EasyJet Ryanair Ryanair ή easy jet?

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Με easy jet εχω ταξιδεψει 2 φορες και εμεινα πολυ ικανοποιημενη! Eχει βεβαια τα γνωστα θεματα (καθεσαι οπου βρεις, πληρωνεις αμα θες να φας κτλ) αλλα δε με ενοχλουν καθολου. Με τη ryanair δεν εχω ταξιδεψει ποτε. Διαβαζοντας τα προηγουμενα ποστ καταλαβα οτι ειναι πανω κατω το ιδιο. Εχω ακουσει οτι η ryan air ειναι ακομα πιο φτηνη απ την easy jet. Ποια ειναι η γνωμη σας? Ποια ειναι πιο αξιοπιστη? Στο site της ryanair μπηκα και δεν μου φαινεται τοσο ευχρηστο. Για παραδειγμα μπορεις να δεις ποιες ειναι οι πιο φτηνες πτησεις ακομα και για μακρινες ημερομηνιες απο αυτες που εβαλες και γενικα απλα να βρεις το πιο φτηνο ανεξαρτητα απ τις ημερομηνιες? Κατι ακομα. Ενω λεει οτι υπαρχει δρομολογιο Αθηνα-Εδιμβουργο, οτι ημερομηνια και να παταω δε μου βγαζει κατι.... Επισης... Δεν υπαρχει τροπος να αποφυγω το 40αρι των αποσκευων, ε?? damn!!!
Γενικα ισχυει οτι η ryanair ειναι πιο φτηνη? Και ειναι το ιδιο αξιοπιστη?
 

Anna92

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Δεν εχω ταξιδεψει με ραιανερ αλλα σε ενα αλλο θεμα ειδα κατι τρομερες προσφορεσ με 9,99 η πτηση!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μια χαρά είναι η Ryanair, συνέχεια με αυτή πετάω
ναι μπορείς να μη πάρεις βαλίτσες, απλά ενημερώνεις ότι δε θες, κάπου εκεί πρέπει να υπάρχει επιλογή 0 βαλίτσα
επείσης δε υπάρχει πτήση της FR αθήνα εδινβούργο, αλλά μόνο Easyjet
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ξαναρχισαμε... αποφασισα να φωναζω κλειδαρά και μετα να μπαινω στο φορουμ.
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Σ'ευχαριστω πολυ! Ε τοτε τι μου το βγαζεις στις επιλογες το εδιμβουργο? Τελος παντων... Παντως ειδα την προσφορα με 9.99 για αγγλια αλλα οταν παταω τις ημερομηνιες μου βγαζει αλλες τιμες! Επειδη γενικα ειμαι αρκετα πολυ ευελικτη στο ποτε θα παω αγγλια δε γινεται απλα να μου βγαλει μονο τις πτησεις των 9.99 και να διαλεξω αοπ αυτες?
Οταν λες χωρις βαλιτσες? και πως θα παω? Χωρις πραγματα?? Εννοεις να καταφερω να τα χωρεσω σε μικρη τσαντα και να τα παρω ως χειραποσκευη? Ετσι δε σε χρεωνουν???
Ουφ! Σορυ αν σας κουραζω με τις ερωτησεις.


μια χαρά είναι η Ryanair, συνέχεια με αυτή πετάω
ναι μπορείς να μη πάρεις βαλίτσες, απλά ενημερώνεις ότι δε θες, κάπου εκεί πρέπει να υπάρχει επιλογή 0 βαλίτσα
επείσης δε υπάρχει πτήση της FR αθήνα εδινβούργο, αλλά μόνο Easyjet
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
η χειραποσκευή είναι φρεε

κι ναι, για λίγες μέρες, μια χαρά είναι η χειραποσκευή. εφόσον επέζησα Οσλο με μια χειραποσκευη, είμαστε ΟΚ ;Ρ
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Α τελεια! πολυ καλο αυτο! Σ ευχαριστω!


η χειραποσκευή είναι φρεε

κι ναι, για λίγες μέρες, μια χαρά είναι η χειραποσκευή. εφόσον επέζησα Οσλο με μια χειραποσκευη, είμαστε ΟΚ ;Ρ
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ryanair Η' easyjet ??

Μμμμ οποια είναι πιο φθηνη !!!
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αυτό αρκετά...είναι προσωπική επιλογή του καθενός.

Σίγουρα παίζει ρόλο και η τιμές των εισιτηρίων αλλά υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορεί κάποιος να προσέχει όταν αποφασίζει ποια εταιρία θα επιλέξει (π.χ. διαφορά στα αεροδρόμια).
Επίσης, η Ryanair δεν χρησιμοποιεί το Ελευθέριος Βενιζέλος της Αθήνας για πτήσεις της. Μπορείς να δεις σε αυτόν τον χάρτη τα αεροδρόμια που χρησιμοποιεί.
Τέλος, στο επόμενο στάδιο της κράτησης, αφού επιλέξεις την πτήση σου από τις διαθέσιμες που σου εμφανίζει, έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις 0 Bags, 1 Bag (15 κιλών) με επιπλέον χρέωση 40 Ευρώ και 1 Bag (20 κιλών) με επιπλέον χρέωση 60 Ευρώ.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εννοείται ότι εφόσον και οι δύο είναι low cost, κλείνεις σε όποια βρεις φθηνότερο εισιτήριο και βολικότερο αεροδρόμιο. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (το τονίζω, να μην παρεξηγηθώ), αν μπορώ να επιλέξω προτιμώ την easyjet γιατί με τη ryan πάντα έχω την αίσθηση ότι τα πάντα γύρω μου φωνάζουν : "είσαι τζαμπατζής...είσαι τζαμπατζής...και είμαστε εδώ για να στο τονίσουμε!"
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
η easy-jet έχει πτήσεις απευθείας για το Εδιμβούργο κάθε πέμπτη και κυριακή ...ήθελα και εγώ να κλείσω αλλά δεν βόλευαν οι μέρες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom