Musica Latina!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πως τα πατε με τη μουσικη της περιοχης? Ακουτε?Χορευετε? Ασχολειστε καθολου με τα γκρουπακια και τους καλλιτεχνες?
Εγω πολυ. Συγκεκριμενα καθε μερα ακουω σταθμους που παιζουν μονο τετοια μουσικη.
Αυτο ξεκινησε πριν απο το πρωτο μου ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο. Ακουγα 'maniaf m' που επαιζε λαιβ απο Santo Domingo και αν και δεν ηξερα τοτε λεξη ισπανικα , ακουγα καθημερινα ομως , με...mania:lol:! Ακομα και οι διαφημισεις μου εφιαχναν τη μερα!
Οταν πια πηγα εκει ηξερα καλλιτεχνες και τραγουδια που μου αρεσαν και αγορασα cd.
Το ιδιο και με το ταξιδι στο Μεξικο-Μπελιζ , οπου οργανωθηκα ακομα καλυτερα και αρχισα να ξεχωριζω καλλιτεχνες που ειναι αγαπητοι σε ολες τις λατιν χωρες.

Αυτη τη στιγμη ακουω τον σταθμο Universo Latino που παιζει Latin pop, dance, baladas και τον συνιστω σε οσους ενδιαφερονται.
Για πειτε κι εσεις αγαπημενους καλλιτεχνες , γκρουπ , μουσικες?
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
εννοειται οτι ακουμε φανατικα λατιν!μεγαλωσα με τα τραγουδια της -αν εχετε ακουστα-Ταλια,μιας μεξικανας τραγουδιστριας που πριν καποια χρονια ειχε γινει πολυ διασημη απο τις σαπουνοπερες εδω στην Ελλαδα!Αν και δεν καταλαβαινα τι τραγουδουσα ειχα παρει καποια CD της και ειχα ξετρελαθει κασι τα ειχα μαθει ολα απεξω!Τωρα,ειμαι τρελη φαν της υπεροχης Κολομβιανης τραγουδιστριας Σακιρα και του Juanes!Λατιν χορους σκοπευω να ξεκινησω αμεσως!:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι η Ταλια ειναι παγκοσμιως γνωστη - ακομα και στις Φιλιππινες την ξερουν αυτην και τις σαπουνοπερες της :lol: αν και το ταλεντο της στο τραγουδι αμφισβητειται απο πολλους.
Βρισκω ευχαριστο το "Amor ala Mexicana" :lol: πολυ καλο το "No me ensenaste" αν και λάιβ το παλευει δεν το παλευει.

Απο γκρουπ αγαπημενα μου ειναι οι Aventura (bachata style) , οι La quinta estacion (απιθανη η τραγουδιστρια τους) , οι Sin Bandera , οι Son by 4. Απο cumbia μου αρεσουν οι Cumbia kings.

Αγαπημενοι τραγουδιστες Luis Miguel (θεωρειται θεος στο Μεξικο και συμφωνω), Alejandro Fernandez , Chayanne , Marc Anthony (ο καλυτερος σαλσερο).

Ενα βιντεακι ρεγκετον απο τα κακα αγορια του Παναμα :lol: πολυ μου αρεσει ο πιτσιρικος!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παντως παρα πολλοι τραγουδιστες της διεθνους μουσικης σκηνης εχουν λατιν καταγωγη και αν και εγιναν γνωστοι με αγγλοφωνα τραγουδια , πολυ μου αρεσει που βγαζουν και ισπανοφωνα αλμπουμ τα οποια προτιμω.

Θυμαμαι οταν πηγα στον Αγιο Δομηνικο ηταν επιτυχια το Whenever-wherever της Σακιρα και το ακουσα ως Suerte στα ισπανικα στο ραδιο. Το ιδιο και με την Αγκιλερα -καταγωγη απο Εκουαδορ- που δε μου πολυαρεσε στα αγγλοφωνα τραγουδια αλλα τι να πω για το "Pero me acuerdo de ti" για παραδειγμα..

Αλλα γνωστα ονοματα οπως η JLO, η Κουβανη Γκλορια Εστεφαν , ο πορτορικανος Tito Puente που αφησε το αποτυπωμα του στην λατιν τζαζ και μαμπο και το 2006 το αποτυπωμα του στο walk of fame στο Χολιγουντ.
Και φυσικα η Κουβανη Celia Cruz με τα 3 grammy , 4 latin grammy και τα 23 χρυσα αλμπουμ που ειναι (αν και δε ζει πια) η πιο χαρακτηριστικη γυναικεια φωνη στην ιστορια της σαλσα!
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Η Σακιρα εγινε γνωστη απο ισπανοφωνα τραγουδια οπως το βραβευμενο με Γκραμμυ απιστευτο κομματι με αραβικο ηχο και ισπανικους στιχους, Ojos Asi!Αν και πολλοι αμφισβητουσαν τις ικανοτητες της για ισπανοφωνο αλμπουμ, εγινε χαμος το 2001 με το πρωτο αγγλοφωνο αλμπουμ της!:clap:Απλα ειναι θεα!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Latin μουσική...το είδος μου! Κατ΄αρχας, λόγω του tango, ξέρω πάρα πολλές ορχήστρες κασσικές, παλιές αλλά και πιο σύγχρονες! Γυρίζω από συναυλία σε συναυλία στην Ελλάδα και ξέρω απ' έξω δεκάδες τραγούδια!Ανα καιρούς έχω και κάποιον αγαπημένο. Αυτή την περίοδο μου αρέσουν οι Bajofondo, οι οποίοι είχαν έρθει και Αθήνα πριν μερικούς μήνες! Όλα τα tango συγκροτήματα κατάγονται από Αργεντινή. Σε άλλη κατηγορία-πιο έντεχνη-αγαπημένη τραγουδίστρια, η Julieta Venegas-υπέροχο ακκορντεον, εναλλακτικά ακούσματα και από φωνή σκίζει! Φυσικά μου αρέσει πολύ και η Natalia Oreiro,η οποία είναι φυσικά ηθοποιός αλλά έχει βγάλει μερικά πολύ ξεσηκωτικο-latin τραγούδια! Από τη Χιλή οι Kudai, με πιο ροκ ήχους, προτείνω να ακούσετε το Tal vez,που είναι και από τα αγαπημένα μου. Τέλος,, οι El sueño de Morfeo. Ποπ συγκρήτημα το οποίο βέβαια είναι από την Ισπανία αλλά το παραθέτω γιατί το έχω συνδέσει με τη Λατινική Αμερική όπου και είναι πολύ γνωστοί.Για το τραγούδι τους Ojos de cielo, κόβω φλέβες...Αυτααα..!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Demi απ'οσους ανεφερες γνωριζω μονο τη Natalia Oreiro , μαλλον γιατι 'κινεισαι' λιγο νοτιοτερα απο την κεντρικη Αμερικη που ειναι η περιοχη μου :lol:.
Θα ακουσω ομως τα τραγουδια που λες 'κοβω φλεβες' γιατι ενδιαφερομαι γενικοτερα και θα επανελθω με τα σχολια μου.
 

Len

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Κι εμένα μου αρέσει το Ojos de cielo, οπως και το Tu Nombre tis Julieta Venegas και οπως προφανώς θα κατάλαβες είμαι κι εγώ fan της Natalia Oreiro, αλλά και του Facundo Arana. Η αλήθεια είναι ότι μέσα σπο τις αργεντίνικες Telenοuveles (π.χ. Muneca Brava, Verrano del 98, Sos Mi Vida, και το ατμοσφαιρικό Padre Coraje με αναφορές στην Αργεντινή του 50, Evita και Che) μου γεννήθηκε η επιθυμία να μαθαίνω όλο και περισσότερα για την κουλτούρα, τη μουσική, το χορό και τη φοβερή γεωμορφολογία αυτής της χώρας.
Από σχετική μουσική τελευταία έχω κολλήσει με το electro-tango, π.χ. Gotan Project, Bajofondo Tango Club, αλλά ξεχωρίζω και την Ελληνίδα Ζωή Τηγανούρια.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ χαιρομαι Len που ηρθε κι αλλος στην παρεα και ενδιαφερεται ιδιαιτερα για την περιοχη - και παλι πιο νοτια απο τη δικη μου βεβαια αλλα στην ιδια γειτονια :lol:.
Νομιζα οτι μονο εγω παρακολουθω telenovelas:lol: για να νιωθω κοντα στην περιοχη , στη γλωσσα, στη μουσικη και την κουλτουρα της Λ.Α.

Λοιπον δηλωνω κι εγω οτι μου αρεσει το Ojos de cielo (ανευ κοψιματος φλεβων :bleh:), το ειχα ακουσει πολλες φορες πιθανον στους σταθμους που πιανω αν και δεν ηξερα το συγκροτημα.

Ωραιοι οι Kudai και το Tal vez Demi , ευχαριστω που το προτεινες!
 

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
ναι, βεβαια, por supuesto!!!!! είναι περιορισμένες οι δυνατότητες που έχουμε όμως λόγω της απόστασης κλπ κλπ πάντως τη Julieta την εκτιμώ και εγώ...

επίσης πρέπει να σας πω, αγαπητοι συνταξιδιώτες, ότι το αγαπημένο μου τραγούδι, το τραγούδι του γάμου μου (ΟΤΑΝ παντρευτώ) είναι ενός Αργεντινού που το άκουσα σε ένα ταξί στο Μοντεβιδέο, και που ευτυχώς θυμήθηκε ο κ.ταξιτζής και το σημείωσα, το αγόρασα στο Ezeiza (το αεροδρόμιο)...

Αυτά.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πες μας τιτλο τραγουδιου και καλλιτεχνη φιλεναδα..μπορει να το ξερουμε ή να το βρουμε και να μας αρεσει..αλλιως θα χρειαστει να ερθω στο γαμο σου :haha:.

Ενα τραγουδι που ακουω ασταματητα τελευταια ειναι του Huey Dunbar (Απο μητερα Πορτορικανη και πατερα Τζαμαικανο) ενα bolero με τιτλο 'Yo si me enamore'
Το τραγουδι ηταν υποψηφιο για Latin Grammy Award For Best Tropical Song
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Buenos dias mi amigos y amigas...

Me gusta mucho un cancion de Luz Casal...Se llama "No me importa nada"

Pero el mejor ,para mi, cancion es "El corazon" de Arno Elias...

(οχι τιποτα αλλο να κανουμε κ καμια εξασκηση στα Ισπανικα μην τα ξεχασουμε.Οπου εχω λαθη πειτε μου να μαθαινω οσοι ξερετε)

Hasta luego!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom