Νορβηγία Oslo city tour

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βίντεο από την πρόσφατη επίσκεψη μου στην πρωτεύουσα της Νορβηγίας. Η πόλη είναι σχετικά μικρή και περπατιέται εύκολα. Δεν έχει και τα άπειρα αξιοθέατα να δεις, εκτός αν ενδιαφέρεσαι για μουσεία όπου ομολογουμένως υπάρχει αρκετό υλικό. Στο βίντεο υπάρχουν πλάνα από την οροφή της Opera house, το λιμάνι Aker Brygge και το πάρκο με τα γλυπτά του Vigeland και από τους δρόμους της πόλης:

DSCN2572.jpg

Το γλυπτό της Monica Vonvicini με τίτλο She Lies, από ανοξείδωτο ατσάλι και γυαλί στέκει αγκυροβολημένο μπροστά από την Όπερα του Όσλο
DSCN2593.jpg


Ιστορικά κτίρια
DSCN2592.jpg

DSCN2591.jpg

και το πνιγμένο στο πράσινο Clarion Collection hotel
DSCN2582.jpg


Aker Brygge.
DSCN2579.jpg

Μια ξύλινη πλατφόρμα κατά μήκος του λιμανιού, μαγαζιά για φαγητό και ποτό στον παράλληλο δρόμο. Περπάτημα και θέα στα απέναντι νησάκια
DSCN2580.jpg

Όπερα ανάβαση
DSCN2569.jpg

θέα από ψηλά
DSCN2570.jpg

θέα από τη βάση της όπερα
DSCN2574.jpg


Από την οροφή της όπερα στο σκηνικό δεσπόζει αυτό το κτίριο γνωστό ως ροζ παλάτι
DSCN2571.jpg

εμπορικό κτίριο με 11 ορόφους που στεγάζει μεταξύ άλλων και τα γραφεία της μεγαλύτερης εφημερίδας της Νορβηγίας
DSCN2575.jpg


DSCN2577.jpg

H Christiania´s old square, ήταν η κυρίως πλατεία της πόλης του Όσλο. Στο μικρό σιντριβανάκι στο δεξί μέρος της φωτο υπάρχει ένα χέρι να δείχνει προς ενα σημείο.Πρόκειται για την πηγή Christians IV hanske, που σημαίνει το γάντι του συγκεκριμένου βασιλιά της Δανίας και Νορβηγίας, ο οποίος μετά την καταστροφή της πόλης από πυρκαγιά, υπέδειξε το συγκεκριμένο σημείο για να χτιστεί η νέα πόλη.Εεεδώ ακριβώς:
chritian-iv-s-glove.jpg


Στο Vigeland park
DSCN2590.jpg


DSCN2585.jpg
DSCN2586.jpg
DSCN2589.jpg
DSCN2583.jpg
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Βίντεο από την πρόσφατη επίσκεψη μου στην πρωτεύουσα της Νορβηγίας. Η πόλη είναι σχετικά μικρή και περπατιέται εύκολα. Δεν έχει και τα άπειρα αξιοθέατα να δεις, εκτός αν ενδιαφέρεσαι για μουσεία όπου ομολογουμένως υπάρχει αρκετό υλικό. Στο βίντεο υπάρχουν πλάνα από την οροφή της Opera house, το λιμάνι Aker Brygge και το πάρκο με τα γλυπτά του Vigeland και από τους δρόμους της πόλης:
Τι διαβαζουν τα μπιρμπιλωτα μου ματια?? Τι δουλεια εχεις απο τους κοκοφοινικες στη Σκανδιναβια?? :-Ο
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πήγα να τσεκάρω τις παραλίες και από αυτή την πλευρά, αλλά δε λένε τίποτα :haha:
Δεν ήταν επιλογή μου να πάω, βρέθηκα αναγκαστικά για δουλειά.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Tελικά τι αποκόμισες από την επίσκεψη σου στο Ούσλου;;;;;;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πανάκριβο το Όσλο και όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Και δεν το λέω επειδή δεν είμαι λάτρης των πόλεων, γιατί μετά που πήγα στο Άμστερνταμ άλλαξαν τα πάντα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι πανάκριβο επειδή απευθύνεται σε ανθρώπους με πολύ υψηλότερα εισοδήματα σε σχέση με Ελλάδα. Δεν είναι πανάκριβο για να τα πάρει απ' τους τουρίστες (όπως συμβαίνει σε τουριστικές χώρες και θέρετρα φτωχότερων χωρών).
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Τέλη Σεπτέμβρη ήμουν και γω εκεί για μια συναυλία οπότε έχω εμπειρία.. Απλά σε ρώτησα πώς σου φάνηκε γιατί και γω πήγα με τη λογική ότι δεν θα μ'ενθουσίαζε απ'αυτά που είχα διαβάσει και δει αλλά τελικά με εξέπληξε πολύ θετικά!!! Βέβαια μπορεί να φταίει και ο καιρός που ήταν καταπληκτικός!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Το γλυπτό της Monica Vonvicini με τίτλο She Lies, από ανοξείδωτο ατσάλι και γυαλί στέκει αγκυροβολημένο μπροστά από την Όπερα του Όσλο
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
φαινεται τοσο ομορφη πολη ...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Aker Brygge.

Μια ξύλινη πλατφόρμα κατά μήκος του λιμανιού, μαγαζιά για φαγητό και ποτό στον παράλληλο δρόμο. Περπάτημα και θέα στα απέναντι νησάκια

Όπερα ανάβαση

θέα από ψηλά

θέα από τη βάση της όπερα
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από την οροφή της όπερα στο σκηνικό δεσπόζει αυτό το κτίριο γνωστό ως ροζ παλάτι

εμπορικό κτίριο με 11 ορόφους που στεγάζει μεταξύ άλλων και τα γραφεία της μεγαλύτερης εφημερίδας της Νορβηγίας




H Christiania´s old square, ήταν η κυρίως πλατεία της πόλης του Όσλο. Στο μικρό σιντριβανάκι στο δεξί μέρος της φωτο υπάρχει ένα χέρι να δείχνει προς ενα σημείο.


πρόκειται για την πηγή Christians IV hanske, που σημαίνει το γάντι του συγκεκριμένου βασιλιά της Δανίας και Νορβηγίας, ο οποίος μετά την καταστροφή της πόλης από πυρκαγιά, υπέδειξε το συγκεκριμένο σημείο για να χτιστεί η νέα πόλη.
Εεεδώ ακριβώς:


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom