Κούβα L'alma de Cuba...

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο
  3. Κεφάλαιο 3ο
  4. Κεφάλαιο 4ο]Αφήνοντας πίσω την γλυκιά γεύση του ποτού και την μυρωδιά του πούρου να πλανιέται στον ζεστό αερα συνέχισα την πρώτη μου γνωριμία με την πόλη. Περπατώντας στα στενά της έβλεπα την φτώχεια και την βρωμιά να κάνουν παρέα, σχεδόν αρμονικά, στα ασφυχτικά κατοικημένα σπίτια. Ήταν Κυριακή, αργία και για τους Κουβανούς κι έτσι δεν κυκλοφορούσε κανείς στα σοκάκια της Havana Vieja, το κεντρικότερο και ιστορικότερο κομμάτι της πόλης. Τα λιγοστά καφενεία ήταν σαν παλιές αποθήκες και σε καμιά περίπτωση δεν σε προδιέθεταν να καθίσεις για να ξαποστάσεις. Κοιτώντας ψηλά, τα παντζούρια, αν και ξεχαρβαλωμένα, ήταν κλειστά και οι ρωγμές στους τοίχους σε έκαναν να πιστεύεις ότι από λεπτό σε λεπτό θα κατέρρεαν και θα ξεπηδούσε μια άλλη πόλη στη θέση τους, αυτή που ίσως περίμενες να δεις πριν αντικρίσεις αυτό το θέαμα της εξαθλίωσης. Βγαίνοντας για λίγο από τις σκέψεις μου παρατήρησα τον ξεναγό ο οποίος μας έδειχνε στα γρήγορα τις πλατείες του κέντρου, τα μαγαζιά για να προμηθευτούμε πούρα και που να στηθούμε για να πιούμε την ωραιότερη σοκολάτα. Ο Χόρχε όπως τον ήξεραν τα τελευταία 12 χρόνια εκεί, Έλληνας μέχρι το κόκαλο, ζούσε το περισσότερο μέρος της ζωής του μετά τα 18, οπότε και επισκέφτηκε την Κουβά για πρώτη φορά, σε ένα από αυτά τα σπίτια κι έκανε παρέα με ανθρώπους όλων των εθνικοτήτων, ελεύθερο πνεύμα πέρα για πέρα, και προσπαθούσε να μας μυήσει στην φιλοσοφία του λαού. Δεν μπορούσα να μην αναρωτηθώ πως ένας Έλληνας άφησε τις ανέσεις και την θαλπωρή της πατρίδας για να ζήσει σε έναν τόπο οπού μέχρι πρότινος είχαν ρεύμα συγκεκριμένες λιγοστές ώρες της ημέρας, πολλά αγαθά ήταν απαγορευμένα και οι συγκοινωνίες ήταν και είναι προνόμιο των τουριστών. Κι εκεί που τον παρατηρούσα, το οπτικό μου πεδίο εντόπισε μια πανύψηλη, ρυτιδιασμένη και μαυροφορεμένη φιγούρα να πλησιάζει. Έπρεπε να έρθει διπλά μου για να καταλάβω ότι ήταν μια γυναικά της οποίας τα χαρακτηριστικά την έκαναν να μοιάζει με άνδρα. Άρχισε να λικνίζεται στα μεγαλύτερα άτομα της ομάδας και να μιλά όσο αισθησιακά μπορούσε μέσα από τα λιγοστά εναπομείναντα δόντια της. Έτσι απότομα και τελείως ξαφνικά ήρθαμε αντιμέτωποι με την πρώτη [I]χινετερας, [/I
  5. Κεφάλαιο 4ο

Το επόμενο πρωινό άργησα να σηκωθώ από το κρεβάτι.. Δεν ανυπομονούσα, η αλήθεια είναι, να αντικρύσω ξανά την ίδια μελαγχολική εικόνα. Μετά από πολύ σκέψη, αποφάσισα να δω το θέμα πιο θετικά και να ξεχυθώ να γνωρίσω την πόλη, με τις αδυναμίες και τις ομορφιές της. Πηρά ταξί, βρέθηκα στο κέντρο και άρχισα να εξερευνώ την πόλη… Εκείνη την ημέρα οι δρόμοι είχαν πολύ περισσότερο κόσμο, Κουβανοί και τουρίστες γέμιζαν ένα κεντρικό πεζόδρομο από τον όποιο απέφυγα να παρεκκλίνω καθώς δεν μπορούσα να μην νιώθω φόβο κοιτώντας ανάμεσα στα στενά σοκάκια και βλέποντας διάφορα βλέμματα να με κοιτούν έντονα. Αφήνοντας πίσω μου διάφορα μαγαζάκια με cd, πινάκες ζωγραφικής, ειδή τροφίμων άλλα και ένα υποτυπώδες παζάρι με 4-5 πάγκους με σουβενίρ βρέθηκα μπροστά στο Floridita! Ειχα ειδη ζεσταθει αρκετα και μπηκα να δροσιστω αλλα και να δω ποσο τουριστικο είχε γινει το θρυλικο μπαρ.Δεν εκανα λαθος. Μονο τουριστες υπηρχαν στο μαγαζι. Παρηγγειλα ένα daiquiri στο μπαρ και δεν μου πηρε παρα η πρωτη γουλια για να ξεχασω ολες τις αρνητικες σκεψεις και να απολαυσω την στιγμη… Ημουν στην καρδια της Κουβας, επινα το καλυτερο daiquiri που εχα δοκιμασει ποτε και το μονο που χρειαζομουν ηταν ακομη ένα Το παρηγγειλα υπο τους ηχουν της γνωριμης κουβανικης μουσικης, σηκωσα το ποτηρι , αναφωνησα viva cuba και ηπια και το 2ο

Η επομενη σταση ηταν το γνωστο palador “La Guarida”. Ρωτησα πολλους ταξιτζηδες πρωτου βρω μετα από πολύ κοπο και περπατημα καποιον που να το ξερει. Κατευθύνθηκε στην περιοχη Centro Habana, η πιο κακοφημη και επικίνδυνη αν και εγω δεν διαπιστωσα κατι τετοιο,αλλα σιγουρα η πιο αθλια και κακοδιατηρημένη. Ο ταξιτζης με αφησε χωρις πολλα πολλα εξω από ένα διωροφο κτιριο που σε καμια περιπτωση δεν προδιδε εισοδο εστιατοριου. Φυσικα δεν υπηρχε πουθενα καποια διαφημιστική πινακιδα κι ετσι αρχισα να ανεβαινω τις σκαλες ελπιζοντας ότι δεν θα βρεθω αντιμετωπη με περιεργα βλεμματα. Φαινόταν ερημο μεχρι που ακουσα θορυβο. κοντοσταθηκα μεχρι να σιγουρευτω ότι ηταν απλα τηλεοραση από ένα δωματιο του 1ου οροφου που δεν ειχε πορτα αλλα καγγελα για προστασια. Η γυναικα φαινοταν μαλλον συνηθισμένη στην ξενη παρουσια διοτι δεν γυρισα καν να με κοιταξει. Επιταχυνα το βημα μου και εφτασα στον 2ο οροφο οπου και ειδα μια αξιοπρεπεσταση πινακιδα που με καλωσοριζε στο μαγαζιΧτυπησα το κουδουνι αρκετα πεινασμενη και ανακουφισμενη…

Μπαινοντας στο χωρο αντικρυσα ένα παλιο αρχοντικο με τρια δωματια για το κοινο, με οδηγησαν στο τραπεζι (ηταν όλα ρεζερβε) και καθησα.Το πρωτο πραγμα που παρατηρησα ηταν ότι δεν υπηρχε ουτε μια καρεκλα ιδια με τις υπολοιπες! Ολες παλιες, φθαρμενες αλλα… διαφορετικες! Ο ενας τοιχος ηταν γεματος ρωγμες, ο άλλος γεματος παλιους πινακες, τα τζαμια φαινοταν βρωμικα με το φως του ηλιου να χτυπαει πανω τους, ο πολυέλαιος ξεχαρβαλλομενος, θαρρεις θα επεφτε από λεπτο σε λεπτο αλλα το τραπεζι ηταν περιποιημενο, με καλοσιδερομενο λευκο τραπεζομαντιλο, καλογυαλισμενα μαχαιροπίρουνα και κολονάτα ποτηρια κρασιου. Ποσο αντιθετες εικονες για ακομη μια φορα…Το φαγητο ηταν απλα καλο, τουλαχιστον για τον δικο μου ουρανισκο, αν και ωραιο εμφανισιακα.
Και μετα ηρθε η ωρα της επιστροφης στο ξενοδοχειο. Κατεβηκα από την ιδια σκαλα πιο σιγουρη αυτή τη φορα μεχρι που συνειδητοποιησα ότι δεν υπηρχε τροπος να βρω ταξι σ’ αυτόν τον δρομο, ουτε και υπηρχε φυσικα καποιο τηεφωνικο κεντρο για να καλεσω καποιο. Ενας Κουβανος προσφερθηκε να βρει ένα αλλα περασαν 45 βασανιστικα λεπτα πρωτου βρεθει ενας κατοχος παλιου Peugeot που συμφωνησε να με μεταφερει με το αζημιωτο φυσικα. Δεδομενου ότι δεν υπηρχε εναλλακτικη επιλογη, επελεξα να μπω. Με ολες τις αισθησεις μου σε εγρηγορση μεχρι να δω το ξενοδοχειο να ξεπροβαλλει, εφτασα τελικα στον προορισμο, πληρωσα τον οδηγο (πηρε οσα επαιρνε και το ταξι για την αντιστοιχη διαδρομη) διεσχισα το lobby του ξενοδοχειου διαπωτιζοντας τα ρουθουνια μου με την γνωστη μυρωδια της λαδιλας που καθολου δεν τιμουσε τον «5ο» τιτλο του ξενοδοχειου και ανεβηκα γρηγορα στο δωματιο, πεταξα τα ρουχα μου και μπηκα κατω από το καυτο νερο γι ακομη μια φορα.
Η βραδινη εξοδος ηταν και παλι γεματη μοχιτο, salsa, πουρα και πολύ γελιο με την παρεα. Πετυχαμε κι έναν κουβανο που εκανε απιστευτα κολπα. Μεχρι που εγδυσε έναν φιλο και ο ιδιος δεν καταλαβαινε που πηγαιναν τα ρουχα του! Καταπληκτικος και ανοιχτος στα πειραγματα όπως και ολοι οι Κουβανοι εκανε την νυχτα στην ομορφη Αβανα ακομη πιο φωτεινη.
Αυτή είναι η Αβανα… μια πολη που η θα ερωτευτεις η θα μισησεις! Μια πολη γεματη αντιθεσεις… με ανθρωπους στο μεταιχμιο της αλλαγης που αγαπουν την ζωη τους όπως εχει, χορευουν οπου βρεθουν και ξερουν πώς να παιρνουν καλα και με λιγα (όχι ότι θα τους χαλουσαν και τα πολλα!)
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολυ ομορφες οι φωτο απο Κουβα στο προσωπικο σου αλμπουμ :) ελπιζω να συνεχισεις συντομα την ιστορια σου!
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Είχα την τύχη να βρεθώ το καλοκαίρι...Η Κούβα είναι σαν παραμύθι....ένας λαός με δική του ταυτότητα....cuba libre....
MΟναδικό μέρος, καταπληκτικό θα μπορούσα να ξαναπαω άνετα...Πούρα , Ρούμι, μία χώρα με ένα περίεργο κοινωνικοοικονομικοπολιτικό μοντέλο.....
Καταφέρνουν και ζουν και μετά από το σκληρο εμπάργκο...και ζουν ανεξάρτητοι...ως ένα σημείο...
Από την άλλη φτώχεια δεν είδα σε τραγικά σημεία...σε σχέση πάντα με αυτά που πέρασε ο λαός...Οι περισσότεροι Κουβανοί είναι μορφωμένοι έχει εξαιρετικά νοσοκομείο και πολυ καλή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη...Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι μια τέτοια χώρα αν και φτωχή , ας θυμηθούμε πόσο άψογα ανταποκρίθηκε απέναντι στους τιφώνες....αυτό λέει πάρα πολλά.....
Πάντως σαν χώρα είνα πανέμορφη, σαν σκηνικό θεάτρου ...ένα γρήγοροπέρασμα σε μια άλλη εποχη....
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Είχα την τύχη να βρεθώ το καλοκαίρι...Η Κούβα είναι σαν παραμύθι....ένας λαός με δική του ταυτότητα....cuba libre....
MΟναδικό μέρος, καταπληκτικό θα μπορούσα να ξαναπαω άνετα...Πούρα , Ρούμι, μία χώρα με ένα περίεργο κοινωνικοοικονομικοπολιτικό μοντέλο.....
Καταφέρνουν και ζουν και μετά από το σκληρο εμπάργκο...και ζουν ανεξάρτητοι...ως ένα σημείο...
Από την άλλη φτώχεια δεν είδα σε τραγικά σημεία...σε σχέση πάντα με αυτά που πέρασε ο λαός...Οι περισσότεροι Κουβανοί είναι μορφωμένοι έχει εξαιρετικά νοσοκομείο και πολυ καλή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη...Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι μια τέτοια χώρα αν και φτωχή , ας θυμηθούμε πόσο άψογα ανταποκρίθηκε απέναντι στους τιφώνες....αυτό λέει πάρα πολλά.....
Πάντως σαν χώρα είνα πανέμορφη, σαν σκηνικό θεάτρου ...ένα γρήγοροπέρασμα σε μια άλλη εποχη....
συμφωνω με φωτεινη. ειναι ενα μερος γεματο συγκινησεις. ειχα παει περσυ τα χριστουγεννα και θα ξαναπηγαινα ανετα. ειναι μοναδικο οτι δεν εχει πεθανει ακομα η επανασταση. πηγαινετε οσο προλαβαινετε, γιατι συντομα μαλλον θα αλλαξουν πολλα.:(:(
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
ειναι μοναδικο οτι δεν εχει πεθανει ακομα η επανασταση. πηγαινετε οσο προλαβαινετε, γιατι συντομα μαλλον θα αλλαξουν πολλα.:(:([/quote]

Δεν νομιζω,τα συντροφια κρατανε καλα :D:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
ioan gkan απο τις λιγες σειρες που μας εγραψες καταλαβαινω οτι θα ακολουθηση
μια πολυ ενδιαφερον και ομορφη ιστορια.
Περιμενω τη συνεχεια.:p
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Η συνεχεια λοιπον...
Μετα από πολλες ωρες πτησης αντικρυσα τις πρωτες εικονες … καταπρασινη θαμνωδης βλαστηση και υγρο τοπιο.Προσπαθουσα να διακρίνω κατι τροπικο αλλα δεν μου εκανε τη χαρη το νησι. Ακολουθουσα τους στενους χαλικοδρομους με την ακρη του ματιου μου καθως το αεροπλανο προσγειωνοταν για να βρω κοκοφοινικες και παραλιες γεματες λευκη αμμο αλλα ματαια. Που ηταν αραγε όλα αυτά για τα οποια ειχα διαβασει, όλα αυτά τα τοπια που ειχα δει στα ταξιδιωτικα περιοδικα;Αφησα τον εαυτο μου να δεχτει κάθε ερεθισμα από την καινουργια αυτή εμπειρια καθως πατουσα το ποδι μου στο αεροδρομιο…

Εκει ,δεν ημουν ,για τους ντοπιους,παρα μια ακομη τουριστρια που ηρθε να βγαλει φωτογραφια μπροστα στο μνημιο του Τσε, να δοκιμασει πουρα και να πιει μοχιτο. Χιλιαδες τουριστες συρρεουν κάθε χρονο για αυτό και μονο τον σκοπο…Βγαινοντας απο το αεροδρομιο, σουρουπο πια,εντοπισα το πρωτο σαραβαλο της δεκαετιας του 50 που στεκοταν αγερωχο και καλογυαλισμενο σε μια θεση παρκινγκ. Δεν του εδωσα πολύ σημασια.. ηξερα ότι θα δω κι αλλα στις τοσες μερες διαμονης μου(9 συνολο).Εκστασιασμενη και ετοιμη να γνωρισω την παραδοσιακη Κουβα ανεβηκα στο λεωφορειο που θα μας μετεφερε στο Ξενοδοχειο 5 αστερων Melia Cohiba.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μας άνοιξες την όρεξη! Συνέχισε στο ίδιο στυλ.

(παταγωνία τρελός προορισμός!)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μη μας γραφεις τοσο λιγα και κυριως μη μας αφηνεις χωρις συνεχεια!
Διαβαζω οτι εμεινες σε 5αστερο ξενοδοχειο χμ..με γκρουπ ταξιδευες? Περιμενω να δω αν βρηκες την παραδοσιακη Κουβα και τα τοπια που εψαχνες και που θα εψαχνα κι εγω!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Μη μας γραφεις τοσο λιγα και κυριως μη μας αφηνεις χωρις συνεχεια!
Διαβαζω οτι εμεινες σε 5αστερο ξενοδοχειο χμ..με γκρουπ ταξιδευες? Περιμενω να δω αν βρηκες την παραδοσιακη Κουβα και τα τοπια που εψαχνες και που θα εψαχνα κι εγω!

μην εισαι ανυπομονος/η! το 5 αστερων το αναφερω επιτηδες, θα καταλαβεις στην συνεχεια της ιστοριας, υποσχομαι να σε ανταμειψω μεσα στο σ/κ. με γκρουπ ημουν αλλα το καθε ζευγαρι ματια το ειδαν αλλιως και αυτος ειναι ο σκοπος που αποφασισα να γραψω την ιστορια. λιγη υπομονη ζηταω και θα σου δω ολες τις απαντησεις! ευχαριστω!!!!!!!!!! ;)
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Οι πρωτες εικονες θολες, σκοτεινες. Η νυχτα δεν αφηνε το περιθωριο να διακρινω κατι παραπανω από τα λιγοστα φωτα στους δρομου και καποιες φιγουρες κουβανων να περιφερονται σκορπια στους τεραστιους δρομους.
Φθανοντας στο ξενοδοχειο αντικρυσα απεναντι μου τον ωκεανο , ηρεμος ενωνε τις ακρες τουμε το τειχος της Malekon, της παραλιακης οδου της Αβανα. Περιμενοντας να τακτοποιηθουμε στα δωματια, ξεγλίστρησα, διεσχισα το δρομο με τα μικροσκοπικα κιτρινα τρικυκλα ταξι και πλησιασα να αφουγκραστω την θαλασσα… Το κυμμα δεν εκανε τον παραμικρο θορυβο…
Διπλα μου 2-3 πιτσιρικιαεπαιζαν ανεμελα και εκαναν πως ψαρευαν. Μια κυρια, η πρωτη από τις πολλες που θα συναντουσα στη διαρκεια του ταξιδιου μου, με πλησιασε και ζητιανεψε λιγα pesos. Αρχικα φοβηθηκα ομολογω, αν και αδικαιολογητα.Ηταν απλα μια ηλικιωμενη εγχρωμη κυρια. Ο φοβος του αγνωστου με κυριεψε προς στιγμην…την εδιωξα οσο πιο ευγενικα μπορουσα αν και δυσκολευτηκα η αληθεια είναι και συνεχισα να κοιταζω μια τη θαλασσα και μια τα φωτα των ξενοδοχειαων. Ημουν σιγουρη οτι ξημερωναν οι μερες που θα αλλαζαν το ταξιδιωτικο μου βλεμμα για παντα…
2η μερα στην Κουβα, μερα ηλιολουστη. Ανοιξα δειλα τις κουρτινες του δωματιου για να αντικρισω τις πρωτες εικονες τηςπρωινης Αβανα. Το ματι μου ακολουθησε την παραλιακη οδο και καποια στιγμη σταματησε σε ένα ακομη πανυψηλο ξενοδοχειο. Αραγε που σταματουσε η παραλληλη διαδρομη της πολης και της θαλασσας;
Πρωτη σταση, φυσικα, η πλατεια οπου ο Καστρο δινει, η καλυτερα εδινε, τις περιφημες ατελειωτες ομιλιες. Περιμενα να δω την κλασικη πλατεια με μερικα δενδρα, παγκακια και ισως και καποιο συντριβανι. Αντ’ αυτου ειδα ένα τεραστιο τσιμενταρισμενο οικοπεδο που σε τιποτα δεν θυμιζε την εννοια «πλατεια» και θα στοιχημάτιζα , αν ο ξεναγος δεν το επιβεβαιωνε, ότι αποκλειεται να ηταν αυτή η πολυδιαφημισμενη πλατεια της επαναστασης και των ιστορικων ομιλιων αλλα η χιλιοφωτογραφημενη σιδερενια τειχογραφια του Τσε δεν αφηνε περιθωρια για αμφιβολιες. Ξεπερασα το αρχικο σοκ, εβγαλα τις καθιερωμενες φωτογραφιες και η συνεχεια στο Καπιτωλιο.
Επιβλητιοκο κτιριο, ελληνοφερμενης αρχιτεκτονικης με κιονες και τρουλο δεσποζε επιβλητικο στο κεντρο γυρω από χαμηλες, φαινομενικα εγκαταλελλημενες τριωροφες πολυκατοικιες. Κοντοσταθηκα στα σκαλια του Καπιτωλειου και παρατηρησα τα κτιρια απεναντι. Κοσμος μπαινοβγαινε στα παλια ετοιμορροπα κτιρια. Μια νεαρη καλλιγραμμη γυναικα, ημιγυμνη σχεδον απλωνε στην υγρη και βρωμικη ατμοσφαιρα κατι μισορουχα ενώ οι αντρες της παρεας κοιτουσαν ψαχνοντας για το κουβανικο καλλος, κανοντας ζουμ μεσα από καμερες και φωτογραφικους φακους. Η εξαθλιωση που αντικρυζα με αφησε να κοιτω αποσβολωμενη και να αναρωτιεμαι αν η ομορφια ενός λαου διαφενεται μονο μεσα από την φτωχια η αν η φτωχια είναι που κανει έναν λαο πιο ομορφο γιατι δεν μαχεται για τιποτα άλλο παρα τα ιδανικα του…
Ο κλιματισμος του λεωφορειου ηταν πραγματικη σωτηρια με τοση ωρα στην τοσο αποπνικτική τροπικη ατμοσφαιρα
Επομενη σταση στο μουσειο του Habana club.ενδιαφερον ο τροπος που παρασκευεζεται το ρουμι αλλα και το πώς το ζαχαροκολαμο γινεται με την προσθηκη παγωμενου χυμου πορτοκαλι και ρουμι ένα υπεροχο αφεψημα . Δοκιμασα το πρωτο πουρο με τους ηχους κιθαρας σε ισπανοφωνους ρυθμους.
Αφησα ένα χαμογελο να φανει στα χειλη μου καθως κοιτουσα το ξεφωτο και σκεφτομουν ότι ειχα ακριβως ότι χρειαζομουν..
Μουσικη, πουμι, πουρο και ολες τις εννοιες μου μιλια μακρια…
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μουσικη , ρουμι , αρωμα απο πουρο και οι εγνοιες μου μιλια μακρια!
Αυτο ακριβως χρειαζομαι επειγοντως!!
Περιμενω συνεχεια :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom