Μαλαισία Selamat Datang ke Malaysia

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
τελικα δεν εκλεισα με airasia γιατι το site τους εχει καποιο προβλημα , κατεληξα στην malaysian .
τωρα ψαχνω πως να παω μια ημερησια εκδρομη στο taman negara , αλλα χωρις να τα κλεισω απο δω γιατι βλεπω κατι 150αρια και μου φαινονται πολλα , αν γνωρισεις κατι ρε babaduma και γι αυτο με σωζεις :clap:
Το ότι θα βρεις από κει να κλείσεις κάτι, είναι βέβαιο. Το ζήτημα είναι αλλού: Να πας εκεί ημερήσια; Δε νομίζω, Τάκη (συγγνώμη, Τάσο ήθελα να πω). Τι εννοώ;
Νομίζω ότι το Taman Negara είναι ένας όμορφος μεν, κάργα τουριστικοποιημένος δε, προορισμός. Και σε καμμιά περίπτωση δεν θα πήγαινα εκεί ημερήσια. Όχι τόσο για το θέμα κόστους αλλά γιατί δεν πρόκειται τίποτα να δω - καλύτερα πήγαινε μια βόλτα στον βοτανικό κήπο της Κουάλα Λούμπουρ, πιο πολύ θα το ευχαριστηθείς. Αν θες να πας στο πάρκο, πάντα κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να του αφιερώσεις τουλάχιστον ένα τριήμερο και να ρίξεις πολύ περπάτημα - και εκτός "τουριστικών μονοπατιών".
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ακριβώς όπως τα λέει ο babaduma είναι. Το Taman Negara είναι για trekking βαθιά μέσα στη ζούγκλα, αν είναι του γούστου σου και των αντοχών σου τέτοιες περιπέτειες και όχι για 1-2 μέρες (όπου το πολύ πολύ να ευχαριστηθείς μερικές βουτιές σε ένα (υπέροχο) ποτάμι μαζί με πολλούς τουρίστες βέβαια. Οι υπόλοιπες ημερήσιες δραστηριότητες είναι tourist traps του κερατά. Για 1-2 μέρες θα το απέφευγα και θα αφιέρωνα τις μέρες μου κάπου αλλού.
 

tassos1

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
επειδη δεν γινεται να το συρρικνωσω θα το αφησω το Taman Negara και θα πεταχτω στο koh lipe απο langkawi!
επισης ειχα διαβασει σ ενα ποστ για τους δρομους εκει στο langkawi οτι ειναι ενταξει και θελω να νοικιασω ενα αυτοκινητο για κανα-δυο μερες , μηπως εχετε υποψην καποιο site να κλεισω απο δω η συμφερει να το κανω απο κει ?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αν ισχύει οτι φεύγεις Ιούλιο μήνα, τότε δε νομίζω οτι μπορείς να πεταχτείς στο koh lipe από Langkawi..είναι low season και δεν γίνονται καν δρομολόγια. Πιθανόν να φεύγει ταχύπλοο απο Pak Bara, που σημαίνει οτι από Langkawi περνάς με φερυ απέναντι στο Satun, από κει με λεωφορείο περνάς στην Ταυλάνδη στο λιμάνι Pak Barra και από κει άλλο φερυ για Lipe. Οι θάλασσες θα είναι χάλια δυστυχώς, και πιθανότατα θα πέσεις σε βροχές. Επίσης τσέκαρε από πριν ποια ξενοδοχεία λειτουργούν στο Λίπε γιατί τα περισσότερα κλείνουν, ανακαινίζονται κλπ..

Οι δρόμοι στο Langkawi είναι όντως μια χαρά, το νησί καταπράσινο, αλλά και εδώ δυστυχώς ούτε λόγος για κολύμπι..θολούρα και λασπόλουτρο.
Ρίξε μια ματιά στο βίντεο να πάρεις ιδέα από οδήγηση στο νησί, είναι από το ταξίδι μου Νοέμβρη του 2011. Ευτυχώς τα φερυ μόλις είχαν αρχίσει να λειτουργούν και πέρασα απευθείας στο Κο Λίπε :)
Το αυτοκίνητο το νοικιάσαμε επί τόπου στο ξενοδοχείο που μέναμε.
 

andy-chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Πολύ καλή η ιστορία σου! Μπράβο! Κατατοπιστικη με πολλές πληροφορίες χωρίς να κουράζει!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Να' σαι καλα, ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom