Ιταλία Ραντεβού στην Τοσκάνη...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920

Στην ρητορική ερώτηση αν η Τοσκάνη είναι ένα από τα ωραιότερα μέρη του κόσμου, η απάντηση είναι ένα μεγάλο ναι. Δεν είναι τυχαίο ότι από τον 18ο αιώνα, οι πόλεις και η εξοχή της Τοσκάνης αποτελούν σταθερό ταξιδιωτικό στόχο για τους απανταχού ταξιδιώτες και όνειρο ζωής για τους ερωτευμένους όλου του κόσμου. Ένα ταξίδι στην ευλογημένη γη της Τοσκάνης θεωρείτε εμπειρία ζωής, πόσο μάλλον όταν αυτό πραγματοποιείται άνοιξη, την κατεξοχήν κατάλληλη εποχή. Άνοιξη λοιπόν είχα την ευτυχία να ξαναβρεθώ σε αυτό τον ευλογημένο τόπο. Δυόμιση μέρες έζησα την μαγεία της Τοσκάνικης υπαίθρου, χρόνος αστεία ελάχιστος για να χορτάσεις την μαγεία αυτού του υπέροχου τοπίου αλλά ευτυχώς αρκετός για να ξεφύγεις από την μίζερη πραγματικότητα της καθημερινότητας.

Οι αερογραμμές του Αιγαίου ήταν ο αρωγός μου στην κατάκτηση της εξαίσιας αυτής Ιταλικής γωνιάς και το μέσο γνωστό ένα από τα 737-400 (SX-ΒGH) σατανικά ίδιο και στις δύο πτήσεις μου. Οι λεπτομέρειες του ταξιδιού είχαν προγραμματιστεί 4 τουλάχιστον μήνες πριν, όταν είχαν πρωτοκυκλοφορήσει οι εξευτελιστικά χαμηλές τιμές της Α3. Αν είστε προνοητικοί και τυχεροί, μην σας τύχει κάτι στραβό την τελευταία στιγμή, με 102 περίπου ευρουλάκια θα ζήσετε το Ιταλικό όνειρο, αν όχι ή τα 102ευρώ μείον τους φόρους θα κάνουν φτερά, μια που το εισιτήριο δεν ακυρώνετε ή θα χρειαστεί να πληρώσετε 500 περίπου ευρώ για ένα εισιτήριο της τελευταίας στιγμής. Αυτή είναι η πολιτική της Αιγαίου, φτηνά 3-4 μήνες πριν την πτήση , εξωφρενικά πανάκριβα τους τελευταίους 2 μήνες, διαλέγετε και παίρνετε! Η τύχη όμως βοηθά τους τολμηρούς κι εγώ δόξα τον θεό ήμουν πιστός στο ραντεβού μου την Παρασκευή (25/5) το απόγευμα με την Α3-652 με προορισμό την Ρώμη. Εγώ μπορεί να ήμουν Εγγλέζος στο ραντεβού μου, το SX-BGH όμως μάλλον ξεχάστηκε στο σμαραγδένιο νησί της Ρόδου και είχε μια σαραντάλεπτη καθυστέρηση. Κατά συνέπεια η πτήση Α3-652 Rhodos-Athens-Rome έφτασε στην αιώνια πόλη μισή ωρίτσα αργότερα από την προγραμματισμένη άφιξη. Δεν θα γκρινιάξω όμως ούτε για την καθυστέρηση, ούτε για το ρυπαρό αεροσκάφος, ούτε για τα χαλασμένα καθίσματα ( το δέρμα τα μάρανε) αφενός γιατί το χαμόγελο των καλλίγραμμων αεροσυνοδών ήταν αφοπλιστικό και αφετέρου γιατί η σκέψη και μόνο της συνέχειας του ταξιδιού μου ακύρωνε κάθε μεμψιμοιρία . Σε λίγες ώρες θα βρίσκομαι στην Τοσκάνη, σκέφτηκα και θα καθήσω να ασχοληθώ με τον “ πολιτισμό” της Aegean ;; Εύχομαι όμως η αγορά των καινούργιων A320 να οδηγήσει σε άμεση απόσυρση των διαβόητων 737 τύπου SX-BGH , SX-BGX και SX-BTO που δυσφήμιση και μόνο προκαλούν στην Αιγαίου. Τουλάχιστον πετάνε, σκέφτηκα και απόλαυσα τις καλλίγραμμες γάμπες τις εντυπωσιακής μελαχρινής καλλονής που σερβίριζε τον διατροφικό εφιάλτη που ούτε διανοήθηκα να δοκιμάσω.

Το FIAT PUNTO (1.400cc) που νοίκιασα μέσω internet από γνωστή εταιρία ενοικιάσεων αυτοκινήτων ήταν ολοκαίνουργιο, κατακάθαρο και το σπουδαιότερο στοίχιζε 85euro για ένα long weekend σαν το δικό μου (Παρασκευή απόγευμα με Κυριακή απόγευμα).
Με λαχτάρα επέστρεφα στην Τοσκάνη. Σχέδιο μου ήταν να ασχοληθώ με την φημισμένη εξοχή της και τα γραφικά χωριά της, συνδυάζοντας γνωστές και άγνωστες γωνιές της. Άνοιξη όπως είπα είναι Η εποχή για να γοητευτείς από τους χαρακτηριστικούς καταπράσινους λοφίσκους με τα ψηλά κυπαρίσσια και να απολαύσεις ένα ποτήρι Brunello, το καλύτερο ίσως κρασί του κόσμου, σε μια από τις αμέτρητες οινοθήκες των Τοσκάνικων χωριών. Οι μεγάλες της πόλεις, η Φλωρεντία και η Σιένα δεν θα με απασχολούσαν σε αυτό μου το ταξίδι, μπορούσαν να περιμένουν.

Η απόσταση από το Leonardo da Vinci στο Monte Argentario, τον πρώτο μου σταθμό στην Τοσκάνη, είναι 1 ½ ώρα και ο δρόμος κλασσικά Ιταλικός, δηλαδή ένας τέλειος αυτοκινητόδρομος. Το Μonte Argentario βρίσκετε στο δυτικό τμήμα της Τοσκάνης στις ακτές της. Είναι μια γοητευτική δασώδεις χερσόνησος με υπέροχες παραλίες τόπος ιδιαίτερα δημοφιλής τους καλοκαιρινούς μήνες. Αυτή η χερσόνησος κατά την αρχαιότητα ήταν νησί αλλά στις μέρες μας ενώνετε με την στεριά με μια στενή λωρίδα γης. Τα βασικά τουριστικά της θέρετρα είναι δύο, το Porto Santo Stefano και το Porto Ercole που χωρίς να είναι άσχημα δεν είναι κάτι το εξαιρετικό αλλά η επίσκεψη εδώ επιβάλλετε κυρίως για να γνωρίσετε το υπέροχο φαγητό και ειδικότερα το φρεσκότατο ψάρι που μαγειρεύετε με χίλιους δυο τρόπους. Το όλο τοπίο της κατάφυτης χερσονήσου μπορεί να μην έχει σχέση με την τυπική Τοσκάνη και μάλλον να παραπέμπει στην Χαλκιδική, αλλά παραμένει υπέροχο και σίγουρα αξίζει να ρίξετε μια βουτιά στις κατακάθαρες παραλίες της. Το high light όμως της περιοχής είναι ,σύμφωνα με τις περιγραφές μια που δεν μπόρεσα λόγω ελλείψεως χρόνου να επισκευτώ, το νησί Giglio παλιό ρωμαικό λιμάνι με εξαιρετικές παραλίες προσβάσιμο από το Porto Santo Stefano σε μια ώρα με το καραβάκι.

Το Agriturismo La Gulielmina ένα απλό μα εξαιρετικό αγροτουριστικό κατάλυμα λίγο έξω από το Orbetello, την μεγαλύτερη πόλη της περιοχής, έδωσε λύση στο πρόβλημα της διαμονής μου. Φανταστείτε ένα υπέροχο αγροτόσπιτο χαμένο μέσα σε ένα ελαιώνα ,κτισμένο σύμφωνα με την τοπική αρχιτεκτονική παράδοση σε πλήρη αρμονία με το φυσικό περιβάλλον και μια υπέροχη Ιταλίδα γιαγιά, την signora Gigliana, να προλαβαίνει τις επιθυμίες σου. The place to be!! To βρήκα και το έκλεισα μέσω internet έναντι του ευτελούς τιμήματος των 70ευρώ το δίκλινο, με αριστουργηματικό πρωινό βασισμένο στα τοπικά προιόντα του κτήματος βλεπε μαρμελαδες, ελιές, χυμούς.
Το καλύτερο όμως όλων ήταν, το δείπνο μας το πρώτο βράδυ. Μια και θα φτάναμε αργά το βράδυ είχα παρακαλέσει την συμπαθέστατη signora Gigliana να ετοιμάσει κάτι πρόχειρο να φάμε και ανταυτού βρεθήκαμε μπροστά στην ιεροτελεστία ενός λουκούλιου γεύματος με σαλάτες antipasti, λαζάνια, κρέας,κρασί, γλυκά και μιας εξαιρετικής γκράπας. Απίστευτες καταστάσεις. Σε ευχαριστούμε πολύ signora Gigliana να είσαι πάντα καλά!! Ζώντας την εμπειρία αυτού του απλού μα τόσο καλαίσθητου μέρους δεν μπορώ παρά να αναλογιστώ τα αντίστοιχα Ελληνικά καταλύματα. Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός και γκρινιάρης αλλά η διαφορά μεταξύ των δύο χωρών στο συγκεκριμένο τομέα είναι τεράστια. Κατά κανόνα τα καταλύματα που κοστίζουν 70 ευρώ στη χώρα μας περιορίζονται στα απαραίτητα και στερούνται παντελώς αισθητικής για το πρωινό δεν νομίζω να χρειάζεται σχόλιο.

Μαυτά και μαυτά η ώρα πέρασε, το κρασί και η γκράπα σε συνδιασμό με την κούραση της μέρας έφερε την νύστα και αφού ευχαριστήσαμε την signora Gigliana αφεθήκαμε στην αγκαλιά του Μορφέα. Η επόμενη μέρα θα ήταν σίγουρα συγκλονιστική. Θα συναντούσαμε μερικά από τα εντυπωσιακότερα χωριά της εκπληκτικής Τοσκάνης.
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τρομερό ταξίδι!! Η περιγραφή σου με έκανε να ψάχνω εισιτήρια για Ρώμη ή Μιλάνο στα γενέθλιά μου.....αλήθεια, από Μιλάνο πας εύκολα ή είναι πολύ μακριά?? Λέω για Μιλάνο διότι βρίσκω πολύ φθηνά εισιτήρια με Easy
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Traveller, με την αφήγησή σου, μου δημιουργείς συνεχώς πολύ όμορφες εικόνες στο μυαλό. Πραγματικά, πολύ όμορφη ταξιδιωτική ιστορία.

Thanks
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ψήνομαι για Τοσκάνη στο 4ήμερο της 28ης.....καμιά άποψη για εκείνη την εποχή?
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Ψήνομαι για Τοσκάνη στο 4ήμερο της 28ης.....καμιά άποψη για εκείνη την εποχή?
Απο τωρα για τον Οκτωβριο μιλας:shock: ή μηπως εννοεις 25η Μαρτιου.:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Από τώρα για τον Οκτώβρη ναι....πάντα προγραμματίζω πολύ πιο πριν τα ταξίδια μου. Την Πράγα (που θα πάω 2-4 Μαϊου) την έχω κλείσει αεροπορικώς από το φθινόπωρο με 65 ευρώ εισιτήριο.

Αλλιώς το εισιτήριο πάει 200άρα και λίγα λέω
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Από τώρα για τον Οκτώβρη ναι....πάντα προγραμματίζω πολύ πιο πριν τα ταξίδια μου. Την Πράγα (που θα πάω 2-4 Μαϊου) την έχω κλείσει αεροπορικώς από το φθινόπωρο με 65 ευρώ εισιτήριο.

Αλλιώς το εισιτήριο πάει 200άρα και λίγα λέω
Με εκπλησεις ευχαριστα.Μπραβο σου,εγω παλι δεν μπορω να κανω τοσο μακροχρονιους προγραμματισμους.
 

meroulini

Member
Μηνύματα
6
Likes
17
Παιδιά, καθότι λατρεύω την Ιταλία, θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου από το γαμήλιο ταξίδι μου (6 μήνες πριν) μαζί σας. Παντρεύτηκα στις 9/9 κι αναχώρησα λίγες ώρες μόνο μετά το γάμο για... Τοσκάνη! Ναι, ο πασίγνωστος αυτός νομός της Toscana (Ιταλικά) ή Tuscany (αγγλιστί...) είναι πραγματικά ό,τι πιο ρομαντικό μπορεί να φανταστεί κανείς! Καθήσαμε μόλις 6 ημέρες, αλλά ήταν πολύ καλή επιλογή, γιατί:
α)ταξιδέψαμε με την πρώτη πρωινή πτήση για Ρώμη (περίπου 1μιση ώρα ταξίδι)
β)στο αεροδρόμιο μας περίμενε νοικιασμένο μέσω internet Φιατάκι
γ)σε 2μιση ωρίτσες ήμασταν σε prive' πέτρινο αγροτόσπιτο στην καρδιά δασικής περιοχής της Τοσκάνης, μόλις 20 λεπτά απ' τη Σιένα
δ) αυτές τις 6 μέρες είδαμε όλα τα υπέροχα μεσαιωνικά χωριά της περιοχής (San Gimignano, Pienza, Montepulciano, Castellina, Radda, Greve, Monterriggioni), πόλεις όπως Σιένα (Siena), Φλωρεντία (Firenze) και περιοχές του διπλανού νομού της Ούμπριας (Umbria), όπως Περούτζα (Perugia), Ασσίζη (Assisi) και φυσικά την κουκλίστικη Toddi!
ε)Το όλο ταξίδι το οργανώσαμε μόνοι μας και μας στοίχησε ε-λά-χι-στα!!! Σκεφτείτε ότι το δωμάτιο είχε 50 ευρώ τη βραδιά!!! (Ούτε στην Ελλάδα δεν βρίσκεις πια με τόσο... Για του λόγου το αληθές δείτε κι αυτό http://www.ilbagnoraddainchianti.it/)
Το βρήκα σερφάροντας και πραγματικά συγκινήθηκα, γιατί όταν φτάσαμε, μας περίμεναν στο βάζο ορχιδέες ίδιες με αυτές του γάμου μας (κάτι που δεν συνηθίζεται σε αγροτουρισμό) κι όταν φεύγαμε, ο ιδιοκτήτης ο Marco μάς χάρισε ένα μπουκάλι κρασί της περιοχής (φημισμένη οινογαστρονομική τοποθεσία το Chianti, ξεκοιλιαστήκαμε στο καλό φαί!!!). Ο Marco Piccinetti είναι ένας άνθρωπος με "Α" κεφαλαίο, αλλά ας μην μπω σε λεπτομέρειες....
Χαίρομαι που πήγα Τοσκάνη. Αυτό το ταξίδι ήταν το πιο γλυκό πού 'χω κάνει!
Υ.Γ. Εκτός απ' το γαμήλιο ταξίδι που έκανα, θέλω να προσθέσω ότι έχω πάει στο νομό της Τοσκάνης άλλες 2 φορές και μάλιστα έχω φιλοξενηθεί στη Σιένα (από μαθήτρια μου που έκανε μεταπτυχιακό εκεί) 20 μέρες. Επειδή είμαι καθ/τρια Ιταλικών και έχω κάνει πολλά ταξίδια στην Ιταλία γενικότερα, όποιος φίλος του travelstories θέλει να ρωτήσει οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με Ιταλία, ευχαρίστως - αν γνωρίζω κάτι σχετικά - να βοηθήσω.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Γεια σου Μαιρη και :welcome2:.Καλη η εμπειρια του γαμηλιου ταξιδιου σου :)

ΥΓ.Εχουμε επετειο γαμου την ιδια μερα,παντρευτηκα κι εγω 9/9:haha:
 

meroulini

Member
Μηνύματα
6
Likes
17
Γεια σου dk και καλώς σε βρήκα, εσένα κι όλα τα μέλη του travelstories!
Μη μου πεις ότι το 9/9 δεν είναι εύκολο στο να θυμάσαι επετείους και τέτοια? ;)
Ωραίες οι φωτο σου!
Κάποια στιγμή θα επιστρέψω με περισσότερες λεπτομέρειες για τα ταξίδια στην Ιταλία και μ' έβαλες στο τριπάκι να προσπαθήσω να ανεβάσω κι εγώ καμια φωτο!!
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Εχεις δικιο ειναι ημερομηνια που δεν ξεχνιεται.;)Το αστειο ειναι οτι παντρευτηκα 9/9/89 και ωρα 9.:shock:
Πολυ με κυνηγαει το 9 :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom