώ και πολύ ώρα να βρω τις κατάλληλες λέξεις ώστε να εκφράσω το τι πραγματικά ένιωσα και είδα εκεί.Πολλοί όταν ακούνε το πώς μιλάω για την Νεα Υόρκη με περνάν για τρελή και υπερβολική. Για μένα αυτό το ταξίδι ήταν το όνειρο της ζωής μου. Από μικρή το ονειρευόμουν αλλά το θεωρούσα ακατόρθωτο. Πιστευα ότι έιναι από τα όνειρα που μένουν όνειρα.Κι όμωσς σε έναν χρόνο κατάφερα και πήγα δυο φορές.Θέλω να σημειώσω ότι στο θέμα χρημάτων δεν είμαι από αυτούς τους ανθρώπους που έχουν πολλά και τα ξοδεύουν αλόγιστα.Ζορίστικα πάρα πολύ να μαζέψω τα χρήματα. Πολύ αυστηρή οικονόμια,κλείσιμο στο σπίτι,ούτε τσιγάρα δεν είχα να πάρω...χαχαχα το γράφω αυτό γιατί αυτό είναι που έκανε το ταξίδι μου να αξίζει τον κόπο.Τουλάχιστον για μένα.Ηταν κάτι που ήθελα πάρα πολύ και το κατάφερα με υπομονή αποδεικνύοντας έτσι σ'αυτούς που μου λέγαν ότι δεν μπορώ, ότι όλα τα καταφέρνεις αν θέλεις,φτάνει να βάλεις προτεραιότητες. Αν με ρωτήσετε μετά από 2 χρόνια ακόμα θα σας πω πως δεν μετάνιωσα ούτε μια στιγμή για όσα στερηθήκα μέχρι να πάω το ταξίδι. Και ναι θα το ξαναέκανα.Θα μπορούσα απλά να μην πάω σε άλλο μέρος. Να πηγαίνω κάθε χρόνο εκεί. Αλήθεια θα το έκανα. Τόση αγάπη την έχω.Είμαι σίγουρη ότι κάποιοι με καταλαβαίνουν,κάποιοι με κοροιδεύουν. Ολοι έχουν κάποιον προορισμό σαν όνειρο ζωής είτε λέγεται Νέα Υόρκη,είτε Κινα, είτε Αυστραλία.Κλείνοντας λοιπόν θα θελα να μας ευχηθώ όλους εμάς που ζούμε με τα ταξίδια να μαστε γεροί και να μην το σταματήσουμε ποτέ..Γιατί στο τέλος μονο αυτό μένει!!!!!!!

:3523::3523::3523::3523:
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Πολλή ωραίος επίλογος Ιωάννα μπράβο σου για το ταξίδι αν και δεν είναι στους προορισμούς που καίγομαι να πάω όπως και δίποτε , πιστεύω ότι μια φορά αξίζει , όπως είπες άλλωστε ο καθενας έχει τα ονειρά του και τα δικά του γούστα!!
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Πολλή ωραίος επίλογος Ιωάννα μπράβο σου για το ταξίδι αν και δεν είναι στους προορισμούς που καίγομαι να πάω όπως και δίποτε , πιστεύω ότι μια φορά αξίζει , όπως είπες άλλωστε ο καθενας έχει τα ονειρά του και τα δικά του γούστα!!
Ευχομαι να μπορέσεις να μπορέσεις να πας κ στους προορισμούς που θέλεις και ονειρέυεσαι αλλα κ στην Νεα Υόρκη και μετά να τα συζητάμε όλοι μαζί :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom