Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι?

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
και εγω συμφωνώ με την romantic woman. Εξαρτάται από τους προορισμούς... Οι χώρες της Ασιας και της Λατινικής Αμερικής μάλλον δεν είναι εύκολος προορισμός για ατομικό ταξίδι για έναν μη έμπειρο ταξιδευτή. Εγώ γενικά Ευρώπη δεν πήγα ποτέ με γκρουπ ενώ Ασία και Αφρική πήγα μόνο με οργανωμένο ταξιδιωτικό γραφειο και είχα το κεφάλι μου ήσυχο στα διάφορα απρόοπτα του ταξιδιού (βλέπε σκασμένο λάστιχο, προβλήμα με το δωμάτιο κλπ). Αν κλείσεις με ολιγαριθμο γκρουπ τα πραγματα ειναι καλά. Θα έλεγα να αποφύγεις τα μεγάλα και ανομοιογενή ηλικιακά γκρουπ (για ευννόητους λόγους). Ελπίζω να περάσεις πολυ καλά οτι και αν αποφασίσεις τελικά
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Μόνοι με γκρούπ?:p
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
maltakias, καλύτερα δε θα μπορούσε να τα πει η romantic woman πιο πάνω. Τι να σου πω ρε φίλε? Πώς θα ξεπεράσεις τη φοβία σου? Κι εγώ παλιά πάθαινα ίλιγγο και περπατούσα δίπλα στο γκρεμό μέχρι που το ξεπέρασα. Πώς θα λειτουργήσεις σε μια συγκεκριμένη στιγμή? ΟΚ, ας πάρουμε ένα παράδειγμα:

Πες ότι είσαι σε μια ξένη χώρα, δε μιλάς τη γλώσσα, δε σε καταλαβαίνουν, είσαι σ' ένα πολυσύχναστο χώρο και καίγεσαι για ... κατούρημα. Δε βλέπεις πουθενά σηματάκι, πινακίδα, τίποτα. Τι θα κάνεις? Θα τα κάνεις πάνω σου? Θα ψάξεις να βρεις τον αρχηγό του γκρούπ για να σε βοηθήσει? Δεν τον βλέπεις πουθενά. Τι θα κάνεις?

Αν μπορείς να δώσεις απάντηση στο πιο πάνω ερώτημα, έχεις κάνει το πρώτο βήμα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πως θα ξεπεράσω τις φοβίες μου αν δεν μάθω από εμπειρίες άλλων τι κάνουν όταν τις συναντούν.Ωραίες οι ταξιδιωτικές ιστορίες αλλά πουθενά δεν έχω διαβάσει βασικές οδηγίες για δύσκολους προορισμούς.
matakia,μάλον δεν έχεις ασχοληθεί με το διάβασμα!!
υπάρχουν πολλές και λεπτομερείς επεξηγήσεις για δύσκολους προορισμούς που πήγαμε μόνοι μας!! συγκεκριμένα δεν εχω γράψει και κατι για εύκολο!:D
Δεν έχεις δικαιολογία...στρώσου απο σήμερα και σε μερικές μέρες θα εξεταστείς ..:bleh:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Πες ότι είσαι σε μια ξένη χώρα, δε μιλάς τη γλώσσα, δε σε καταλαβαίνουν, είσαι σ' ένα πολυσύχναστο χώρο και καίγεσαι για ... κατούρημα. Δε βλέπεις πουθενά σηματάκι, πινακίδα, τίποτα. Τι θα κάνεις? Θα τα κάνεις πάνω σου? Θα ψάξεις να βρεις τον αρχηγό του γκρούπ για να σε βοηθήσει? Δεν τον βλέπεις πουθενά. Τι θα κάνεις?

Αν μπορείς να δώσεις απάντηση στο πιο πάνω ερώτημα, έχεις κάνει το πρώτο βήμα...
κυριε κυριε...να πω ????
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καλα σου την λεει ο σοφος φιλος μου!!! Μας γραφεις και στα αγγλικα,δεν ξερουμε που εισαι και βγαζεις και γλωσσα....:bleh:
maltakia ενα θα σου πω... "από αυτο που φοβασαι ,δεν γλιτωνεις" ,γιαυτο σταματα να φοβασαι... Να σκεφτεσαι να μην συμβει τιποτα ,γιατι τοτε ουτε ο αρχηγος του γκρουπ δεν σε γλιτωνει....
Αμα κανεις την αρχη,θα δεις που μετα ολα θα σου φαινονται αστεια..Πιστεψε με!!!:clap:
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Παιδιά, υπάρχει μια παραφιλολογία σχετικά με το αν συμφέρει τελικά να ταξιδεύεις μόνος ή με πρακτορείο; Τι λέτε εσείς, μιας που οι καιροί είναι δύσκολοι...:xmas_confused:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχην εχει να κανει απο το ποσο πολυ εισαι οργανωτικος και ξεκινας τη διαδικασια μηνες πριν, ετσι ωστε να εχεις την ευκαιρια να βρεις προσφορες αεροπορικων εισιτηριων, προσφορες ξενοδοχειων κλπ.
Επισης αν το αποφασισεις τελευταια ωρα και στιγμη και θελεις μεσα σε μια εβδομαδα να βρεθεις καπου η οποια θα ειναι και peak season, π.χ. χριστουγεννιατικη περιοδος, ειναι λογικο το πρακτορειο να σου στοιχισει φθηνοτερα. Επισης τα ελληνικα πρακτορεια κλεινουν συνηθως πενταστερα ξενοδοχεια. Αν κατι τετοιο δεν ειναι μεσα στις προθεσεις σου, γιατι νυχτα θα μπαινεις, μερα θα φευγεις, και δε σε νοιαζουν τα πολλα πολλα τοτε ειναι σιγουρο οτι θα κερδισεις χρηματα. Αν θελεις ομως ολες τις παροχες των οργανωμενων ταξιδιων (να σε περιμενουν στο αεροδρομιο, να μενεις σε πενταστερα, να σε οδηγουν στα αξιοθεατα, να εχεις ξεναγο κλπ κλπ) τοτε δε θα σου βγει φθηνοτερα το να τα κλεισεις μονος σου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eπειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, θα πήγαινα εκεί που θα έβρισκα το καλύτερο value-for-money... νομίζω ότι στους πιο δημοφιλείς προορισμούς ίσως τελικά συμφέρει να αγοράζεις το πακέτο από ένα πρακτορείο, ειδικά για last-minute που αφορά πολλούς εργαζόμενους (πχ πακέτο αεροπορικά-ξενοδοχείο για Βιέννη/Πράγα/Παρίσι κτλ)... μόνος σου συνήθως αξίζει για λιγότερο δημοφιλείς προορισμούς που οι τιμές με πρακτορεία είναι πιο τσιμπημένες ή για συνδυασμό προορισμών που δεν μπορούν να βρεθούν σε προγράμματα πρακτορείων...
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Βέβαια έχω χρόνια να ταξιδέψω με πρακτορείο αλλά φέτος και πέρσυ που έψαχνα περίπου 20 μέρες πριν την άδειά μου για να ταξιδέψω, μπήκα στο τριπάκι να κοιτάξω και σε πρακτορείο. Τελικά όσο και να τα σύγκρινα΄έβγαιναν πιο ακριβά από το να ταξιδέψεις μόνος, με δεδομένο οτι δεν ψάχνω αεροπορικά σε διακεκριμένη θέση ούτε και ξενοδοχείο 5* αλλά μια μέση/ νορμάλ για τα δεδομένα μου τιμή.
Θα φύγω για Μόναχο 28/12 και εισητήρια έκλεισα 246ε με επιστροφή πριν 10μέρες και ξενοδοχείο εχθές με 74ε/βραδυά στο κέντρο, που είναι υποτίθεται (δεν έχω ξαναπάει) 4* (τυχαία το επέλεξα οχι λόγω αστερων). Άρα και πάλι καταλήγω στο "μόνος" έστω και να το αποφασίσεις αργά!!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
με μεγαλη διαφορα στις τιμες(πιο φτηνο) το ταξιδι που κλεινεις μονος σου!ουτε καν σκεφτομαι να κανω ταξιδι με πρακτορειο γιατι ξερω οτι θα το πληρωσω πανω απο 200 ευρω ακριβοτερο!Μονος σου το οργανωνεις οπως θες,βρισκεις φτηνα εισιτηρια με την αεροπορικη που θες,διαλεγεις το ξενοδοχειο που θες(ψαχνοντας βρισκεις πολυ καλες ευκαιριες)...Ασε που παιζουν και κουπονια σε αεροπορικες,ξενοδοχεια κλπ οποτε σου ρχεται ακομα φτηνοτερα!Ειναι και η μαγεια του ψαξιματος και της οργανωσης...οποτε μονος σου με 1000!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom