Ιταλία To quartetto μας στη Ρώμη!

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ειναι παρα πολλα και με τα λεωφορεια δεν το εχω...
γι αυτό λοιπόν, αντί να ρωτάς αυτό:
Μπορει καποιος να μου πει απο ottaviano τα δρομολογια λεωφορεια και τραμ που πανε και ποια ειναι?
δεν ρωτάς πού θέλεις να πας? τι να σου γραψουμε? πού πάνε οι 15+ λεωφορειακές γραμμές? εγω τα γραφω, αν κάνεις διδακτορικό στα ΜΜΜ κ βαλεις κ το ονομα μου. 2ο εννοείται.
 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
Καλησπέρα manelaki, πετάω και εγώ σε λίγο καιρό για Ρώμη και ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορείς 2 πράγματα:
όσο αφορά τα εισιτήρια που έκλεισες για μουσεία του Βατικανού, από ποιο site τα έκλεισες? από αυτό εδώ: ROME VATICAN MUSEUM Booking Museum Tickets in Vatican Rome Italy
ή από αυτό εδώ: Musei Vaticani - Biglietteria Online / Vatican Museums - Online Ticket Office
και δεύτερη ερώτηση, θυμάσαι μήπως αν είχε κοινό εισιτήριο η ρωμαική αγορά, ο λόφος παλατίνο και το κολοσσιαίο και αν συνδέονται εσωτερικά? γιατί ένας φίλος μού πρότεινε για να αποφύγω την ουρά του κολοσσιαίου, να μπω από την είσοδο του λόφου του παλατίνου που δεν έχει ουρά.. ισχύει κάτι τέτοιο??
σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια..
Σωτήρης
 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
Επίσης αν ξέρεις, ο ναός του αγ. Πέτρου έχει είσοδο?? και αν έχει, μπορούμε να βγάλουμε εισιτήρια από πριν μέσω net?? σε ευχαριστώ πολύ
Σωτήρης
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Επίσης αν ξέρεις, ο ναός του αγ. Πέτρου έχει είσοδο?? και αν έχει, μπορούμε να βγάλουμε εισιτήρια από πριν μέσω net?? σε ευχαριστώ πολύ
Σωτήρης
Δεν έχει είσοδο ο ναός αυτός καθεαυτός ωστόσο υπάρχει είσοδος για τον τρουλο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
θυμάσαι μήπως αν είχε κοινό εισιτήριο η ρωμαική αγορά, ο λόφος παλατίνο και το κολοσσιαίο και αν συνδέονται εσωτερικά? γιατί ένας φίλος μού πρότεινε για να αποφύγω την ουρά του κολοσσιαίου, να μπω από την είσοδο του λόφου του παλατίνου που δεν έχει ουρά.. ισχύει κάτι τέτοιο??
Η ερωτηση σου για τα μουσεια του Βατικανου απαντηθηκε.
Για την δευτερη ερωτηση,ισχυει,οτι αν παρεις εισιτηριο απο παλατινο λοφο,γλυτωνεις την ουρα του κολοσσαιου.
Δεν θυμαμαι αν ειναι ενιαιο το εισιτηριο και με την Ρωμαικη αγορα.
Η διαδρομη σου θα ειναι,ρωμαικη αγορα,παλατινος λοφος κολοσσαιο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ ωραία ιστορία manelaki! Σημείωσα αρκετές απ'τις προτάσεις! Βλέποντας βέβαια τις φωτογραφίες απ'την ανάβαση στον τρούλο αποφάσισα να μην ανέβω ούτε αυτή τη φορά, οπότε χρειάζομαι μια καλή εναλλακτική με ωραία θέα στη Ρώμη.. Καμιά ιδέα;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ ωραία ιστορία manelaki! Σημείωσα αρκετές απ'τις προτάσεις! Βλέποντας βέβαια τις φωτογραφίες απ'την ανάβαση στον τρούλο αποφάσισα να μην ανέβω ούτε αυτή τη φορά, οπότε χρειάζομαι μια καλή εναλλακτική με ωραία θέα στη Ρώμη.. Καμιά ιδέα;
Γιατί αν μην ανέβεις στον τρούλο?Είναι η ωραιότερη θέα.

Απο κει και πέρα σημεία με την καλύτερη θέα:
-Aπo την ταράτσα του Vittoriano με ασανσερ (7 ευρώ)
-Aπό το λόφο Pincio ανεβαίνοντας από την Piazza del Popolo
-Από τον λόφο Gianicolo (μη το χάσεις)
-Από τον Αβεντινο λόφο και το Giardino degli Aranci
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Γιατί αν μην ανέβεις στον τρούλο?Είναι η ωραιότερη θέα.
μπορεί να είναι ωραία αλλά εγω οταν πήγα αυτή η αναμονή μιαμιση ωρα ορθοστασία στην ουρά με τσάκισε! ουτε στον Αγ.Πετρο ούτε στο Βατικανό δεν είχε τέτοια αναμονή!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πραγματικα μετα την επισκεψη στο μουσειο η αναμονη και η αναβαση ηταν επωδυνες αλλα οταν εφτασα στο τρουλο τα ξεχασα ολα! Απ'τις ωραιοτερες στιγμες του ταξιδιου.
giannismits πολυ πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κι εγώ πριν πάω είχα διαβάσει για μεγάλες ουρές και αναμονές αλλά μάλλον ήμουν από τους τυχερούς.

Ούτε ουρά είχε ούτε συνωστισμό στο στενό διάδρομο της ανάβασης.Για μένα όμως η συγκεκριμένη θέα είναι η καλύτερη που έχω δει και δεν θα την άλλαζα ακόμα κι αν είχα μεγάλη ταλαιπορία.

amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_67880523.jpg
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γιατί αν μην ανέβεις στον τρούλο?Είναι η ωραιότερη θέα.

Απο κει και πέρα σημεία με την καλύτερη θέα:
-Aπo την ταράτσα του Vittoriano με ασανσερ (7 ευρώ)
-Aπό το λόφο Pincio ανεβαίνοντας από την Piazza del Popolo
-Από τον λόφο Gianicolo (μη το χάσεις)
-Από τον Αβεντινο λόφο και το Giardino degli Aranci
Oι φωτογραφίες με την θέα είναι όντως πολύ ωραίες, εγώ αναφερόμουν στις φωτογραφίες με το στρίμωγμα στον στενό διάδρομο.. Μου φάνηκε αγχωτικό και φαντάζομαι το καλοκαίρι θα γίνεται χαμός.. Σ'ευχαριστώ πολύ για τις εναλλακτικές! Στο pincio είχα ανέβει την προηγούμενη φορά και ήταν πολύ όμορφα! Vittoriano με ασανσέρ, καλό ακούγεται! Στον λόφο Gianicolo πως πάμε;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Oι φωτογραφίες με την θέα είναι όντως πολύ ωραίες, εγώ αναφερόμουν στις φωτογραφίες με το στρίμωγμα στον στενό διάδρομο.. Μου φάνηκε αγχωτικό και φαντάζομαι το καλοκαίρι θα γίνεται χαμός.. Σ'ευχαριστώ πολύ για τις εναλλακτικές! Στο pincio είχα ανέβει την προηγούμενη φορά και ήταν πολύ όμορφα! Vittoriano με ασανσέρ, καλό ακούγεται! Στον λόφο Gianicolo πως πάμε;
Mε το τραμ 3 μεχρι Trastevere (αν θυμάμαι καλά στάση Trastevere/Min. P.istruzione) και απο κει το 115 για τερμα Gianicolο.Να πάτε κατά το σούρουπο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.720
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom