Ουγγαρία ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αχ τι χαριτωμένο ποταμίσιο λεωφορείο είναι αυτό;:haha::haha:Θάνο το δοκίμασες;
επιπλέει;:bleh:η θα πατώσουμε;
Επιπλέει, επιπλέει :lol: Το είδα κι εγώ όταν πήγα στη Βουδαπέστη, αλλά δεν το δοκίμασα. Περνάει από όλα τα αξιοθέατα, οπότε αντί κανείς να πάρει το κλασσικό κόκκινο λεωφορείο που γυρνάει όλα τα αξιοθέατα, μπορεί να πάρει αυτό.
 

GOLDIE

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο - Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
όλος ο κόσμος
Βουδαπέστη πήγα αρχες Γενάρη με την προσφορά που έχει η Malev για αεροπορικό με ξενοδοχείο. Στη Βουδαπέστη έμεινα 2 μέρες και τις άλλες 2 τις πέρασα στη Βιέννη όπου πήγα με το τρένο. (3 ώρες). Την Βουδαπέστη τη γύρισα όλη πολύ άνετα στις 2 μέρες. Να πας οπωσδήποτε στο καφέ Gerbeaud που είναι στην πλατεία Vorosmarty, όπως και στο ξενοδοχείο New York. Για φαγητό προτεινω μια υπέροχη μπυραρία με το όνομα Kaltenberg Royal Bavarian Brasserie, στη διευθυνση Kinizsi U 30-36. κοντά στη στάση του μετρό Ferenc Korut. Πολύ ωραίο φαγητό παραδοσιακό, σπιτική μπύρα, ωραίο περιβάλλον, ζωντανή μουσική το βράδυ και πολύ φθηνό για τα ελληνικά στανταρ. Πρόσεχε μόνο γιατί όλα τα εστιατόρια κλείνουν στις 11. Το μόνο που δεν έκανα στη Βουδαπέστη ήταν να πάω στα λουτρά λόγω γυναικείου κολλήματος εκείνες τις μέρες. Σου προτείνω να πας. Έχω επίσης ακούσει ότι κάθε μέρα στις 10:30 από την πλατεία Vorosmarty ξεκινάει ένα δωρεάν tour (δίνεις φιλοδώρημα εάν θες στο τέλος) της πόλης, για το οποίο έχω διαβάσει καλές κριτικές. Αν θες κατι άλλο μπορείς να με ρωτήσεις.
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Σκεφτομαι να παω Βουδαπεστη αρχες Μαρτη με την προσφορα της Μαλεβ.
Goldie και οποιος αλλος ξερει, αξιζει?

Ηθελα να ρωτησω.. επειδη δε μας λενε απο πριν σε ποιο ξενοδοχειο γινεται η κρατηση.. οταν λεει κεντρικο ξενοδοχειο 3 αστερων, λογικα θα ειναι κατι αξιοπρεπες (λιτο-καθαρο) και δε θα χρειαζεται συγκοινωνια για να παμε κεντρο ,ετσι?

Και τελος, αμα στειλω τη φορμα κρατησης μια εβδομαδα πριν το ταξιδι, ειναι ασφαλες διαστημα για να τη δεχτουν και να κλεισω το πακετο?
 

sotiris83

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Όχι, με τίποτα μια εβδομάδα πριν,η διαδικασία δεν είναι απλή κάθε άλλο θα έλεγα....Εγώ κανόνισα ήδη για τέλη Μάρτη και μου πήρε περίπου 2 εβδομάδες να τελειώσω την διαδικασία...
 

GOLDIE

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο - Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
όλος ο κόσμος
Σκεφτομαι να παω Βουδαπεστη αρχες Μαρτη με την προσφορα της Μαλεβ.
Goldie και οποιος αλλος ξερει, αξιζει?

Ηθελα να ρωτησω.. επειδη δε μας λενε απο πριν σε ποιο ξενοδοχειο γινεται η κρατηση.. οταν λεει κεντρικο ξενοδοχειο 3 αστερων, λογικα θα ειναι κατι αξιοπρεπες (λιτο-καθαρο) και δε θα χρειαζεται συγκοινωνια για να παμε κεντρο ,ετσι?

Και τελος, αμα στειλω τη φορμα κρατησης μια εβδομαδα πριν το ταξιδι, ειναι ασφαλες διαστημα για να τη δεχτουν και να κλεισω το πακετο?
Αξίζει πολύ κατά τη γνώμη μου. Μόλις στείλεις τα λεφτα σου στέλνουν μια λίστα με τα διαθέσιμα ξενοδοχεία και εσύ επιλέγεις ποιο θέλεις. Βέβαια πρέπει να είναι και διαθέσιμο εκείνη την περίοδο. Εγώ διάλεξα το Promenadeτο οποίο ήταν πολύ καλό και στο κέντρο. Πήγαινες παντού με τα πόδια. Πάντως όσο νωριτερα κλείσεις τόσο καλύτερα.
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Οκ ευχαριστω πολυ, θα κοιταξω να κλεισω το συντομοτερο.
Ωραιο ξενοδοχειο βλεπω το Promenade και με καλες κριτικες, μια χαρα!
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Εμενα που τους εστειλα ενα e-mail να τους ρωτησω καποια πραγματα μου απαντησαν οτι μου διαλεγουν αυτοι ξενοδοχειο. Αλλαξε αραγε η πολιτικη αυτη? Επισης μου παν τουλαχιστον 4 μερες πριν η κρατηση οπως λεει κ στο site τους, αλλα νομιζω ειναι ρισκο τοσο λιγο.
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
Όντως αυτόν τον καιρό δεν νομίζω να υπάρχει κάποια προσφορά στα αεροπορικά με malev. Εγώ έκλεισα 20 Δεκέμβρη για μέσα Μάρτη, με καταπληκτική τιμή πιστεύω, 88 ευρώ το άτομο πήγαινε-έλα με malev. Το μόνο κακό είναι ότι Κυριακή που γυρνάω η πτήση είναι στις 12 το μεσημέρι, οπότε χάνω τη μέρα, αλλά θα πάω από Πέμπτη.΄Ηταν στάνταρ οι ώρες κ μέρες για να ισχύει η προσφορά.Απ'ότι διαβάζω λογικά θα προλάβω να δω πραγματα σε 2,5 μέρες έτσι δεν είναι? Τι προτείνετε να μη χάσω με τίποτα?
Ευχαριστώ!:)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Όντως αυτόν τον καιρό δεν νομίζω να υπάρχει κάποια προσφορά στα αεροπορικά με malev. Εγώ έκλεισα 20 Δεκέμβρη για μέσα Μάρτη, με καταπληκτική τιμή πιστεύω, 88 ευρώ το άτομο πήγαινε-έλα με malev. Το μόνο κακό είναι ότι Κυριακή που γυρνάω η πτήση είναι στις 12 το μεσημέρι, οπότε χάνω τη μέρα, αλλά θα πάω από Πέμπτη.΄Ηταν στάνταρ οι ώρες κ μέρες για να ισχύει η προσφορά.Απ'ότι διαβάζω λογικά θα προλάβω να δω πραγματα σε 2,5 μέρες έτσι δεν είναι? Τι προτείνετε να μη χάσω με τίποτα?
Ευχαριστώ!:)
οπωσδήποτε το Κοινοβούλιο....από τη μεριά της Βούδας με τον Δούναβη από κάτω φαίνεται τέλοιο!!!!!! Ακόμη στην Βούδα βρίσκεται ένα πανέμορφο κάστρο, εάν τύχει και βρίσκεσαι εκέι όταν βραδιάζει η θέα θα είναι απίστευτη! Και η πλατεία Ηρώων αξίζει μια επίσκεψη! Εάν είχες περισσότερο χρόνο θα σου έλεγα να επισκεφτείς και τα spa της Βουδαπέστης....32 πισίνες με διαφορετικές θερμοκρασίες και είσοδο 10 ευρώ :clap:.......εγώ δυστυχώς δεν πήγα αλλά αξίζει πολύ!
Ακόμη μην παραλείψεις να δοκιμάσεις κάτι μακρόστενα,τεράστια,ζεστά ψωμάκια που πουλάνε στους δρόμους με διάφορα είδη ζάχαρης!
καλά να περάσεις! :)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
κόστος μετακίνησης από βουδαπέστη προς Βιέννη με το τρένο, δηλαδη με την αυστριακή υπερταχεία ονόματι railjet
?BB railjet - Premium

από 19 Ε, σε περιπτωση εγκαιρης ονλάιν αγοράς του εισιτηρίου...
BB-Personenverkehr AG: SparSchiene Hungary

υπάρχει και η άλλη λύση:
με "δελφινι" κόστος απλής διαδρομής 89Ε και διάρκεια 6.5 ωρες
DDSG Blue Danube GmbH
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom