ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Η πρωτεύουσα του κόσμου.. Είχα την τύχη να βρεθώ και γω στο Μεγάλο Μήλο για 2 εβδομάδες.. Έχει τόσα να προσφέρει στον επισκέπτη αυτή η μεγαλούπολη που νιώθω πως απλά πήρα μια γεύση.. Ανυπομονώ να μου δοθεί η ευκαιρία να ξαναπάω, να ξαναζήσω λίγο από το όνειρο.. Μια πόλη που σε εντυπωσιάζει και την είδα στα καλύτερά της! Στολισμένη για τα Χριστούγεννα, διπλά λαμπερή απ'ότι είναι συνήθως. Τις τελευταίες μέρες ήταν και χιονισμένη.. Λατρεύω το χιόνι και από τις πιο όμορφες εικόνες ήταν το Central park ντυμένο στα λευκά με τις παγωμένες λιμνούλες και τα παιδιά να κάνουν έλκυθρο..
Επίσης όσοι διαβάσετε την ιστορία μου, μη διανοηθείτε να πάτε New York και να παραλείψετε το Roosevelt island και το τελεφερίκ του.. Τις πιο όμορφες εικόνες απ'τη Νέα Υόρκη δε τις έχω από την Brooklyn bridge ή από την high line (χωρίς να θέλω να τα υποτιμήσω, τέλεια ήταν και σε αυτά) αλλά από ένα ηλιοβασίλεμα στο Roosevelt island..

Aς πάρω όμως τα πράγματα από την αρχή.. Ο άντρας μου έχει πολύ κοντινούς συγγενείς στο Long Island. Είχε πάει στην Νέα Υόρκη πριν πολλά χρόνια και συνέχεια το λέγαμε πότε θα μας δοθεί η ευκαιρία να πάμε μαζί και μάλιστα Χριστούγεννα. Ανά διαστήματα κοίταζα εισητήρια αλλά για τις γιορτές δύσκολα πετυχαίνεις προσφορές. Τον μάιο λοιπόν πέφτω σε μια προσφορά της Virgin atlantic, 580 ευρώ το άτομο μέσω Λονδίνου (σε συνεργασία με Aegean και British). Το ίδιο δρομολόγιο το έβρισκα λίγες μέρες πριν στα 750 ευρώ. Ούτε που το σκεφτήκαμε πολύ.. Στην βράση κολλαει το σίδερο! Όλο και κάπου θα πηγαίναμε τα Χριστούγεννα, βάλε εισιτήρια και ξενοδοχείο πάνω κάτω το ίδιο θα μας ερχόταν. Μόνο που τώρα θα πηγαίναμε διακοπές 2 ολοκληρες βδομάδες, σε μια φανταστική πόλη και με μεγάλη παρέα τα ξαδέρφια μας. Τι άλλο να ζητούσαμε;

Έτσι είχα 8 μήνες μπροστά μου να περιμένω αυτό το ταξίδι! Το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ευρώπης! Επειδή οι μέρες διαμονής θα ήταν αρκετές δεν είχα φτιάξει πρόγραμμα, όμως είχα διαβάσει πολύ, είχα βρει που θα'ναι ωραία να πάμε, είχα κλείσει μέσω ίντερνετ εισητήρια για το top of the rock και για το Άγαλμα της Ελευθερίας, είχα εκτυπώσει χάρτες ανά περιοχή με σημειωμένα εστιατόρια και αξιοθέατα και ένιωθα πανέτοιμη! Και ο καιρός πέρασε και έφτασε η μεγάλη μέρα! Οι αποσκευές μας ήταν πολύ λιτές και απέριττες για να έχουμε χώρο για ψώνια. Πετούσαμε 22/12 μεσημεράκι με Aegean και μετά είχαμε 4 ώρες αναμονή για την πτήση μας με την Virgin. H πρώτη πτήση κράτησε λιγότερο από 4 ώρες, και δε κατάλαβα πως πέρασαν.. Στις οθόνες έπαιζε και το "μόνος στο σπίτι" για να μπαίνουμε στο κλίμα των Χριστουγέννων..

Στο Λονδίνο είχαμε αλλαγή τέρμιναλ και μετά αρκετό χρόνο για να χαζέψουμε στα duty free. Πετάγαμε κατά τις 19.30. Στον έλεγχο τον εισιτήριων, λίγο πριν μπούμε στο αεροπλάνο, δίνω το εισιτήριο και ο υπολογιστής ειδοποιεί για έξτρα δειγματοληπτικό έλεγχο, οπότε η κοπέλα μου λέει πως πρέπει να περάσω στο πλάι να με ελέγξουν. Καλά αρχίσαμε σκέφτομαι.. Αυστηρά τα πράγματα.. Εκεί ήταν ένας άντρας και μια γυναίκα. Η γυναίκα μου κάνει σωματικό έλεγχο (πιο σχολαστικά απότι άλλες φορές όταν έχει χτυπήσει το μηχάνημα) και ο άντρας ρωτάει αν μπορεί να δει το εσωτερικό της τσάντας μου (τι ρωτάει σκέφτομαι, αν πω όχι δε θα τη δει;!) Εγώ κράτουσα το μπουκαλάκι με το νερό που μόλις είχα αγοράσει. Οπότε ο υπάλληλος ελέγχου με ρωτάει αν μπορώ να πιω μια γουλιά απ'το νερό μου.. Εγώ δε κατάλαβα τι ρώτησε (μου φάνηκε καπως περίεργο να είχε ρωτήσει αυτό που κατάλαβα) και δεν ήπια και είπα να επαναλάβει την ερώτηση.. Καπως σπάστηκε εκεί γιατί νόμιζε πως ήθελα να αποφύγω να πιω! Μετά κατάλαβα και ήπια και με άφησαν να φύγω! Μάλλον ήθελαν να δουν αν κουβαλάω νερό ή βενζίνη! :p

Mπαίνοντας στο αεροπλάνο (Airbus A340 600) η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ καλή! Γενικά η πτήση με Virgin είχε και τα θετικά και τα αρνητικά της. To αεροσκάφος δεν ήταν παλιό αλλά ούτε και πολύ καινούριο (το μικρότερο Α330 300 της επιστροφής μας ήταν πιο καινούριο και πιο άνετο). Οι θέσεις στην οικονομική ήταν αρκετά στενάχωρες και με μεγάλη ανάκλιση (άρα ο μπροστινός ερχόταν πάνω σου).. Οι θέσεις έχουν διάταξη 2-4-2 και εμείς καθόμασταν σε δυάδα άρα είμασταν αρκετά ανεξάρτητοι. Οι θέσεις όμως δεν ήταν κολλητά στο παράθυρο και αυτό δε βολεύει αν θες να κοιμηθείς λιγάκι (δε κοιμήθηκα καθόλου). Τα καθίσματα ήταν σκληρά αλλά ευτυχώς κάθε θέση είχε κουβερτούλα και μαξιλάρι και τα χρησιμοποίησα για να κάθομαι πάνω τους! Το ΙFE ήταν πολύ καλό με μεγάλη συλλογή από καινούριες ταινίες, ντοκυμαντέρ, τηλεοπτικές σειρές, παιχνίδια κτλ. Η Virgin αν θυμάμαι καλά έχει βραβευτεί για το IFE της.. Οι αεροσυνοδοί ήταν πολύ ευγενικοί και πέρασαν αρκετές φορές, το φαγητό ήταν κάτω του μετρίου..

Πριν την απογείωση ο πιλότος μας ενημέρωσε για κακές καιρικές συνθήκες πάνω από τον Ατλαντικό και πως θα έχουμε καθυστέρηση γιατί θα αναγκαστούμε να πάμε αρκετά βόρεια για να αποφύγουμε τα φαινόμενα. Στη διάρκεια της πτήσης βλέπαμε το χάρτη και περάσαμε πάνω από Ισλανδία μετά ως Γροιλανδία και μετά αρχίσαμε να κατεβαίνουμε.. Αν εξαιρέσω το πιάσιμο στις θέσεις η ώρα πέρασε αρκετά ευχάριστα με 3 ταινίες, και 2-3 επεισόδια από σειρές.. 8.30-9 ώρες μετά είμασταν έτοιμοι για προσγείωση. Από ψηλά έβλεπα τους δρόμους και τα φώτα της πόλης (το Long island πρέπει να βλέπαμε) και ανυπομονούσα, μου φαινόταν όλα τόσο διαφορετικά.. Ήταν γύρω στις 11 το βράδυ όταν φτάσαμε, κλείναμε πολλές ώρες άυπνοι, αλλά ακόμα είχαμε αρκετή ενέργεια. Στο immigration τα πράγματα ήταν πολύ εύκολα.. Φτάσαμε σε χαλαρή ώρα οπότε δεν είχε κόσμο. Διαβατήριο, αποτυπώματα, φωτογραφία, "πόσο θα μείνετε και γιατί ήρθατε στη χώρα;" και περάσαμε..

Ήρθαν και μας πήραν τα ξαδέρφια μας από το JFK και κάναμε περίπου 40 λεπτά με το αυτοκίνητο για το σπίτι.. Επιτέλους είμαστε Αμερική! Η γειτονιά, το σπίτι, όλα πανέμορφα σαν βγαλμένα από ταινία.. Η φιλοξενία που δεχτήκαμε απίστευτη, η ελληνική κοινότητα εκεί πολύ δεμένη και γενικά ένιωθα σαν στο σπίτι μου! Βέβαια σχεδόν όλους τους θείους και τα ξαδέρφια τους ήξερα από πριν και κάναμε παρέα και στην Ελλάδα..
Μια - δυο ώρες μετά πέσαμε για ύπνο και την επόμενη ξύπνησα κατά τις 9. Μια χαρά δηλαδή! Επειδή στη Ελλάδα κοιμάμαι αργά και ξυπνάω αργά, μου ήταν πολύ εύκολο να προσαρμοστώ και δεν είχα jet lag.. Στην επιστροφή όμως τα πράγματα ήταν δύσκολα.. Πλέον παρακοιμάμαι αργά! (Φαίνεται και απ'την ώρα που ανεβάζω την ιστορία μου :p)

Το πρωινό το περάσαμε με πολύ ευχάριστη παρέα, έχοντας να πούμε πολλά νέα.. Το μεσημεράκι όμως παίρνουμε το τρένο για μια πρώτη επαφή με το Μανχάταν! H μέρα είναι βροχερή αλλά καθόλου δε μας πειράζει. Η διαδρομή είναι περίπου μία ώρα και τις επόμενες μέρες θα την κάναμε πολλές πολλές φορές! (κόστιζε γύρω στα 20 δολλάρια το ατομο με επιστροφή).. Συνήθως πηγαίναμε 11-1 το μεσημέρι και γυρνάγαμε αργά το βράδυ. Νύχτωνε σχετικά νωρίς, κατά τις 5..

Πριν το τρένο περάσει το τούνελ για να βγει στο Μανχάταν ήδη βλέπαμε από μακρυά τους ουρανοξύστες να ξεπροβάλλουν.. Φτάσαμε στον χαοτικό Penn station και βγαίνοντας έξω έχω μείνει να χαζεύω τα πανύψηλα κτίρια, τις μεγάλες λεωφόρους, τις στολισμένες βιτρίνες.. Φυσικά κάναμε στάση στην Times Square! Είχε αρχίσει να βρέχει πάλι και πρόσεχα μη με χτυπήσει καμία από τις αμετρητες ομπρέλες γύρω μου! Ήταν λίγο επιθετικοί στο δρόμο οι Νεοϋορκέζοι και οι τουρίστες! :p

Ήταν 23 Δεκεμβρίου και ήθελα 23-24/12 να δούμε κάποιες Χριστουγεννιάτικες αγορές που θα έκλειναν μετά τα Χριστούγεννα. Εκείνη τη μέρα πήγαμε στην Union Square market, στο Rockefeller center να δούμε το δέντρο, στον Grand Central Terminal και στην Flatiron district.. Πάρτε μία γεύση από την πρώτη βόλτα μας στη Χριστουγεννιάτικη Νέα Υόρκη!!





















 
Last edited:

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Υπέροχα!!! Ταξιδεύουμε μαζί σου ακόμα μια φορά! :clap:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Την περίμενα πως και πως αυτή την ιστορία echo μου...Χιχι σε ευχαριστώ που την ανέβασες τόσο σύντομα. :p. Είναι ένα από τα όνειρα μου η Νέα Υόρκη...

Υ.Γ. "Το μόνος στο σπίτι" το είδα και εγώ με την Aegean εις διπλούν :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Υπέροχα!!! Ταξιδεύουμε μαζί σου ακόμα μια φορά! :clap:
Την περίμενα πως και πως αυτή την ιστορία echo μου...Χιχι σε ευχαριστώ που την ανέβασες τόσο σύντομα. :p. Είναι ένα από τα όνειρα μου η Νέα Υόρκη...

Υ.Γ. "Το μόνος στο σπίτι" το είδα και εγώ με την Aegean εις διπλούν :p
Σας ευχαριστώ κορίτσια! Είπα να γράψω τώρα που τα έχω ακόμα φρέσκα..
Μόνος στο σπίτι εις διπλούν; Θα το'χεις μάθει απέξω.. Δε παίζουν καινούριες ταινίες πια;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάθε μήνα παίζουν σε όλα τα δρομολόγια, στο πήγαινε την ίδια ταινία και στο έλα μια άλλη. Όλο το Δεκέμβρη λοιπόν στο πήγαινε έπαιζε το "μόνος στο σπίτι" το οποίο ευχαριστήθηκα και τις 2 φορές...Στην πτήση της Virgin τι ταινίες είχε από περιέργεια; :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλή αρχή και σούπερ αρχή:D
Θα έχει ζουμί αυτή η ιστορία.Την θέλω αναλυτική με πολλές φωτογραφίες, έτσι για να σκάσουμε:D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στην πτήση της Virgin τι ταινίες είχε από περιέργεια; :p
Είχε πάρα πολλές, όλες αρκετά καινούριες.. Εγώ είδα τους Μίλερς, το internship, το don jon, το drinking buddies, το στρουμφ 2 και διάφορα ταξιδιωτικά ντοκυμαντέρ και sitcoms.. O άντρας μου είδε κάτι περιπέτειες και ποδοσφαιρικούς αγώνες.. έπαιξε και poker και ποδοσφαιράκι και γω μία χάλια εκδοση bejeweled.. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μετά την Times Square κάτσαμε για ένα πρόχειρο γεύμα στο Bread factory cafe στην 7th avenue και μετά από τις νοστιμότατες πίτσες, το ΝΥ cheesecake και την φρεσκότατη τάρτα φρούτων είμασταν έτοιμοι να συνεχίσουμε..
Οι υπόλοιπες φωτογραφίες της πρώτης μέρας:

Rockefeller center - Το τεράστιο δέντρο είναι αληθινό!








Στο Saks στην 5η λεωφόρο είχε light show και αμέτρητος κόσμος στεκόταν για να δει.. Έπαιζε δυνατή χριστουγεννιάτικη μουσική και φαινόταν σαν να ανοιγόκλειναν τα παράθυρα, να πέφτει χιόνι και πολλά άλλα.. Ήταν πολύ εντυπωσιακό! Δείτε και βιντεάκι που βρήκα στο youtube είναι τέλειο!




General Electric Skyscraper


Βιτρίνες..




To φωτισμένο Helmsley Building


Grand Central Station


Light show μέσα στον Grand Central






Όταν πήγαμε εμείς δεν είχε το show υπερπαραγωγή σε όλο το χώρο, θα πρέπει να ήταν μαγικά!
Δείτε!

Μέσα στον Grand Central είχε και Χριστουγεννιάτικη αγορά..




Μετά πήγαμε στην Χριστουγεννιάτικη αγορά στην Union square.. Εκτός απ'τα ζεστά ροφήματα (μηλίτες, κρασί, σοκολάτα, τζίντζερ κ.α.) και τα στολίδια που συναντάς σε όλες τις αγορές, δεν έμοιαζε με τις ευρωπαϊκές αγορές που έχω δει.. Είχε πολλά χειροποίητα πρωτότυπα αντικείμενα και ρούχα και ήταν ακριβούτσικη..



Flatiron building


Empire state building


Mετά από πολλές βόλτες και περπάτημα κατά τις 9 πήραμε το τρένο για να επιστρέψουμε στο Long Island. Το τρένο LIRR το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος που δουλεύει στη Νέα Υόρκη και στις επιστροφές ήταν πάντα γεμάτο.. Ευτυχώς βρίσκαμε θέση, εστω και αν δε καθόμασταν δίπλα, γιατί μια ώρα+ όρθιοι μετά από τόσο περπάτημα θα ήταν μαρτύριο. Είχα βάλει στο κινητό το angry birds και παίζοντας δε καταλάβαινα για πότε φτάναμε πίσω στο σπίτι..
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
μπραβο echo! υπεροχο ξεκινημα. keep going. Σε παρακολουθω
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.898
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Echo, πάρα πολύ ωραίο ξεκίνημα της ιστορίας σου με πολλές πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Πότε θα έρθει άραγε η ώρα να πάω κι εγώ στη Ν. Υόρκη;:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Echo, πάρα πολύ ωραίο ξεκίνημα της ιστορίας σου με πολλές πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Πότε θα έρθει άραγε η ώρα να πάω κι εγώ στη Ν. Υόρκη;:)
Eύχομαι πολύ σύντομα! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom