Αυστρία Γερμανία Roadtrip Μόναχο-Σαλτσμπουργκ-Neuschwanstein

Giwrgos Chlepas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Πολυ ωραιο αρθρο! Εχω κανει και εγω το ιδιο ταξιδι. 3 φορες μοναχο και την 1 πηγαμε και σαλτσμπουργκ. Το μοναχο ισως να μην ειναι η ωραιοτερη πολη αλλα εχει διαμαντια! Το χοφμπροιχαους αν και διαβαζω πολλα ασχημα πιστευω εχει εξαιρετικο κοτσι και μπυρα ισως απο τις καλυτερες βαυαρικες , πολυ ωραιο φαγητο ειναι τα spare ribs και υπαρχει ενα τελειο εστιατοριο rysticana νομιζω . Πολυ ωραια εποχη για να παει κανεις ειναι φθινοπωρο στο octoberfest. Οσο για το κρυο λιγο gluhwein θα κανει την δουλεια του. Υπεροχη θεα απο τον πυργο . Το μοναχο γεματο Ελληνες , νομιζω δεν χρειαζεται να ξερεις καποια ξενη γλωσσα. Το σαλτσμπουργκ πανεμορφο και η ρετρο φωτογραφια που εβγαλα ακομα μου προκαλει γελιο.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ίσως το αδικώ το Μόναχο λέγοντας ότι δεν με ενθουσίασε γιατί δεν είδα όσα ήθελα για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Το βλέπω δύσκολο πάντως να το επισκεφθώ στα επόμενα 3-4 χρόνια γιατί έχω βάλει άλλους προορισμούς στο μάτι...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@xoam6897 δεν ήξερα πως να βάλω φώτο σε προσωπικό μήνυμα οπότε στο ανεβάζω εδώ.Στην φώτο μπορείς να δεις την διασταύρωση των οδών που ήταν ο δρόμος με την καντίνα με τα λουκάνικα..τα δύο μαγαζιά είναι μετά τις πόρτες που βλέπεις..
20170101_211141.jpg
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Γεια σας, θα ταξιδέψω στο Μόναχο σε λίγες μέρες και θέλω να επισκεφτώ το Neuschwanstein Castle.! Πρέπει να κλείσω τα εισητήρια του τραίνου μέρες πριν ή να πάω στο σταθμό του τραίνου κατευθείαν και να κλείσω από εκεί?? Υπάρχει κάποια σελίδα που μπορώ να κλείσω από εκεί?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μπορείς να τα κλείσεις και από εκεί δεν χρειάζεται να το κάνεις πολλές μέρες πριν αλλά πρέπει οπωσδήποτε να κλείσεις εισιτήριο για την είσοδο στο κάστρο νωρίτερα για να μην ταλαιπωρηθείς στην ουρά. (Bayern-Ticket οπωσδήποτε από τα αυτόματα μηχανήματα για να πας στο κάστρο)..Όπως καταλαβαίνεις έχει ξεχωριστή ουρά για όσους έχουν πληρώσει εισιτήριο μέσω ιντερνετ..
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Από τι πρόσεξα πρέπει να αλλάξω και τρένο για να φτάσω στο Fussen?? Να κλείσω καλύτερα εισητήρια με επιστροφή στο Μόναχο ή δεν χρειάζεται?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ την έκανα την μετακίνηση με αυτοκίνητο και ήταν πάρα πολύ εύκολο αλλά όταν ρωτούσα τόσο στο φόρουμ αλλά και μια γνωστή μου που μένει Μόναχο (πριν αποφασίσω να πάω με αμάξι) μου είπε να μην κλείσω κάτι και ότι έχει πάρα πολλά δρομολόγια δεν παίζει να μην βρω..
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Μπορείς να τα κλείσεις και από εκεί δεν χρειάζεται να το κάνεις πολλές μέρες πριν αλλά πρέπει οπωσδήποτε να κλείσεις εισιτήριο για την είσοδο στο κάστρο νωρίτερα για να μην ταλαιπωρηθείς στην ουρά. (Bayern-Ticket οπωσδήποτε από τα αυτόματα μηχανήματα για να πας στο κάστρο)..Όπως καταλαβαίνεις έχει ξεχωριστή ουρά για όσους έχουν πληρώσει εισιτήριο μέσω ιντερνετ..
Μήπως θυμάσαι από πιο site μπορείς να κλείσεις εισιτήρια για το Neuschwanstein; Εχω προσπαθήσει αλλά βρίσκω ένα site μόνο στα Γερμανικά και δεν βγάζω άκρη.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Last edited by a moderator:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ναι! για το κάστρο ενδιαφέρομαι. Αυτό ήθελα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom