Ιταλία Roma, la città eterna! Ένα τριήμερο στη αιώνια πόλη!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
@Samion : Δεν σ' αναγνωρίζω! Τι σχόλια είναι αυτά;

(Εγώ δεν κάνω σχόλια - θα νομίσουν ότι τά'γραψες εσύ, ο παλιός, καλός Samion)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Συγκρατήσου! Δείξε επιείκια στο νεαρόν της ηλικίας, χαμογέλασε και ευχήσου - με την πάροδο του χρόνου - μαζί με την ωριμότητα να έλθει και η γνώση. :)
Θα συγκρατηθώ και θα περιμένω να απολαύσω τα καλά της αγαπημένης γειτόνισας σε λίγες μέρες!Στο Eataly πήγατε? Εμείς πήγαμε την 1η φορά και τώρα μας τρέχουν ήδη τα σάλια!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Θα συγκρατηθώ και θα περιμένω να απολαύσω τα καλά της αγαπημένης γειτόνισας σε λίγες μέρες!Στο Eataly πήγατε? Εμείς πήγαμε την 1η φορά και τώρα μας τρέχουν ήδη τα σάλια!
Όχι. Πού να πρωτοπάς; Για ένα short break είμασταν - δυό πλήρεις μέρες ουσιαστικά. Αλλά... πλήρεις πραγματικά! ;)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Νομίζω κάπου στη μέση είναι η αλήθεια @taksidiara psuxi, δεν είναι η πιο καθαρή πρωτεύουσα που μπορείς να βρεις αλλά ούτε και η πιο βρώμικη. Έχω πάει πάρα πολλές φορές και τόσο κόσμο όσο είχε αυτό το τριήμερο δεν έχω ξαναδει οπότε πρέπει να το συνυπολογίσουμε και αυτό.
Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή.Π.χ. στο giolitti αλλα και σε άλλες gelateria έχω πάρει παγωτό και το βρήκα πάρα πολύ καλό όλες τις φορές και σίγουρα όχι το τελευταίο όπως είπε ο @babaduma. Ποτέ δεν έχω πάει και να μην έχει κόσμο και αυτή την φορά μάλιστα είχε πάνω από 50 άτομα ουρά . Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι οι τουρίστες βλέπουν μια ουρά και πάνε και κάθονται γιατι υποθέτουν ότι είναι κάτι καλό. Στα τόσα χρόνια που πηγαίνω αν δεν ήταν καλός πιστεύω θα βρίσκονταν 1000 άτομα να τον μαυρίσουν και δεν θα είχε 34 αρνητικές κριτικές στις 7654. Μιλάω πάντα για να μπεις να πάρεις ένα παγωτό και να φύγεις όχι να κάτσεις εκεί να φας μιας και το περιβάλλον δεν είναι τίποτα το φοβερό. Το έχω ξαναπει πάντως πολλές φορές μου έχει τύχει να πάω σε μαγαζί με παρέα και εμένα να μου αρέσει και στον άλλο όχι και το αντίστροφο.
Στο θέμα του φαγητού αν θέλει κάποιος να φύγει από το σύστημα πίτσα-μακαρόνια-μπρουσκέτα δεν έχει και πολλές επιλογές και είναι λογικό οι κρεατοφάγοι να μην τρελαθούν. Στην Βουδαπέστη και εγώ έφαγα απίστευτα αλλά στην Μαδρίτη που δεν νομίζω να έχει διαφορετικό φαγητό από την Βαρκελώνη έκλαψα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. το τρίπτυχο που κυριαρχει
2.Παίζει κ η λυση των κρεατικων σε τουμπανιασμενες τιμες
3.οι περισσοτεροι προτιμούν τις φτηνοτερες λυσεις που προσφέρει η πίτσα και το μακαρόνι . τι να κάνουμε δηλαδη;
4.Το θεωρώ ύστατη λυση για να καταφύγει κανείς σε τέτοιου τύπου εστιατόρια ειδικότερα αν πας εξωτερικό 5.μίλα πιο ευγενικά στον κόσμο.
1. Κυριαρχει στους τουριστες, γι αυτο ειμαστε εδω. Διαβαστε λιγο φορουμ να το ξεπερασετε.
2. Αστεια πραγματα. Ξαναδιαβασε παλι τι εχουμε προτεινει..
3. Πιο φθηνη απο το σουπλι και ενα σωρο στριτ φουντ δεν υπαρχει. Τι είναι κ που θα το βρει καποιος ας διαβασει φορουμ η ας ρωτησει. Γι αυτο ειμαστε εδω.
4. Ε οχι.οχι κ παλι οχι. Εκτος αν μιλαμε για μη ενηλικες.
5. Τελευταια φορα κ σε εσενα...συμβουλες συμπεριφοράς δε θυμαμαι να σου εδωσα, μη το κανεις κ εσυ λοιπον κ ασχολησου με τα γραφομενα κ μονο. Μη συγχεεις την πραγματικη ζωη. Εδω ειμαστε για αλλο λογο.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Ε ειδα ευγενική κοπελα κ συγκρατηθηκα...δεν θα το ξανακανω όμως γιατι κ δεν σας διασκεδαζω αλλα κ κινδυνευω να χασω τη φημη μου...τελος λοιπον οι ευγενειες. Και αρχιζω...


Η αληθεια δεν ειναι στη μεση, τη λεω εγω.
1.σε καμια σοβαρη gelateria δεν καθεσαι. Αλλο καφετερια κ καφενες αλλο σοβαρο παγωτο.
2. Πως το πες αυτό το συστημα? Τζοκερ παιζουμε η προπο? Αυτα που λες ειναι για ασχετους η για φαν του μακντοναλντ. Ονομα κ μη χωριο..
3. Και ειναι λογικο όσοι διαβαζουν φορουμ (κ φυσικα εμένα προσωπικα) να πουν ότι είναι αερολογια. Να μην πω μπουρδα. Ο ουρανισκος βεβαια που προτιμα την καμενη μοσχαρισια εχει καεί κ δυσκολα θα αναγνωρισει τη saltimbocca, το αρνακι, την coda, τη coratella, τις κοπιετες και ενα σωρο αλλα ρωμαικα πιατα. Ολα αυτα ειναι κινεζικα φυσικά για αυτους που πινουν καφέ και τρώνε εκλεκτα εδεσματα στα μακντοναλντς. Ας συνεχίσουν εκει. Οι λοιποι διαβαζουν εμενα.
Σταματά βρε μου τρέχουν τα σάλια!Η saltibocca εμένα μου φάνηκε λίγο βαριά όπως και η trippa αλλά καταλαβαίνω τι λες, κρέας δεν ειναι μόνο οι μπριζόλες αλλά και τα μαγειρευτά στα οποία φημίζεται η Ρώμη!Ασε τις αγγινάρες τηγανίτες!Τελειες!
 
Μηνύματα
9
Likes
6
Αυτές οι ψητές αγκινάρες μου "ακούγονται" τέλειες!!! Ανυπομονώ να τις δοκιμάσω!!!!!

Λάθος....τηγανιτές!!!!!

Χα χα χα, τηγανίτες
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
@sofia Ikonomou μπρουσκέτες που δοκίμασα που είχαν κ αγκινάρες (και άλλα λαχανικά) ήταν φανταστικές. Σίγουρα δοκίμασε αν είναι στις γεύσεις σου η αγκινάρα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@sofia Ikonomou μπρουσκέτες που δοκίμασα που είχαν κ αγκινάρες (και άλλα λαχανικά) ήταν φανταστικές. Σίγουρα δοκίμασε αν είναι στις γεύσεις σου η αγκινάρα.
Jimp με συγκινησες...κ γι αυτο βαζω μια φωτο μου συγκινημενος απο το περσινο καλοκαιρι...και μπρουσκετα με αγκιναρες κ γκοργκονζολα...ο τελειος συνδυασμος...
71738.jpg

bruschetta2-e1354797560418.jpg
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Να ξεναστεναχωρηθείς και να συνεχίσεις να γράφεις αυτό που εσύ πιστεύεις.
Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι, με τις μπότες ιππασίας δεν πιάστηκαν τα πόδια σου;
Θα σου απαντήσω σε αυτό γιατί ήθελα να το γράψω στο τέλος σαν γενικό συμπέρασμα. οχι δεν πιάστηκαν. κ τραστέβερε έβαλα και λίγο πιο ψηλό τακούνι. χοντρό όμως οχι στιλέτο. το λέω για τα κορίτσια που δεν βάζουν αθλητικά. μέχρι εκέι τις παίρνει. οι ιταλίδες ειναι πολύ φινετσάτες. συστήνω να επιλέξουν πως θα ντυθούν , αξίζει.... (όσες γουστάρουν νατο κάνουν εγώ εχω κ διαφορά ύψους με τον άντρα μου προσπαθώ να μην φοράω φλατ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom