Ισπανία Βαρκελώνη μονος.

ala

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπέρα ορκισμενοι ταξιδιωτες και καλως σας βρηκα.
Προκειται να παω στην Βαρκελωνη το καλοκαιρι και κατα πασα πιθανοτητα μονος μου.
γιαυτο και εχω αρκετες αποριες τις οποιες λυνω ομως σιγα σιγα διαβαζοντας τα παρα πολλα αρθρα εδω μεσα.
Kατα'ρχας θα μεινω σε hostel (7 μερες) για λογους κυριως γνωριμιων με "αλλο"κοσμο. (οποιαδηποτε αλλη αποψη δεκτη)
εχω βρει 2 και θα ηθελα τις γνωμες οσων ισως εχουν μια ιδεα
1)Youth Hostel Barcelona Mambo Tango (αυτο ειναι αριστερα της la rambla, σαν μερος ειναι οκ η το βραδυ ειναι καπως περιεργα οπως εχει αναφερθει εδω?
2)Barcelona Hostels | Sant Jordi Hostels
Οι μεταφορες ειναι γενικα ευκολεςη χαος? το λεω επειδη δεν μιλαω ισπανικα μονο αγγλικα τα οποια ειναι και λιγο αχρηστα εκει.
και εαν εχετε να προτεινετε και μερη πιο "εναλλακτικα" οπως π.χ. μου ειπαν οτι τα βραδυα στην παραλια κατω γινεται χαμος απο παρεες που αραζουν στην αμμουδια με μουσικες.

Ευχαριστω παρα πολυ και σορρυ για τις επαναλαμβανομενες ερωτησεις μου. ελπιζω να μην επανελθω με καινουριες αποριες κουραζοντας σας.
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Καλησπέρα απο μένα θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποιες απο τις απορίες σου.Καταρχήν,η Βαρκελώνη είναι μια πανέμορφη πόλη γεμάτη ζωντάνια,με πολλούς τουρίστες και νεολαία.Είναι μια πόλη που ξέρει να ζεί θα περάσεις σούπερ,ακόμα και μόνος χαλαρά....Είναι μια πόλη με πολλούς τουρίστες όπως προείπα κ ειδικά το καλοκαίρι γίνεται χαμός,άρα δεν θα έχεις πρόβλημα γλώσσας οι περισσότεροι καταλαβαίνουν αγγλικά.Απο άποψη ασφάλειας δεν υπάρχει κανένα θέμα,η παρουσία της αστυνομίας είναι παντού εμφανής,μόνο λίγο προσοχή στους πορτοφολάδες....Οι συγκοινωνίες είναι άριστες έχει μετρό που σε πάει όπου θες,όπως και προαστιακό τρένο για τις εκτός πόλεως παραλίες που είναι ικανοποιητικές.Επίσης,αξίζει να κάνεις και εκδρομές εκτός πόλης όπως στην κοντινή μεσαιωνική πόλη Χιρόνα ή στο μουσείο του Νταλί στη Φιγκέρες...Ελπίζω να βοήθησα
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
http://www.barcelona-tickets-store.com/Img/City Guide/Metro Barcelona.jpg
The website of Barcelona city
Transports Metropolitans de Barcelona
ρίξε μια ματιά σ' αυτά.το 1ο είναι ο χάρτης του metro .οι συγκοινωνίες στη Βαρκελώνη είναι πάρα πολύ καλές (metro,τραμ,λεωφορεία...)να προσέξεις το βράδυ τι ώρα σταματάνε τα δρομολόγια του metro.από την ώρα αυτή και έπειτα αρχίζουν δρομολόγια τα νυχτερινά λεωφορεία(έχουν χάρτη τους στις στάσεις).
γενικά η πόλη είναι εύκολη και ασφαλής(αρκεί να προσέχεις και εσύ).
ο panpan μένει μόνιμα στη Βαρκελώνη και ίσως μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο,στείλε του αν θες ένα πμ.
ελπίζω να βοήθησα,αν θες κάτι άλλο πες..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
http://www.barcelona-tickets-store.com/Img/City Guide/Metro Barcelona.jpg
The website of Barcelona city
Transports Metropolitans de Barcelona
ρίξε μια ματιά σ' αυτά.το 1ο είναι ο χάρτης του metro .οι συγκοινωνίες στη Βαρκελώνη είναι πάρα πολύ καλές (metro,τραμ,λεωφορεία...)να προσέξεις το βράδυ τι ώρα σταματάνε τα δρομολόγια του metro.από την ώρα αυτή και έπειτα αρχίζουν δρομολόγια τα νυχτερινά λεωφορεία(έχουν χάρτη τους στις στάσεις).
γενικά η πόλη είναι εύκολη και ασφαλής(αρκεί να προσέχεις και εσύ).
ο panpan μένει μόνιμα στη Βαρκελώνη και ίσως μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο,στείλε του αν θες ένα πμ.
ελπίζω να βοήθησα,αν θες κάτι άλλο πες..
πμ δεν μπορει να στειλει ακομα
οτι θελεις εδω ειμαι,αλλα μετα τις 8-5
θα κανονισω να βρεθουμε αν θελεις
 

ala

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
αργησα να απαντησω λογω υποχρεωσεων παιδια sorry.
thnx για τις απαντησεις σας, θα κοιταξω και τα των συγκοινωνιων και θα επανελθω για οποια περαιτερω απορια σε ολους και ειδικα στον panpan. ευχαριστω παιδες
 

ala

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
καλημερα σε ολους. το προγραμμα του ταξιδιου προχωραει κανονικα και εχω καποιες νεες ερωτησεις.
διαβαζα οτι για μερικα μερη ειναι καλυτερο να βγαλεις εισιτηρια απο το internet για να μην βρεθεις προ εκπληξεων(δεν βρισκω εισιτηρια για την μερα που θελω).
π.χ. το camp nou και το aquarium ειναι 2 απο τα μερη που σκεφτομαι να βγαλω εισιτηρια απο τωρα. ομως θελω να βγαλω επισης και την barcelona card μεσω internet, ετσι χανω τις εκπτωσεις εισιτηριων σε αυτα τα μερη απο την καρτα?
 

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
νομίζω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα να βγάλεις εισιτήριο για το Aquarium αυτοπροσώπως. Εμείς πήγαμε ένα απογευματάκι καθημερινή και βγάλαμε εισιτήριο σε 1 λεπτό. Για το γήπεδο ίσως και να χρειάζεται αν θέλεις να πας σαββατο. Τις εκπτώσεις τις δικαιούσε αφού αγοράσεις την κάρτα. Εγώ την χρησιμοποίησα για σχεδόν όλα τα μουσεία που ήθελα να δω και κάτι άλλα ψιλά. Αξίζει πραγματικά αφού θα μείνεις μία βδομάδα να αγοράσεις την κάρτα από την πρώτη μέρα. Η Βαρκελώνη είναι φανταστική πόλη. Αναφορικά για τα youth hostel (αν και δεν τα γνωρίζω) μπορεί να είναι οικονομική λύση αλλά ίσως όχι πολύ άνετα. Συμφωνω απολύτως με τον Donnie darko, η πόλη είναι ασφαλής με μερικούς πορτοφολάδες κυρίως στο μετρο και στην πλατεία Ramblas, που θέλει προσοχή λόγω πολυκοσμίας
Καλό ταξίδι
 

elli_sugar

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα...ξανα :-)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
πηγες τελικα Ala? πως περασες? ειναι να παω κ εγω την πρωτη βδομαδα του Οκτωβρη,μονη. Οποτε θα ηθελα καποιες λεπτομερειες..πχ που εμεινες,τι ειδες κ.α Ψαχνω για χοστελ βασικα,δεν θελω να μου κοστισει πολλα η διαμονη... εχεις να προτεινεις κατι συγκεκριμενο? Καθε προταση,συμβουλη,τιπ,κ απο οποιονδηποτε αλλον ειναι ευπροσδεκτη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom