Κίνα Solo στην Κίνα πασχαλιάτικα; Γίνεται!

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Να σας πω πως την πατησα στο xian, περισσοτερο για να προλαβω κανεναν αλλον, μην την παθει κι αυτος.
Ηξερα ποιο λεωφορειο παει στον πηλινο στρατο, οτι κανει τερμα εκει μπροστα και οτι το εισητηριο για τον πηλινο στρατο ηταν 150 γουαν, πολυ ακριβο για τα δεδομενα της κινας.
Το λεωφωρειο λοιπον μετα απο αρκετη ωρα φτανει μπροστα σε μια μεγαλη πλατεια, με ενα τεραστιο συντριβανι, με αγαλματα αλογων και πολεμιστων και κατεβαινει ολος ο κοσμος. Εκει διπλα ειναι και το εκδοτηριο και γραφει οτι το εισητηριο εχει 150 γουαν. Ανετη και ωραια βγαζω το εισητηριο μου, μπαινω στο χωρο, που ηταν τεραστιος, και αρχιζω να χαζευω τα ξτηρια, τις λιμνες και τα γεφυρακια.
Καποια στιγμη αποφασιζω να ρωτησω που ειναι τα πιτ με τους στρατιωτες και....σοκ. Δεν ειναι εκει, ειναι 10 χλμ πιο πανω. Εκει ειναι ενα παλατι, απο τα νευρα μου ουτε πιο ειναι συγκρατησα, ουτε και γυρισα ολο το χωρο.
Εννοειται οτι εδωσα αλλα 150 γουαν.....
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Να σας πω πως την πατησα στο xian, περισσοτερο για να προλαβω κανεναν αλλον, μην την παθει κι αυτος.
Ηξερα ποιο λεωφορειο παει στον πηλινο στρατο, οτι κανει τερμα εκει μπροστα και οτι το εισητηριο για τον πηλινο στρατο ηταν 150 γουαν, πολυ ακριβο για τα δεδομενα της κινας.
Το λεωφωρειο λοιπον μετα απο αρκετη ωρα φτανει μπροστα σε μια μεγαλη πλατεια, με ενα τεραστιο συντριβανι, με αγαλματα αλογων και πολεμιστων και κατεβαινει ολος ο κοσμος. Εκει διπλα ειναι και το εκδοτηριο και γραφει οτι το εισητηριο εχει 150 γουαν. Ανετη και ωραια βγαζω το εισητηριο μου, μπαινω στο χωρο, που ηταν τεραστιος, και αρχιζω να χαζευω τα ξτηρια, τις λιμνες και τα γεφυρακια.
Καποια στιγμη αποφασιζω να ρωτησω που ειναι τα πιτ με τους στρατιωτες και....σοκ. Δεν ειναι εκει, ειναι 10 χλμ πιο πανω. Εκει ειναι ενα παλατι, απο τα νευρα μου ουτε πιο ειναι συγκρατησα, ουτε και γυρισα ολο το χωρο.
Εννοειται οτι εδωσα αλλα 150 γουαν.....

Όντως νομίζεις ότι έφθασες γιατί εκεί αδειάζει σχεδόν όλο το λεωφορείο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Να σας πω πως την πατησα στο xian, περισσοτερο για να προλαβω κανεναν αλλον, μην την παθει κι αυτος.
Ηξερα ποιο λεωφορειο παει στον πηλινο στρατο, οτι κανει τερμα εκει μπροστα και οτι το εισητηριο για τον πηλινο στρατο ηταν 150 γουαν, πολυ ακριβο για τα δεδομενα της κινας.
Αν ήταν για τον πήλινο στρατό, που είναι μοναδικός (& UNESCO) χαλάλι τα 150 γουάν (20 ευρώ).
Aλλά να λες: ας πάω στο Εθνικό Παρκο Potatso (που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του) να κάνω μια γύρα μέσα στα πεύκα και να δω τη λιμνούλα που διαφήμιζαν και να σου ζητάνε σχεδόν 26 ευρώ ε αυτό δεν τους το συγχωρώ.
Γενικά στην Κίνα με εκνεύρισε που έχουν βάλει ακριβά ως πανάκριβα εισιτήρια σχεδόν για τα ΠΑΝΤΑ.
Και κυρίως για το ότι ούτε καν οι ντόπιοι δεν μπορούν να απολαύσουν τις ομορφιές της χώρας τους διότι το εισιτήριο ισχύει για τους πάντες το ίδιο. Πώς θα νοιώθαμε αν πχ στο φαράγγι του Βίκου ζητάγανε 20 ευρώ είσοδο;
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αν ήταν για τον πήλινο στρατό, που είναι μοναδικός (& UNESCO) χαλάλι τα 150 γουάν (20 ευρώ).
Aλλά να λες: ας πάω στο Εθνικό Παρκο Potatso (που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του) να κάνω μια γύρα μέσα στα πεύκα και να δω τη λιμνούλα που διαφήμιζαν και να σου ζητάνε σχεδόν 26 ευρώ ε αυτό δεν τους το συγχωρώ.
Γενικά στην Κίνα με εκνεύρισε που έχουν βάλει ακριβά ως πανάκριβα εισιτήρια σχεδόν για τα ΠΑΝΤΑ.
Και κυρίως για το ότι ούτε καν οι ντόπιοι δεν μπορούν να απολαύσουν τις ομορφιές της χώρας τους διότι το εισιτήριο ισχύει για τους πάντες το ίδιο. Πώς θα νοιώθαμε αν πχ στο φαράγγι του Βίκου ζητάγανε 20 ευρώ είσοδο;
Ασε, αυτα τα 150 γουαν ακομα τς κλαιω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ασε, αυτα τα 150 γουαν ακομα τς κλαιω.
Τουλάχιστον άξιζε τα λεφτά του;
Αν είμασταν Κίνα, εισιτήριο στον Εθνικό κήπο στο Σύνταγμα και το Πεδίον του Άρεως θα είχαμε
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Last but not least

Με δύο κορυφαία αξιοθέατα της κινεζικής πρωτεύουσας, που τα είδα τελευταία (το ένα μάλιστα λίγες ώρες πριν την πτήση επιστροφής) θα φτάσω και στο τέλος της περιγραφής μου. 6 ημέρες έκατσα στο Πεκίνο και δεν είδα ούτε τα μισά από όσα είχα προγραμματίσει. Σημαντικοί ναοί και παγόδες, πάρκα, ο ζωολογικός κήπος με τα σπάνια πάντα, οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις και η μοδάτη συνοικία Sanlitun με την έντονη νυχτερινή ζωή έμειναν εκτός. Χάρηκα πάντως που περιόρισα το ταξίδι μου μόνο στο Πεκίνο και στο Σιάν. Αν είχα πραγματοποιήσει την αρχική μου σκέψη να φύγω από Σανγκάη και να μοιράσω κάποιες μέρες και εκεί, νομίζω θα ήμουν μες στο άγχος, θα έβλεπα όλα τ’ αξιοθέατα φευγαλέα και θα γυρνούσα πίσω εντελώς ξεθεωμένος.


Καλοκαιρινό Παλάτι

IMG_0196.jpg

Γραμμή 4 του Μετρό... «Σιγά παππού, μη σπρώχνεις... θα κάτσεις και συ...!» Στο καπάκι να σου η σχιστομάτα να προσπαθεί να σφηνώσει το ποπουδάκι της ανάμεσα στο δικό μου και στου παππού. Στην Ελλάδα δεν υπήρχε περίπτωση να συμβεί αυτό και ας είμαστε πιο διαχυτικοί από τους Κινέζους σε θέματα σωματικής εγγύτητας. Θα την κοίταζε με ξινίλα η συνταξιούχα επιβάτης, θα την στόλιζε καταλλήλως, (πάνω μου θα κάτσεις; Πήγαινε παραπέρα! Τυφλή είσαι;;; ) και θα την άφηνε στο όρθιο να ξεροσταλιάζει και να υπομένει τις βλοσυρές ματιές της σε όλη τη διαδρομή. Στην Κίνα πάλι κανένα πρόβλημα. Παστωμένοι σαν τις σαρδέλες ακόμα και καθιστοί. Τι περίεργος λαός αλήθεια! Στο δρόμο, αν τυχον τους πλησιάσεις στο μισό μέτρο, έχεις παραβιάσει τον προσωπικό τους χώρο, νιώθουν άβολα και είσαι αγενής. Στο μετρό όμως δεν έχουν κανένα πρόβλημα να περιορίσουν τον προσωπικό τους χώρο στο εσωτερικό του ρουθουνιού της μύτης τους. Αυτό βέβαια ισχύει για τους Γιαπωνέζους περισσότερο, αλλά με αφορμή τη διαδρομή προς το καλοκαιρινό παλάτι και το «θράσος» της Κινέζας να χωθεί δίπλα μου, να κάτσει και να γίνουμε σιαμαίοι, διαπίστωσα ότι ισχύει μια χαρά και για τους Κινέζους.

Βέβαια τη διαδρομή δεν τη λες και σύντομη. Από το κέντρο μέχρι τη στάση Xiyuan για το Summer Palace κάναμε κάπου 50 λεπτά. Είπαμε, το Πεκίνο είναι τεράστιο!

Λίγο πριν την ανατολική είσοδο του παλατιού, δεκάδες πούλμαν ήταν ήδη σταθευμένα στο πάρκινγκ και απερίγραπτη η κοσμοσυρροή από χαρούμενους συνταξιούχους. Ευτυχώς το παλάτι είναι τόσο μεγάλο που χωράει τόσους και άλλους τόσους χωρίς να διαταράσσεται η ηρεμία και η χαλάρωση που προσφέρει στους χώρους του.
IMG_0015.jpg

Παλάτι είπα ε; Είναι κάτι παραπάνω. Για μένα είναι η πιο όμορφη αρχιτεκτονική τοπίου που έχω δει στη ζωή μου! Μέχρι πριν λίγο διέσχιζα λεωφόρο 5 λωρίδων κυκλοφορίας περνώντας δίπλα από φαστφουντάδικα και ξαφνικά βρέθηκα σε έναν χώρο με λίμνες, καλαμιώνες, πάπιες, καταπράσινα βουνά, παγόδες και βουδιστικές στούπες πάνω στις κορυφογραμμές. Έτσι ανάλογα είχα νιώσει στο Central Park της Νέας Υόρκης αλλά εκεί έβλεπες τουλάχιστον τους ουρανοξύστες στο βάθος να σου υπενθυμίζουν που βρίσκεσαι. Για πότε η πόλη χάθηκε και βρέθηκα στην Κίνα του 1800 ακόμα προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω πώς έγινε!
IMG_0192 copy.jpg

Αποκάλυψη!

Πώς λέει ο Ελύτης ότι με ένα αμπέλι, μια ελιά και ένα καράβι μπορείς να ξαναφτιάξεις την Ελλάδα; Ε, και εγώ λέω ότι με το Καλοκαιρινό Παλάτι μπορείς να ξαναφτιάξεις την Κίνα! Πάρτε ένα τσουβάλι, ρίξτε μέσα όλα τα αντιπροσωπευτικά στοιχεία του κινεζικού πολιτισμού, όλα τα κλισέ, τους δράκους, τις παγόδες, τα τοπία, τους χαρταετούς, τα φαναράκια και βουαλά: Summer Palace it is!
IMG_0038.jpg

Αμέτρητα μονοπάτια, ποταμάκια, υπέροχα μαρμάρινα γεφύρια, κιόσκια, και εκατοντάδες κλαίουσες ιτιές να σε συνοδεύουν στο περπάτημά σου γύρω από την λίμνη του παλατιού, η οποία είναι τόσο μεγάλη που δεκάδες καραβάκια αναλαμβάνουν να σε πάνε από τη μια όχθη στην άλλη. Εγώ πάλι έκανα τον γύρο της λίμνης με τα πόδια (κάπου 5 χιλιόμετρα) και αποζημιώθηκα με πανέμορφες εικόνες αλλά και δυο τεράστιες φουσκάλες στις πατούσες! Από δω και πέρα και για τις επόμενες 5 ημέρες περπατούσα σαν παραπληγικός.

IMG_0101.jpg


Τι δεν πρέπει να χάσετε:

IMG_0050.jpg

Τον τεράστιο ξύλινο διάδρομο μήκους πάνω από 800 μέτρα, γεμάτο με όμορφες ζωγραφιές.

IMG_0053.jpg

Το «μαρμάρινο» καράβι της βασίλισσας στη βόρεια πλευρά της λίμνης, το οποίο δεν είναι μαρμάρινο αλλά ξύλινο!!!

Το κτήριο της όπερας.

IMG_0034.jpg

Την άνοδο στο λόφο με την οκταγωνική παγόδα και το ναό του Βούδα από πίσω, για να απολαύσετε μια πραγματικά υπέροχη θέα!


IMG_0140.jpg

Τον περίπλου της λίμνης (αν αντέχετε) με τα ξύλινα κιόσκια, και τις παιχνιδιάρικες γέφυρες με την έντονη κλίση.


IMG_0076.jpg

Να απομακρυνθείτε από την πολυκοσμία και να χαθείτε στα μονοπάτια πίσω από τη λίμνη, μόνο εσείς και οι ήχοι από το κελάρισμα του νερού, τις πάπιες και τα καλάμια.

IMG_0131.jpg

Να έχετε μάτια και αυτιά σε εγρήγορση για τζερτζελοκαταστάσεις. Όλο και κάποιο χάπενιγκ, χορωδία, μουσική με παραδοσιακά όργανα θα πετύχετε στην επίσκεψή σας εκεί.

65656.jpg

Να έχετε άπλετο χρόνο στη διάθεσή σας να το απολαύσετε. Δεν είναι τυχαίο που οι ντόπιοι παίρνουν μαζί τους φαγητό από το σπίτι και κάθονται εκεί όλη την ημέρα!

IMG_0022.jpg




Heaven Temple Park

IMG_0268.jpg

IMG_0261.jpg

Το βλέπεις έτσι μικρό και αυστηρά γεωμετρικό πάνω στον χάρτη και νομίζεις ότι είναι ένα παρκάκι όχι πιο μεγάλο από την πλατεία Συντάγματος! Πρέπει να φτάσεις μέχρι εκεί, να δεις τα τείχη που το περιβάλλουν να εξαφανίζονται στο τέρμα του οπτικού σου πεδίου για να καταλάβεις πόσο μεγάλο είναι!

IMG_0223.jpg

Ο Ναός του Παραδείσου πανέμορφος! Πρόκειται για ένα τεράστιο συγκρότημα που μόνο από ψηλά μπορείς να καταλάβεις το μέγεθός του. Όλοι βέβαια τον έχουμε ταυτίσει με την κεντρικότερη και ολοστρόγγυλη αίθουσά του, την Αίθουσα της Καλής Εσοδείας. Η κορωνίδα της αρχιτεκτονικής των Μιγκ, όπου μια φορά το χρόνο, πήγαινε ο αυτοκράτορας να προσευχηθεί για μια αποδοτική και πλούσια αγροτική παραγωγή. Δυστυχώς, αυτό το υπέροχο κτήριο, καταστράφηκε ολοσχερώς από κεραυνό το 1889 και αυτό που βλέπουμε σήμερα είναι το πιστό αντίγραφό του, φτιαγμένο με εξαιρετική φροντίδα και σεβασμό είναι αλήθεια. Στις διπλανές αίθουσες θα δείτε αρχιτεκτονικά μέλη που διεσώθησαν από το αρχικό κτήριο καθώς και ενδιαφέρουσες παλιές φωτογραφίες.
IMG_0252.jpg

Όμως, ο υπέροχος αυτός Ναός είναι ο δεύτερος λόγος για τον οποίο θα επισκεφτείς το πάρκο. Ο κύριος λόγος είναι οι ντόπιοι και κυρίως οι ηλικιωμένοι! Θα τους δείτε οργανωμένους σε δεκάδες ομάδες διάσπαρτες μέσα στο πάρκο (κυρίως στην ανατολική πλευρά) να ασκούνται στο τάι-τσι, να χορεύουν, να γυμνάζονται, να κάνουν ακροβατικά με σπαθιά, με μπάλες και ρακέτες. Θα τους δείτε απλά να κάθονται στα παγκάκια και να παίζουν ξύλινα παραδοσιακά επιτραπέζια. Θα δείτε γυναίκες στον ιστορικό ξύλινο διάδρομο να κεντάνε, με τα παιδάκια τους δίπλα να τραβολογούν χάρτινους χαρταετούς σε σχήμα δράκου. Θα δείτε μεμονωμένους ανθρώπους να έχουν αφήσει κάτω τον χαρτοφύλακα και να διαλογίζονται σε μια ήσυχη σκιερή γωνία. Αν έκατσα 3 ώρες στο πάρκο, οι 2μιση αφιερώθηκαν για να χαζεύω τους Κινέζους!
IMG_0216.jpg

Οι Κινέζοι... ενδιαφέρον λαός! Πιο ανοιχτοί και πιο φιλικοί από τους Γιαπωνέζους. Δεν φοβάσαι να τους πλησιάσεις. Όχι ότι ο Γιαπωνέζος είναι πιο εχθρικός. Απλά, με τον Γιαπωνέζο έχεις το άγχος ότι αν τον προσβάλλεις άθελά σου ή δεν καταφέρει να σε εξυπηρετήσει σε κάτι, μάλλον θα πέσει σε κατάθλιψη για τους επόμενους 3 μήνες. Ο Κινέζος δεν έχει τέτοιους καημούς. Είναι πιο χύμα. Θα ανεβάσει τη μπλούζα πάνω από τον αφαλό να δροσίσει την κοιλίτσα του ενώ περπατάει, θα ρίξει τη ροχάλα του στο πεζοδρόμιο φροντίζοντας να ακουστεί τουλάχιστον 50 μέτρα μακριά (μάλλον για να προστατευτούν οι υπόλοιποι από τα σκάγια) και η ζωή συνεχίζεται αρμονικά με το γιν και το γιανγκ.

Στο αεροδρόμιο του Πεκίνου, στην επιστροφή, κάθησε δίπλα μου Κινέζος businessman έτοιμος να πετάξει και να κλείσει συμφωνίες εκατομμυρίων σε Λονδίνο, Νέα Υόρκη, Ντουμπάι; Θα σας γελάσω. Ήταν άψογος! Ατσαλάκωτος πώς το λένε; Τον κοίταζα και τον θαύμαζα, με τα καλογυαλισμένα του παπούτσια, το ραμμένο πάνω του κοστούμι και τον πανάκριβο χαρτοφύλακα. Άρχισα να έχω αμφιβολίες... «Μάλλον Γιαπωνέζος είναι και επιστρέφει Τόκιο» σκέφτηκα... δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω τη σκέψη μου και ακούω να βγαίνει απ’ το στόμα του ένα αηδιαστικό «χρρρρρρρρ» για τουλάχιστον 2 δεύτερα πριν φτύσει τη ροχάλα στον κάδο παραδίπλα! "Όχι! Δεν το ζω αυτό!" λέω. Τουλάχιστον δεν έμεινα με την αμφιβολία. Είναι σίγουρα Κινέζος και έχει πολλά να μάθει ακόμα!

Πρέπει να τους αναγνωρίσω πάντως ότι έχουν κάνει προόδους στο σαβουάρ βιβρ: περπατώ σε δρόμο του Πεκίνου και ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο της χλέμπας που ετοιμάζεται να εκτοξευτεί από το στόμα. Από τη γωνία του πεζοδρομίου εμφανίζεται ο νεαρός Κινέζος, έτοιμος να κάνει την εκτόξευση. Με βλέπει, διστάζει (γιατί αγόρι μου;;; Δεν παρεξηγώ!) και κρατάει τη χλέμπα μέσα του μέχρι να βρεθεί πίσω μου και να την φτύσει με ανακούφιση! Πρόοδος!

Τι νομίζατε; Θα τελείωνα ταξιδιωτική ιστορία στην Κίνα χωρίς χλεμποσχολιασμούς;;;; Όχι βέβαια!!!! Χαχαχαχα!!! Είναι κάτι που θα το δεις και θα έχεις να λες στην επιστροφή για να γελάνε συγγενείς και φίλοι. Το να κρατήσεις όμως μόνο αυτό να σου μείνει ανάμνηση από το ταξίδι θα ήταν άδικο για έναν τόσο σπουδαίο λαό.
IMG_0210.jpg

Εγώ προσωπικά κράτησα ως ανάμνηση από τους Κινέζους μια ομάδα ανθρώπων που συνάντησα τυχαία και χόρευαν στο πεζοδρόμιο, σε κεντρικότατο κόμβο, δίπλα στα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια και μ' αυτήν ακριβώς τη σκηνή στο παρακάτω βίντεο τελειώνω την ιστορία μου.


Παρακαλώ τους moderators να μεταφέρουν την ιστορία μου. Σχιε Σχιε! :) Κάποια στιγμή ελπίζω να ανεβάσω και βίντεο κολάζ, αν μου το επιτρέψει ο υπολογιστής που μου αχρήστευσε το movie maker μετά την αναβάθμιση σε windows 10 grrrrr!!!!

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε! Τσάι τσιέν και καλά ταξίδια σε όλους... με παρέα ή χωρίς! :)
 
Last edited:

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Κουβέντα δεν λες ωστόσο για το γεγονός ότι το Καλοκαιρινό Παλάτι, παρά τις αναμφισβητητες ομορφιές του, φοντάρει κι αυτό μεγαλόπρεπα στην ασχημια των ουρανοξυστών του συγχρονου Πεκίνου :bleh:. Χειρότεροι κι από μας στο (μη) σεβασμό της ιστορίας τους οι Κινέζοι. Αχ, το είπα και ξαλάφρωσα γιατί τους έχω πολύ άχτι γι αυτό.
Κατά τα λοιπά, σχιε σχιε για την θαυμάσια και γεμάτη μπρίο ξενάγηση! :clap:
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Η κινα -και οι κινεζοι- εχει κανει τεραστια βηματα απο τους ολυμπιακους του 2008. Φιλοι που την επισκεφθηκαν το 2007 μου περιεγραφαν τι θα συναντησω και πραγματικα δεν ειχε σχεση με αυτο που ειδα. Το φτυσιμο ναι, υπαρχει, αλλα στο ενα εικοστο απ οτι τοτε. Πεφτανε προςτιμα εκεινη την εποχη. Μου μιλουσαν για βρωμια που εγω δεν ειδα. Τα τρενα τους καθαρα, πηγα τουαλετα μετα απο 10ωρο ταξιδι και ηταν και καθαρη και με χαρτι -τυφλα ναχουν τα δικα μας τρενα.
Τοτε, μου ελεγαν, οι δημοσιες τουαλετες δεν ειχαν καν εσωτερικες πορτες, τωρα ηταν ολες με πορτες και καθαρες.
Παναγιωτη εχεις απολυτο δικιο, εμεινα στο πεκινο 4 μερες και νιωθω οτι θελω να ξαναπαω αλλες τοσες για να καλυφθω.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Η κινα -και οι κινεζοι- εχει κανει τεραστια βηματα απο τους ολυμπιακους του 2008. Φιλοι που την επισκεφθηκαν το 2007 μου περιεγραφαν τι θα συναντησω και πραγματικα δεν ειχε σχεση με αυτο που ειδα. Το φτυσιμο ναι, υπαρχει, αλλα στο ενα εικοστο απ οτι τοτε. Πεφτανε προςτιμα εκεινη την εποχη. Μου μιλουσαν για βρωμια που εγω δεν ειδα. Τα τρενα τους καθαρα, πηγα τουαλετα μετα απο 10ωρο ταξιδι και ηταν και καθαρη και με χαρτι -τυφλα ναχουν τα δικα μας τρενα.
Τοτε, μου ελεγαν, οι δημοσιες τουαλετες δεν ειχαν καν εσωτερικες πορτες, τωρα ηταν ολες με πορτες και καθαρες.
Παναγιωτη εχεις απολυτο δικιο, εμεινα στο πεκινο 4 μερες και νιωθω οτι θελω να ξαναπαω αλλες τοσες για να καλυφθω.


Καλημέρα Και εμένα μου έκανε εντύπωση η καθαριότητα στα τραίνα,ταξίδεψα στην οικονομική με κρεβάτι και τα σεντόνια ήταν καθαρά σαν ξενοδοχείου, το πάπλωμα και το μαξιλάρι.
Επίσης συμφωνώ ότι το Πεκίνο θέλει πολλές μέρες να το γυρίσεις .Έχει πολλά αξιοθέατα.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Κουβέντα δεν λες ωστόσο για το γεγονός ότι το Καλοκαιρινό Παλάτι, παρά τις αναμφισβητητες ομορφιές του, φοντάρει κι αυτό μεγαλόπρεπα στην ασχημια των ουρανοξυστών του συγχρονου Πεκίνου
Μήπως μπήκες από την βορινή είσοδο από τον λόφο; Από την ανατολική είσοδο που μπήκα εγώ, πραγματικά ένιωσα ότι τηλεμεταφέρθηκα χιλιόμετρα μακριά από την πόλη!!! Σε ένα σημείο μόνο διακρίνεις τον πύργο της τηλεόρασης κάποια στιγμή αλλά και πάλι η αρχική εντύπωση της αντίθεσης είναι πολύ έντονη! Συμφωνώ φυσικά κι εγώ για την έλλειψη σεβασμού προς την πολιτιστική κληρονομιά τους. Δεν νοείται τόσο μεγάλη χώρα και να έχει διατηρημένες ιστορικές πόλεις μετρημένες στα δάχτυλα.

@depy!!! και @aspa ανυπομονώ να διαβάσω τις εμπειρίες σας από το ταξίδι σας εκεί!!!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Μήπως μπήκες από την βορινή είσοδο από τον λόφο; Από την ανατολική είσοδο που μπήκα εγώ, πραγματικά ένιωσα ότι τηλεμεταφέρθηκα χιλιόμετρα μακριά από την πόλη!!! Σε ένα σημείο μόνο διακρίνεις τον πύργο της τηλεόρασης κάποια στιγμή αλλά και πάλι η αρχική εντύπωση της αντίθεσης είναι πολύ έντονη! Συμφωνώ φυσικά κι εγώ για την έλλειψη σεβασμού προς την πολιτιστική κληρονομιά τους. Δεν νοείται τόσο μεγάλη χώρα και να έχει διατηρημένες ιστορικές πόλεις μετρημένες στα δάχτυλα.
Ως προς την πύλη εισόδου, θα σε γελάσω. Γενικά πάντως μιλώντας, το άσχημο φόντο του Πεκίνου φαίνεται από πολλά σημεία, ειδικά από τη λίμνη.

Για του λόγου το αληθές
DPP_0001.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom