ΗΠΑ My dream, my New York!

aposperos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Εχω 1,5 μηνα που επέστρεψα απο τη Νεα Υορκη..Ενα ταξίδη 2 μηνών..Νομιζω πως εχω πεσει σε καταθλιψη...Και το χειρότερο..Ζω σε μια επαρχιακή πόλη της Ελλαδας λόγω εργασίας..Μετα τις οκτώ το απόγευμα δεν εχει ουτε σκυλιά στο δρόμο...
 

Attachments

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Υπέροχη ιστορία !!!
Ευχαριστούμε πολύ !!!
Λίγα λόγια, πολλά συναισθήματα, κατατοπιστικές πληροφορίες.

Μας άνοιξες την όρεξη με τα εστιατόρια !!!
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
Υπέροχη ιστορία !!!
Ευχαριστούμε πολύ !!!
Λίγα λόγια, πολλά συναισθήματα, κατατοπιστικές πληροφορίες.

Μας άνοιξες την όρεξη με τα εστιατόρια !!!
Ευχαριστώ πολύ!! Όπως καταλάβατε το φαγητό παίζει σημαντικό ρόλο στη παρέα!!

Εχω 1,5 μηνα που επέστρεψα απο τη Νεα Υορκη..Ενα ταξίδη 2 μηνών..Νομιζω πως εχω πεσει σε καταθλιψη...Και το χειρότερο..Ζω σε μια επαρχιακή πόλη της Ελλαδας λόγω εργασίας..Μετα τις οκτώ το απόγευμα δεν εχει ουτε σκυλιά στο δρόμο...
Ωχ 2 μήνες στη ΝΥ δύσκολα ξεπερνιούνται φαντάζομαι! Κράτα τα θετικά όμως και δες οτι αυτό που έζησες είναι μακρινό όνειρο για πολλούς από εμάς οπότε είσαι πολύ πολύ τυχερός! Και γράψε μας και καμιά ιστορία ! :)
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πολύ ωραία η ανάρτηση σου!!!! Πάντα μου αρέσει να βλέπω και φωτό απο τα φαγητά και τα εστιατόρια και εσύ μας έκανες να μας τρέχουν τα σάλια!!!! Πότε πήγατε καλοκαιράκι;;; Επίσης όλα αυτά πώς τα ανακαλύψατε και κυρίως πώς τα συνδυάσατε? Ξέρατε που θα πάτε απο πριν; Αυτή η εντύπωση μου δόθηκε έτσι όπως τα αναφέρεις!
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
Ωραια τα ειπες,τους δρομους που τους θυμασαι εγω δεν θυμαμαι της πολης μου :) .αντε και στα δικα μας.Αυτο που τα τρωνε αψητα ελεος..
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
Πολύ ωραία η ανάρτηση σου!!!! Πάντα μου αρέσει να βλέπω και φωτό απο τα φαγητά και τα εστιατόρια και εσύ μας έκανες να μας τρέχουν τα σάλια!!!! Πότε πήγατε καλοκαιράκι;;; Επίσης όλα αυτά πώς τα ανακαλύψατε και κυρίως πώς τα συνδυάσατε? Ξέρατε που θα πάτε απο πριν; Αυτή η εντύπωση μου δόθηκε έτσι όπως τα αναφέρεις!
Σ'ευχαριστώ πολύ! Πήγαμε το τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου.
Όλα αυτά λοιπόν κι ακόμα περισσότερα που δεν προλάβαμε τα ανακάλυψα κατά ένα μεγάλο ποσοστό εδώ μέσα! Το ταξίδι αυτό ήταν όνειρο ζωής για εμένα κι επειδή δεν είναι ένα ταξίδι το οποίο κάνεις και συνέχεια (i wish) πέρασα άπειρες ώρες στο ιντερνετ ψάχνοντας και διαβάζοντας γνώμες για μαγαζιά, εστιατόρια, μουσεία, δρόμους, αξιοθέατα κλπ και κατέληξα σε αυτά που ήθελα να δω και να κάνω. Γενικά το έψαξα πολύ και μπορώ να πω οτι το γκουγκλαρισμα μου είχε γίνει εμμονή χαχα! Λίγο καιρό πριν την αναχώρηση βάλαμε κάτω το χάρτη και συνδυάσαμε τα πράγματα που θέλουμε να κάνουμε ανά περιοχή και βγάλαμε αναλυτικό πρόγραμμα. Εννοείται πως βγαίναμε κι εκτός προγράμματος αλλά είχαμε έναν μπούσουλα αλλιως θεωρώ οτι δεν βγαίνει!

Ωραια τα ειπες,τους δρομους που τους θυμασαι εγω δεν θυμαμαι της πολης μου :) .αντε και στα δικα μας.Αυτο που τα τρωνε αψητα ελεος.
Εεε όχι και άψητα! Αν δεν έχει και λίγο αιματάκι δεν αξίζει ! ;):xalara:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αχχχ πεθαίνω!!!! Αν όλα πάνε καλά το σχεδιάζουμε για του χρόνου τον Αύγουστο το πρώτο 10ήμερο. Πραγματικά θα πήγαινα φέτος αλλά έχω τον γάμο και δεν νομίζω ότι έχω χρόνο να τα οργανώσω όλα αυτά. Ανυπομονώ όσο δεν φαντάζεσαι!!!! Ειδικά για τα ψώνια!!!!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Φοβερή η ιστορία σου!! Πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ το φαγητό της Νεας Υορκης,,θεωρώ οτι είναι λόγος ταξιδιού από μονος του και θεωρώ ότι 3-4 μέρες μου έβγαλες το βραχνά για το που θα φάμε χαχα Πολυ ωραιο το προγραμμα σου,,,θα ταξιδεψω περιπου σε ενα μηνα για τη Νεα Υορκη!! Ηθελα να σε ρωτησω τι αλλο ηθελες να επισκεφθεις για φαγητό και δεν βολεψε!! 2) ποιος ειναι ο πιο άνετος τροπος για νεταφορα απο και προς το αεροδρομιο προς το ξενοδοχειο (σε απόδοση με την τιμη φυσικά)!! Και 3) επειδη θελω να κανω μια επισκεψη στο coney island θελω να μου πεις τι θα παιζει τον Οκτωβριο οταν θα παμε και αν θα ειναι ανοιχτα και ποσο περιπου κοστιζει μια μεση επισκεψη στο λουνα παρκ;;
Ευχαριστω πολυ!!
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
Φοβερή η ιστορία σου!! Πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ το φαγητό της Νεας Υορκης,,θεωρώ οτι είναι λόγος ταξιδιού από μονος του και θεωρώ ότι 3-4 μέρες μου έβγαλες το βραχνά για το που θα φάμε χαχα Πολυ ωραιο το προγραμμα σου,,,θα ταξιδεψω περιπου σε ενα μηνα για τη Νεα Υορκη!! Ηθελα να σε ρωτησω τι αλλο ηθελες να επισκεφθεις για φαγητό και δεν βολεψε!! 2) ποιος ειναι ο πιο άνετος τροπος για νεταφορα απο και προς το αεροδρομιο προς το ξενοδοχειο (σε απόδοση με την τιμη φυσικά)!! Και 3) επειδη θελω να κανω μια επισκεψη στο coney island θελω να μου πεις τι θα παιζει τον Οκτωβριο οταν θα παμε και αν θα ειναι ανοιχτα και ποσο περιπου κοστιζει μια μεση επισκεψη στο λουνα παρκ;;
Ευχαριστω πολυ!!
Καλησπέρα και σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Για φαγητό ειλικρινά οι επιλογές είναι άπειρες, εμείς καταλήξαμε στα εστιατόρια που αναφέρω και πραγματικά μείναμε ενθουσιασμένοι με τις επιλογές μας! Δεν νομίζω οτι χώραγε κάποιο άλλο εστιατόριο στο πρόγραμμα μας αν σκεφτείς οτι τρώγαμε σίγουρα μια φορά τη μέρα σε εστιατόριο συν τέσσερα- πέντε μικρογεύματα σε φαστ φουντ ή κάποιο γλυκό (τα δώσαμε όλα στο φαγητό ! )
Για τη μεταφορά μας από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα, φτάναμε βράδυ και θέλαμε να πάρουμε ταξί κατευθείαν να φτάσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται.Πληρώσαμε για το ταξί νομίζω 70 ευρώ παρα κάτι (από jfk)και πέσαμε σε έναν απαίσιο τύπο. Για την επιστροφή μας αναθέσαμε στη ρεσεψιον του ξενοδοχείου να μας κανονίσει τη μεταφορά και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, το αυτοκίνητο ήταν ένα τεράστιο τζιποειδές και πληρώσαμε αν θυμάμαι καλα 60 ευρώ το ζευγάρι ( ήμασταν 2 ζευγάρια) για Newark.
Τώρα για το coney island μπορείς να επισκεφτείς την επίσημη σελίδα να ενημερωθείς για τις εκδηλώσεις του Οκτωβρίου (θα πετύχεις halloween τυχερέ;! ) http://lunaparknyc.com/. Γενικά είναι ανοιχτό δεν πληρώνεις κάτι για να μπείς, πληρώνεις μόνο αν κάνεις κάποιο από τα παιχνίδια..εμείς ανεβήκαμε στο Τhunderbolt και πληρώσαμε αν θυμάμαι καλά γύρω στα 10 ευρώ...
Δεν χρειάζεται να σου πω πόσο πολύ σε ζηλεύω!! Θα είναι μαγικά! :)
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Για φαγητό ειλικρινά οι επιλογές είναι άπειρες, εμείς καταλήξαμε στα εστιατόρια που αναφέρω και πραγματικά μείναμε ενθουσιασμένοι με τις επιλογές μας! Δεν νομίζω οτι χώραγε κάποιο άλλο εστιατόριο στο πρόγραμμα μας αν σκεφτείς οτι τρώγαμε σίγουρα μια φορά τη μέρα σε εστιατόριο συν τέσσερα- πέντε μικρογεύματα σε φαστ φουντ ή κάποιο γλυκό (τα δώσαμε όλα στο φαγητό ! )
Για τη μεταφορά μας από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα, φτάναμε βράδυ και θέλαμε να πάρουμε ταξί κατευθείαν να φτάσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται.Πληρώσαμε για το ταξί νομίζω 70 ευρώ παρα κάτι (από jfk)και πέσαμε σε έναν απαίσιο τύπο. Για την επιστροφή μας αναθέσαμε στη ρεσεψιον του ξενοδοχείου να μας κανονίσει τη μεταφορά και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, το αυτοκίνητο ήταν ένα τεράστιο τζιποειδές και πληρώσαμε αν θυμάμαι καλα 60 ευρώ το ζευγάρι ( ήμασταν 2 ζευγάρια) για Newark.
Τώρα για το coney island μπορείς να επισκεφτείς την επίσημη σελίδα να ενημερωθείς για τις εκδηλώσεις του Οκτωβρίου (θα πετύχεις halloween τυχερέ;! ) http://lunaparknyc.com/. Γενικά είναι ανοιχτό δεν πληρώνεις κάτι για να μπείς, πληρώνεις μόνο αν κάνεις κάποιο από τα παιχνίδια..εμείς ανεβήκαμε στο Τhunderbolt και πληρώσαμε αν θυμάμαι καλά γύρω στα 10 ευρώ...
Δεν χρειάζεται να σου πω πόσο πολύ σε ζηλεύω!! Θα είναι μαγικά! :)
Αχ να ηξερες ποσο καιρο το κανονιζα και ποσο καιρο περιμενα την στιγμη που θα εκλεινα το πρωτο μου υπερατλαντικο!! Εχω κανει καμια 20αρια ταξιδια στην Ευρωπη αλλα αυτο ειναι κατι το μοναδικο!! Μην ζηλευεις γτ οπως βλεπω περασες υπεροχα!! Μακαρι το ταξιδι μου να ειναι τοσο "γεματο" οσο το δικο σου!! Πραγματικα η μελετη σου στο φαγητο με γοητευσε γτ ειμαι σαν και σενα και περισσοτερα απο τα μισα τα ειχα τσεκαρει ηδη!! Halloween δεν νομιζω να προλαβω γτ αν δεν κανω λαθος ειναι προς τα τελη Οκτωβριου αλλα σιγουρα θα προλαβω τις ετοιμασίες οποτε κατι ειναι και αυτο :) Γενικα θα διαβασω πολλες φορες ακομα την ιστορια σου γτ μου αρεσε πολυ το προγραμμα σου,τα μουσεια,τα rooftop bara,τα brunch ειναι ολα πραγματα που κυνηγαω!! Περιμενοντας λοιπον.... :))))
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
Αχ να ηξερες ποσο καιρο το κανονιζα και ποσο καιρο περιμενα την στιγμη που θα εκλεινα το πρωτο μου υπερατλαντικο!! Εχω κανει καμια 20αρια ταξιδια στην Ευρωπη αλλα αυτο ειναι κατι το μοναδικο!! Μην ζηλευεις γτ οπως βλεπω περασες υπεροχα!! Μακαρι το ταξιδι μου να ειναι τοσο "γεματο" οσο το δικο σου!! Πραγματικα η μελετη σου στο φαγητο με γοητευσε γτ ειμαι σαν και σενα και περισσοτερα απο τα μισα τα ειχα τσεκαρει ηδη!! Halloween δεν νομιζω να προλαβω γτ αν δεν κανω λαθος ειναι προς τα τελη Οκτωβριου αλλα σιγουρα θα προλαβω τις ετοιμασίες οποτε κατι ειναι και αυτο :) Γενικα θα διαβασω πολλες φορες ακομα την ιστορια σου γτ μου αρεσε πολυ το προγραμμα σου,τα μουσεια,τα rooftop bara,τα brunch ειναι ολα πραγματα που κυνηγαω!! Περιμενοντας λοιπον.... :))))
Χαχαχα όπως βλέπεις το φαγητό για εμένα και τη παρέα μου έπαιξε ρόλο κλειδί στο ταξίδι ! Για brunch κλπ τσέκαρε επίσης το buvette στην grove st όπως επίσης και το the smith ! Ααα και για steak μόλις θυμήθηκα οτι θέλαμε να πάμε σαν τρελοί στο Peter Luger steak house αλλα για κάποιο λόγο(που δεν θυμάμαι) δεν έκατσε, ευκαιρία λοιπόν να πας και να μας πεις τι χάσαμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom