Αργεντινή Βολιβία Βραζιλία Ουρουγουάη Περού Latin America: Από τη Λίμα στο Ρίο σε 40 μέρες

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Πολύ ωραία ιστορία παιδιά κ ωραίος τρόπος γραφής! Την διάβασα μονορούφι...
Να είσαστε καλά κ να (μας) ταξιδεύετε!
 

asv

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Υπέροχη αφήγηση από ένα φοβερό ταξίδι ζωής!
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Καλησπέρα παιδιά
Μόλις διάβασα την ιστορία σας και θυμηθηκα τον Δεκεμβρη του 2013 στη villazon ,ειχα. κανει αναποδη πορεια Salta-La Quiaca-Villazon-Tupiza-Uyuni etc.Αυτο που θυμαμαι οτι εφτασα και εγω 5 το πρωι στην La Quiaca και ειχε πολυ πυκνη ομιχλη, ηταν σαν ενα χωριο φαντασμα οπου καταλαβαινες οτι εφτασες στην Βολιβια και μετα τις 7 το πρωι ξεκινησα με τα ποδια 10 λεπτα περιπου διασχιζοντας εναν μικρο ποταμο απο την γεφυρα και εφτασα μπροστα στην μεγαλη πυλη οπου θα εμπαινα στην Βολιβια.Θυμαμαι στο σταθμο τις villazon βγαλμενη απο ελληνικη ταινια του 60 με τον χατζηχρηστο και καποιους πρακτορες που φωναζαν tupiza,tupiza,tupizza και αλλος uyuni,uyuni,uyuni σε παλια ξυλινα μικρε γκισε γεματα χαρτοκουτα και αποσκευες και εισιτηρια σε διιπλοτυπο γραμμενα στο χερι.Το λεωφορειο με τρακτερωτα λαστιχα και ενα μπουρι ακριβως μπροστα μου που ερχοταν απο κατω και εβγαινε στην οροφηι .Οταν ρωτησα τον οδηγο πως ειναι ο δρομος μου ειπε" μεχρι την Tupiza ειναι ασφαλτος" δλδ 2 ωρες και αλλες 6 χωματοδρομος μεχρι το Uyuni.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Υπέροχη ιστορία και ακόμα πιο υπεροχότερο ταξίδι....απορώ πως δεν τη βρήκα πριν πάω Αργεντινή και Ουρουγουάη δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο! Κάποιοι Αργεντίνοι που γνώρισα εκεί μου πρότειναν την επόμενη (!) φορά να πάω οπωσδήποτε στη Σάλτα και αν μπορέσω να ακολουθήσω και τη Ruta 88 Διασχίζοντας τη δυτική πλευρά της Χώρας. Το Μπουένος Αιρες θα το έχω για πάντα στην καρδιά μου...όσο για το Μοντεβιδέο εισπράτω το ίδιο με εσάς....ουάου πήγες Μοντεβιδέο;;; Νομίζω ότι στη συνείδηση πολλών φαντάζει εξωτικό; ανέφικτο; περίεργο;;; εγώ πάντως ήθελα να φύγω 2 ώρες αφότου έφτασα. Συμβαίνουν αυτά. Τουλάχιστον πήρα μια τζούρα από Παταγονία-και την περιοχή και την υπέροχη μπύρα τους που αναφέρεστε και εσείς!
Μπράβο παιδιά εύχομαι να κάνετε κ άλλα ανάλογα χωρίς εντερικά και λιποθυμίες ξανά...πωπω ταυτίστηκα τόσο που ένιωσα τον κόσμο να σκοτεινιάζει μόλις το διάβασα :haha:
 

tryxx

Member
Μηνύματα
80
Likes
836
Καλησπέρα παιδιά
Μόλις διάβασα την ιστορία σας και θυμηθηκα τον Δεκεμβρη του 2013 στη villazon ,ειχα. κανει αναποδη πορεια Salta-La Quiaca-Villazon-Tupiza-Uyuni etc.Αυτο που θυμαμαι οτι εφτασα και εγω 5 το πρωι στην La Quiaca και ειχε πολυ πυκνη ομιχλη, ηταν σαν ενα χωριο φαντασμα οπου καταλαβαινες οτι εφτασες στην Βολιβια και μετα τις 7 το πρωι ξεκινησα με τα ποδια 10 λεπτα περιπου διασχιζοντας εναν μικρο ποταμο απο την γεφυρα και εφτασα μπροστα στην μεγαλη πυλη οπου θα εμπαινα στην Βολιβια.Θυμαμαι στο σταθμο τις villazon βγαλμενη απο ελληνικη ταινια του 60 με τον χατζηχρηστο και καποιους πρακτορες που φωναζαν tupiza,tupiza,tupizza και αλλος uyuni,uyuni,uyuni σε παλια ξυλινα μικρε γκισε γεματα χαρτοκουτα και αποσκευες και εισιτηρια σε διιπλοτυπο γραμμενα στο χερι.Το λεωφορειο με τρακτερωτα λαστιχα και ενα μπουρι ακριβως μπροστα μου που ερχοταν απο κατω και εβγαινε στην οροφηι .Οταν ρωτησα τον οδηγο πως ειναι ο δρομος μου ειπε" μεχρι την Tupiza ειναι ασφαλτος" δλδ 2 ωρες και αλλες 6 χωματοδρομος μεχρι το Uyuni.
Αααα!! Είχα καιρό να λάβω μήνυμα για το ταξίδι αυτό ..τι μου θύμισες φίλε μου! Πόση νοσταλγία να ξαναβρεθώ εκεί.... Υγεία και ..... που θα πάει;;; Κάποτε εύχομαι ΘΑ ξαναπάμε!!!!
 

tryxx

Member
Μηνύματα
80
Likes
836
Υπέροχη ιστορία και ακόμα πιο υπεροχότερο ταξίδι....απορώ πως δεν τη βρήκα πριν πάω Αργεντινή και Ουρουγουάη δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο! Κάποιοι Αργεντίνοι που γνώρισα εκεί μου πρότειναν την επόμενη (!) φορά να πάω οπωσδήποτε στη Σάλτα και αν μπορέσω να ακολουθήσω και τη Ruta 88 Διασχίζοντας τη δυτική πλευρά της Χώρας. Το Μπουένος Αιρες θα το έχω για πάντα στην καρδιά μου...όσο για το Μοντεβιδέο εισπράτω το ίδιο με εσάς....ουάου πήγες Μοντεβιδέο;;; Νομίζω ότι στη συνείδηση πολλών φαντάζει εξωτικό; ανέφικτο; περίεργο;;; εγώ πάντως ήθελα να φύγω 2 ώρες αφότου έφτασα. Συμβαίνουν αυτά. Τουλάχιστον πήρα μια τζούρα από Παταγονία-και την περιοχή και την υπέροχη μπύρα τους που αναφέρεστε και εσείς!
Μπράβο παιδιά εύχομαι να κάνετε κ άλλα ανάλογα χωρίς εντερικά και λιποθυμίες ξανά...πωπω ταυτίστηκα τόσο που ένιωσα τον κόσμο να σκοτεινιάζει μόλις το διάβασα :haha:
Οταν κάποιος έχει μαι ιδέα απο τα μέρη που διαβάζει τότε ταυτίζεται πραγματικά!! Χαίρομαι που ταξίδεψες ξανά με την ιστορία... πεθαίνω να ξαναπάω .... αυτη τη φορά θα ήθελα να πάω παταγονία και Χιλη και αν...φέρει ο δρόμος βόρειο Περού... Καλά ταξίδια!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χαίρομαι πάρα πολύ που με αφορμή κάποια σχόλια ήρθε στο προσκήνιο αυτή η ιστορία και μπόρεσα να την διαβάσω.
Πολύ ωραία και συνοπτική γραφή που επικεντρώνεται αποκλειστικά στα σημαντικά στοιχεία του ταξιδιού και φωτογραφίες τόσες - όσες.
Συγχαρητήρια για όσα κάνατε, ειδικά για τη Βολιβία που ήταν μοναδικές οι εικόνες. Αλήθεια πως επιστρέψατε από τη διαδρομή με τα ποδήλατα;
Στεναχωρέθηκα λίγο με το Περού καθως είχα σχεδιάσει περίπου το ίδιο δρομολόγιο για φέτος αλλά οι εξελίξεις με προσπέρασαν...
Πολλά καινούρια ταξίδια και ιστορίες εύχομαι!
 

tryxx

Member
Μηνύματα
80
Likes
836
Χαίρομαι πάρα πολύ που με αφορμή κάποια σχόλια ήρθε στο προσκήνιο αυτή η ιστορία και μπόρεσα να την διαβάσω.
Πολύ ωραία και συνοπτική γραφή που επικεντρώνεται αποκλειστικά στα σημαντικά στοιχεία του ταξιδιού και φωτογραφίες τόσες - όσες.
Συγχαρητήρια για όσα κάνατε, ειδικά για τη Βολιβία που ήταν μοναδικές οι εικόνες. Αλήθεια πως επιστρέψατε από τη διαδρομή με τα ποδήλατα;
Στεναχωρέθηκα λίγο με το Περού καθως είχα σχεδιάσει περίπου το ίδιο δρομολόγιο για φέτος αλλά οι εξελίξεις με προσπέρασαν...
Πολλά καινούρια ταξίδια και ιστορίες εύχομαι!
Ευχαριστούμε!! εύχομαι σύντομα να βρεθείς στην Λ.Αμερική, όπως όλα τα μακρινά ταξίδια σε πάει πιο κοντά στον πυρήνα σου!
Οταν τελείωσε το downhill ξεκουραστήκαμε λίγο σε μια πανσιον εστιατόριο φάγαμε κάτι και μετά το γραφείο που οργάνωνε τη δραστηριότητα μας μετέφερε πίσω στη Λα Παζ με μινι βαν. ΑΝ πας μη χάσεις αυτήν την εμπειρία !!!!
Ακόμα αν σε ενδιαφέρει η Αφρική και δεν έχεις πάει μπορείς να διαβάσεις μια μικρή ιστορία εδώ. https://www.travelstories.gr/community/threads/Κένυα-Τανζανία-Λευκός-Κυνηγός-–-Μαύρη-καρδιά.63587/
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παπούα Νεα Γουινέα
Ευχαριστώ, ναι υπάρχουν κι άλλα posts......κάποια έχει γράψει ο Νίκος, κάποια εγώ, κάποια θα ολοκληρώσουμε προσεχώς.
Ευχές για ταξίδια....ταξίδια....ταξίδια
Με ευχαρίστηση διάβασα το ωραίο αφήγημα. Μπράβο παιδιά, ιδίως που η ιστορία είναι "τελειωμένη".

Τώρα αυτό το «ήταν προμελετημένη, καρφωτή και μιλημένη» που λέει και το παλιό άσμα. Συνεχίσαμε με ένα άτομο λιγότερο, με τον οδηγό μας πιο κάτω να μην περιορίζεται απλά στο μάσημα φύλλων κόκας, αλλά να τραβάει και από καμιά «γραμμή» που και που."

Εγώ θα το έγραφα. Πως οι οδηγοί ήταν ενήμεροι και οι κύριοι ύποπτοι ως πληροφοριοδότες των αστυνόμων. Και για τούτο δεν τους φοβόντουσαν.
Στάθηκα σε αυτό το σημείο, επειδή αναφέρετε για διώκτες με ύφος DEA. Διότι εμένα, που δεν έχω ποτέ πάρει ναρκωτικά (πλην κάτι joint για λόγους κοινωνικότητας), μου την έπεσε η πραγματική DEA (Αμερικάνος πράκτωρ συν Εκουατοριάνο) στο αεροδρόμιο του Κίτο και με ανέβασαν στα εκεί γραφεία του παραρτήματος DEA όπου μου έκαναν εξετάσεις ούρων την ώρα που περίμενα το αεροπλάνο της επιστροφής (Προ 20ετίας...). Πάντως με κέρασαν και πορτοκαλάδα διότι με το φόβο που πήρα δεν κατέβαζα ούρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom