ΗΠΑ Jackson - Wyoming

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Φίλοι μου γεια σας,

Έχω την εντύπωση ότι ο μέσος Έλληνας, όταν σκέφτεται την Αμερική, φέρνει στο νου του ουρανοξύστες και τεράστια malls. Το τελευταίο διάστημα που ζω στην ευρύτερη περιοχή του Σαν Φρανσίσκο, έχω διαπιστώσει ότι στην πραγματικότητα όλα αυτά δεν είναι παρά ένα μικρό κλάσμα των ΗΠΑ. Η Βόρεια Αμερική είναι στο μεγαλύτερο μέρος της υπέροχη φύση σε όλες της τις εκφάνσεις - από ερήμους μέχρι παγετούς.
Τα φετινά Χριστούγεννα, τα περάσαμε στο υπέροχο Τζάκσον, του Γουαϊόμινγκ. Κοινώς, σε κάτι παγωμένα βουνά στα βάθη της Αμερική. Και ήταν υπέροχα.

Η πτήση μας ήταν μέσω της Γιούτα (Salt Lake City) - άλλη μία πολιτεία με μαγευτική φύση - και φαντάζεστε την έκπληξή μου όταν βρήκα πίτα με σουβλάκι της προκοπής στο αεροδρόμιο. Μέχρι στιγμής, τα πιτόγυρα που έχω φάει εδώ είναι στην καλύτερη περίπτωση αραβικές πίτες με αρνίσιο κρέας και μια σως από ταχίνι. Καμία σχέση με την ελληνική γεύση. Πραγματικό χοιρινό σουβλάκι στο αεροδρόμιο του Salt Lake City, λοιπόν.

IMG_4121.JPG

Όταν φτάσαμε στο Τζάκσον επικρατούσε ηλιοφάνεια, αλλά το κρύο ήταν απίστευτο. Το Τζάκσον και οι γύρω περιοχές (Grand Teton και Yellowstone) είναι καλυμμένες από χιόνι αυτή την εποχή. Το εννοώ. Φύση, δρόμοι, σπίτια, αυτοκίνητα, είναι τα πάντα χιονισμένα. Το ίδιο και το αεροδρόμιο. Κατά την προσγείωση και όταν είχαμε φτάσει τρία τέσσερα μέτρα πάνω από το έδαφος, δεν έβλεπα παρά χιόνι τριγύρω μου. Ούτε αεροδρόμιο ξεχώριζα, ούτε αεροδιαδρόμους. Το αεροπλάνο, προσγειώθηκε με το καλό, παρόλα αυτά, και όταν βγήκαμε έξω για να πάμε στο κυρίως κτίριο (δεν υπάρχουν φυσούνες στο αεροδρόμιο του Τζάκσον) πήραμε μια πρώτη γεύση του ψύχους. Προσωπικά, λατρεύω το χιόνι, τους χειμερινούς μήνες και το κρύο κι έτσι μου άρεσε πολύ.

IMG_4123.JPG

Το ξενοδοχείο μας, Homewood Suites Jackson by Hilton ήταν άριστο. Δεν μου θύμισε άλλα πολυτελή θέρετρα ευρωπαϊκών προορισμών (Gstaad, Saint Moritz) ήταν όμως πανέμορφο, απίστευτα ζεστό, με τζάκι, όλες του τις ανέσεις, είχε άριστη πρόσβαση στα χιονοδρομικά κέντρα και με μία παροιμιώδη φιλοξενία. Εκτός από το πρωινό γεύμα, κάθε βράδυ υπήρχε complimentary buffet αλλά και γάλα με cookies σοκολάτας μπροστά από το τζάκι της ρεσεψιόν!

IMG_4124.JPG

Οι υπάλληλοι ήταν απολύτως εξυπηρετικοί, ο χριστουγεννιάτικος στολισμός ήταν φανταστικός, ενώ την παραμονή των Χριστουγέννων, μας αφήσανε στην πόρτα μας μία τσάντα με κεράσματα και ευχές.

IMG_4157.JPG

Το πρώτο μας βράδυ κάναμε μία βόλτα στο κατάλευκο Τζάκσον. Το Τζάκσον είναι μία τυπική παλιά μικρή πόλη της Αμερικής, στο πνεύμα της Άγριας Δύσης. Η πόλη έχει παντού προτομές και κρανία ζώων, καουμπόικα καπέλα και country στοιχεία. Η κεντρική πλατεία της πόλης είναι διάσημη για τις τέσσερις πύλες που έχουν κατασκευαστεί εξολοκλήρου από κέρατα των elks (εντυπωσιακό ελαφοειδές). Τα elks ρίχνουν τα κέρατά τους στα δάση της τριγύρω περιοχής. Από τα κέρατα αυτά κατασκευάζονται διάφορα αντικείμενα, κυρίως έργα τέχνης που πωλούνται στις δεκάδες γκαλερί της πόλης.

IMG_4135.JPG

Η περιοχή είναι πάρα πολύ γνωστή για τις ευκαιρίες που δίνει στον επισκέπτη να χαρεί το wildlife. Βίσωνες, elks, moose, λύκοι και αρκούδες το καλοκαίρι, συνθέτουν ένα τοπίο εξωπραγματικό για το μάτι του επισκέπτη που είναι μαθημένος στις πόλεις.

L1050174.JPG

L1050178.JPG

L1050163.JPG

Την παραμονή των Χριστουγέννων, χαρήκαμε ένα υπέροχο 10ωρο tour μέσα στο δάσος του Grand Teton με snowmobile. Όποιος έχει δει την ταινία "Η επιστροφή" μπορεί να καταλάβει τι είδαν τα μάτια μας. Στα αδιαμφισβήτητα highlights η στιγμή που σταματήσαμε δίπλα σε ένα ποτάμι, το χιόνι έφτανε μέχρι τα γόνατά μας και στην απέναντι όχθη, ένα επιβλητικό elk ξεπρόβαλε πίσω από μια συστάδα δέντρων και με αργό βάδισμα κινήθηκε παράλληλα στο ποτάμι μέχρι να ξαναχαθεί στο δάσος.

L1050150.JPG

L1050155.JPG

Η πολύωρη περιήγηση στο δάσος απαιτούσε διάλειμμα. Το κρύο έφτανε τους -11 βαθμούς Κελσίου και ήμασταν ντυμένοι με ειδικό εξοπλισμό από το γραφείο που έκανε την εκδρομή. Ο Tom, ο ξεναγός μας, μας πήγε σε μια ξύλινη καλύβα 100 ετών στην μέση του πουθενά και αφού άναψε τις σόμπες, μας ετοίμασε ένα υπέροχο μεσημεριανό γεύμα με σάντουιτς, καυτή κοτόσουπα, μπισκότα και apple cider. Θα θυμάμαι για πάντα με συγκίνηση τη νοστιμιά αυτού του τόσο απλού γεύματος.

IMG_4141.JPG

IMG_4142.JPG

IMG_4138.JPG

Το Τζάκσον έχει πολύ ωραία μέρη για βραδινή έξοδο. Φάγαμε υπέροχη ζεστή καλαμποκόσουπα με λιωμένο τυρί και ακούσαμε φοβερή country μουσική, στο Silver Dollar. Ο τρομπετίστας τα έδωσε όλα ενώ ο κόσμος χόρευε!

IMG_4130.JPG

IMG_4127.JPG

Την παραμονή των Χριστουγέννων δειπνήσαμε στο Snake River, ένα πολύ ωραίο εστιατόριο με πιο επίσημο χαρακτήρα. Ξεχωρίσαμε και απολάυσαμε, επίσης, την βραδιά των Χριστουγέννων, το BIN22, ένα εστιατόριο με εξαιρετική και τεράστια κάβα και υπέροχα πιάτα. Όλα βρισκόταν σε walking distance από το ξενοδοχείο μας και απολάμβανα κάθε φορά το βάδισμα στο χιόνι. Εννοείται ότι τον χειμώνα στο Τζάκσον ξεχνάς τις επίσημες γκράντε εμφανίσεις και κοιτάζεις πώς να κρατήσεις ζεστό το κοκκαλάκι του και να μην γλυστρίσεις στον πάγο (έγινε κι αυτό). Φορούσα δύο παντελόνια, ισοθερμικές μπλούζες, σκούφο, κασκόλ, γάντια. Οι βλεφαρίδες μου κρυσταλλώναν από το κρύο. Χρειάζεται να πω κάτι άλλο;

IMG_4151.JPG

Οι μέρες μας πέρασαν με εξερεύνηση της φύσης, βόλτες στην χιονισμένη πόλη και μπόλικο σκι. Η πιο έντονη μέρα στο χιόνι, ακολουθήθηκε από ένα υπέροχο δείπνο στο ξενοδοχείο μας - δωρεάν για όλους τους επισκέπτες, με ζεστή σούπα τσίλι.

IMG_4167.JPG


Ανυπομονώ να επιστρέψω στο Τζάκσον. Έχω αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς με αυτό το πανέμορφο μέρος και πιστεύω ότι θα πάω πάλι χειμώνα, αυτή τη φορά για να επισκεφτώ το Yellowstone (και να κάνω σκι και να περπατήσω σε αυτούς τους γραφικούς δρόμους και να φάω cookies με γάλα μπροστά από το κεντρικό τζάκι).

IMG_4125.JPG

IMG_4136.JPG

IMG_4159.JPG

Η επιστροφή έγινε σε μια μέρα με απίστευτη χιονόπτωση, γεγονός που επέφερε τις αναμενόμενες καθυστερήσεις στα αεροδρόμια. Αυτό, όμως, πραγματικά ήταν το λιγότερο. Οι άνθρωποι της αεροπορικής εταιρίας ήταν καθησυχαστικοί, εξυπηρετικοί και μας ενημέρωναν πολύ τακτικά. Αξίζει , επίσης, να αναφέρω, ότι το αεροδρόμιο του Τζάκσον, έχει μία μικρή βιβλιοθήκη, από την οποία μπορείς να πάρεις δωρεάν ένα βιβλίο που θα σε συντροφέυσει στο ταξίδι σου. Όλα καλά και τίποτα λιγότερο. Καλά ταξίδια, λοιπόν.

IMG_4170.JPG

IMG_4171.JPG
 

Attachments

Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραια εμπειρία !
Σε ευχαριστουμε που μοιράστηκες μαζι μας εικόνες απο την "άλλη " Αμερική !
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Τέλειο... ειδικά οι εικόνες στα χιόνια με τοπία καλύβες ποταμάκια και west ... μου έφερε μνημες απο την ταινία "The Call of the Wild"...

 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μπράβο και πάλι μπράβο! Μικρή αλλά θαυμαουργή η ιστορία σου!! :clap::clap:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Μπράβο κι από μένα!Αν και ποτέ δεν ήταν οι ΗΠΑ βασικός ταξιδιωτικός μου στόχος, μου άρεσε πολύ η ιστορία σου.

Με κάποιο τρόπο ένιωσα να μεταφέρομαι νοητά κι εγώ εκεί και μάλιστα σε μια μέρα σαν την σημερινή που χιονίζει και στην Ελλάδα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να περπατήσω και να συναντήσω βίσωνες έξω.:icon_lol:

Παραμυθένια ατμόσφαιρα και φωτογραφίες!Ευχαριστούμε!
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Επειδή απλά εντυπωσιάστηκα με το εθνικό πάρκο yellowstone, και απ' ότι διακρίνω είναι μακριά και θα αποτελέσει βραχυπρόθεσμο όνειρο ζωής για μερικούς από εμάς στην Ελλάδα. Για να πάμε εκεί χειμώνα και να απολαύσουμε τη μαγεία του δρυμού, θα είχες την καλοσύνη να μας αναφέρεις μερικές πληροφορίες όπως, ένα μέσο όρο τιμής για τη διαμονή, φαγητό, δραστηριότητες, πτήσεις (δηλδ, υπάρχει απευθείας από Ελλάδα είμαι σίγουρος πως όχι, από Νέα Υόρκη-Σικάγο ίσως, πόσες ώρες; Μήπως είναι καλύτερα να το συνδύαζα με Καναδά και από εκεί οδικώς; Θα ήθελα να είχα περισσότερες πληροφορίες γενικότερα.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Επειδή είχα την τύχη, στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου, να μείνω 3 μήνες στην Virginia, μπόρω να πω ότι η Αμερική είναι απίστευτα παρεξηγημένη, ειδικά από εμάς τους Έλληνες. Ο μέσος Αμερικανός είναι πολύ ευγενικός (αν και η Virginia είναι φημισμένη για τον καλοσυνάτο κόσμο που έχει..), η ζωή στις μικρές πόλεις έχει υψηλή ποιότητα και η φύση που προσφέρει η Αμερικανική ήπειρος είναι απίστευτη είτε μιλάμε για φημισμένα πάρκα όπως ο Yellowstone είτε για λιγότερο φημισμένα μέρη όπως η περιoχή του Vermont. Κατά την γνώμη μου όλο αυτό δεν είναι η 'άλλη Αμερική΄αλλά η κυρίως Αμερική απλά είναι πολύ λιγότερο προβεβλημένη σε εμάς. Οι ΗΠΑ είναι πραγματικά ένας πλανήτης μόνες τους και ένα ταξίδι εκεί είναι εμπειρία ζωής. Το δυστύχημα είναι οτι σαν τουρίστας είναι δύσκολο να γευτείς αυτό που μπορεί να σου προσφέρει οπότε η πραγματική μαγεία της χάνεται κάπου ανάμεσα στους ουρανοξύστες της Ν. Υόρκης, στα στυλάτα μπαρ της South Beach και στα πολυάριθμα mall και outlet.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Πολύ ωραία η ιστορία σου και σ ευχαριστούμε που την μοιραστηκες μαζί μας!προσωπικά, θέλω να γυρίσω όλη την Αμερική, πιστεύω πως είναι υπέροχη ήπειρος.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Επειδή απλά εντυπωσιάστηκα με το εθνικό πάρκο yellowstone, και απ' ότι διακρίνω είναι μακριά και θα αποτελέσει βραχυπρόθεσμο όνειρο ζωής για μερικούς από εμάς στην Ελλάδα. Για να πάμε εκεί χειμώνα και να απολαύσουμε τη μαγεία του δρυμού, θα είχες την καλοσύνη να μας αναφέρεις μερικές πληροφορίες όπως, ένα μέσο όρο τιμής για τη διαμονή, φαγητό, δραστηριότητες, πτήσεις (δηλδ, υπάρχει απευθείας από Ελλάδα είμαι σίγουρος πως όχι, από Νέα Υόρκη-Σικάγο ίσως, πόσες ώρες; Μήπως είναι καλύτερα να το συνδύαζα με Καναδά και από εκεί οδικώς; Θα ήθελα να είχα περισσότερες πληροφορίες γενικότερα.
Γεια σου MAUI GR! Σου εύχομαι ολόψυχα να έρθει η ώρα που θα επισκεφθείς το Wyoming, το Yellowstone και το Grand Teton. Αυτό το ταξίδι το κάναμε εμείς έχοντας ως αφετηρία το San Francisco. Η πτήση για την πόλη του Jackson δεν ήταν απευθείας, αλλά με ενδιάμεσο σταθμό. Το Jackson διαθέτει ένα σχετικά μικρό αεροδρόμιο, πράγμα που σημαίνει ότι οι απευθείας συνδέσεις του είναι περιορισμένες. Το ταξίδι δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικό αν το κάνεις τον χειμώνα, αλλά αυτό αλλάζει το καλοκαίρι. Εξηγώ: η πρόσβαση στα εθνικά πάρκα για περιήγηση και παρατήρηση των ζώων κατά τους χειμερινούς μήνες είναι ουσιαστικά αδύνατη για τον ιδιώτη, αφού οι γενικότερες καιρικές συνθήκες είναι σκληρές (στο Yellowstone, μάλιστα, δεν επιστρέπεται να μπεις αν δεν φοράς ειδικό σκουφί που να καλύπτει κεφάλι και πρόσωπο). Επομένως, απευθυνθήκαμε σε ειδικούς επαγγελματίες και κλείσαμε ειδικά tour περιήγησης για αυτή την εποχή (τα tours γίνονται είτε με snowmobile, είτε με έλκηθρα και σκυλιά, είτε με ειδικά ερπυστριοφόρα). Αυτό μπορεί να κοστίσει από 300 ευρώ το άτομο έως και 600 ευρώ, ανάλογα με την εποχή. Το καλοκαίρι όμως, η πρόσβαση σε αυτά τα μέρη γίνεται ατομικά, αν κανείς νοικιάσει αυτοκίνητο και το συνδυάσει με πεζοπορία. Κάποιοι φίλοι μας το έκαναν καλοκαίρι και έφυγαν με εξαιρετικές εντυπώσεις. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται προσοχή, διότι το καλοκαίρι, υπάρχουν αρκούδες στην περιοχή.

Είναι πολύ εύκολο να δεις τις τιμές σε εισιτήρια και ξενοδοχεία, ανάλογα με την εποχή που θα σε ενδιέφερε, εγώ όμως θα σου πρότεινα, όταν έρθει η ώρα, να μιλήσεις και με τους ανθρώπους στην εταιρία https://www.jacksonholewy.com/ Μέσω αυτών είχαμε κλείσει τα πάντα - αεροπορικά, ξενοδοχείο, tours - και μείναμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ικανοποιημένοι. Σκέψου ότι αποφασίσαμε ανήμερα των Χριστουγέννων να κάνουμε μία αλλαγή στο πρόγραμμά μας και θελήσαμε να ακυρώσουμε κάποια κράτηση που είχαμε κάνει μαζί τους. Ανταποκρίθηκαν αμέσως σε mail που τους έστειλα, ακύρωσαν την κράτηση και μας επέστρεψαν άμεσα τα χρήματα, χωρίς ερωτήσεις και άσκοπες καθυστερήσεις.

Σε κάθε περίπτωση είναι ένα μέρος που αξίζει και εύχομαι στο μέλλον να διαβάσουμε και την δικιά σου ταξιδιωτική ιστορία από εκεί.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Επειδή είχα την τύχη, στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου, να μείνω 3 μήνες στην Virginia, μπόρω να πω ότι η Αμερική είναι απίστευτα παρεξηγημένη, ειδικά από εμάς τους Έλληνες. Ο μέσος Αμερικανός είναι πολύ ευγενικός (αν και η Virginia είναι φημισμένη για τον καλοσυνάτο κόσμο που έχει..), η ζωή στις μικρές πόλεις έχει υψηλή ποιότητα και η φύση που προσφέρει η Αμερικανική ήπειρος είναι απίστευτη είτε μιλάμε για φημισμένα πάρκα όπως ο Yellowstone είτε για λιγότερο φημισμένα μέρη όπως η περιoχή του Vermont. Κατά την γνώμη μου όλο αυτό δεν είναι η 'άλλη Αμερική΄αλλά η κυρίως Αμερική απλά είναι πολύ λιγότερο προβεβλημένη σε εμάς. Οι ΗΠΑ είναι πραγματικά ένας πλανήτης μόνες τους και ένα ταξίδι εκεί είναι εμπειρία ζωής. Το δυστύχημα είναι οτι σαν τουρίστας είναι δύσκολο να γευτείς αυτό που μπορεί να σου προσφέρει οπότε η πραγματική μαγεία της χάνεται κάπου ανάμεσα στους ουρανοξύστες της Ν. Υόρκης, στα στυλάτα μπαρ της South Beach και στα πολυάριθμα mall και outlet.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Επί πολλά χρόνια δεν ήθελα να πάω, θεωρώντας ότι είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων. Η γνώμη μου φυσικά άλλαξε με το ταξίδι στις Δυτικές Πολιτείες (που περιέγραψα στο http://www.travelstories.gr/community/threads/Ηνωμένες-Πολιτείες-Ταξίδι-δρόμου.53495/). αλλά και στην Αλάκσα το περασμένο καλοκαίρι (http://www.travelstories.gr/community/threads/alaska-road-trip-2016.55657/).
Πιστεύω ότι θα επανέλθω και σε άλλες περιοχές της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.756
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom