Ολλανδία Leiden, Enkhuizen, Utrecht, Rotterdam, Haag, Amsterdam

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795

Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στις ταξιδιωτικές ιστορίες της Ολλανδίας, διαπίστωσα πως για κάποιες απ’αυτές τις πόλεις δεν υπάρχουν αρκετές ή και καθόλου πληροφορίες και έτσι αποφάσισα να γράψω ό,τι θυμάμαι (μιας και έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε) και κυρίως να παραθέσω φωτογραφίες για να πάρετε μια ιδέα και να δείτε αν θέλετε ή όχι να τις συμπεριλάβετε στην ταξιδιωτική σας λίστα. Για τις υπόλοιπες δε θα πλατιάσω...

Το ταξίδι αυτό έγινε σε συνδυασμό με 4 πόλεις του Βελγίου (Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη, Αμβέρσα), αλλά σ’ αυτές δε θ’αναφερθώ μιας και έχουν γραφτεί πολλά στο forum. Ωστόσο αν θέλετε καμιά φωτογραφιούλα ευχαρίστως ν’ανεβάσω!

H βάση μας ήταν το Leiden καθώς η φίλη που με φιλοξενούσε σπούδαζε εκεί, οπότε όλες οι εκδρομές ήταν μονοήμερες και έτσι, δυστυχώς, δεν έχω να προτείνω ξενοδοχεία. Ήταν τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου που νύχτωνε αργα, οπότε μέσα σε μια μέρα περπατούσαμε πολύ στην κάθε πόλη. Όλες τις μέρες είχε τέλειο καιρό και το καταευχαριστηθήκαμε! Οι μετακινήσεις μας έγιναν όλες με τρένο το οποίο μάς βόλεψε πολύ.

Leiden (Λάιντεν)

Πολύ όμορφη και μικρή πόλη η οποία απέχει γύρω στη μισή ώρα από το Άμστερνταμ. Κάντε χαλαρή βολτούλα δίπλα στο ποτάμι, περάστε όμορφες γεφυρούλες στολισμένες με λουλουδάκια, περπατήστε στον πεζόδρομο με τα καταστήματα, και απολαύστε την ηρεμία...

1.jpg


2.JPG


3.JPG


4.JPG


5.jpg


6.JPG


7.jpg


8.jpg


9.jpg


9a.jpg


10.jpg




12.JPG



13.JPG


13a.jpg


13b.jpg


13c.jpg



Όχι πείτε μου, δε θα θέλατε να είστε στη θέση τους;;;
14.JPG


Ήήήήήήή

Στη θέση της;;; (σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε έχει δέσει αιώρα στα κάγκελα!!!)
15.jpg


16.JPG


Οι φωτογραφίες στις οποίες τα δέντρα είναι γυμνά, είναι δανεισμένες από τη φίλη μου που με φιλοξένησε, όπως και οι ακόλουθες...
16a.jpg


16b.jpg


16c.jpg


16e.jpg


17d.jpg


 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Πολύ ωραία η ιδέα σου να γράψεις γιά πόλεις της κουκλίστικης Ολλανδίας, πού δεν είναι πολύ γνωστές.
Στο Λέϊντεν, αν θυμάμαι καλά, έχει έναν ανεμόμυλο διαμορφωμένο σαν μουσείο: Στο ισόγειο το σπίτι τού μυλωνά (ενα κουκλόσπιτο) καί στούς επάνω ορόφους με τα απότομα σκαλιά έβλεπες όλο τον μηχανισμό. Από την "βεράντα" του πολύ ωραία θέα.
Καλή συνέχεια.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
αχ να ειστε καλα χαρηκα με τη συμπτωση, το πασχα αν θελει ο Θεος θα είμαι Ολλανδια, λατρευω αμστερνταμ αλλα θα παω σε πολεις "αγνωστες" η ιστορια σου ηταν ότι πρεπει!
το καλο είναι ότι αρχισα να νιώθω τυψεις που δεν εχω γραψει καμια ως τωρα, θα το κανω αμεσα!
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Στο Λέϊντεν, αν θυμάμαι καλά, έχει έναν ανεμόμυλο διαμορφωμένο σαν μουσείο: Στο ισόγειο το σπίτι τού μυλωνά (ενα κουκλόσπιτο) καί στούς επάνω ορόφους με τα απότομα σκαλιά έβλεπες όλο τον μηχανισμό. Από την "βεράντα" του πολύ ωραία θέα.
Καλή συνέχεια.
Είναι ο ανεμόμυλος που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
H Ολλανδία εκτος από τις βασικές πόλεις έχει και υπέροχα χωριουδάκι που πρεπει να επισκευτει κανεις. Volendam,Gouda, Edam...όχι δεν ειναι μόνο τυρια ειναι και κουκλίστικα, γραφικα χωρια της επαρχίας ;)
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
H Ολλανδία εκτος από τις βασικές πόλεις έχει και υπέροχα χωριουδάκι που πρεπει να επισκευτει κανεις. Volendam,Gouda, Edam...όχι δεν ειναι μόνο τυρια ειναι και κουκλίστικα, γραφικα χωρια της επαρχίας ;)
Δεν επισκέφτηκα κάποια απ'αυτά, αλλά θα είχε ενδιαφέρον αν τα έχεις επισκεφτεί εσύ ή κάποιος άλλος να μάς δώσετε τα φώτα σας!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολύ ωραίες φωτος από την αγαπημένη Ολλανδία. Ανυπομονώ να ξαναπάω! Ωραίο πράγμα να βγαίνεις από το σπίτι και να ανεβαίνεις στο ποδήλατό σου για να βολτάρεις στην πόλη! Βέβαια δεν ξέρω πως θά'ναι το καταχείμωνο, όσες φορές πήγα είχα σύμμαχο τον καιρό ευτυχώς :)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
το κλιμα τους μοιαζει πολύ με της Μ.Βρετανίας δεν ριχνει πολύ χιονι είναι της βροχης περισσοτερο ;)
φολενταμ και ενταμ παει κανεις ανετα μονοημερη από αμστερνταμ υπεροχη εκδρομη.να προσθεσω και το haarlem ομορφο επισης.
ανετα θα μεταναστευα ολλανδια δηλαδή στον παραδεισο :innocent:
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Enkhuizen

Απέχει γύρω στη μία ώρα από το Άμστερνταμ και είναι πολύ όμορφο και αυτό... αλλά ο κύριος λόγος για να το επισκεφτείτε είναι για να πάτε στο υπαίθριο μουσείο...θα επανέλθω όμως σε αυτό, ύστερα από το φωτογραφικό υλικό της πόλης!

(Άσχετο εκείνη τη μέρα «έφυγε» ο Michael Jackson)
01.jpg


Στη διαδρομή...
1.JPG


2.JPG


3.JPG


4.JPG


Enkhuizen…
5.JPG


5A.jpg


6.JPG


7.JPG


8.JPG


9.JPG


10.JPG


11.JPG


12.JPG


13.JPG


14.JPG


15.JPG


16.JPG


Δίπλα στον αριθμό και το επώνυμο της οικογένειας...
17.JPG



Απ’αυτό το σημείο...
18.JPG

θα πάρετε το καραβάκι (έχει συχνά δρομολόγια) και θα σάς μεταφέρει στο υπαίθριο μουσείο «zuiderzee museum» (Κλίκ εδώ για πληροφορίες) το οποίο είναι αναπαράσταση της περιοχής Zuiderzee από το 1880 ως το 1932 και κάποια απ’τα κτίσματα αυτά είναι αυθεντικά. Προσοχή όμως το υπαίθριο μουσείο δε λειτουργεί το χειμώνα, έχει και «κλειστό» μουσείο αλλά εμείς δεν το επισκεφτήκαμε.

Καθώς ήταν η πρώτη φορά που επισκεπτόμουν κάτι τέτοιο, ενθουσιάστηκα! Περάσαμε πολλές ώρες εκεί, γελάσαμε πολύ και βγάλαμε άπειρες φωτογραφίες.

Αυτή είναι η πρώτη εικόνα που αντικρίζεις όταν πλησιάζει το καραβάκι.
19.JPG


Εξωτερικά... πανέμορφο με ποταμάκια, πράσινο...
20.JPG


21.JPG


22.JPG


23.JPG


24.JPG


25.JPG


26.JPG


27.JPG


28.JPG


29.JPG


30.JPG


31.JPG


32.JPG


33.JPG


34.JPG


36.JPG


37.JPG



Στα περισσότερα κτίσματα μπορούσες να μπεις μέσα.
38.JPG


Σπίτι (τραπεζαρία και κρεβάτι)...
39.JPG


40.JPG


41.JPG


42.JPG

44.JPG


45.JPG


46.JPG


47.JPG


48.jpg


53.JPG


Τυροπωλείο...
51.jpg


Φαρμακείο...
56.JPG


Σχολείο...
59.JPG


Αχυρώνας...
60.JPG


Ξυλουργείο...
61.JPG



66.JPG



63.JPG



Κουρείο...
67A.JPG


67B.JPG


67C.JPG


67D.JPG



Σε κάποια κτίσματα υπήρχαν και υπάλληλοι που υποδύονταν κάποιο επάγγελμα...
68.JPG


71.JPG

παρατηρήστε τα clogs (ξύλινα παπουτσάκια) που φοράει
73.jpg


(συμβολαιογράφος)

72.jpg


69.JPG


65.JPG



Οι ακόλουθες φωτογραφίες είναι δανεισμένες από το Ίντερνετ μιας και οι αντίστοιχες δικές μου δεν έχουν βγει καλά και μ'έχετε κομπλεξάρει όλοι εσείς με τις επαγγελματικές σας!!! :twisted:

Apotheek.jpg

B-DSC_9704.jpg


Blog-009-49.jpg


Interieur-apotheek-De-Groote-Gaper.jpg

Snoepwinkel.jpg


the_butcher.jpg


Trouwlocatie_Zuiderzeemuseum_1.jpg


Zuiderzeemuseum_Enkhuizen_-_Smederij.jpg

zuiderzee-museum-zuiderzeemuse.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
(Άσχετο εκείνη τη μέρα «έφυγε» ο Michael Jackson)
View attachment 136478
Τι μου θύμησες...40 μερες μετά την αποφράδα ημέρα βρέθηκα σε χωριό της Λήμνου που το καφενείο έκανε μνημόσυνο στον εκλιπόντα και μοίρασε κόλυβα.
Ασχετο, αλλά πάνω από τόσες πολλές φωτογραφίες σε ένα ποστ δε νομίζω να έχω ξαναδεί στο φόρουμ...
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Πράγματι το Υπαίθριο Μουσείο στο Εκχούϊζεν είναι εκπληκτικό, μάλλον το καλύτερο πού είδα στην Ολλανδία. Η κρουαζιερούλα με το παλιό ιστιοφόρο αλιευτικό μοναδική εμπειρία.
Το ίδιο το χωριό κουκλίστικο.
Μού θύμισες μοναδικές στιγμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom