Ιταλία Lago di Como με βάση το Milano

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Υπάρχουν αμέτρητα θέματα που έχουν γραφτεί για Ιταλία και γίνεται η ίδια πανομοιότυπη αντιπαράθεση για το ποιός τρώει σαβούρες και ποιός υπερπαραγωγές.Έχει κουράσει πια αυτό το θέμα και έχει εξαντληθει όταν έχουν κατατεθεί οι ίδιες απόψεις χιλιάδες φορές.

Συνέχισε την ιστορία σου.Αρκετά με το θέμα φαγητό.Είναι τόσο προβλέψιμη πια αυτή η συζητηση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχει κουράσει πια αυτό το θέμα και έχει εξαντληθει .Αρκετά με το θέμα φαγητό.Είναι τόσο προβλέψιμη πια αυτή η συζητηση.
γνωμη σου. οταν καποιος γραφει οτι στο Μιλανο δεν μπορεις να φας κατι αλλο εκτος πιτσα-μακαρονια (καμμια σχεση με τοπικη κουζινα) ας ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει την κριτικη. δεν βαζεις εσυ τα ορια τι θα λεμε κ τι κουραζει.
ποτε δεν κατακρινω οποιον τρωει οικονομικα. ας ξερουν ολοι ομως οτι τα αθλια φαστ φουντ δεν ειναι ο μονος δρομος.
στο Μιλανο με ελαχιατα ευρω τρως ιταλικα και οχι μονο πιτσα-μακαρονια. πx τα διασημα panzerotti, δεκαδες μαγαζια που σερβιρουν απεριτιβο με μεζεδες κλπ κλπ.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η επόμενη μέρα περιελάμβανε σχετικά πρωινό ξύπνημα,αν και ,ελέω θεσπέσιου πρωινού στο ξενοδοχείο ,σηκωθήκαμε όλοι πολύ άνετα και ευχάριστα!Αφού απολαύσαμε λοιπόν το πλουσιοπάροχο πρωινό μας,μπήκαμε στο αμάξι και ξεκινήσαμε για Κόμο!Η απόσταση ήταν γύρω στα 50 λεπτά,κίνηση όχι ιδιαίτερη στο Μιλάνο μιας και ήταν Κυριακή πρωί ,οπότε 9.00 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα είχαμε παρκάρει σε ένα δημοτικό πάρκινγκ στο Κόμο!!Μου φάνηκε ότι δεν είχε πολύ κόσμο,αλλά μάλλον έπαιξε καθοριστικό ρόλο η ώρα,μιας και την ώρα της αναχώρησης δεν υπήρχε θέση ούτε για δείγμα και περιμένανε και υπομονετικά αμάξια να αδειάσει κάποια θέση!

Πρώτη μας κίνηση να ρωτήσουμε που είναι ο σταθμός για το Funikolar για να πάμε στο Brunate!Για το Brunate είχα ακούσει πάρα πολλά!Είναι ένα χωριό που σίγουρα ήταν κάποτε ξεχασμένο από το χρόνο,αλλά πλέον σίγουρα δεν είναι (δυστυχώς) :)!Είχα διαβάσει και κάπου,ότι η μόνη σύνδεση με το Κόμο ήταν μόνο μέσω Funikolar,αλλά κάτι τέτοιο δεν ίσχυε μιας και υπήρχε οδικό δίκτυο που συνέδεε Κόμο-Brunate!

Αφού λοιπόν πληρώσαμε το αντίτιμο μας απολαύσαμε τη διαδρομή που μου έμεινε αξέχαστη για τις εικόνες της λίμνης και για τους ήχους του Funikolar καθώς ανέβαινε!Το Brunate με τη σειρά του είναι ένα ήσυχο χωριό με όμορφα σοκάκια και σπιτάκια που προσφέρει μια φανταστική θέα του Κόμο και ενός μέρους της λίμνης!Όταν ο καιρός ειναι καθαρός μπορείς να δείς μέχρι και τις Αλπεις στο βάθος!

Καθήσαμε σε ένα απο τα Cafe να απολαυσουμε τον πρωινο μας espresso και αφου περιπλανηθηκαμε αρκετα στα σοκακια, ανακαλυψαμε ενα χαρτη που εδειχνε ενα μονοματι πεζοποριας για ενα μοναστηρι!!Κοιταξαμε το ρολοι και δυστυχως ειδαμε ότι θα μας έτρωγε αρκετη ωρα,οπότε με μια δοση λυπης,πήγαμε στο σταθμό για να κατέβουμε ξανά στο Κόμο που δεν είχαμε δει σχεδόν καθόλου!!

IMG_2155.JPG


IMG_2171.JPG


IMG_2193.JPG


IMG_2204.JPG


IMG_2215.JPG


IMG_2216.JPG
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με το κατεβήκαμε στο Κόμο,χαρήκαμε αμέσως γιατί άρχισε να ανοίγει ο καιρός και να βγαίνει ήλιος!!Κάναμε μια βόλτα γύρω στη λίμνη και παρατηρήσαμε ότι ο κόσμος ήταν αισθητά αυξημένος σε σχέση με το πρωί!Πήγαμε στη πλατεία όπου δέσποζε ο Καθεδρικός και περιπλανηθήκαμε στα μαγαζιά που αν και Κυριακή ήταν όλα ανοιχτά!Κάτσαμε κάπου σε ένα παγκάκι να ξεκουραστούμε από το περπάτημα και γύρω στις 13.30 πήραμε το δρόμο της επιστροφής για Μιλάνο!

Από τη Θεσσαλονίκη ακόμα είχα τσεκάρει ότι έπαιζε αγώνα η Ιντερ με τη Φιορεντίνα εκείνη τη μέρα!Αυτό που δεν είχα προσέξει ήταν η ώρα..οπότε αποφασισμενοι να παρακολουθησουμε τον μεσημεριανο (οπως ειχα λανθασμενα δει) αγώνα...παρατηρουμε οτι ο περιβάλλον χώρος ήταν άδειος, κατι που μας φανηκε περιεργο!Γρήγορα μάθαμε ότι ο αγώνας ήταν βραδυνός οποτε αποχωρησαμε για να συνεχισουμε το προγραμμα μας με τροπαιο μερικες μονο φωτογραφιες εξω απο San Siro (ή Gussepe Meazza)!!!

IMG_2222.JPG


IMG_2230.JPG


IMG_2231.JPG
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αποφασίσαμε να γυρισουμε ξενοδοχείο,να αφήσουμε το αμάξι και να κατεβουμε με συγκοινωνία στο κέντρο μιας και δεν θελαμε να μπλεξουμε με το αμαξι στο κέντρο!Μετά απο μερικές στάσεις ξεπροβάλει μπροστά μας η πύλη του Parco Sempione,του μεγαλύτερου πάρκου του Μιλάνου!Ένα πάρκο στολίδι που έσφυζε απο κόσμο,μιας και ήταν Κυριακή,με λίμνες,πράσινο,γέφυρες και κόσμο να παίζει μπάλα,να ξαπλώνει στο γρασίδι,να παίζει με τα κατοικίδια του,με τα παιδιά του και γενικά να ζει ανέμελες στιγμες..Ξαπλώσαμε και μεις λοιπόν στο γρασίδι για να βγάλουμε την ένταση της ημέρας απο πάνω μας,και με πολύ αργά βήματα και χαζεύοντας συνεχώς ξεπρόβαλλε μπροστά μας στην άλλη άκρη το Castello Sforzesco!

Το Castello Sforzesco ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό από έξω με τάφρους,γέφυρες και πύλες αλλά ανούσιο από μέσα!Είχε πάρα πολύ κόσμο και πρώτη φορά σκέφτηκα στη ζωή μου,ότι αν πλήρωνες είσοδο για να μπείς,ίσως να το είχανε πιο οργανωμένο μέσα αλλά αυτό σκέφτηκα δεν ήταν δικιά μου δουλειά να το λύσω :p!

Έχοντας η ώρα πάει 19.00 αποφασίσαμε να το "παίξουμε¨Ιταλοί και να ακολουθήσουμε την αγαπημένη τους συνήθεια το Aperitivo!Διαλέξαμε ένα πολύ όμορφο μαγαζάκι στο κέντρο,όπου παραγγείλαμε λευκό κρασί και η σερβιτόρα μας έφερε ένα πιάτο με τάπας που όλα ήταν πεντανόστιμα!!Αφού κάναμε άναλυση του πολύ γεμάτου μας ταξιδιού,ενώ παράλληλα παρακολουθούσαμε συνεχώς καλοντυμένους Ιταλούς και Ιταλίδες να περνάνε,πήραμε το δρόμο για το ξενοδοχείο τερματίζοντας ουσιαστικά το ταξίδι μας, μιας και την επόμενη μέρα είχαμε αναχώρηση ξημερώματα!! :)

IMG_2242.JPG


IMG_2243.JPG


IMG_2263.JPG


IMG_2268.JPG
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Υπάρχουν αμέτρητα θέματα που έχουν γραφτεί για Ιταλία και γίνεται η ίδια πανομοιότυπη αντιπαράθεση για το ποιός τρώει σαβούρες και ποιός υπερπαραγωγές.Έχει κουράσει πια αυτό το θέμα και έχει εξαντληθει όταν έχουν κατατεθεί οι ίδιες απόψεις χιλιάδες φορές.
Εμένα να δεις πόσο με έχουν κουράσει οι ίδιες και οι ίδιες ερωτήσεις για τον Λίγδη, την Wizz και την Easy, αλλά το έχω πάρει πια απόφαση και δεν ασχολούμαι... αν λοιπόν σε ενοχλεί το θέμα φαγητό στην Ιταλία και σε έχει κουράσει, θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο, να μην ασχολείσαι...

Φίλτατε Traveller νομίζω ότι άλλη φορά πρέπει να κάνεις μια πιο προσεκτική ανάγνωση των ιστοριών για να μην εκτίθεσαι!Δεν ανέφερε κανείς ότι έφαγε πίτσα στο χέρι!!
Δεν εκτίθεμαι καθόλου... γενίκευσα την συλλογιστική του τρώμε ότι και όπου νάναι προσθέτοντας την πίτσα στο χέρι...

Ισως να θεωρεις οτι και οι χιλιάδες τουρίστες (που πολλοι απο αυτούς τρώγανε δίπλα μου στο αξιοπρεπεστατο εστιατόριο (κατ εμέ) να μην ξέρουν να φάνε!
Αν οι χιλιάδες(!!) των τουριστών έτρωγαν μόνο μακαρονάδες και πίτσες αυτό ακριβώς εννοώ... και για να το καταλάβεις καλύτερα, μιλάμε για τους ίδιους τουρίστες που τρώνε κατεψυγμένο μουσακά και greek souvlaki στην Πλάκα μένουν κατενθουσιασμένοι και είναι σίγουροι ότι δοκίμασαν την πραγματική Ελληνική κουζίνα...

Όσο για την τιμη που ανέφερες,όταν εγώ όπως και πολλοί συνταξιδιώτες (από τις ιστορίες που διάβασα) έχουμε ταξιδέψει με 30Ε πάνε έλα σε ένα προορισμό , φυσικά και θεωρούμε 30-35Ε το κεφάλι μεγάλο ποσό για δείπνο!Και φυσικά και γω δεν κατακρίνω κάποιον που προτιμάει να φάει στο McDonalds και σε παρόμοια ταχυφαγεία, γτ όλα είναι θέμα επιλογών και προτεραιοτήτων!
Θα ήθελα πραγματικά να μας πεις πόσα έδωσες το κεφάλι για μια πίτσα και μια μακαρονάδα στο αξιοπρεπές εστιατόριο που έφαγες στο Μιλάνο για να καταλάβουμε αν αξίζει τον κόπο να δώσει κάποιος κάτι παραπάνω για να φάει κάτι το πραγματικά καλό...

Εγώ πάλι μάλλον θεωρώ κορόιδο και σαβούρα όποιον πάει στην Ιταλία και τρώει στα Mc Donalds, γιατί με τα ίδια χρήματα μπορεί να φάει κάποιο καταπληκτικό πανίνι ή panzerotti... με λίγα λόγια άμα γουστάρεις να φας καλά το καταφέρνεις και με λίγα χρήματα, αν δεν ξέρεις καταφεύγεις στις δοκιμασμένες σαβούρες...

Όσο για το τόσο καλό εστιατόριο που μας προτείνεις,μπορείς κάλλιστα να κάνεις ένα θέμα στο forum με εστιατόρια και να το διαφημίσεις!
Το έχω κάνει πολλάκις και πολλοί συμφορμίτες με ευγνωμονούν...

Όσο για την προτίμηση στην πίτσα και στα μακαρόνια,όταν η Ιταλία είναι γνωστη για την "Ιταλική" κουζίνα,θεωρώ το να φάω κάτι άλλο,σαν να πηγαίνω σε ψαοταβέρνα και να παραγγέλνω σουτζουκάκια!
Στο έχω πει και εγώ και ο Samion και συνεχίζεις να λες τα δικά σου... δεν είναι η πίτσα και τα μακαρόνια η επιτομή της Ιταλικής κουζίνας... σου έχουν περάσει αυτό το μήνυμα οι θλιβερές πιτσαρίες της Ελλάδας επειδή θεωρητικά, το να φτιάξεις μια πίτσα και να βράσεις μια μακαρονάδα ούτε κόπο ούτε ιδιαίτερες ικανότητες χρειάζεται, άσχετα αν όλοι αυτοί ασελγούν πάνω στην Ιταλική κουζίνα και καταστρέφουν κάθε Ιταλική συνταγή...

Εντελώς φιλική συμβουλή... την επόμενη φορά που θα βρεθείς στην Ιταλία προσπάθησε να ανακαλύψεις τα μυστικά της Ιταλικής κουζίνας κάνοντας μια μικρή έρευνα αγοράς αντί να παραμυθιάζεις τον εαυτό σου ότι τα εστιατόρια στο Μιλάνο προσφέρουν μόνο πίτσα και μακαρονάδες...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.843
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία η ιστορία σου με ωραίες περιγραφές και πάρα πολύ ωραίες φωτογραφίες.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
γνωμη σου. οταν καποιος γραφει οτι στο Μιλανο δεν μπορεις να φας κατι αλλο εκτος πιτσα-μακαρονια (καμμια σχεση με τοπικη κουζινα) ας ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει την κριτικη. δεν βαζεις εσυ τα ορια τι θα λεμε κ τι κουραζει.
ποτε δεν κατακρινω οποιον τρωει οικονομικα. ας ξερουν ολοι ομως οτι τα αθλια φαστ φουντ δεν ειναι ο μονος δρομος.
στο Μιλανο με ελαχιατα ευρω τρως ιταλικα και οχι μονο πιτσα-μακαρονια. πx τα διασημα panzerotti, δεκαδες μαγαζια που σερβιρουν απεριτιβο με μεζεδες κλπ κλπ.
θα συμφωνήσω ...τα πανζερότι είναι νόστιμα και φτηνά και το aperitivo πολύ διαδεδομένο στο Μιλάνο !!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μια χαρα η ιστορια σου,οσοι εχουμε περιορισμενο budget σε κααταλαβαινουμε απολυτα.Ευχομαι κι αλλα ταξιδια πλουσια σε εντυπωσεις!
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Πολύ ωραία ιστορία.Θα ήταν εύκολο να παραθέσεις το site που νοίκιασες το αυτοκίνητο;Πόσο κόστιζε ανα ημέρα και πως κυμαινεται εκει τιμη της βενζινης,αν επιτρέπεται;
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ ωραία ιστορία.Θα ήταν εύκολο να παραθέσεις το site που νοίκιασες το αυτοκίνητο;Πόσο κόστιζε ανα ημέρα και πως κυμαινεται εκει τιμη της βενζινης,αν επιτρέπεται;
Θα μπορούσα εύκολα να ψάξω και να σου απαντήσω με ακρίβεια αλλά επειδή το ταξίδι έγινε πριν δυο χρόνια,νομίζω δεν θα σε βοηθούσε!! Εγώ προσωπικά για κράτηση αυτοκινήτου χρησιμοποιώ 2 site το autoeurope.eu και το economycarrentals.gr!! Αν θυμάμαι καλά η τιμή για ενα μικρομεσαίο αμάξι (micra) ήταν 30€ τη μερα με φουλ ασφάλεια!! Για τη βενζίνη δυστυχώς δεν θυμαμαι καθόλου :-(
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.636
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom