Ιταλία To quartetto μας στη Ρώμη!

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392

Το ταξιδι μας αποφασιστηκε τον Αυγουστο του '11. Ο Κ και η μανα του με ρωτουσαν που θα είναι το επομενο μου ταξιδι. Φυσικα δεν ειχα ιδεα και όταν παραπονεθηκα ότι δεν βρισκω παρεα οποτε δε σκεφτομαι καν προορισμο, εκεινος αυθορμητα μου ειπε «Παμε μαζι; Θελω πολύ!». «Why not?» σκεφτηκα φωναχτα. Πολυ γρηγορα επεσε η ιδεα της Ιταλιας στο τραπεζι γιατι ο Κ μου απεκλεισε τη Γερμανια που ειχε εξισου φτηνα αεροπορικα. «No problem», ειπα. Ο,τι θελεις, μου αρκει που θα παμε ταξιδακι! Μιλανο ή Ρωμη; Ρωμη φυσικα. Μεσα σε λιγες ωρες ειχαμε βρει αεροπορικα και πανω κατω μερες, μια μικρη αναζητηση για να παρουμε μια ιδεα και για διαμονη και ειμασταν σχεδον ετοιμοι. «Μηπως να πουμε και στη Μ;», του ειπα. Συμφωνησε φυσικα. Η Μ ξετρελαθηκε στην ιδεα και ηθελε να προτεινει και στη φιλη της τη Σ να ερθει μαζι μας.

Σεπτεμβριο γυριζουμε ολοι από τις διακοπες μας και κλεινουμε αεροπορικα. Πεταμε με easyjet: 98,5 ευρω εκαστος με δυο βαλιτσες και για τους 4. 1/1/12 φευγουμε και 6/1/12 γυριζουμε. «Πεταμε πρωτοχρονια για Ρωμη, παμε ταξιδι. Υπαρχει καλυτερος τροπος από αυτό για να μπει ο νεος χρονος;» σκεφτομαι με μεγαλη χαρα. Λιγο αργοτερα ψαχνουμε και για ξενοδοχειο. Οσα μας αρεσουν μας φαινονται ακριβα, παμε στα διαμερισματα. Τελεια! Καλες τιμες, καλογουστα, κεντρικα, θα ειμαστε ολοι μαζι σ’ένα διαμερισμα, θα μαγειρευουμε αν θελουμε… με λιγα λογια θα εχουμε το σπιτακι μας για 5 μερες στη Ρωμη. Όλα τα καλα ειχε το διαμερισμα εκτος απ’τη καθημερινη καθαριοτητα που προσφερει το ξενοδοχειο. Τελικα καταληξαμε σ’αυτό: Roma - Appartamento - RMAP116 - CAMPO DE' FIORI
Αποδειχτηκε πολύ καλο και με παρα πολύ καλη τοποθεσια.

awww.sleepingrome.com_regioni_lazio_roma_rmap116_04_generale.jpg


awww.sleepingrome.com_regioni_lazio_roma_rmap116_07_dalla_cucina.jpg


awww.sleepingrome.com_regioni_lazio_roma_rmap116_16_letto.jpg


Μεσολαβουν μηνες αναμονης…. Εχω ριξει αρκετο διαβασμα. Νομιζω ειμαστε καλα προετοιμασμενοι.

Παραμονη πρωτοχρονιας και οι 4 προσπαθουμε να μη ξενυχτησουμε πολύ. Τα καταφερνουμε καπως και κοιμομαστε γυρω στις 3 ωριτσες. Πρωι πρωι της πρωτοχρονιας γινονται οι τελευταιες ετοιμασιες. Τις τελευταιες μερες εχω τρομερο αγχος, ταξιδευω με 3 ατομα που δεν εχουν ταξιδεψει ποτε ξανα εκτος Ελλαδος, για’μενα είναι μολις το δευτερο ταξιδι, ουσιαστικα ειμαι απειρη και επειδη τα’χω κανονισει όλα εγω εχω ένα μεγαλο αισθημα ευθυνης. Εχω γινει η γκρινιαρα μαμα: «Μη χασετε τις ταυτοτητες σας και τρεχουμε!, «Μη τις ξεχασετε εκεινη τη μερα, θα σας σκοτωσω!».
Φτανοντας στο αεροδρομιο νιωθω μια ευτυχια, ηρεμει η ψυχη σου βλεποντας τα αεροπλανα να απογειωνονται και ξεροντας ότι σε λιγο θα’σαι κι εσυ στον αερα! Το αγχος σιγα σιγα φευγει και λεω συνεχως στον εαυτο μου πως τιποτα ασχημο δε θα μας συμβει. ;)

To προγραμμα που ειχα βγαλει στο περιπου ηταν αυτο:

Μέρα 1η - Κυριακή

Νωρις το απογευμα ξεκιναμε απ'το διαμερισμα μας στο Campo de Fiori
Piazza Navona.
Piazza Sant’ Eustachio
Piazza della Rotonda για να δούμε το Pantheon
Piazza della Minerva για να δουμε τη Santa Maria sopra Minerva

Μέρα 2η - Δευτέρα

Colosseo
Μετά με τα πόδια από Colosseo πηγαίνουμε στη Piazza Venezia
Από’κει πάλι με τα πόδια πηγαίνουμε στο Teatro Marcello
Νησί Τίβερη
Ponte Rotto
Piazza della Bocca della Verita,στόμα της αλήθειας και Santa Maria in Cosmedin
Ponte Palatino
Trastevere

Μέρα 3η - Τρίτη

Βατικανό
Via Veneto.
Crypt Capuchin
Fontana di Trevi
Castel Sant’Angelo

Μέρα 4η - Τετάρτη

Galleria Borghese
Piazza del Popolo, Santa Maria Miracoli/in Montesato και Santa Maria del Popolo
Via del Corso
Via Condotti
Piazza di Spagna

Μέρα 5η - Πέμπτη

Κατακόμβες San Callisto
Επιστρέφοντας San Giovanni in Laterano και San Clemente
Επιστροφή στο Campo de Fiori
Santa Maria in Campiteli
Via Giulia & Ponte Sisto

Μέρα 6η - Παρασκευή

Πρωίνό ξύπνημα και επιστροφή

Φυσικα δε καταφεραμε να το τηρησουμε αλλα νομιζω ειδαμε αρκετα!:xmas_biggrin:


Check-in και τα σχετικα, μια μικρη βολτα στο αεροδρομιο και παμε για επιβιβαση.

Φτανοντας στο αεροδρομιο της Ρωμης Fiumicino η πρωτη μας δουλεια ηταν να βγαλουμε τη Roma Pass. Η τιμη της Roma pass εχει αλλαξει όπως μας ενημερωνει η κυρια που μας εξυπηρετησε, 30 ευρω αντι 25. Κι επειδη ηταν ηδη μεσημερι μας συμβουλευει να τη χρησιμοποιησουμε από την επομενη μερα για να μη χαθει μιση μερα ετσι.

Εχουμε ηδη αποφασισει ότι θα παρουμε λεωφορειο της Terravision από αεροδρομιο για κεντρο, οποτε ακολουθουμε τις πινακιδες και βγαινουμε εξω εκει απ’οπου φευγουν όλα τα λεωφορεια. Μια κυρια εκει μας δινει εισητηρια των 4 ευρω μεχρι Termini (τιμη προσφορας που ισχυε εκεινες τις μερες).
Από Termini για Campo de fiori φευγουν τα λεωφορεια 40 και 64. Δεν ηξερα ακριβως σε ποια σταση θα κατεβουμε αλλα για καλη μας τυχη προσανατολιστηκα και κατεβηκαμε σωστα.
Ειχαμε ραντεβου με τον ιδιοκτητη στις 15.30, η ωρα ηταν 16.00 κι εμεις αργοπορημενοι. Φτανοντας εξω από το διαμερισμα δε βλεπουμε πουθενα κανεναν να μας περιμενει. Ωχ, ωχ! Ανησυχησα μηπως ηρθε, δε μας βρηκε, εφυγε και μας αφησε στα κρυα του λουτρου. Τον παιρνουμε τηλεφωνο και μας καθησυχάζει ότι σε λιγο θα’ναι εκει. Δε μας αρεσε καθολου η εξωπορτα του σπιτιου, φαινοταν πολύ παραμελημενο. Μ’εζωσαν τα φιδια. «Λετε να’χει άλλη πορτα μεσα;», «Ισως εχει εσωτερικη αυλη μωρε.», «Είναι σιγουρα αυτό το δικο μας; Λεει 14;». Ερωτησεις διχως απαντησεις. Μας ειχε φαει η αγωνια.
Να’τος κι ο Alessadro. Μας καλωσοριζει και επιτελους μας δειχνει το διαμερισμα. Τελικα οντως υπηρχε μια εσωτερικη αυλη και το διαμερισμα μας ειχε άλλη ξεχωριστη πορτα. Όταν μπηκαμε μεσα όλα ηταν καθαρα και τακτοποιημενα. Μας εξηγησε μερικα πραγματα για το σπιτι, μας εδωσε δυο κλειδια μιας κι ειμασταν 4 ατομα, μας εδειξε που βρισκονται οι καθαρες πετσετες, μας ευχηθηκε να περασουμε καλα και εφυγε. Το διαμερισμα μας αρεσε πολύ, ειχαμε συνεχεια ζεστο νερο και κλιματιστικο οποτε κρυωναμε. Όλα ηταν πολυ καλα, ευτυχως. Μαλιστα ο Alessandro μας εξηγησε πως αν θελουμε να ξαναπαμε ή θελουμε να προτεινουμε το διαμερισμα σε καποιον, καλο θα ηταν να επικοινωνησουμε αμεσα μαζι του κι όχι μεσω της ιστοσελιδας που τον βρηκαμε εμεις, ώστε να εχουμε καλυτερη τιμη.

Αφου τακτοποιηθηκαμε λιγακι, χωρις να χασουμε πολυτιμο χρονο βγηκαμε εξω. Ωρα να γνωρισουμε λιγακι τη Ρωμη!

Η πλατεια του Campo de’ fiori είναι διπλα στο σπιτι μας οποτε η βολτα μας ξεκιναει από’κει. Δεν εχει κατι σπουδαιο να κανουμε εκει οποτε χαζευουμε λιγο στα μαγαζια και προχωραμε προς Piazza Navona. Είναι πολύ κοντα μας κι ευτυχως τη βρισκουμε ευκολα. Piazza Navona, μεσα στις γιορτες και βραδυ, μαλλον κακη ιδεα. Αυτή η τρισαπαισια αγορα που πνιγει ολη τη πλατεια πραγματικα χαλαει την ομορφη ατμοσφαιρα που δημιουργουν τα συντριβανια και η μεγαλοπρεπης εκκλησια Sant’ Agnese in Agone. Ξενερωμενοι καπως που δε μπορουμε να θαυμασουμε τα συντιβανια με την ησυχια μας, κανουμε μια βολτα μεσα στη λαοθαλασσα, τρωμε πιτσα και panini στο χερι με διαφορα αλλαντικα και porchetta και μερικες ζαχαρωτες λιχουδιες. Στο μεταξυ εχει περασει κι η ωρα και νιωθουμε αρκετα κουρασμενοι. Παιρνουμε το δρομο της επιστροφης με την υποσχεση ότι θα ερθουμε στη Νavona και πρωι να τη χαρουμε οσο γινεται περισσοτερο παρα τη χριστουγεννιατικη αγορα!

Via Torre Argentina

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_201_100_0939.jpg


Μηπως όμως είναι νωρις για να παμε σπιτι; Mηπως να παμε να φαμε κανα παγωτακι μιας και ο,τι φαγαμε πριν ηταν ψιλοχαλι; Επομενη σταση: LA GELATERIA FRIGIDARIUM, Via del Governo Vecchio 112. Πολύ νοστιμο παγωτο! Η πικρη σοκολατα ηταν τρομερη!!! Το παγωτο αρεσε σε ολους μας, αλλα δεν ειχαμε ανακαλυψει ακομα το ναο του παγωτου!!!:D

Σημερα η μερα μας ηταν πολύ γεματη και το προγραμμα μας κυλησε αψογα. :xmas_smile:

Με τη κοκκινη γραμμη του μετρο φτανουμε Colosseo. Αμεσως με το που βγαινουμε από το σταθμο το βλεπουμε να υψωνεται μπροστα μας. Εντυπωσιακο! Τοσο καιρο το βλεπαμε μονο σε φωτογραφιες, επιτελους τωρα το βλεπουμε κι από κοντα. Καπου εκει συνειδητοποιω ότι βρισκομαστε στη Ρωμη κι ότι εχουμε ακομα τεσσερις ολοκληρες μερες μπροστα μας. :xmas_mrgreen:
Μεσ’τη χαρα πλησιαζουμε την εισοδο, βλεπουμε τη τεραστια ουρα να περιμενει. Εξηγω στις τρεις πανικοβλητες φατσουλες που με ακολουθουν ότι εχουμε τη Roma Pass και δε θα χρειαστει να περιμενουμε. Ρωταω στην εισοδο από πού πρεπει να μπουμε και μου δειχνουν τη αδεια σειρα ακριβως διπλα σε αυτή με τη μεγαλη ουρα. «Ελατε παιδια, παμε, από’δω θα μπουμε». «Απο’δω; Εισαι σιγουρη ρε ή θα γινουμε ρεζιλι; Και τι δηλαδη τωρα εσυ το παιζεις μαγκας που περνας μπροστα απ’ολους;», μου κανει πλακα ο Κ. «Τι νομιζες ρε; Ετσι σας εφερα στη Ρωμη; Εχουμε προετοιμαστει καταλληλα εμεις!», του απανταω και σκαμε στα γελια καθως προχωραμε παραλληλα σε οσους περιμενουν ακριβως διπλα.
Μπαινουμε μεσα κι αφου βγαλουμε μερικες φωτογραφιες αρχιζουμε να συζηταμε μεταξυ μας για το εντυπωσιακο αυτό κτισμα και για όλα οσα διαδραματιζονταν εκει. Ο Κ ξερει κατι παραπανω για το Colosseo και μας παραδιδει μαθηματα. Είναι εντυπωσιακο κι άλλο τοσο τρομακτικο. Η φαντασια σου εκει μεσα οργιαζει, μονομαχιες, αγρια ζωα, κραυγες, μαρτυρια και πολλες φορες η καταληξη είναι ο θανατος. Οσο ανατριχιαστικο φανταζει το θεαμα για’μας σημερα άλλο τοσο διασκεδαστικο ηταν για εκεινους τοτε. Το ονομα του κτισματος προερχεται απ’το Κολοσσο που ειχε για παρτη του ο αυτοκρατορας Νερωνας. Μα τι μεγαλη ψωναρα κι αυτος ο Νερωνας; Παρακολουθησαμε κι ένα σχετικο βιντεο για αυτόν μεσα στο Colosseo και μαθαμε κατι παραπανω. Τα αγρια ζωα που χρησιμοποιουσαν στις μονομαχιες φυλάσσονταν σε κλουβια κατω από την αρενα, τα οποια υψωνονταν με μηχανισμους που ειχαν προκειμενου να βγαλουν τα ζωα ξαφνικα στο κεντρο αυτης. Μια μακετα που βρισκεται στο χωρο με τα εκθεματα μας δειχνει ακριβως πως γινοταν αυτή η διαδικασια. Πανω κατω αυτά μου εμειναν απ’την επισκεψη μας στο Κολοσσαιο, μαζι με μια ικανοποιηση που ζω στο 2012 κι όχι στο 80 π.Χ.. :D

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0949.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0950.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0986.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0987.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0999.jpg


Αφηνουμε πισω μας το Κολοσσαιο που δυστυχως δεν ξανα-ειδαμε οσο ειμασταν στη Ρωμη και πηραμε ενα από τα λεωφορεια που πηγαινουν προς Piazza Venezia.
Βρισκομαστε στο Καπιτωλιο, στην ακροπολη της Ρωμης όπως λεει ο οδηγος μας. Εδώ βρισκεται το Εθνικο μνημειο του Βικτωρα Εμμανουηλ Β, του πρωτου βασιλια της ενωμενης Ιταλιας. Εδώ θα δουμε και το μνημειο του αγνωστου στρατιωτη με δυο φλογες και δυο στρατιωτες δεξια και αριστερα αυτου. Η βολτα μας στη πλατεια είναι αρκετα συντομη, βλεπουμε τα ομορφα αγαλματα, ξεχωριζουμε μερικα που μας αρεσουν πολύ και προσπαθουμε να καταλαβουμε ακριβως τι δειχνουν.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1016.jpg


Συνεχιζουμε όμως και φτανουμε μπροστα στη Κορντονατα, τη μεγαλη σκαλα που οδηγει στη πλατεια του Καπιτωλιου. Μπροστα μας το Παλατσο Νουoβο, σημερινο δημαρχειο της Ρωμης. Και εδώ ο Μιχαηλ Αγγελος εχει βαλει το χερακι του στο σχεδιασμο της σκαλας, της πλατειας και των κτηριων. Γι’αυτό αραγε είναι τοσο ομορφα; Κι η θεα επισης!

Φτανουμε στο θεατρο του Μαρκελλου. Ένα ομορφο, αρχαιο, υπαιθριο θεατρο που μοιαζει πολύ με το Κολοσσαιο εξωτερικο. Το θεατρο του Μαρκελλου χτιστηκε το 13 π.Χ. και το Κολοσσαιο το 80 π.Χ. Μηπως το πρωτο αποτελεσε εμπνευση για την αρχιτεκτονικη του δευτερου; :xmas_rolleyes:

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1032.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1039.jpg



Με το χαρτη ανα χειρας προχωρουμε και βγαινουμε στη Piazza Bocca della Verita. Θελουμε να δουμε το Στομα της Αληθειας στη Santa Maria in Cosmedin. Η εκκλησια βρισκεται ακριβως μπροστα μας και η ουρα που εχει σχηματιστει απ’εξω επισης. Δυστυχως, και οι τρεις γκρινιαζουν, πεινανε και δε θελουν και πολύ να περιμενουμε να φωτογραφηθούμε με τα χερια μας στο στομα της αληθειας. Τελικα όμως περιμενουμε ανυπομονα στην ουρα, βγαζουμε τις φωτογραφιες μας και μπαινουμε και στην εκκλησια να δουμε το εσωτερικο της. Η εκκλησια εσωτερικα είναι παρα πολύ λιτη σε διακοσμηση αλλα η ησυχια που επικρατει μας αρεσει πολύ.

Piazza Bocca della Verita

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1040.jpg


«Πειναμεεεε!!!», διαμαρτυρονται. Βουρ για Trastevere και φαγητο.
Βγαινουμε στη Lungotevere Aventino, συνανταμε τον Τιβερη και απο τη γεφυρα Ponte Palatino περναμε απεναντι. Η διαδρομη αυτή είναι πανεμορφη. Σκεφτομαι ποσο εκπληκτικη θα είναι το καλοκαιρι ή την ανοιξη που τα δεντρα θα είναι καταπρασινα. Το Ponte Rotto είναι ακριβως διπλα μας και το νησακι του Τιβερη επισης. Το ολο σκηνικο σε συνδυασμο με το κρυο και το μελαγχολικο τοπιο μου κανει κατι σε Αdele-Someone like you. Το ιδιο ακριβως σκεφτεται και η Σ. Τα μεγαλα μυαλα συναντηθηκαν και σιγοτραγουδουν….


Λουκετα κλειδωμενα πανω στη γεφυρα που εβαλαν ζευγαρακια για να κλειδωσουν την αγαπη τους συμπληρωνουν τη ρομαντικη ατμοσφαιρα.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1048.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1050.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1051.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1055.jpg


Ωρα για ξεκουραση και φαγητο: LA FRASCHETTA, San franchesco a ripa 134. Το μαγαζακι μου το συστησε η latina και την ευχαριστω παρα πολύ. Όπως θα δειτε παρακατω εχω ακολουθησει κι άλλες συμβουλες της περι φαγητου που με εβγαλαν ασπροπροσωπη.:xmas_mrgreen: Πραγματι, το μαγαζι δε το πιανει το ματι σου αλλα ο χωρος μεσα είναι ομορφος και τα πιατα του πολύ νοστιμα. Φαγαμε μακαροναδες και μας αρεσαν πολύ. Εκει δοκιμασα και την ιταλικη καρμποναρα που προσωπικα δε μου αρεσε. Φυσικα αυτά είναι γουστα. Θα προτιμουσα καλυτερα Fettuccine alla boscaiola που πηρε ο Κ και ηταν πεντανοστιμο. Κατσαμε, ηπιαμε και το καφε μας και σιγα σιγα γυρισαμε προς το διαμερισμα για να ξεκουραστουμε λιγακι και να συνεχισουμε το βραδακι.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1060.jpg


Καρμποναρα

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1059.jpg


Fettuccine alla boscaiola

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1058.jpg


Η ιδεα του να γυρισουμε σπιτι δε μου αρεσε και πολύ. :xmas_eek: Τα παιδια ηταν πολύ κουρασμενα και το βραδυ ηθελαν να καθισουμε για πιτσα σ’ένα μαγαζι εκει κοντα στο σπιτι μας και μετα σ’ένα άλλο μαγαζακι για ποτο και ναργιλε. «Ηρθαμε στη Ρωμη για να παμε σε μαγαζι με ναργιλεδες; Θα σας παω στην Αθηνα βρε παιδια. Μηπως να κανουμε καμια βολτιτσα;», προσπαθουσα να τους αλλαξω γνωμη αλλα μου ηταν πεισματαρικα. «Μην εισαι μουλαρα και τα θες όλα δικα σου. Το ταξιδι με παρεα θελει αμοιβαιες υποχωρησεις.», σκεφτηκα και αποφασισα να μην επιμεινω αλλο. Επρεπε τουλαχιστον να εκμεταλλευτω τον ελαχιστο χρονο που μου απομενει μεχρι τη βραδινη μας εξοδο. «Βαριεμαι να καθισω σπιτι. Τι λετε να παω μια βολτιτσα και να ερθω να σας βρω στη πιτσαρια;». «Όχι, δε θα πας μονη σου. Θα ερθω κι εγω μαζι σου», ειπε ο Κ, χωρις όμως να του αρεσει η ιδεα ότι δε θα ξεκουραστει καθολου. «Θελω να παω για παγωτακι. Τι λες να παμε σ’ένα κοντα στο Πανθεον να το δουμε κιολας;», του λεω. Καμια διαφωνια φυσικα, ηταν και κοντα δε θα κουραζομασταν πολύ.
Via Torre Argentina και ολο ευθεια βγαινουμε στο Πανθεον χωρις καλα καλα να το καταλαβουμε. Μεγαθηριο είναι αυτή η εκκλησια! Είναι τοσο μεγαλη, τοσο εντυπωσιακη, χωμενη σ’αυτή τη μικρη πλατεια. Ειχαμε μεινει με ανοιχτο το στομα. Χαζευουμε λιγακι, κανουμε μια βολτα γυρω απ’το ναο και παμε για παγωτο στο: DELLA PALMA, Via della Maddalena 20/23. Εδώ ειμαστε! Φτανοντας στην εισοδο του μαγαζιου, γουρλωνουμε κι οι δυο τα ματια, μπαινοντας μεσα μας πεφτει το σαγονι! :!: «Ολες αυτές είναι γευσεις παγωτου;;;; Μ@@@@κα!!!», ο Κ εχει παθει σοκ. Μιλαμε για μια τεραστια βιτρινα-ψυγειο παγωτων, να μη ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις. Διαβασα οτι εχει γυρω στις 100 γευσεις και 16 περιπου γευσεις με σοκολατα Στη φωτογραφια δε φαινεται το μεγαλειο…

awww.roninrome.com_wp_content_uploads_2009_03_img_3569.jpg


Τρεις γευσεις ο καθενας, δε γινεται λιγοτερες. :xmas_redface: Βlack passion, Rafaello (ναι καλα καταλαβατε, το σοκολατακι εννοουν), Amaretto, Panakota, Profiterol και Cardinale. Συγκρατειστε τις τρεις τελευταιες και φροντιστε να σας βγαλει ο δρομος σας στο Della Palma όταν με το καλο βρεθειτε στη Ρωμη. Μολις ειχαμε ανακαλυψει το Ναο Του Παγωτου! Δε ξερω αν υπαρχει καλυτερο παγωτο στη Ρωμη, μπορει και να υπαρχει αλλα η ποικιλια και η γευση αυτου του παγωτου για’μας ηταν το κατι άλλο. Ο Κ δε μετανιωσε καθολου που ηρθε μαζι μου εκεινο το βραδυ. :xmas_biggrin:

Μετα πηγαμε και βρηκαμε τα κοριτσια στο σπιτι απ’οπου πηγαμε για πιτσα και ποτο. Η πιτσα ηταν με το μετρο και αρκετα γευστικη. Το ποτο μαλλον ηταν χυμος ανανας και ο ναργιλες με γευση μηλο.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1065.jpg


Καπως ετσι ανατολιτικα τελειωσε η μερα μας. :xmas_cool:

Tριτη μερα κι ισως η ωραιοτερη (για'μενα τουλαχιστον) και η κουραστικοτερη ολων.

Εχουμε κλεισει εισητηρια για Βατικανο από το ιντερνετ 09.00 το πρωι παρακαλω πολύ! Αγριο πρωινο ξυπνημα και λογω του αγχους να ειμαστε στην ωρα μας ουτε καφε, ουτε φαι δεν ειχε σημερα το πρωι.:( Παμε απευθειας στη σταση σχεδον εξω από το σπιτι μας για να παρουμε το λεωφορειο νο. 40, αν θυμαμαι καλα και το οποιο θα μας πηγαινε San Pietro όπως εγραφε.
08.30 ειμασταν ηδη στη πλατεια του Βατικανου, νωρις νωρις με αδεια στομαχακια. :haha: Αλλα τι να το κανεις το φαγητο όταν απολαμβανεις αυτό το θεαμα; Μια τεραστια, αδεια πλατεια απλωνεται μπροστα μας. Αγαλματα, κιονοστοιχιες ολοκληρες και στη μεση ο οβελισκος στον οποιο μαρτυρησε ο Αγιος Πετρος. Κι εδώ "ζωγραφισε" ο Μπερνινι, ο δημιουργος της πλατειας αυτης. Δε θα μπορουσε όμως να είναι λιγοτερο ομορφη και μεγαλοπρεπης αφου εκει δεσποζει η Βασιλικικη του Αγιου Πετρου, μια από τις μεγαλυτερες εκκλησιες του κοσμου! 60.000 κοσμο χωραει η εκκλησια αυτή, οσο κι ο πληθυσμος της Αλεξανδρουπολης.:shock: Κανουμε μια βολτα στη πλατεια με πεσμενο το σαγονι, και καπου εκει ο Κ μου εξηγει πως αυτές οι κιονοστοιχιες που βλεπουμε εχουν δυο σειρες κιονες η κάθε μια (φαινεται αλλωστε) και πως υπαρχει καποιο σημειο στη πλατεια που αν σταθεις βλεπεις μονο τη πρωτη σειρα των κιονων. Πραγματι, το σημειο το εντοπισαμε (ισως να’ναι και παραπανω από ένα) και ηταν εντυπωσιακο αφου πραγματι δε φαινοταν πουθενα η δευτερη σειρα από κιονες.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1069.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1070.jpg


Αντε όμως να μπουμε και στο μουσειο γιατι η περιεργεια μας δε μας κραταει άλλο. Φτανοντας βλεπουμε την ουρα που περιμενει στη μια σειρα και την αδεια σειρα που περιμενει εμας. :D Για άλλη μια φορα περναμε στην αδεια (αφου εχουμε ηδη κλεισει εισητηρια) και προχωραμε μεχρι την εισοδο. Χωρις καθυστερηση μπαινουμε στο μουσειο, παιρνουμε και audioguide για να ξεναγηθουμε και ξεκιναμε. Η ξεναγηση αυτή κρατησε ωρες! Αδυνατω να περιγραψω όλα αυτά που ειδα. Τα ματια μου το ξερουν. Ηταν απολαυστικοτατο, μιλαμε για ένα μουσειο κοσμημα. Οι περισσοτερες αιθουσες είναι πανεμορφες και φυσικα τα εκθεματα μοναδικα. Δε βαρεθηκαμε στο μουσειο, αλλα κουραστηκαμε πολύ.

Aπο το παραθυρο του μουσειου

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1077.jpg


Μεσα στο μουσειο

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1078.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1079.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1080.jpg


Ο Αγιος Πετρος απο το παραθυρο του μουσειου

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1081.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1082.jpg


Ανυπομονουσαμε να δουμε τη Capella Sistina.
Αριστουργημα! Πως αλλιως να το περιγραψω; Αυτό δεν είναι ζωγραφικη είναι κατι άλλο. Όλες οι ζωγραφισμενες μορφες μου φαινονταν τρισδιαστατες. Πραγματικα δε πιστευα στα ματια μου. Αυτό ηταν που με εντυπωσιασε περισσοτερο. Ομορφα χρωματα, λεπτομερειες, η μια παρασταση διπλα στην άλλη κι όμως κάθε μια ξεχωριζει. Καθισαμε, ακουσαμε προσεκτικα οσα ειχε να μας πει ο ηχογραφημενος οδηγος μας και προσπαθησαμε να συγκρατησουμε οσες περισσοτερες εικονες μπορουσαμε. Ηθελα να εχω και μια φωτογραφια από το αυτό το αριστουργημα αλλα σεβαστηκα το γεγονος ότι απαγορευονται οι φωτογραφιες και σκεφτηκα ότι αποτυπωμενο στο μυαλο μου θα είναι καλυτερο ;) Αλλωστε, τετοια ομορφια και τεχνη δεν αποτυπωνεται σε φωτογραφιες. Ποσο ταλεντο εδωσε ο Θεος στο Μιχαηλ Αγγελο; Και ποσο μυαλο; Οι φιγουρες που βλεπουμε στην οροφη είναι στη πραγματικοτητα παραμορφωμενες, κατι που σκεφτηκε ο ιδιος να κανει προκειμενου στα ματια του θεατη τοσα μετρα χαμηλοτερα να φαινονται κανονικες. Μα δεν είναι ευφυες; Φυσικα περα από την οροφη οι υπολοιπες τοιχογραφιες είναι δημιουργηματα αλλων μεγαλων καλλιτεχνων, όπως του Ντομένικο Γκιρλαντάιο που ηταν ο δασκαλος του Μιχαηλ Αγγελου.
Αφησαμε ομως τη Καπελα Σιστινα με μια γλυκια ικανοποιηση μεσα μας και προχωρησαμε προς την εξοδο.

Η σκαλα του μουσειου που οδηγει στην εξοδο

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1083.jpg


Ηδη νιωθαμε πολύ κουρασμενοι ή μαλλον ζαλισμενοι με τοσα που ειχαμε δει. Πηραμε βαθιες ανασες και πηγαμε στον Αγιο Πετρο. Η ουρα ηταν πολύ μεγαλη, απογοητευτηκαμε αλλα ευτυχως προχωρησε πολύ γρηγορα. Περασαμε τον απαραιτητο ελεγχο και προχωρησαμε στην εισοδο. Εκει μεσα σιγουρα χανεσαι! Δεν τον περπατησαμε ολο αλλα το μεγεθος και η ομορφια του είναι ασυλληπτα. Η αποκαθηλωση του Μιχαηλ Αγγελου (Pieta) είναι ένα πανεμορφο γλυπτο που φυσικα απεικονιζει τη Παναγια να κρατα στα χερια της το σωμα του Χριστου μετα τη σταυρωση και βρισκεται μεσα στην εκκλησια.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1088.jpg


Μεσα στον Αγιο Πετρο

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1097.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1099.jpg


Πιετα του Μιχαηλ Αγγελου

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1107.jpg


Μ’αυτή την εικονα βγαινουμε εξω και κατευθυνομαστε προς την ουρα για Cupola!!!
Ηρθαμε μεχρι εδώ, αδυνατον να μην ανεβουμε στο θολο! Η ουρα δε φαινεται, μας ξεγελασε, ηταν παρα πολύ μεγαλη. Περιμεναμε οσο πιο υπομονετικα μπορουσαμε. Δινουμε τα ωραια μας 7 ευρω για να ανεβούμε με το ασανσερ. «Ενταξει, αφου θα παμε με το ασανσερ θα τη παλεψουμε», σκεφτομασταν. Αμ δε! Κανεις μας δεν ηξερε τι μας περιμενε. Ηταν πολλα τα σκαλια… αυτό σκεφτηκατε; Αυτό ηταν το λιγοτερο, τα σκαλια τα ανεβηκαμε. Το ανυποφορο της ολης καταστασης ηταν η κλειστοφοβικη σκαλα που υπηρχε στο τελευταιο κομματι της διαδρομης. Προβλημα κλειστοφοβιας δεν εχω αλλα εκει το απεκτησα. Κοσμος μπροστα, κοσμος πισω, παραθυρακι πουθενα, αερας γιοκ. Ηξερες πως αν λιποθυμησεις εκει θα μεινεις. Δεν εκανα και τις καλυτερες σκεψεις η αληθεια είναι. «Ελα, ελα συνελθε. Θα ανεβεις πανω και μια χαρα θα εισαι. Λιγο ακομη, λιγο ακομη», ελεγα από μεσα μου. Κανεις δεν ηξερε ποτε τελειωνει το μαρτυριο, δεν υπηρχε φως στο τουνελ.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1110.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1115.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1116.jpg


Οχι, οχι δεν ειναι η φωτογραφια στραβη, οι τοιχοι ειναι! :shock:

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1123.jpg


Γερνουν οι τοιχοι, μαζι κι εμεις

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1122.jpg


«Φτασαμε!!!!», αναφωνει το quartetto φτανοντας στην οροφη, ενώ ρουφαει οξυγονο απεγνωσμενα πριν καταρρευσει. Η θεα όμως σου κοβει την ανασα ή μαλλον σου αποτελειωνει την ηδη κομμενη απ’αυτό που τραβηξες! Αξιζε και με το παραπανω.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1126.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1127.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1138.jpg


Το Castel Sant'Angelo που φαινεται απο ψηλα

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1139.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1145.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1146.jpg


Παρατηρηστε την τεραστεια :shock: ουρα που περιμενει να μπει στον Αγιο Πετρο, ποσο τυχερη ενιωθα εκεινη τη στιγμη που ημουν ηδη επανω, δε φανταζεστε!

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1151.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1134.jpg


Βγαλαμε τις φωτογραφιες μας και καθισαμε οσο αντεξαμε γιατι ο κοσμος ηταν πολυς και πλεον ειχαμε φρικαρει. Ωρα να κατεβαινουμε λοιπον…

Δε ξερω αν σας συμβαινει κι εσας αλλα.. είναι καποιες στιγμες στα ταξιδια (μαλλον και στη ζωη γενικοτερα) που ενώ ακουγονται ασημαντες, αν προσπαθησεις να τις μοιραστεις με αλλους, για'σενα είναι οι πιο εντονες αφου εκεινες τις στιγμες κυριαρχουν τα ομορφοτερα συναισθηματα μεσα σου. Μια από αυτές τις στιγμες ηταν για'μενα εκεινη που ενιωθα εξαντληση και ευτυχια ταυτοχρονα κι ενω κατεβαινα, απολαμβανα το ζωηρο γαλαζιο του ουρανου και τα λευκα συννεφακια που μου φτιαχνουν τη διαθεση και με ταξιδευουν!:clap:

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1155.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1156.jpg


Φυσικα η μερα μας δε τελειωνει εδώ…. :cool:

H ιδεα ότι επιτελους θα καθισουμε καπου και θα φαμε μας δινει δυναμη να προχωρησουμε μεχρι το Arlu a S. Pietro. Για άλλη μια φορα η προταση της latina αποδειχθηκε διαμαντακι. Το φαγητο μας αρεσε παρα πολύ, όπως και οι τιμες. Το δικο μου πιατο, λαζανια φουρνου με κοκκινη σαλτσα και μοτσαρελα όπως και τα νιοκι (gnocchi) με σπανακι και ρικοτα ηταν εξαιρετικα. Ειδικα τα νιοκι που δεν ειχα ξαναδοκιμασει ηταν φανταστικα και ο συνδυασμος σπανακι-ρικοτα δημιουργουσε ένα πολύ νοστιμο και ελαφρυ πιατο. Ευχαριστουμε latina!!! :clap:To μαγαζι ηταν πολύ ομορφο όπως βλεπετε και στις φωτογραφιες, ο,τι πρεπει για ερωτευμενους. Ο καιρος ηταν πολύ καλος και γι’αυτό καθισαμε εξω. Αυτό που μας τη χαλασε αλλα το διασκεδασαμε και λιγακι ηταν ο σερβιτορος του μαγαζιου που μολις του ειπαμε ότι ειμαστε Ελληνες εγινε η μουρη του σαν σαπιο φρουτο! Ηρθε να παρει παραγγελια κι όταν του ειπαμε να ερθει σε λιγακι η απαντηση του ηταν: «Όταν θα θελετε να παραγγειλετε εσεις εγω μπορει να’χω παει σπιτι μου!!!». Στο λαιμο του καθισαμε αλλα μεγαλη μας σκασιλα, φαγαμε ξεκουραστηκαμε και πηραμε το δρομο για το σπιτι.

Δυστυχως τα πιατα μας δε προλαβαν να φωτογραφηθουν! :haha:

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1158.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1159.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1160.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1161.jpg


«Εξαντλημενα μου παιδακια;;; Τι θα κανουμε τωρα; Θα παμε σπιτι; Μηπως να παμε μια βολτα μεχρι το Castel Sant’Angelo; Ειμαστε τοσο κοντα.» Το αποφασισαμε πολύ γρηγορα και ευτυχως καναμε αυτή την ομορφη βολτα μεχρι το Καστρο που ηταν τελικα μια απ’τις ομορφοτερες. Η ωρα που πηγαμε ηταν η καλυτερη, ο ηλιος εδυε και τα χρωματα του ουρανου ηταν πανεμορφα. Οι γεφυρες, ο Τιβερης, το ομορφο Καστρο και τα αγαλματα, μεταμορφωνοντουσαν όταν αναβαν σιγα σιγα τα φωτα γυρω μας. Και φυσικα ο Αγιος Πετρος φαινεται από μακρυα και ολοκληρωνει την ομορφια αυτου του μερους. Πολύ ρομαντικες καταστασεις, αλλα αφου το amore απουσιαζει δεν το παρακανουμε και παμε παρακατω… οι εικονες μιλουν απο μονες τους.
Το Castel Sant'Angelo ειναι επισκεψιμο και εχει εισοδο 8 ευρω αν δε κανω λαθος.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1162.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1166.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1167.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1168.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1177.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1178.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1179.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1182.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1186.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1194.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1201.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1198.jpg


Χωρις καν να το συζητητησουμε παιρνουμε το δρομο για το σπιτι. Το προγραμμα λεει «ξεκουραση»!
Τριτη μερα στη Ρωμη και ακομα δεν εχουμε δει τη Fontana di Trevi!! Aπαραδεκτοι; Μαλλον. Βραδακι λοιπον φτανουμε Pantheon και κανουμε ξανα μια μικρη σταση λιγο πιο πανω στο Della Palma για παγωτο. Λεω della palma και μου τρεχουν τα σαλια! :D Γευσεις, γευσεις, ατελειωτες γευσεις. Με χιλια ζορια αποφασιζουμε, και δωσ’του Πανακοτες και δωστ’του Kinder bueno, Kit Kat, Dublo, Profiterol, Black Passion. Χαμος εγινε παλι!!! :haha: Για ενοχες ουτε λογος. Εδώ μιλαμε για απολαυση, δε χωρανε ενοχες. :innocent:

Η Via del Corso με το χριστουγεννιατικο τρικολορε της

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1213.jpg


Περπατωντας παντα, κοντευουμε να φτασουμε στη Fontana di Trevi. Δευτερη υπεροχη στιγμη του ταξιδιου: ο Κ εχει πατησει γκαζι και με βημα ταχυ προχωραει μπροστα αγωνιωδως για να δει τη Fontana, τον εχω σχεδον χασει απ’τα ματια μου όταν συνηδειτοποιω ότι το βουητο που ακουω δεν είναι βουητο αλλα το νερο απ’το συντριβανι που πεφτει με μανια. Την ακουγα πρωτου καν τη δω! Τελεια, τοσο ομορφη, μεγαλη αλλα και στριμωγμενη αναμεσα στα σπιτια γυρω της. Ο κοσμος ομως πολυς, παρα πολυς! :roll: Με το ζορι βγαζουμε μερικες φωτογραφιες και καθομαστε για λιγο να την απολαυσουμε. Οι κυριες φιγουρες στα αγαλματα είναι ο Ποσειδωνας και οι δυο Τριτωνες που εχουν από έναν Ιπποκαμπο. Αν προσεξετε το ένα αλογο είναι ηρεμο και το άλλο αγριο, αυτό συμβολιζει τις δυο διαφορετικες φασεις της θαλασσας. Το νερο φυσικα συμβολιζει τη θαλασσα, είναι πεντακαθαρο και γεματο κερματα! Μακαρι η ευχη μας να πιασει τοπο και να βρεθουμε ξανα εκει.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1239.jpg


«Για να δω τα χαρτια μου. Εδώ πρεπει να φαμε παγωτακι.», τους λεω και συμφωνουν φυσικα. Il Gelato di san Crispino το ονομα αυτης της gelaterie. Ε λοιπον εκει παραγγειλαμε παγωτο στα ελληνικα. Ασιατικης καταγωγης ο υπαλληλος μας μιλουσε σχεδον αποκλειστικα στα ελληνικα. «Μελί, μελί πολύ καλο πολύ καλο», καπως ετσι μας επεισε να παρουμε τη γευση μέλι και συκο. Ενταξει το συκο ηταν τελειο αλλα το παγωτο τοσο γευστικο οσο στο Della Palma δεν ηταν…
Οι ταμπελιτσες για Piazza di Spanga μας προκαλουν. Αλλα ας μη το κουραζουμε και πολύ, παμε! Ηταν πολύ συντομη η βολτα μας στη πλατεια, όπως και η γνωριμια μας με μια παρεα ελληνων που καθοταν ακριβως διπλα μας. Γελια, φασαρια, φωτογραφιες και επιστροφη στο σπιτι για υπνο!

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1246.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_203_100_1248.jpg


Σημερα τα ποδαρακια μας μας εβγαλαν ασπροπροσωπους! Αυριο παλι…

Χωρις καν να το συζητητησουμε παιρνουμε το δρομο για το σπιτι. Το προγραμμα λεει «ξεκουραση»!
Εdit: Συμπληρωνω

Ξεκουραση αλλα οχι για ολους...:cool:
Mεσα σ'αυτη την ατελειωτη μερα εγω δε λεω να κατσω σπιτι. Τα παιδια εχουν παραιτηθει, θελουν να χαλαρωσουν γι'αυτο κι εγω καθομαι κανα μισαωρο και μετα λεω να παω να κανω μια βολτα.
«Καλα είναι αναγκη να φυγεις τωρα; Τι εχεις παθει παιδακι μου;», με ψελνει η Μ.
«Δε θα πας μονη σου. Αντε παλι τα ιδια, μα τι υπερενταση είναι αυτή που εχεις;», συμπληρωνει ο Κ.
«Ρε παιδια, χαλαρωστε. Εδώ κοντα θα παω μια βολτιτσα να παρω ένα τετραδιο που θελω να γραψω τις εμπειριες μας από τη Ρωμη και θα δωσουμε ραντεβου καπου για να παμε βολτα το βραδακι ολοι μαζι. Οκ;», λιγο λιγο τους επεισα κι εφυγα.:bleh:
Αναρωτιομουν που θα βρω βιβλιοπωλειο και τελικα επεσα πανω του, αφου λιγα μετρα παρακατω απ’το σπιτι μας στη Largo Argentina εχει ένα μεγαλο καταστημα με χαρτικα, βιβλια, dvd κτλ. Το μαγαζι ειχε πολύ κοσμο, χαζεψα λιγακι, διαλεξα το πιο ομορφο τετραδιο και συνεχισα. Eπιασα τη κουβεντα στο κινητο με τη φιλη μου στην Ελλαδα και αφηρημενη χωρις να εχω αποφασισει τι θα κανω, γυρνουσα προς το σπιτι ενώ μιλουσα μαζι της. Αφου το κλεισαμε αλλαξα παλι γνωμη και γυρισα πισω (μιλαμε για πολύ περπατημα εκεινη τη μερα!:haha:), πηρα το τραμ και πηγα στο Trastevere. Περπατησα και καπου χαθηκα στα στενα, ειχα χασει τον προσανατολισμο μου. Με τα πολλα τον βρηκα και εφτασα στη Piazza San Cosimato, οπου και βρηκα το Ciuri Ciuri κλειστο για δευτερη φορα. Ισως και να’χει κλεισει. Εκανα τη βολτα μου όταν αρχισαν να ερχονται μηνυματα στο κινητο από τη Μ, «Μανελακι, που εισαι; Εισαι καλα;». Μου ειχε τελειωσει η καρτα οποτε δε μπορουσα ουτε να καλεσω ουτε να με καλεσουν. Δεν ηθελα να τους ανησυχησω πολύ και επρεπε να συννενοηθουμε για το που θα συναντηθουμε και τι ωρα. Εστειλα γρηγορα γρηγορα ένα μηνυμα, κι ο δικουλης μου (που λεει και η dimkyr) στην Ελλαδα μου εβαλε καρτα σε χρονο dt, με εσωσε.:love2: Με εψαχνε κι αυτος, και οι γονεις μου. Μια ωρα ειπα να φυγω μονη μου!:?
Τελικα, συναντηθηκαμε με τα παιδια στη Via Torre Argentina και συνεχισαμε τη βολτα.
«Καλα γιατι δεν απαντουσες; Ανησυχησαμε! Δε θα φυγεις ξανα μονη σου!», μου ξεκαθαρισε ο Κ.

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

Oι επομενες δυο μερες που απομενουν είναι πολύ χαλαρες (μαλλον οι αγαπημενες μερες της παρεας μου).

Σημερα το πρωινο ξυπνημα ηταν πολύ δυσκολο αλλα αφου φτιαξαμε τα τσαγακια μας στο σπιτι και ετοιμαστηκαμε πηγαμε να παρουμε καφε και κατι να φαμε από έναν ωραιο φουρνο που ειχε προτεινει η astral και που βρισκοταν πολύ κοντα στο σπιιτ μας. Μια σταση στο Il Fornaio λοιπον για πιτα με ρικοτα και σπανακι, ένα canollo και κανα δυο κομματια πιτσα. Όλα ηταν αρκετα νοστιμα. Επομενη σταση, Primo Café λιγο πιο διπλα για καφε cappuchino με σαντιγυ κολαση! Πληρης εφοδιασμος για να ξεκινησουμε τη μερα μας, οποτε ειμαστε ready.
Το προγραμμα ελεγε Galleria Borghese για σημερα το πρωι. Εχοντας τη Roma Ρass θα μπαιναμε δωρεαν (ηταν ένα απ’τα δυο μουσεια που θα μπαιναμε δωρεαν, το πρωτο ηταν το Κολοσσαιο), επειδη όμως το μουσειο δεχεται συγκεκριμενο αριθμο επισκεπτων κάθε μερα απαιτειται κρατηση για οσους εχουν τη Roma Pass. Τη προηγουμενη μερα ειχα τηλεφωνησει και νομιζα ότι ειχα κανει τη κρατηση, δυστυχως όμως με τη κυρια στο τηλεφωνο δε συννενοηθηκαμε σωστα, τα αγγλικα της δε με βοηθησαν να τη καταλαβω. «Διαθεσιμα εισητηρια εχω μονο για τη Παρασκευη το πρωι», με ενημερωνει η κυρια στο γκισε. «Ναι οκ, Παρασκευη πρωι εγω θα’μαι στο αεροπλανο για Ελλαδα!!!», λεω κι εγω από μεσα μου και φευγω απογοητευμενη.
Ειχα προετοιμαστει για μουσειο τεχνης σημερα.:( Βαλαμε κατω το φυλλαδιο με τα μουσεια της Roma Pass και τελικα αποφασισαμε να παμε στο Palazzo Barberini (Galleria Nazionale d' Arte Antica). Πριν φυγουμε όμως απ’το παρκο καναμε μια βολτα, απολαυσαμε το μερος και βγαλαμε πολλες φωτογραφιες.

H Galleria Barberini αποδειχθηκε πολύ καλη επιλογη. Το palazzo Barberini κατοικηθηκε απ’την οικογενεια Barberini και σημερα εκει στεγαζεται μουσειο με πανεμορφους πινακες μερικους απ’τους οποιους ξεχωρισαμε, όπως «Οι τρεις μοιρες» του Giovanni Antonio Bazzi. Ορεξη να εχετε και εκει θα βρειτε πινακες και αλλων μεγαλων καλλιτεχνων όπως των Raphel, Caravaggio, Guido Reni. Να αναφερω επισης οτι το εισητηριο κοστιζει μολις 5 ευρω και το audioguide 2.5 ευρω. Κι εδώ ο ηχογραφημενος οδηγος μας βοηθησε να καταλαβουμε πολλα για τα εργα τεχνης που βλεπαμε αλλα και για το Palazzo Barberini και την ιστορια του. Τρομερα εντυπωσιακο είναι το ταβανι του grand salon που ζωγραφισε ο Πιέτρο ντα Κορτόνα. Το εργο ονομαζεται «Η αλληγορια της προνοιας και η δυναμη των Barberini», και όπως βλεπετε είναι μοναδικο. Αν καταλαβα καλα ζητηθηκε απ’τον Πιέτρο ντα Κορτόνα να ζωγραφισει την οροφη, όταν ένα μελος της οικογενειας Barberini εκλεχθηκε παπας.
Οι τρεις μελισσες που μπορειτε να δειτε σχεδον στο κεντρο της τοιχογραφιας αποτελουσαν το οικοσημο της οικογενειας Barberini.
H φωτογραφια βεβαια δεν είναι δικια μου.

awww.urukmag.it_urukmag_wp_content_uploads_2010_09_Palazzobarberini9.jpg


Στο μουσειο καθισαμε αρκετες ωρες οποτε αποφασισαμε να παμε στη Fontana di Trevi για φαγητο και μετα στη Piazza di Spagna για τσαι.

Μαντεψτε ποιο μελος του φορουμ μου προτεινε το επομενο εστιατοριο. Ω, ναι! Latina again!:clap: Spaghetteria l'archetto, δυο βηματα απ’την Fontana di Trevi. Ομορφο μαγαζι, μικρο αλλα το καλοκαιρι με τα τραπεζακια πανω στο πλακοστρωτο θα’ναι ακομα καλυτερα. Αν ειστε απαιτητικοι και θελετε μεγαλη ποικιλια (κυριως ζυμαρικων) αυτό είναι το μαγαζι σας. Τεραστια ποικιλια, σελιδες, πολλες σελιδες με παρα πολλες σαλτσες ζυμαρικων ταξινομημενες ανα κατηγοριες. Πελαγωσαμε αλλα τελικα διαλεξαμε. Το δικο μου πιατο με σαλτσα από μελιτζανα ηταν παρα πολύ ωραιο, ελαφρυ και γευστικο, αλλα και η μακαροναδα tartuffo που πηρε η Σ ηταν σουπερ! Πηραμε κι ένα πιατο με μοσχαρι και σαλτσα από μηλα, διαφορετικο κι ωραιο.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_204_100_1262.jpg


Μετα απ’αυτό το ωραιο γευμα ενιωθα ναρκωμενη, μαλλον ολοι νιωθαμε ετσι οποτε προτιμησαμε κατι χαλαρωτικο για τη συνεχεια… τσαγακι αλλα αγγλικα. Αφου δεν ηπια τσαι στο Λονδινο, θα πιω τσαι σε τσαγερι που ανοιξαν αγγλιδες στη Ρωμη! Why not? Babington's Tea Rooms, διπλα στη Scalinata στη Piazza di Spagna. Δεν εχω πιει ακριβοτερο τσαι στη ζωη μου, 10 ευρω εκανε το ταπεινο Βabington Royal Blend που πηρα. Το συγκεκριμενο παραγεται αποκλειστικα για το Babington και το δωρισαν στην Βασιλισσα Ελισαβετ όταν ηρθε για πρωτη φορα στη Ρωμη. Royal δεν ηθελες; Royal θα πληρωσεις! Η τσαγερι ειχε και τσαι με 23 ευρω!!!:shock: Απ’τα σπανιοτερα στο κοσμο αφου τα μπουμπουκια του τσαγιου συλλεγονται μονο δυο φορες το χρονο.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_204_100_1263.jpg


Στο babington’s καθισαμε αρκετα αν κι εγω καποια στιγμη αφησα τα παιδια και πηγα μεχρι τη Via del Corso να αγορασω ένα δωρακι που ειχα βαλει στο ματι από προηγουμενη μερα. Για να παω στη del Corso όμως περασα από τη via Condotti. Τι το’θελα; Θολωσα! Dior, Louis Vuitton, Gucci, Dolce & Gabbana, Valentino, Hermes, Prada, Armani, Fendi, Salvatore Ferragamo, Furla, Burberry, Bulgari… προχωραω και δε κοιταω πολλα πολλα αλλα στη βιτρινα του Dolce & Gabbana δε μπορεις να αντισταθεις. «Ενα φορεματακι απ'αυτα ωραιο θα'ταν.», σκεφτομαι. «Αιντεεε συνελθε! :idea: Με τοσα λεφτα πας ταξιδι.», ξανασκεφτομαι και προσγειωνομαι στη πραγματικοτητα. Στο δρομο γινοταν ο κακος χαμος, ο κοσμος δε χωρουσε στα πεζοδρομια, ολοι ειχαν βγει για ψωνια μαλλον. Αγορασα κι εγω το δωρακι μου και γυρισα στη τσαγερι.

Αργοτερα, πηγαμε στο σουπερ μαρκετ. Σημερα θα μαγειρευαμε εμεις οποτε αγορασαμε δυο τρια πραγματακια και γυρισαμε σπιτι. Στη κουζινα ολοταχως…..

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_204_100_1278.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_204_100_1286.jpg


Dinner is ready;)

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_204_100_1288.jpg


Σημερα καθισαμε ολοι στο σπιτι, μαζι κι εγω. Άλλος κοιμαται, άλλος διαβαζει, άλλος κανει μπανιο κι άλλος ακουει μουσικη. Ηταν αδιαμφισβητητα ωρα για χαλαρωση.

Γυρω στις 23.30 ο Κ είναι ξερος στο κρεβατι, κοιμαται και δεν ακουει τιποτα! Ετοιμαστηκαμε λοιπον τα κοριτσια της παρεας και πηγαμε στη Fontana di Trevi να την απολαυσουμε αργα το βραδυ. Στη διαδρομη βλεπαμε ότι τα εστιατορια εκλειναν και ο κοσμος ηταν ελαχιστος. «Δεν παω πουτενα, πουτενα εδώ θα μεινω…», τραγουδαει ο Ιταλος σερβιτορος όταν μας ακουει που μιλαμε. :haha:Επιτυχια τρελη ο Καρρας!:bleh: Φτανουμε στη Fontana di Trevi που είναι σχεδον αδεια, καθομαστε και απολαμβανουμε θεαμα και ηχο… Χαιρομαι πολύ που σε ακουσα elenara και παρα τη κουραση πηγαμε, ηταν παρα πολύ ωραια και ηρεμα.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_204_100_1298.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_204_100_1305.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_204_100_1300.jpg


Δυο κοριτσια στη Fontana

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_204_100_1301.jpg


Φευγοντας σκεφτηκα να παμε καλυτερα από via del Corso γιατι από’κει που ειχαμε ερθει ηταν σκετη ερημια, οποτε μετα από λιγο φτασαμε σπιτακι….

Τελευταια μερα αυριο… :(

Η σημερινη μερα ξεκινησε καπως περιεργα. Ο Κ ειχε βαλει τη μαυρη του πλερεζα, δε μιλιοταν. Ειχε περασει τοσο καλα που δεν ηθελε να φυγει με τιποτα! :| Η διαθεση εφτιαξε όμως και η μερα εξελιχθηκε πολύ ομορφα.
Εξω ειχε χαρα Θεου, ηλιος και υψηλη θερμοκρασια, ο,τι πρεπει για βολτα.Τελευταια μερα στη Ρωμη και μας κανει το καλυτερο καιρο.

Βγαινοντας απ’το σπιτακι μας σκεφτηκαμε να βγαλουμε και μερικες φωτογραφιες για ενθυμιο απ’την εισοδο του.
Eδώ είναι η εσωτερικη αυλη που ειχε τις εισοδους των διαμερισματων και οι επανω οροφοι. Τη πρωτη μερα που πηγαμε τα συρματα ηταν γεματα με απλωμενα ρουχα.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1335.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1337.jpg


Τη πρωτη μερα στη Ρωμη πηγαμε στη Piazza Navona, η νυχτα όμως και η χριστουγεννιατικη αγορα δε μας αφησαν να την απολαυσουμε οποτε ειχαμε αποφασισει να ερθουμε ξανα. Αυτη τη φορα το φως του ηλιου ηταν απλετο αλλα η αγορα, δυστυχως ηταν ακομα εκει. Κοσμος, ζαχαρωτα, φαγητα, μπιχλιμπιδια, χρωματιστα μπαλονια… ένα σκετο χαλι με λιγα λογια, ουτε σημερα τη συμπαθησα. Εγω ονειρευομουν μια τετοια Piazza Navona ;)

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_2_25_Piazza_Navona_1.jpg


Μεσα στην Sant'Agnese in Agone όμως επικρατει ησυχια κι ηρεμια. Εγω και ο Κ μπηκαμε μεσα, καθισαμε λιγακι και βγηκαμε να βρουμε τα κοριτσια μεσα στο χαμο. «Τι λετε; Να φαμε κι ένα tartuffo;», όπως παντα το Μανελακι προτεινει το γλυκο!:haha: Το Tartuffo είναι για chocaholics, παγωτο σοκολατα με τεραστια κομματια σοκολατας, σαντιγυ (αποτυχια) και ένα κερασακι εκπληξη στο εσωτερικο. Αν σας αρεσει η σοκολατα θα σας αρεσει κι αυτό, μη περιμενετε όμως κανα τρελο γλυκο!

Sant'Agnese in Agone

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1340.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1342.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1343.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1345.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1353.jpg


Tartuffo

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1346.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1351.jpg


Συνεχιζουμε τη βολτα μας, βλεπουμε και παρατηρουμε τα ομορφα συντριβανια και στη συνεχεια παμε Pantheon το οποιο επισης δεν ειχαμε δει ποτε στο φως της ημερας.
Παιρναμε μπροστα απ’τις τεραστιες μαρμαρινες κολωνες του για να μπουμε στο εσωτερικο που είναι ιδιαιτερα εντυπωσιακο. Στο θολο του κυκλικου ναου βρισκεται το Oculus απ’οπου περνα το φως του ηλιου, όπως επισης και το νερακι της βροχης σε περιπτωση που βρεχει. Το Πανθεον με εντυπωσιασε παρα πολύ και ηταν ενα απ’τα ωραιοτερα αξιοθεατα που ειδα στη Ρωμη.

Οculus

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1384.jpg


Piazza della Rotonda

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1394.jpg


Μετα το Πανθεον συνεχισαμε για Fontana di Trevi, επρεπε να την αποχαιρετησουμε και να κανω κι εγω τη δικη μου ευχη ριχνοντας το απαραιτητο κερμα.:D Μη με ρωτησετε πως φυγαμε απ’το Πανθεον χωρις να περασουμε από Della Palma, ουτε κι εγω ξερω!:shock:

Fontana di trevi… ακομα πιο εντυπωσιακη!

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1414.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1408.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1412.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1429.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1470.jpg


Στη συνεχεια πηραμε το μετρο και κατεβηκαμε στη σταση «San Giovanni», απο'κει πηραμε το λεωφορειο νο. 118 για να φτασουμε στις Κατακομβες San Callisto. Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευτηκαμε λιγο να βρουμε τη σταση του λεωφορειου καθως ηταν λιγο μακρυα απ'τη σταση του μετρο που κατεβηκαμε. Οποτε αν ενδιαφερεται καποιος να επισκεφτει τις κατακομβες San Callisto καλυτερα να ριξει μια ματια στο δρομολογιο του λεωφορειου νο. 118 εδω: ATAC S.p.A. | Azienda per la mobilit (ελπιζω να παρεθεσα το σωστο).

Στις Κατακομβες για αλλη μια φορα περασαμε πολυ ομορφα. Το εισητηριο κοστιζει 8 ευρω, οι επισκεπτες χωριζονται σε γκρουπακια αναλογα με τη γλωσσα που μιλουν και η ξεναγηση περιλαμβανεται στη τιμη. Ο ξεναγος μας ηταν ενας πολυ συμπαθητικος κυριος μαλλον Ασιατικης καταγωγης που ηξερε αριστα αγγλικα και ηταν απολυτα κατανοητος. Απ'τη στιγμη που μας ακουσε να διαβαζουμε τις πρωτες ελληνικες επιγραφες που συναντησαμε στους τοιχους των κατακομβων μας παροτρυνε να διαβαζουμε εμεις αντι για'κεινον ολες οσες ηταν στα ελληνικα. Σε περιπτωση που πατε να ακολουθειτε τον ξεναγο σας γιατι εκει μεσα ειναι σκετος λαβυρινθος.. :bleh: Δεν θα σας αναφερω πολλα για τις κατακομβες, θα σας πω μονο οτι εχουν τεσσερα επιπεδα και σε αυτες εχουν θαφτει παπες και πολλοι χριστιανοι.

Οι φωτογραφιες δεν ειναι δικες μου

awww.hoteldesartistes.com_rome_travel_guide_wp_content_uploads_2010_11_callisto_big.jpg


afarm4.static.flickr.com_3137_2553282809_226164786e.jpg


Οι κοιλιες μας γουργουριζαν κι επειδη δεν αντεχαμε αλλο καθισαμε στο πρωτο μαγαζι που βρηκαμε μπροστα μας μολις φτασαμε πισω εκει απ'οπου ειχαμε παρει το λεωφορειο. Το φαγητο μας ηταν ικανοποιητικο, παρα πολυ οικονομικο αλλα τιποτα σπουδαιο οποτε δε συγκρατησα καν ονομα. Τουλαχιστον πηραμε δυναμεις για να κανουμε κατι ακομα πριν γυρισουμε στο σπιτι για να ετοιμασουμε βαλιτσες...
To quartetto απεφανθει: Γλυκο (και τι γλυκο!!!) και μια βολτουλα μεχρι τη Piazza del Popolo.
Επομενη σταση: Re di Roma, κοκκινη γραμμη του μετρο για τιραμισου στο Pompi! Αν πατε στη Ρωμη θα πατε και στο Pompi, αν ομως σας αρεσει το τιραμισου θα ξαναπατε στη Ρωμη για να ξαναπατε στο Pompi. :haha: Αλλο τιραμισου στη Ρωμη δεν εφαγα αλλα αυτο με ξετρελανε και μου αρκει. Διαβαζα τη Sapienza που το προτεινε και το ξαναπροτεινε κι ελεγα θα παω να δοκιμασω. Το μαγαζι ειναι πολυ μεγαλο, μπορειτε αν θελετε και να καθισετε στα τραπεζακια μεσα ή εξω. Φυσικα το μαγαζι εχει κι αλλα γλυκα αλλα υπαρχει ξεχωριστη βιτρινα με τα τιραμισου, που ειναι ηδη πακεταρισμενα και οι διαθεσιμες γευσεις ειναι κλασσικο, φραουλα, μπανανα-νουτελα και φυστικι. Καλο ε; :D Τα δοκιμασαμε ολα εκτος απο φυστικι, το κλασσικο που πηρα εγω νομιζω ηταν the best! :clap:
Περπαταμε παλι πισω προς το μετρο τρωγοντας. Τελειωνουμε το γλυκακι μας και ανοιγοντας το καδο για να πεταξουμε τα πεντακαθαρα:bleh: κουτακια μας, αντικρυζουμε ενα καδο γεματο (!) με κουτια απ'το Pompi! Τυχαιο;;

Kαι μια φωτογραφια για να σας κολασω, :haha: αν και δεν ειναι δικια μου!
Μolto buona!

awww.negozidiroma.com_wp_content_uploads_2011_12_bar_pompi_20100831_134616_e1324330245806.jpg


Συνεχιζουμε με το μετρο στη κοκκινη γραμμη μεχρι τη σταση "Flaminio" οπου βρισκεται η Piazza del popolo. Δυστυχως, εχει νυχτωσει και δε μπορουμε να μπουμε στις εκκλησιες της πλατειας. Η πλατεια ομως ειναι παρα πολυ μεγαλη και πολυ ομορφη με τις δυο διδυμες εκκλησιες της και τη Santa Maria del Popolo.

Οι διδυμες εκκλησιες με τη Via del corso αναμεσα τους

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1485.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1484.jpg


Nωρις νωρις σημερα γυριζουμε στο σπιτι, να ετοιμασουμε πραγματα, να φτιαξουμε μια ακομα σπιτικη μακαροναδα να φαμε και να κοιμηθουμε γιατι αυριο αναχωρουμε για Ελλαδα... back to life. :cool:

To πρωινο ξυπνημα της μερας της επιστροφης θα το χαρακτηριζα βαρβαρο!
09.00 η ωρα πεταμε οποτε με βαρια καρδια και γρηγορα γρηγορα ντυνομαστε, φτιαχνουμε τα τελευταια μας πραγματα και περιμενουμε το λεωφορειο για Τermini, πρωτη φορα μας καθυστερησε το λεωφορειο ισως επειδη ηταν πολυ νωρις το πρωι. Παμε κατευθειαν στο σημειο απ'οπου φευγουν τα πουλμαν της Τerravision για αεροδρομιο, δυστυχως ομως το επομενο δρομολογιο δε μας βολευε αφου θα αργουσαμε πολυ. Τελικα πηραμε ταξι το οποιο μας χρεωσε παραπανω απο 50 ευρω, ενω θα επρεπε να μας χρεωσει 40 (τοσο ειναι η στανταρ χρεωση για τη διαδρομη μεχρι το fiumicino). Καναμε το λαθος και τα πληρωσαμε αντι να καλεσουμε την αστυνομια οπως και θα επρεπε.
Επιβιβαστηκαμε στο πορτοκαλι αεροπλανακι μας και μεχρι να αποκοιμηθουμε χαζεψαμε τις φωτογραφιες μας...
Καπου εκει στη διαδρομη της επιστροφης μ'επιασε και'μενα μια θλιψη και μια μελαγχολια που αφηναμε πισω μας την ομορφη Ρωμη. Ολες τις προηγουμενες μερες δεν ειχα στεναχωρηθει λεπτο, ημουν χαρουμενη που ταξιδεψα στη Ρωμη κι ανυπομονουσα να γυρισω να μοιραστω ολα οσα εζησα με τους δικους μου. Ομως η μελαγχολια της επιστροφης ειναι αναποφευκτη τελικα....
Προσγειωθηκαμε στο Ελευθεριος Βενιζελος με 9 μποφορ (οπως μας ειπε ο πατερας της Μ που ηρθε και μας πηρε). Φυσικα ειχαμε καταλαβει οτι φυσαει πολυ κι ενω ειμασταν μεσα στο αεροπλανο! :bleh: Οταν ακουγα οτι η Ολυμπιακη ακυρωνει πτησεις λογω του καιρου και οταν ειδα τη φωτεινη πινακιδα στην Αττικη οδο που ελεγε "Προσοχη, πολυ δυνατοι ανεμοι, οδηγειτε προσεκτικα" καταλαβα οτι ο πατερας της Μ δεν υπερεβαλε καθολου. Η Ρωμη μας αποχαιρετησε με μια υπεροχη λιακαδα κι η Αθηνα μας υποδεχτηκε με δυνατο αερα και πολυ βροχη...

Fino a quando il prossimo viaggio ci.... Ciao bella Roma!:clap:

ΧΡΗΣΙΜΑ​


MΟΥΣΕΙΑ

Crypt Cappuchin
Via Vittorio Veneto 27
Ωρες λειτουργιας: 09.00-12.00 και 15.00-18.00
Κλειστο κάθε Πεμπτη
The Crypt

Borghese Museum and Gallery
Piazzale del Museo Borghese 5, 00197
Tηλ. 0039 06 8413979
Κλειστα κάθε Δευτερα
Από Τριτη εως Κυριακη: 08.30-17.30
Αν θυμαμαι καλα, ανα δυο ωρες μπορειτε να μπειτε και η μεγιστη διαρκεια παραμονης στις αιθουσες είναι δυο ωρες. Η γκαλερυ δεχεται περιορισμενο αριθμο επισκεπτων κάθε μερα οποτε κλειστε εισητηρια από πριν και αν εχετε τη Roma Pass καλεστε στο +39 06 32810 γιατι ΚΑΙ σε αυτη τη περιπτωση ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΡΑΤΗΣΗ.
Για περισσοτερες πληροφοριες (τιμες, προσβαση, κτλ.) δειτε εδώ:
Official Site Borghese Gallery - Information and Tickets

Catacombs of St. Callixtus
Via Appia Antica, 110/126 00179
Phone 0039 - 06 - 513 01 51
Κλειστα κάθε Τεταρτη
Ωρες λειτουργιας: 9.00 - 12.00 και 14.00 - 17.00
The catacombs of St. Callixtus. Salesian Istitute S.t Callixtus, Rome. The christian catacombs of Rome

Βατικανο
Σιγουρα, καντε κρατηση από το ιντερνετ για τα μουσεια του βατικανου.
Καλο θα ηταν να βρειτε εκει καποιον ελληνα ξεναγο. Αν όμως σας φανει πολύ ακριβο και γνωριζετε καλα αγγλικα παρτε τουλαχιστον το audioguide (7 ευρω).
Αν θελετε να ανεβετε ψηλα στο θολο του Αγ. Πετρου καντε το νωρις το πρωι για να αποφυγετε τη πολυκοσμια. Η εκκλησια ανοιγει στις 7 το πρωι και ο θολος στις 8, αν δε κανω λαθος.
Η εισοδος στο θολο κοστιζει 5 ευρω αν ανεβειτε με τα ποδια και 7 αν παρετε το ασανσερ. Η ουρα ηταν πολυ μεγαλη μεσημερι που πηγα εγω και προχωρουσε πολύ αργα.
Η εισοδος στην εκκλησια είναι δωρεαν και η ουρα είναι διαφορετικη (απ’αυτή για το θολο). Αν δειτε μεγαλη ουρα εδώ μη φοβηθειτε, προχωραει γρηγορα.

Palazzo Barberini (Galleria Nazionale d' Arte Antica)
Via delle Quattro Fontane, 13
Κλειστα κάθε Δευτερα
Ωρες λειτουργιας: 08.30-19.00
Official Site Galleria Barberini - Information

ΦΑΓΗΤΟ

LA FRASCHETTA
San franchesco a ripa 134 (Trastevere)
Τηλ: 39065816012
La Fraschetta, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor

SPAGHETTERIA L’ ARCHETTO
Via dell archetto rome (κοντά στην Fontana di trevi)
Τηλ. 39066789064
Spaghetteria L'Archetto, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor

ARLU
Borgo Pio (πολυ κοντα στο βατικανο)
Τηλ. 135 06-686-8936
Arlu, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor

Σε ολα τα παραπανω φαγαμε πανω κατω με 15 ευρω το ατομο χωρις γλυκα, κρασια κτλ.

Για παγωτο...

DELLA PALMA
Via della Maddalena 20/23 (πολυ κοντα στο Pantheon)

LA GELATERIA FRIGIDARIUM
Via del Governo Vecchio 112

TRE SCALINI
Piazza Navona 28 (Piazza Navona), για tartuffo

IL GELATO DI SAN CRISPINO
Via Della Panetteria 54 (κοντά στη fontana di Trevi)

Και μερικα ακομα που ειχα στις σημειωσεις μου αλλα που δεν δοκιμασα:

• PALAZZO DEL FREDDO GIOVANNI FASSI
Via Principe Eugenio 65

• GELATERIA DEL TEATRO
Via de San Simone 70

• GIOLITTI
Via Uffici del Vicario 40

Για τιραμισου...

POMPI
Via Albalonga 7B (σταθμός μετρό Re di Roma)


• Μη χασετε μια απογευματινη βολτα στο Castel Sant’Agnelo. Αν αντεχετε μετα την επισκεψη σας στο Βατικανο καντε τη βολτα σας μεχρι εκει αφου είναι πολύ κοντα και αξιζει παρα πολύ.
• Η Fontana di Trevi αργα το βραδυ είναι ακομα υπεροχη, αφου είναι σχεδον αδεια. Ολες τις υπολοιπες ωρες επικρατει πανικος.
• Αν παρετε ταξι από/προς το αεροδρομιο Fiumicino να θυμαστε ότι η στανταρ τιμη είναι 40 ευρω ανεξαρτητου αποσκευων, με μεγιστο αριθμο επιβατων τα 4 ατομα. Είναι παρανομο να σας ζητησουν παραπανω.


Eυχαριστω ολους για τις συμβουλες σας που με βοηθησαν παρα πολυ :D
Ευχαριστω πολυ το Samion που με βοηθησε πολλες φορες υπομονετικα και τη latina που οτι μου προτεινε ηταν τελειο :clap:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γεια σου ρε manelaki διοργανώτρια ! Εξπέρ σε κάναμε στο travel stories :) :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Manelaki τι ωραια!!!! αντε συνεχισεεεεε:clap::clap:
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Γεια σου ρε manelaki διοργανώτρια ! Εξπέρ σε κάναμε στο travel stories :) :)
Γκρρρρρρρρρρρρρ !
Πρόλαβες ! Τα είπες όλα !
Γειά σου Μανελάκι κι από μένα ! Αναμένουμε....:xmas_biggrin:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
To να εισαι ο διοργανωτης δεν ειναι και παντα καλο ομως :) Ευτυχως η δικη μου παρεα αποδειχτηκε καλη και συνεργασιμη.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Ρώμη υπέροχα! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μιά χαρά! Έτσι αποκτάς εμπειρία ώστε να μπορέσεις σιγά σιγά να οργανώσεις μεγαλύτερα ταξίδια, περισσότερων ημερών κλπ

Το να οργανώνεις εσύ ένα ταξίδι έχει και θετικά και αρνητικά.
Τα αρνητικά είναι πως τρώς πολύ προσωπικό χρόνο, αγχώνεσαι, ίσως η παρέα να στα ψάλλει κιόλας αν κάτι δε τους αρέσει ή δεν έγινε σωστά.

Απ'την άλλη όμως, κανονίζεις εσύ το πρόγραμμα που θές (αφού οι άλλοι είναι στον κόσμο τους ή τους ''κρύβεις'' μερικές λεπτομέρειες που δε θες να μάθουν απο νωρίς) και γενικά κάνεις εσύ τις περισσότερες επιλογές. Το να κανονίζεις εσύ το πρόγραμμα που θές και να δείτε αυτά που θες εσύ, αρκεί-είναι τεράστιο πλεονέκτημα.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, αν εμπιστευόμουν κάποιον πολύ και ήθελε να οργανώσει ένα ταξίδι δε θα είχα κανένα πρόβλημα, απλά θα του έλεγα τι μ'ενδιαφέρει να συμπεριλάει στο πρόγραμμα!! :D

Όντως η χρονιά, ξεκίνησε τέλεια για σένα! Εύχομαι να συνεχιστεί έτσι, αλλά και κάθε χρονιά να ξεκινάει με τόσο ευχάριστο τρόπο!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Check-in και τα σχετικα, μια μικρη βολτα στο αεροδρομιο και παμε για επιβιβαση.

Φτανοντας στο αεροδρομιο της Ρωμης Fiumicino η πρωτη μας δουλεια ηταν να βγαλουμε τη Roma Pass. Η τιμη της Roma pass εχει αλλαξει όπως μας ενημερωνει η κυρια που μας εξυπηρετησε, 30 ευρω αντι 25. Κι επειδη ηταν ηδη μεσημερι μας συμβουλευει να τη χρησιμοποιησουμε από την επομενη μερα για να μη χαθει μιση μερα ετσι.

Εχουμε ηδη αποφασισει ότι θα παρουμε λεωφορειο της Terravision από αεροδρομιο για κεντρο, οποτε ακολουθουμε τις πινακιδες και βγαινουμε εξω εκει απ’οπου φευγουν όλα τα λεωφορεια. Μια κυρια εκει μας δινει εισητηρια των 4 ευρω μεχρι Termini (τιμη προσφορας που ισχυε εκεινες τις μερες).
Από Termini για Campo de fiori φευγουν τα λεωφορεια 40 και 64. Δεν ηξερα ακριβως σε ποια σταση θα κατεβουμε αλλα για καλη μας τυχη προσανατολιστηκα και κατεβηκαμε σωστα.
Ειχαμε ραντεβου με τον ιδιοκτητη στις 15.30, η ωρα ηταν 16.00 κι εμεις αργοπορημενοι. Φτανοντας εξω από το διαμερισμα δε βλεπουμε πουθενα κανεναν να μας περιμενει. Ωχ, ωχ! Ανησυχησα μηπως ηρθε, δε μας βρηκε, εφυγε και μας αφησε στα κρυα του λουτρου. Τον παιρνουμε τηλεφωνο και μας καθησυχάζει ότι σε λιγο θα’ναι εκει. Δε μας αρεσε καθολου η εξωπορτα του σπιτιου, φαινοταν πολύ παραμελημενο. Μ’εζωσαν τα φιδια. «Λετε να’χει άλλη πορτα μεσα;», «Ισως εχει εσωτερικη αυλη μωρε.», «Είναι σιγουρα αυτό το δικο μας; Λεει 14;». Ερωτησεις διχως απαντησεις. Μας ειχε φαει η αγωνια.
Να’τος κι ο Alessadro. Μας καλωσοριζει και επιτελους μας δειχνει το διαμερισμα. Τελικα οντως υπηρχε μια εσωτερικη αυλη και το διαμερισμα μας ειχε άλλη ξεχωριστη πορτα. Όταν μπηκαμε μεσα όλα ηταν καθαρα και τακτοποιημενα. Μας εξηγησε μερικα πραγματα για το σπιτι, μας εδωσε δυο κλειδια μιας κι ειμασταν 4 ατομα, μας εδειξε που βρισκονται οι καθαρες πετσετες, μας ευχηθηκε να περασουμε καλα και εφυγε. Το διαμερισμα μας αρεσε πολύ, ειχαμε συνεχεια ζεστο νερο και κλιματιστικο οποτε κρυωναμε. Όλα ηταν πολυ καλα, ευτυχως. Μαλιστα ο Alessandro μας εξηγησε πως αν θελουμε να ξαναπαμε ή θελουμε να προτεινουμε το διαμερισμα σε καποιον, καλο θα ηταν να επικοινωνησουμε αμεσα μαζι του κι όχι μεσω της ιστοσελιδας που τον βρηκαμε εμεις, ώστε να εχουμε καλυτερη τιμη.

Αφου τακτοποιηθηκαμε λιγακι, χωρις να χασουμε πολυτιμο χρονο βγηκαμε εξω. Ωρα να γνωρισουμε λιγακι τη Ρωμη!

Η πλατεια του Campo de’ fiori είναι διπλα στο σπιτι μας οποτε η βολτα μας ξεκιναει από’κει. Δεν εχει κατι σπουδαιο να κανουμε εκει οποτε χαζευουμε λιγο στα μαγαζια και προχωραμε προς Piazza Navona. Είναι πολύ κοντα μας κι ευτυχως τη βρισκουμε ευκολα. Piazza Navona, μεσα στις γιορτες και βραδυ, μαλλον κακη ιδεα. Αυτή η τρισαπαισια αγορα που πνιγει ολη τη πλατεια πραγματικα χαλαει την ομορφη ατμοσφαιρα που δημιουργουν τα συντριβανια και η μεγαλοπρεπης εκκλησια Sant’ Agnese in Agone. Ξενερωμενοι καπως που δε μπορουμε να θαυμασουμε τα συντιβανια με την ησυχια μας, κανουμε μια βολτα μεσα στη λαοθαλασσα, τρωμε πιτσα και panini στο χερι με διαφορα αλλαντικα και porchetta και μερικες ζαχαρωτες λιχουδιες. Στο μεταξυ εχει περασει κι η ωρα και νιωθουμε αρκετα κουρασμενοι. Παιρνουμε το δρομο της επιστροφης με την υποσχεση ότι θα ερθουμε στη Νavona και πρωι να τη χαρουμε οσο γινεται περισσοτερο παρα τη χριστουγεννιατικη αγορα!

Via Torre Argentina

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_201_100_0939.jpg


Μηπως όμως είναι νωρις για να παμε σπιτι; Mηπως να παμε να φαμε κανα παγωτακι μιας και ο,τι φαγαμε πριν ηταν ψιλοχαλι; Επομενη σταση: LA GELATERIA FRIGIDARIUM, Via del Governo Vecchio 112. Πολύ νοστιμο παγωτο! Η πικρη σοκολατα ηταν τρομερη!!! Το παγωτο αρεσε σε ολους μας, αλλα δεν ειχαμε ανακαλυψει ακομα το ναο του παγωτου!!!:D
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μιά χαρά! Έτσι αποκτάς εμπειρία ώστε να μπορέσεις σιγά σιγά να οργανώσεις μεγαλύτερα ταξίδια, περισσότερων ημερών κλπ

Το να οργανώνεις εσύ ένα ταξίδι έχει και θετικά και αρνητικά.
Τα αρνητικά είναι πως τρώς πολύ προσωπικό χρόνο, αγχώνεσαι, ίσως η παρέα να στα ψάλλει κιόλας αν κάτι δε τους αρέσει ή δεν έγινε σωστά.

Απ'την άλλη όμως, κανονίζεις εσύ το πρόγραμμα που θές (αφού οι άλλοι είναι στον κόσμο τους ή τους ''κρύβεις'' μερικές λεπτομέρειες που δε θες να μάθουν απο νωρίς) και γενικά κάνεις εσύ τις περισσότερες επιλογές. Το να κανονίζεις εσύ το πρόγραμμα που θές και να δείτε αυτά που θες εσύ, αρκεί-είναι τεράστιο πλεονέκτημα.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, αν εμπιστευόμουν κάποιον πολύ και ήθελε να οργανώσει ένα ταξίδι δε θα είχα κανένα πρόβλημα, απλά θα του έλεγα τι μ'ενδιαφέρει να συμπεριλάει στο πρόγραμμα!! :D

Όντως η χρονιά, ξεκίνησε τέλεια για σένα! Εύχομαι να συνεχιστεί έτσι, αλλά και κάθε χρονιά να ξεκινάει με τόσο ευχάριστο τρόπο!
Να'σαι καλα! Σας ευχαριστω ολους :xmas_cheesygrin:

Συμφωνω απολυτα σε ολα οσα λες. Αυτο που θα με εκνευριζε τρομερα ειναι οπως ειπες, να μου τα ψαλλει η παρεα επειδη κατι δε πηγε καλα. Ευτυχως το παρεακι μας βρηκε γρηγορα τους ρυθμους του και τα παιδια ηταν καλα και συνεργασιμα. Καμια φορα δεν αντεχαν τη τοοση ενεργεια μου και το οτι ηθελα να εχουμε ενα προγραμμα για να δουμε οσα περισσοτερα μπορουμε αλλα ενταξει δε τους κατηγορω, ειχαν ψοφησει απ'τη κουραση.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Το Μανελιδιον στη Ρωμη!
Τι εγινε κυρια μου κολλημενη με τας Λονδρας ?Σου αρεσε η Ρωμη?Λιγο σοβαρη κ τυπικη σε βλεπω.
Το διαμερισμα που μεινατε ειναι πολυ ωραιο!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Το Μανελιδιον στη Ρωμη!
Τι εγινε κυρια μου κολλημενη με τας Λονδρας ?Σου αρεσε η Ρωμη?Λιγο σοβαρη κ τυπικη σε βλεπω.
Το διαμερισμα που μεινατε ειναι πολυ ωραιο!
Πολυ ομορφη η Ρωμη αλλα το Λονδινο ειναι ΑΛΛΙΩΣ :xmas_mrgreen:
Σοβαρη και τυπικη; Why? :xmas_cool:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σημερα η μερα μας ηταν πολύ γεματη και το προγραμμα μας κυλησε αψογα. :xmas_smile:

Με τη κοκκινη γραμμη του μετρο φτανουμε Colosseo. Αμεσως με το που βγαινουμε από το σταθμο το βλεπουμε να υψωνεται μπροστα μας. Εντυπωσιακο! Τοσο καιρο το βλεπαμε μονο σε φωτογραφιες, επιτελους τωρα το βλεπουμε κι από κοντα. Καπου εκει συνειδητοποιω ότι βρισκομαστε στη Ρωμη κι ότι εχουμε ακομα τεσσερις ολοκληρες μερες μπροστα μας. :xmas_mrgreen:
Μεσ’τη χαρα πλησιαζουμε την εισοδο, βλεπουμε τη τεραστια ουρα να περιμενει. Εξηγω στις τρεις πανικοβλητες φατσουλες που με ακολουθουν ότι εχουμε τη Roma Pass και δε θα χρειαστει να περιμενουμε. Ρωταω στην εισοδο από πού πρεπει να μπουμε και μου δειχνουν τη αδεια σειρα ακριβως διπλα σε αυτή με τη μεγαλη ουρα. «Ελατε παιδια, παμε, από’δω θα μπουμε». «Απο’δω; Εισαι σιγουρη ρε ή θα γινουμε ρεζιλι; Και τι δηλαδη τωρα εσυ το παιζεις μαγκας που περνας μπροστα απ’ολους;», μου κανει πλακα ο Κ. «Τι νομιζες ρε; Ετσι σας εφερα στη Ρωμη; Εχουμε προετοιμαστει καταλληλα εμεις!», του απανταω και σκαμε στα γελια καθως προχωραμε παραλληλα σε οσους περιμενουν ακριβως διπλα.
Μπαινουμε μεσα κι αφου βγαλουμε μερικες φωτογραφιες αρχιζουμε να συζηταμε μεταξυ μας για το εντυπωσιακο αυτό κτισμα και για όλα οσα διαδραματιζονταν εκει. Ο Κ ξερει κατι παραπανω για το Colosseo και μας παραδιδει μαθηματα. Είναι εντυπωσιακο κι άλλο τοσο τρομακτικο. Η φαντασια σου εκει μεσα οργιαζει, μονομαχιες, αγρια ζωα, κραυγες, μαρτυρια και πολλες φορες η καταληξη είναι ο θανατος. Οσο ανατριχιαστικο φανταζει το θεαμα για’μας σημερα άλλο τοσο διασκεδαστικο ηταν για εκεινους τοτε. Το ονομα του κτισματος προερχεται απ’το Κολοσσο που ειχε για παρτη του ο αυτοκρατορας Νερωνας. Μα τι μεγαλη ψωναρα κι αυτος ο Νερωνας; Παρακολουθησαμε κι ένα σχετικο βιντεο για αυτόν μεσα στο Colosseo και μαθαμε κατι παραπανω. Τα αγρια ζωα που χρησιμοποιουσαν στις μονομαχιες φυλάσσονταν σε κλουβια κατω από την αρενα, τα οποια υψωνονταν με μηχανισμους που ειχαν προκειμενου να βγαλουν τα ζωα ξαφνικα στο κεντρο αυτης. Μια μακετα που βρισκεται στο χωρο με τα εκθεματα μας δειχνει ακριβως πως γινοταν αυτή η διαδικασια. Πανω κατω αυτά μου εμειναν απ’την επισκεψη μας στο Κολοσσαιο, μαζι με μια ικανοποιηση που ζω στο 2012 κι όχι στο 80 π.Χ.. :D

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0949.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0950.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0986.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0987.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_0999.jpg


Αφηνουμε πισω μας το Κολοσσαιο που δυστυχως δεν ξανα-ειδαμε οσο ειμασταν στη Ρωμη και πηραμε ενα από τα λεωφορεια που πηγαινουν προς Piazza Venezia.
Βρισκομαστε στο Καπιτωλιο, στην ακροπολη της Ρωμης όπως λεει ο οδηγος μας. Εδώ βρισκεται το Εθνικο μνημειο του Βικτωρα Εμμανουηλ Β, του πρωτου βασιλια της ενωμενης Ιταλιας. Εδώ θα δουμε και το μνημειο του αγνωστου στρατιωτη με δυο φλογες και δυο στρατιωτες δεξια και αριστερα αυτου. Η βολτα μας στη πλατεια είναι αρκετα συντομη, βλεπουμε τα ομορφα αγαλματα, ξεχωριζουμε μερικα που μας αρεσουν πολύ και προσπαθουμε να καταλαβουμε ακριβως τι δειχνουν.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1016.jpg


Συνεχιζουμε όμως και φτανουμε μπροστα στη Κορντονατα, τη μεγαλη σκαλα που οδηγει στη πλατεια του Καπιτωλιου. Μπροστα μας το Παλατσο Νουoβο, σημερινο δημαρχειο της Ρωμης. Και εδώ ο Μιχαηλ Αγγελος εχει βαλει το χερακι του στο σχεδιασμο της σκαλας, της πλατειας και των κτηριων. Γι’αυτό αραγε είναι τοσο ομορφα; Κι η θεα επισης!

Φτανουμε στο θεατρο του Μαρκελλου. Ένα ομορφο, αρχαιο, υπαιθριο θεατρο που μοιαζει πολύ με το Κολοσσαιο εξωτερικο. Το θεατρο του Μαρκελλου χτιστηκε το 13 π.Χ. και το Κολοσσαιο το 80 π.Χ. Μηπως το πρωτο αποτελεσε εμπνευση για την αρχιτεκτονικη του δευτερου; :xmas_rolleyes:

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1032.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1039.jpg



Με το χαρτη ανα χειρας προχωρουμε και βγαινουμε στη Piazza Bocca della Verita. Θελουμε να δουμε το Στομα της Αληθειας στη Santa Maria in Cosmedin. Η εκκλησια βρισκεται ακριβως μπροστα μας και η ουρα που εχει σχηματιστει απ’εξω επισης. Δυστυχως, και οι τρεις γκρινιαζουν, πεινανε και δε θελουν και πολύ να περιμενουμε να φωτογραφηθούμε με τα χερια μας στο στομα της αληθειας. Τελικα όμως περιμενουμε ανυπομονα στην ουρα, βγαζουμε τις φωτογραφιες μας και μπαινουμε και στην εκκλησια να δουμε το εσωτερικο της. Η εκκλησια εσωτερικα είναι παρα πολύ λιτη σε διακοσμηση αλλα η ησυχια που επικρατει μας αρεσει πολύ.

Piazza Bocca della Verita

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1040.jpg


«Πειναμεεεε!!!», διαμαρτυρονται. Βουρ για Trastevere και φαγητο.
Βγαινουμε στη Lungotevere Aventino, συνανταμε τον Τιβερη και απο τη γεφυρα Ponte Palatino περναμε απεναντι. Η διαδρομη αυτή είναι πανεμορφη. Σκεφτομαι ποσο εκπληκτικη θα είναι το καλοκαιρι ή την ανοιξη που τα δεντρα θα είναι καταπρασινα. Το Ponte Rotto είναι ακριβως διπλα μας και το νησακι του Τιβερη επισης. Το ολο σκηνικο σε συνδυασμο με το κρυο και το μελαγχολικο τοπιο μου κανει κατι σε Αdele-Someone like you. Το ιδιο ακριβως σκεφτεται και η Σ. Τα μεγαλα μυαλα συναντηθηκαν και σιγοτραγουδουν….


Λουκετα κλειδωμενα πανω στη γεφυρα που εβαλαν ζευγαρακια για να κλειδωσουν την αγαπη τους συμπληρωνουν τη ρομαντικη ατμοσφαιρα.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1048.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1050.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1051.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1055.jpg


Ωρα για ξεκουραση και φαγητο: LA FRASCHETTA, San franchesco a ripa 134. Το μαγαζακι μου το συστησε η latina και την ευχαριστω παρα πολύ. Όπως θα δειτε παρακατω εχω ακολουθησει κι άλλες συμβουλες της περι φαγητου που με εβγαλαν ασπροπροσωπη.:xmas_mrgreen: Πραγματι, το μαγαζι δε το πιανει το ματι σου αλλα ο χωρος μεσα είναι ομορφος και τα πιατα του πολύ νοστιμα. Φαγαμε μακαροναδες και μας αρεσαν πολύ. Εκει δοκιμασα και την ιταλικη καρμποναρα που προσωπικα δε μου αρεσε. Φυσικα αυτά είναι γουστα. Θα προτιμουσα καλυτερα Fettuccine alla boscaiola που πηρε ο Κ και ηταν πεντανοστιμο. Κατσαμε, ηπιαμε και το καφε μας και σιγα σιγα γυρισαμε προς το διαμερισμα για να ξεκουραστουμε λιγακι και να συνεχισουμε το βραδακι.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1060.jpg


Καρμποναρα

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1059.jpg


Fettuccine alla boscaiola

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1058.jpg


Η ιδεα του να γυρισουμε σπιτι δε μου αρεσε και πολύ. :xmas_eek: Τα παιδια ηταν πολύ κουρασμενα και το βραδυ ηθελαν να καθισουμε για πιτσα σ’ένα μαγαζι εκει κοντα στο σπιτι μας και μετα σ’ένα άλλο μαγαζακι για ποτο και ναργιλε. «Ηρθαμε στη Ρωμη για να παμε σε μαγαζι με ναργιλεδες; Θα σας παω στην Αθηνα βρε παιδια. Μηπως να κανουμε καμια βολτιτσα;», προσπαθουσα να τους αλλαξω γνωμη αλλα μου ηταν πεισματαρικα. «Μην εισαι μουλαρα και τα θες όλα δικα σου. Το ταξιδι με παρεα θελει αμοιβαιες υποχωρησεις.», σκεφτηκα και αποφασισα να μην επιμεινω αλλο. Επρεπε τουλαχιστον να εκμεταλλευτω τον ελαχιστο χρονο που μου απομενει μεχρι τη βραδινη μας εξοδο. «Βαριεμαι να καθισω σπιτι. Τι λετε να παω μια βολτιτσα και να ερθω να σας βρω στη πιτσαρια;». «Όχι, δε θα πας μονη σου. Θα ερθω κι εγω μαζι σου», ειπε ο Κ, χωρις όμως να του αρεσει η ιδεα ότι δε θα ξεκουραστει καθολου. «Θελω να παω για παγωτακι. Τι λες να παμε σ’ένα κοντα στο Πανθεον να το δουμε κιολας;», του λεω. Καμια διαφωνια φυσικα, ηταν και κοντα δε θα κουραζομασταν πολύ.
Via Torre Argentina και ολο ευθεια βγαινουμε στο Πανθεον χωρις καλα καλα να το καταλαβουμε. Μεγαθηριο είναι αυτή η εκκλησια! Είναι τοσο μεγαλη, τοσο εντυπωσιακη, χωμενη σ’αυτή τη μικρη πλατεια. Ειχαμε μεινει με ανοιχτο το στομα. Χαζευουμε λιγακι, κανουμε μια βολτα γυρω απ’το ναο και παμε για παγωτο στο: DELLA PALMA, Via della Maddalena 20/23. Εδώ ειμαστε! Φτανοντας στην εισοδο του μαγαζιου, γουρλωνουμε κι οι δυο τα ματια, μπαινοντας μεσα μας πεφτει το σαγονι! :!: «Ολες αυτές είναι γευσεις παγωτου;;;; Μ@@@@κα!!!», ο Κ εχει παθει σοκ. Μιλαμε για μια τεραστια βιτρινα-ψυγειο παγωτων, να μη ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις. Διαβασα οτι εχει γυρω στις 100 γευσεις και 16 περιπου γευσεις με σοκολατα Στη φωτογραφια δε φαινεται το μεγαλειο…

awww.roninrome.com_wp_content_uploads_2009_03_img_3569.jpg


Τρεις γευσεις ο καθενας, δε γινεται λιγοτερες. :xmas_redface: Βlack passion, Rafaello (ναι καλα καταλαβατε, το σοκολατακι εννοουν), Amaretto, Panakota, Profiterol και Cardinale. Συγκρατειστε τις τρεις τελευταιες και φροντιστε να σας βγαλει ο δρομος σας στο Della Palma όταν με το καλο βρεθειτε στη Ρωμη. Μολις ειχαμε ανακαλυψει το Ναο Του Παγωτου! Δε ξερω αν υπαρχει καλυτερο παγωτο στη Ρωμη, μπορει και να υπαρχει αλλα η ποικιλια και η γευση αυτου του παγωτου για’μας ηταν το κατι άλλο. Ο Κ δε μετανιωσε καθολου που ηρθε μαζι μου εκεινο το βραδυ. :xmas_biggrin:

Μετα πηγαμε και βρηκαμε τα κοριτσια στο σπιτι απ’οπου πηγαμε για πιτσα και ποτο. Η πιτσα ηταν με το μετρο και αρκετα γευστικη. Το ποτο μαλλον ηταν χυμος ανανας και ο ναργιλες με γευση μηλο.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_202_100_1065.jpg


Καπως ετσι ανατολιτικα τελειωσε η μερα μας. :xmas_cool:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom