Ιταλία To quartetto μας στη Ρώμη!

natasamag

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
γεια σας και απο μενα ! εγινα νεο μελος της παρεας σας ψαχνοντας πληροφοριες για το ταξιδι μου στην ρωμη,στις 12/5-16-5 !!! η ιστορια μου εδωσε πολλες χρησιμες πληροφοριες ! πανω που ημουν ετοιμη να πιασω χαρτι και μολυβι να σημειωσω τα εστιατορια και τα αλλα σημεια που με ενδιεφεραν,ηρθε το τελος της ιστοριας με ολα οσα ηθελα σημειωμενα !!!! χιλια μπραβο ! τελεια ιστορια ! εχω μια ερωτηση και οποιος μπορει ας με βοηθησει..θα φτασουμε στη ρωμη και θα εχουμε τακτοποιηθει στο δωματιο φανταζομαι περιπου μεχρι τις 18:30..που μου προτεινετε να παω την πρωτη μερα λοιπον που ειναι 'μιση' ;!

υ.γ θα μενουμε περιοχη tiburtina-policliniko

ευχαριστω εκ των προτερων!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
γεια σας και απο μενα ! εγινα νεο μελος της παρεας σας ψαχνοντας πληροφοριες για το ταξιδι μου στην ρωμη,στις 12/5-16-5 !!! η ιστορια μου εδωσε πολλες χρησιμες πληροφοριες ! πανω που ημουν ετοιμη να πιασω χαρτι και μολυβι να σημειωσω τα εστιατορια και τα αλλα σημεια που με ενδιεφεραν,ηρθε το τελος της ιστοριας με ολα οσα ηθελα σημειωμενα !!!! χιλια μπραβο ! τελεια ιστορια ! εχω μια ερωτηση και οποιος μπορει ας με βοηθησει..θα φτασουμε στη ρωμη και θα εχουμε τακτοποιηθει στο δωματιο φανταζομαι περιπου μεχρι τις 18:30..που μου προτεινετε να παω την πρωτη μερα λοιπον που ειναι 'μιση' ;!

υ.γ θα μενουμε περιοχη tiburtina-policliniko

ευχαριστω εκ των προτερων!
Mιάς και η πρώτη σας μέρα θα είναι μισή όπως λες, το καλύτερο κατά τη γνώμη μου θα ήταν να κάνετε μία πρώτη αναγνωριστική βόλτα στο κέντρο. Piazza Navona, Piazza di Spagna, Fontana di Trevi, Pantheon.. Συνδυάστε κάτι από αυτά για αρχή και από την επόμενη μέρα ξεκινάτε τα μουσεία ή ότι έχετε κοπό να δέιτε τέλος πάντων. Καλά να περάσετε!
 

natasamag

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
αυτο ειχα κατα νου..ελεγα να παμε απο το ξενοδοχειο με μετρο μεχρι το κολοσσαιο και απο κει περπατημα μεχρι trevi ,spagnia ,navona ..εφικτο δεν ειναι για πρωτο..ποδαροδρομο????
επισης δευτερη μερα ελεγα να επισκεφτουμε κολοσσαιο-ρωμαικη αγορα-πανθεον..και τριτη μερα εχω κλεισει για βατικανο! τι αλλο 'χωραει' στο προγραμμα για αυτες τις δυο μερες ??

υ.γ την τριτη μερα λεγαμε για καμμια μονοημερη με αυτοκινητο στη φλωρεντια ισως..!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επισης δευτερη μερα ελεγα να επισκεφτουμε κολοσσαιο-ρωμαικη αγορα-πανθεον..και τριτη μερα εχω κλεισει για βατικανο! τι αλλο 'χωραει' στο προγραμμα για αυτες τις δυο μερες ??
υ.γ την τριτη μερα λεγαμε για καμμια μονοημερη με αυτοκινητο στη φλωρεντια ισως..!
θα εχετε ξεπεταξει τη Ρωμη σε 2 μερες κ θα πατε κ εκδρομη 280 χιλιομετρα μακρια? που θα κοστισει ο κουκος αηδονι κιολας...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Όντως η Φλωρεντία είναι μακριά, όπως σου λέει και ο Samion που τα ξέρει καλύτερα, και μέσα σε αυτές τις μέρες που έχετε πίστεψέ με δεν θα βαρεθείτε στη Ρώμη για να θέλετε να πάτε και σε άλλη πόλη. Την τρίτη μέρα που έχεις βάλει Βατικανό υπολόγισε ότι θα σου φύγει όλη η μέρα μέχρι το μεσημέρι με τα μουσεία και την βασιλική του Αγίου Πέτρου.Εκεί μην παραλείψετε να ανέβετε και στον τρούλο να θαυμάσετε τη Ρώμη από ψηλά. Για τις υπόλοιπες ώρες που δεν ξέρες τι να βάλεις, η Ρώμη έχει άπειρες πανέμορφες καθολικές εκκλησίες για να δείτε, πηγαίντε στο Καπιτώλιο και γενικά περπατήστε την όσο περισσότερο μπορείτε, δεν θα τη χορταίνετε! Διάβασε ιστοριές που έχουν γραφτεί εδώ μέσα για τη Ρώμη και θα βρεις πολλές πληροφορίες για αξιοθέατα.
 

natasamag

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
ευχαριστω για τις συμβουλες, σιγουρα θα διαβασω και τις υπολοιπες ιστοριες για να βοηθηθω !!
οσο για την μονοημερη, ειναι μια σκεψη απλα! οχι κατι σιγουρο ! ;) εννοειται πως αν δεν εχουμε προλαβει να δουμε την πολη και αυτα που θελουμε δεν θα παμε !
 

natasamag

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Μετα απο αρκετο διαβασμα,να ρωτησω για επιβεβαιωση καποια πραγματακια βρε παιδια;; :roll:

1) θα ειμαστε 4 ατομα στο ταξιδι και επιλεξαμε το ταξι για τη διαδρομη απο και προς το αεροδρομιο, απο οτι ειδα ειναι 48€ η fix διαδρομη.
περιπου ποση ωρα ειναι ; κανενα 40λεπτο; (θα μενουμε σε ενα διαμερισμα Internouno ,Via Campaldino 6, Policlinico)

2) εκλεισα online τα εισητηρια για το βατικανο, απλη εισοδος .στη φιλη που θα ταξιδεψει μαζι μας της ειπαν οτι ΠΡΕΠΕΙ οπωσδηποτε να παρουμε ξεναγο για την εκκλησια του αγ.πετρου..ισχυει;; εκτος αν δεν καταλαβε ποια εκκλησια κ της ελεγαν για την καπελα σιξτινα.. τι λετε εσεις;

3) επισης καποιος φιλος με συμβουλεψε γενικα να πινουμε μονο εμφιαλωμενο νερο κ οχι βρυσης, ισχυει αυτο ;

4) θα παρουμε roma pass απο το αεροδρομιο μολις φτασουμε.
σιγουρα σαν πρωτη εισοδο σε μουσειο θα την χρησιμοποιησουμε για κολοσσαιο-παλατινο-ρωμαικη αγορα. εχετε να μου προτεινετε για δευτερη εισοδο καποιο εκτος απο borghese.
terme di caracalla ελεγα..
το castle sant'Angelo δεν ειναι μεσα στη λιστα της καρτας αν δεν κανω λαθος..επισης ισχυει οτι στο πανθεον δεν εχει εισοδο;;

αυτα..! ευχαριστω για τον κοπο που θα κανετε να μου απαντησετε και για τις πληροφοριες.. :lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μετα απο αρκετο διαβασμα,να ρωτησω για επιβεβαιωση καποια πραγματακια βρε παιδια;; :roll:

1) θα ειμαστε 4 ατομα στο ταξιδι και επιλεξαμε το ταξι για τη διαδρομη απο και προς το αεροδρομιο, απο οτι ειδα ειναι 48€ η fix διαδρομη.
περιπου ποση ωρα ειναι ; κανενα 40λεπτο; (θα μενουμε σε ενα διαμερισμα Internouno ,Via Campaldino 6, Policlinico)

2) εκλεισα online τα εισητηρια για το βατικανο, απλη εισοδος .στη φιλη που θα ταξιδεψει μαζι μας της ειπαν οτι ΠΡΕΠΕΙ οπωσδηποτε να παρουμε ξεναγο για την εκκλησια του αγ.πετρου..ισχυει;;

3) να πινουμε μονο εμφιαλωμενο νερο, ισχυει αυτο ;

4) θα παρουμε roma pass απο το αεροδρομιο μολις φτασουμε.
σιγουρα σαν πρωτη εισοδο σε μουσειο θα την χρησιμοποιησουμε για κολοσσαιο-παλατινο-ρωμαικη αγορα. εχετε να μου προτεινετε για δευτερη εισοδο καποιο εκτος απο borghese.
terme di caracalla ελεγα..


αυτα..! ευχαριστω για τον κοπο που θα κανετε να μου απαντησετε και για τις πληροφοριες.. :lol:
1. 50-70'.
2. οχι.
3. φυσικα οχι.
4. ναι. καλη επιλογη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom