Νορβηγία Tromsø,το Διαμάντι του Βορρά και η πράσινη κυρία..

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
οι διάφορες εφαρμογές χτυπούσαν στο κινητό για έντονη δραστηριότητα
Στο κινητό χτυπούσε η ένδειξη για Σέλας
Μαζί με το σκοτάδι έρχοταν και χιονοκαταιγίδα
Μπορείς σε παρακαλώ,να μας δώσεις τις πηγές απ' όπου αντλούσες τις πληροφορίες σου;
Επίσης μου έκανε εντύπωση που έγραψες πως ''ψιλοσνόμπαρες την ένδειξη''. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να είναι ανακριβής;
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπορείς σε παρακαλώ,να μας δώσεις τις πηγές απ' όπου αντλούσες τις πληροφορίες σου;
Επίσης μου έκανε εντύπωση που έγραψες πως ''ψιλοσνόμπαρες την ένδειξη''. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να είναι ανακριβής;
Mε το https://www.ventusky.com/ και την live παρατήρηση αφού είσαι εκεί έξω,μπορείς να έχεις μία καλή εικόνα του επερχόμενου καιρού.Μου έδινε δυνατούς ανέμους επιφανείας,υετό για χιονόστρωση τουλάχιστον 10cm και θερμοκρασίες επιφανείας σταθερά μέχρι μηδέν σε πρόγνωση βάθους 3 ωρών.Το http://en.sat24.com/en/gr/infraPolair σου δείχνει την πορεία των νεφών μέχρι 15 λεπτά πριν,οπότε επιβεβαιώνεις απλά αυτό που πιστεύεις ότι έρχεται.Χοντρικά αυτός ο συνδυασμός μόνο σε χιονοκαταιγίδα ή χιονοθύελλα μπορούσε να καταλήξει.Το μόνο που έμενε ήταν απλά ή ώρα που θα ξεσπούσε και η ακριβής τοποθεσία.Οπότε όταν είδα τα μαύρα σύννεφα στο βάθος του φιόρδ και τον αέρα να δυναμώνει,ήμουν σίγουρος για το τι θα ακολουθούσε.
DSC_0301.JPG

(άποψη κοιτώντας προς την Δύση,ο ουρανός φόρτωνε,ο αέρας δυνάμωνε και είχαν αρχίσει οι πρώτες νιφάδες..)

Κατέβασα στο κινητό 5 διαφορετικές εφαρμογές,η μία μάλιστα ήταν από τον οργανισμό τουρισμού της Νορβηγίας.Σε γενικές γραμμές είχαν μεταξύ τους μεγάλες αποκλίσεις κυρίως στην ένδειξη των μονάδων KP,που είναι ο δείκτης του μεγέθους έντασης του φαινομένου!Όσο έβλεπα ότι δεν μπορούσαν να συμφωνήσουν μεταξύ τους,τόσο δεν της έπαιρνα κι εγώ στα σοβαρά.Δεν ξέρω τι έφταιγε για αυτό,ίσως απλά να μην κάνουν update τα δεδομένα τους τόσο συχνά μες στην μέρα,όσο χρειάζεται.Ίσως να προσπαθούν να το συνδυάσουν με μετεωρολογικά δεδομένα,και να τις κάνεις πιο ασταθείς.Η μόνη που αποδείχθηκε σωστή ήταν αυτή:Αurora Alerts Northern Lights,Και αυτό το λέω,γιατί το βράδυ της Παρασκευής που εμφανίστηκε στο Τρόμσο το Σέλας,ήταν και η μόνη που έδινε πάνω από 70% πιθανότητες να εμφανιστεί,και στο τέλος έστελνε ειδοποίηση ότι αν ο ουρανός είναι καθαρός,θα πρέπει να βγω να το δω.Και όντως έτσι συνέβη!
 

valg

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα σας,
Μαγευτηκα και "ταξιδεψα" με τις περιγραφές και τις φωτογραφιες σας και ειμαι τυχερη που θα μου δοθει η ευκαιρια να ταξιδεψω φετος στην Νορβηγια. Θα παω να επισκεφτω εναν φιλο μου που πηγε για erasmus και λογω της εποχης ( αρχες μαιου) επελεξα να μη επισκεφτω το βορειο τμημα της χωρα καθως δεν θα μου δοθει η ευκαιρια να δω το βορειο σελας στα καλυτερα του. Ετσι, επελεξα να επισκεφτω τα φιορδ αλλα δεν ξερω πως να σχεδιασω το ταξιδι με αφετηρια το Μπεργκεν ,τι αξιζει να επισκεφτουμε και κυριως πως θα μετακινηθουμε. Θα εχουμε 5 μερες στη διαθεση μας γιατι τις υπολοιπες θα ειμαστε στο μπεργκεν. Θα ηθελα πληφοριες για τα παραπανω οποιος μπορει να βοηθησει ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ετσι, επελεξα να επισκεφτω τα φιορδ αλλα δεν ξερω πως να σχεδιασω το ταξιδι με αφετηρια το Μπεργκεν ,τι αξιζει να επισκεφτουμε και κυριως πως θα μετακινηθουμε.
Πληροφορίες θα βρεις πολλές στο φόρουμ. Όρεξη να έχεις για μελέτη :)Επίσης εδώ:
http://www.fjordnorway.com/
https://www.norwaynutshell.com/

Εγώ από το norwaynutshell έκανα την ημερήσια από Μέργκεν (όπως θα διαβάσεις στην ιστορία μου) και ήταν πολύ ωραία.
Μέσα στο Bergen θα μετακινηθείς κυρίως με τα πόδια αλλά και με συγκοινωνία αν θέλεις.

Στο ιντερνετ υπάρχουν άπειρες πληροφορίες. Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο πάντως, στη διάθεσή σου. Καλά να περάσεις :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
μπραβο για τη ιστορια και τις φωτογραφιες..περιμενουμε και απο Ισλανδια που ειναι προορισμος για πολλους..
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Γεια σας αγαπητοί μου.
Μόλις επέστρεψα από ταξίδι στη Σουηδία για να δω κι εγώ με την παρέα μου την πράσινη κυρία. Μια ερώτηση έχω αρχικά να κάνω: Το Σέλας με τους χρωματισμούς του, τους βλέπετε και με γυμνό μάτι ή μόνο μέσα από τις φωτογραφίες; Μήπως δηλαδή τα χρώματα φαίνονται μόνο στις φωτογραφίες;
Μια άλλη ερώτηση είναι για το πως θα καταγραφεί το σέλας σε βιντεοκάμερα.
Την ιστορία μου θα τη γράψω σύντομα.
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γεια σας αγαπητοί μου.
Μόλις επέστρεψα από ταξίδι στη Σουηδία για να δω κι εγώ με την παρέα μου την πράσινη κυρία. Μια ερώτηση έχω αρχικά να κάνω: Το Σέλας με τους χρωματισμούς του, τους βλέπετε και με γυμνό μάτι ή μόνο μέσα από τις φωτογραφίες; Μήπως δηλαδή τα χρώματα φαίνονται μόνο στις φωτογραφίες;
Μια άλλη ερώτηση είναι για το πως θα καταγραφεί το σέλας σε βιντεοκάμερα.
Την ιστορία μου θα τη γράψω σύντομα.
Το Σέλας το είδα δυο φορες τον Δεκεμβριο και τριτη φορα χθες βράδυ στην Ισλανδία που βρίσκομαι,σε ενα υπερθεαμα,με γυμνό μάτι σε όλο του το μεγαλείο!Απλα η μηχανή μπορεί και το αποτυπώνει και σε στιγμές χαμηλότερης έντασης πιστευω/φανταζομαι,αφου εκμεταλλεύεται καλύτερα το οποίο διαθέσιμο φως!Θέμα διαφορετικου "αισθητήρα" ματιού και μηχανής πιστεύω είναι αυτά που ειδες στις φωτο,ενω δεν τα έβλεπες με γυμνό ματι.Συγγνώμη για την πρόχειρη απάντηση αλλά διάσχιζω την Ισλανδία αυτές τις μέρες,μόλις γυρίσω Ελλάδα,θα τα ξανάπουμε :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
διάσχιζω την Ισλανδία αυτές τις μέρες,μόλις γυρίσω Ελλάδα,θα τα ξανάπουμε :)
Απολαυσε το οσο πιο πολυ μπορεις! Εμεις εδω ειμαστε και σε περιμενουμε :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτή ήταν η πρώτη μου ιστορία
...και απο τις καλύτερες που έχω διαβάσει!!!...άλλο ένα όνειρο-ταξιδιωτικός στόχος :)

Σίγουρα η ιστορία μου δεν ξεχειλίζει ταξιδιωτικές πληροφορίες κτλ(όποιος έχει οποιαδήποτε απορία,ευχαρίστως να βοηθήσω) αλλά περιγράφοντας πως έζησα αυτές τις 4 μέρες εκεί,ελπίζω να σας μετέφερα έστω και νοερά στην παρέα μου!
Όσα ευχαριστώ και να σου πω Γιώργο θα είναι λίγα...
Εύχομαι να είσαι πάντα καλά και να κάνεις τα ταξίδια που ποθείς στη ζωή σου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom