Ισπανία Once you go abroad.... Ή αλλιώς ταξίδι στην Βαρκελώνη

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα

Μετά τον γολγοθά που περάσαμε για να βρούμε αυτοκίνητο προς ενοικίαση, η μονοήμερη δεν ήταν σίγουρο ότι θα πραγματοποιηθεί. Πηγαίνοντας όμως προς το ενυδρείο το μάτι μας έπεσε σε κάπόια σκουτεράκια με ετικέτα από μαγαζί ενοικιάσεων. Τώρα αν αναρωτιέστε γιατί δεν το σκεφτήκαμε από την αρχή, είναι γιατί κάποιος φίλος μας είπε ότι δεν ενοικιάζουν στο εξωτερικό μηχανάκια τόσο εύκολα, πρέπει να φοράς στολή και κάτι τέτοια. Συνειδητοποιήσαμε όμως ότι όσες μέρες ήμασταν εκεί οι τουρίστες που ήταν με μηχανάκια ήταν πάρα πολλοί. Ήδη από την προηγούμενη, μετά το ενυδρείο, ειχαμε επισκεφθεί το γραφείο με την επωνυμία cooltra όπου και πήραμε πληροφορίες. Τσουχτερός ο κατάλογος. Για 12 ώρες το κόστος πήγαινε 44 ευρώ και το δεύτερο κράνος +5 ευρώ. Φυσικά κάποια χρήματα για ασφάλεια και πληρωμή με κάρτα ή μετρητά. Οι τιμές ήταν καλύτερες όσο πιο πολλές μέρες το ενοικίαζες.

Εν τέλει καταλήξαμε σε αυτούς, καθώς είχα βρει από το ίντερνετ άλλο γραφείο πιο οικονομικό, αλλά όταν φτάσαμε δεν είχαν διαθέσιμα. Εδώ θα πρέπει να πω το εξής: το θέμα με τις ενοικιάσεις προφανώς το χειριστήκαμε τελείως λάθος. Οι τιμές που βρίσκαμε απο το ίντερνετ πάρα πολύ καλές θα μπορούσα να ζητήσω βοήθεια από το forum πχ και τα να κλείσω. Η άλλη εναλλακτική αφού ήθελα να γίνει όλο αυτό απο κοντά (πιο πολύ για να πληρώσω την ασφάλεια κτλ με μετρητά για να τα πάρω και αμέσως πίσω και να μην μπλέκω κάρτες) ήταν να βρω ενοικιαστικά γραφεία, και να τους πάρω τηλέφωνο όχι να χάνω χρόνο και να πηγαίνω από εκεί. Χρόνο ομιλίας είχα λόγω του πακέτου που είχα αγοράσει, τουλάχιστον θα γλύτωνα τον εκνευρισμό.

Μετα κόπων και βασάνων λοιπόν, και αφού συμπληρώσαμε και την χαρτούρα ανεβήκαμε στο συμπαθέστατο σκουτεράκι μας με τα άσπρα κράνη μας να κανουμε και σετάκι. Bάλαμε στον πλοηγό Lloret de mar και ξεκινήσαμεεεεεεε. Αρχικά το περιμέναμε πιο δύσκολο. Αλλά αφενός το αγόρι είναι επαγγελματίας οδηγός, αφετέρου η σήμανση τέλεια, το οδόστρωμα άψογο, ο πλοηγός για ακόμη μια φορά μας έβγαλε απο την δύσκολη θέση και σύντομα βγήκαμε εθνική οδό. Η διαδρομή ήταν ένα παιχνίδι κυριολεκτικά με τον ήλιο καθώς μία συνέφιαζε και μία όχι. Τα διόδια αρκετά αλλά πραγματικά με τέτοιους δρόμους έλεγες χαλάλι!!! Σύνολο με επιστροφή περίπου 12€. Κάτι άλλο που μας έκανε εντύπωση ήταν οτι στα διόδια πλήρωνες μόνος σου, με κάρτα, χαρτονομίσματα ή κέρματα και αν ήθελες βοήθεια, υπήρχαν 2-3 υπάλληλοι κατα μηκος που εξυπηρετούσαν. Καμία σχέση με τα δικά μας δηλαδή!

Από ένα σημείο και μετά αποφασίσαμε να βγούμε από εθνική και να φτάσουμε στον προορισμό μας ακολουθώντας την διαδρομή κατα μήκος της θάλασσας. Θέλαμε να δούμε όσο πιο πολλά μέρη μπορούσαμε αλλά και να βάλουμε βενζίνη!!!! Το πόσο γελίοι ήμασταν στο self service βενζινάδικο δεν λέγεται. Καταρχάς μόνο η απορία στην φάτσα μας ήταν το κάτι άλλο. Μετά από μία διαδρομή 60 χιλιομέτρων..... Φτάσαμε!!!!

Πολύ όμορφες παραλίες, οργανωμένες όχι ασφυκτικά γεμάτες από ομπρέλες, με κάποια μαγαζιά - μάλλον καντίνες θα τα έλεγα - και με αρκετούς τουρίστες! Φυσικά τα κλασικά high μπιτσόμπαρα με την μουσικούλα και τα ποτάκια ξεχάστε τα! Εγώ τέτοιου είδους μαγαζιά δεν είδα πουθενά. Και απ' ότι κατάλαβα για να δεις τέτοιους είδους φάση πρέπει να πας σε party και σε συγκεκριμένα μαγαζιά.

Αφού χαλαρώσαμε, κάναμε τις βουτιές μας και φάγαμε για μεσημεριανό κάποια σάντουιτς από μία ψησταριά αποφασίσαμε να γυρίσουμε με το μηχανάκι την γύρω περιοχή. Φυσικά μιλάμε για πολύ οργάνωση, πολλά ξενοδοχεία, αρκετά "τουριστικά" μαγαζιά. 'Ηταν μία όμορφη περιοχή κατάλληλη για μονοήμερη. Δεν νομίζω ότι θα την επιλέγαμε για διαμονή όμως. Να συμπληρώσω εδώ ότι το σετ ξαπλώστες με ομπρέλα μας κόστισε 12€.

Επιστρέψαμε γύρω στις 20,00 το βράδυ το μηχανάκι και φύγαμε για ξενοδοχείο. Η βραδιά θα τελειωνε με μία γρήγορη βόλτα απο το μαγικό συντριβάνι αφού δεν το είχαμε προλάβει την προηγούμενη φορά και μετάααααα.......... Αυτό που περίμενα τόσο καιρό, μέτραγα σαν φαντάρος και έσβηνα μέρες....... Είχα εξασφαλίσει εισιτήρια για την εμφάνιση του Steve Aoki στο club Pacha..... Και η χαρά μου ήταν απερίγραπτη!


 
Last edited:

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ..με το που πήγα το πρώτο ταξίδι στη Ρώμη..ξετρελάθηκα...να φανταστείς έχω έτοιμα σχέδια για τα επόμενα τρία χρόνια..καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε!!!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη. Χάλασε ο σκληρός και μαζεύω τα κομμάτια μου.... Κυριολεκτικά. 10 έτη "Μένουμε Ελλάδα" γίναν αναμνήσεις. Έχω 3-4 εκδρομές μόνο. Το χειρότερο από Βουδαπέστη έχω απο τις 3 μόνο 1,5 μέρα.... Και ήμουν στο ξεδιάλεγμα για εκτύπωση... Τες πα περαστικά μου! Θα συνεχίσω την ιστορία μου να μην το σκέφτομαι.....
 
Μηνύματα
22
Likes
29
Κρίμα πρέπει να είναι πολύ άσχημο να χάνεις όλες τις αναμνήσεις σου ελπίζω να μην μου συμβεί και να μην σου ξανασυμβεί ... :cry:
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Οι αναμνήσεις δεν χάνονται, τις κουβαλάμε πάντα μαζί μας..όσο για το φωτογραφικό υλικό ευκαιρία να αποκτήσεις καινούργιο ;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη. Χάλασε ο σκληρός και μαζεύω τα κομμάτια μου.... Κυριολεκτικά. 10 έτη "Μένουμε Ελλάδα" γίναν αναμνήσεις. Έχω 3-4 εκδρομές μόνο. Το χειρότερο από Βουδαπέστη έχω απο τις 3 μόνο 1,5 μέρα.... Και ήμουν στο ξεδιάλεγμα για εκτύπωση... Τες πα περαστικά μου! Θα συνεχίσω την ιστορία μου να μην το σκέφτομαι.....
Υπάρχουν προγράμματα data recovery που μπορείς να σώσεις τα αρχεία στον δίσκο.
Αυτή η δουλειά κοστίζει αν το πας σε κάποιον τεχνικό για να σου σώσει τα αρχεία. Μέχρι και 200€ παίρνουν. Αλλά όπως είπα ψάξε κάποιο πρόγραμμα μπας και καταφέρεις τίποτα.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το έδωσα σε φίλο κομπιουτερά αλλά πριν μας αφήσει χρόνους γιατί ήταν σε άθλια κατάσταση το έδωσα σε εξειδικευμένους. Θα κάνω download και τις λίγες φωτό που έχω από εδώ.... Έχω βρει σχεδόν τις μισές από Βουδαπέστη....
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Μετακίνηση: Η Βαρκελώνη ανήκει στην κατηγορία των πόλεων όπου το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο. Σαν επισκέπτης έχεις πρόσβαση παντού με τα μέσα και θεωρώ ότι η ευρεία γκάμα που διαθέτει σχετικά με τις επιλογές εισιτηρίων - καρτών σίγουρα θα καλύψουν όλες τις τσέπες και όλα τα γούστα. Εδώ θα δείτε όλες τις επιλογές εισιτηρίων από τα μέσα μαζικής μεταφοράς. https://www.tmb.cat/en/barcelona/fares-metro-bus.

Μπορείς να βρεις μεμονωμένα εισιτήρια, κάρτες απεριορίστων διαδρομών ή πακέτο εισιτηρίων. Διαλέγεις τι θέλεις ανάλογα με το πόσο θα μείνεις. Προσωπικά ήμουν ανάμεσα στην κάρτα απεριορίστων διαδρομών όπου από την ημέρα που την ακυρώνεις έχει ισχύ τις ανάλογες μέρες που έχεις επιλέξει και αγοράσει. (Προσοχή αν την ακυρώσεις πχ 12 παρά το βράδυ της Πέμπτης , θα μετρήσει την Πέμπτη κανονικά σαν ολόκληρη μέρα.) Επίσης αναλυτικά στις περιγραφές του site δείτε και τι ισχύει για διαδρομές στο αεροδρόμιο και ποιες κάρτες τις περιλαμβάνουν.

Η δεύτερη σκέψη ήταν το πακέτο εισιτηρίων Τ10. Είναι μία κάρτα η οποία κοστίζει 10 ευρώ και σου επιτρέπει να κάνεις 10 διαδρομές. Οπότε το κόστος της διαδρομής αυτόματα κατεβαίνει στο 1€. Το καλό με αυτή την κάρτα είναι ότι επιτρέπει την μετεπιβίβαση και δεν σε χρεώνει για χτύπημα εισιτηρίων εντός 75 λεπτών. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί από 2 άτομα. Οπότε αντιστοιχεί σε 5 διαδρομές *2 άτομα εντός 75 λεπτών η διαδρομή. Το Τ10 δεν ισχύει για την γραμμή μετρό του αεροδρομίου. Αλλά θα γράψω και μία παράγραφο για το πώς θα μπορείς να μετακινηθείς από αεροδρόμιο και θα εξηγώ τι λύσεις υπάρχουν.

Στην πράξη τώρα: Επιλέξαμε το πακέτο εισιτηρίων καθώς έχεις αρκετά τον έλεγχο του πόσα θα ξοδέψεις σε εισιτήρια. Την αγοράσαμε μόλις φτάσαμε στο μετρό του αεροδρομίου. Τα μηχανήματα εκδίδουν και αυτές τις κάρτες. Στο μετρό έχει ¨τουρνικέ" για να περάσεις μέσα. Χτυπάς την κάρτα και αυτομάτως από πίσω φαίνεται η πρώτη χρέωση σε μία γραμμή με ημ. και ώρα. Αν το χτυπήσεις στο καπάκι σε ξαναχρεώνει και έτσι περνάει και το δεύτερο άτομο. Τώρα αν κάνεις μετεπιβίβαση εντός χρόνου θα δεις ότι ενώ το χτυπάς, περνάς αλλά πίσω δεν σου χρεώνει κάτι. Έτσι με τις γραμμές από πίσω καταλαβαίνεις πότε έφτασες τις 10 διαδρομές. Στα λεωφορεία δεν είδαμε τουρνικέ το χτυπούσαμε πάντα όμως ακόμα και ήμασταν εντός χρόνου. Η πόλη της Βαρκελώνης χωρίζεται σε ζώνες. έτσι ανάλογα την ζώνη που θες να μετακινηθείς υπάρχουν και τα αντίστοιχα πακέτα. Το Τ10 είναι για την Ζώνη 1 και υπερκάλυψε όλες μας τις ανάγκες. Πήγαμε παντού! Τώρα θα μου πεις πώς θα ξέρεις ότι εκεί που θες να πας δεν είναι ζώνη 1 αλλά 2 πχ. Μπορείς να googlάρεις zone 1 barcelona printable map και να εκτυπώσεις κάποια φωτό. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε πολύ. Ήξερα εξ αρχής ότι πχ η στάση του μετρό που ήθελα ήταν στην ζώνη μου. Τώρα φαντάζομαι ότι αν χτυπάς κάρτα σε λάθος ζώνη ίσως να μην ανοίξει η πόρτα ή να βουίζει το ακυρωτικό στο λεωφορείο. Για τις μέρες που μείναμε αγοράσαμε 5 κάρτες.

Συμπληρωματικά αναφέρω: υπάρχει η Barcelona card η οποία σου προσφέρει απεριόριστη μετακίνηση με την συγκοινωνία (και για αεροδρόμιο) συνδυαστικά με εκπτώσεις σε μουσεία η δωρεάν εισόδους. Προσωπικά την βρήκα πανάκριβη καθώς η δωρεάν είσοδος δεν ήταν σε μουσεία που μας ενδιέφερε και η έκπτωση πχ -1€ για Sagrada ήταν αμελητέα. Επίσης έπρεπε να περιμένεις στην ουρά για να εκδόσεις το εισιτήριο με την έκπτωση καθώς δεν περνάει για εισιτήρια από το ίντερνετ. Τραγικό!!!! Επειδή όμως γούστα είναι αυτά τσεκάρετε καλύτερα τις παροχές εδώ: http://www.barcelonacard.org/

Θα βρείτε το γνωστό λεωφορείο Hop On Hop Off όπου σε γυρνοβολάει σε όλα τα αξιοθέατα. Με εισιτήρια όμως περίπου 25€ το άτομο για μία μέρα δεν κοίταξα ούτε καν τι χρώμα έχουν τα λεωφορεία.... :bleh: Όρίστε όμως ένα link για τους ανοιχτοχέρηδες http://www.hoponhopoffbarcelona.org. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει παραπάνω από μία εταιρία με τέτοια λεωφορεία.... Αν ξέρει κάποιος ας μου πει να συμπληρώσω link.


Πόδια: Η φράση "εμπρός καλά μου πόδια" σας λέει κάτι;;;; Κάθε μέρα κάναμε 5-8 χιλιόμετρα. Σε εμπνέουν βέβαια και τα τεράστια πεζοδρόμια, οι καθαροί πεζόδρομοι και οι -φαινομενικά- κοντινές αποστάσεις. Μην ξεγελιέστε! Τα τετράγωνα εκεί είναι τεράστια. Αλλά και πάλι αξίζει!

Ενοικίαση: Για αμάξι ούτε να το σκέφτεστε! Parking πανάκριβο, χρέωση με το λεπτό! Φυσικά παντού στους δρόμους υπάρχει συγκεκριμένος χώρος με παρκόμετρα. Όοοοχι δεν θα δείτε αμάξια πάνω στα πεζοδρόμια ούτε για αστείο. Διαβάζω ότι και στα γκαράζ η χρέωση για διανυκτέρευση είναι τεράααστια. Τα μηχανάκια δε, είχαν την τιμητική τους. Εύκολη λύση και όσες πιο πολλές μέρες το 'χεις τόσο πιο φθηνά κοστίζει. Φυσικά παρκάρεις μόνο όπου υπάρχει σήμανση και μας είπαν ότι είναι δωρεάν. Το βράδυ τα βλέπαμε σταθμευμένα έξω με ανάλογα λουκέτα κτλ. Παράδειγμα στο ξενοδοχείο είχε ακριβώς στην είσοδο θέσεις. Με 24ωρη ρεσεψιόν - κόσμο να μπαινοβγαίνει και με καλό κλείδωμα φάνηκε να είναι ασφαλής αυτή η λύση. Μεγάλη απήχηση και τα ποδήλατα. Θα πρέπει όμως να τα αναζητήσετε σε μαγαζιά ενοικίασης καθώς αυτά που βλέπετε στον δρόμο με τα λουκέτα απευθύνονται σε ντόπιους. Εννοείτε υπήρχαν παντού ποδηλατόδρομοι!

Το ταξί φυσικά, πάντα αποτελεί μία λύση και απ ότι διαβάζω είναι πάνω κάτω σε τιμές Ελλάδος. Δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη καθώς δεν χρησιμοποιήσαμε.

Στο σημείο αυτό δεν ξέρω αν είμαι φλύαρη, απλά προσπαθώ να περιγράψω πράγματα όπου ήταν και δικές μου απορίες - ανησυχίες. Θέλω να είμαι λεπτομερής για να φανούν οι διαδικασίες στους νέους επισκέπτες όσο πιο οικίες γίνεται!
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.895
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία άρχισες την ιστορία σου με πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Στο ίδιο ξενοδοχείο είχαμε μείνει κι εμείς πριν από 3 χρόνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom