Φινλανδία: Το Ίντερνετ υψηλής ταχύτητας έγινε δικαίωμα, για πρώτη φορά στον κόσμο

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
στην Ιταλία είχα οπτικές ίνες (10 Mbit, τρελό για το 2003), και είχα γίνει κολλητός με τους τεχνικούς, χάλαγε κάθε βδομάδα. είχαν περάσει καλώδιο οπτικών ινών μέσα στο σπίτι, στερεωμένο πάνω απ΄το σοβατεπί και μου είχαν πει "μη σκουπίζεις κοντά στον τοίχο, είναι πολύ ευαίσθητο"!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
στην Ιταλία είχα οπτικές ίνες (10 Mbit, τρελό για το 2003), και είχα γίνει κολλητός με τους τεχνικούς, χάλαγε κάθε βδομάδα. είχαν περάσει καλώδιο οπτικών ινών μέσα στο σπίτι, στερεωμένο πάνω απ΄το σοβατεπί και μου είχαν πει "μη σκουπίζεις κοντά στον τοίχο, είναι πολύ ευαίσθητο"!
Πού είχες οπτικές ίνες? Στο πανεπιστήμιο, στο σπίτι σου (σε ποια πόλη?), πού ακριβώς?
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Πάντως στην Πεντέλη, σε σπίτια 20-30 ετών (100% νόμιμα), παίζει ακόμα φερέσυχνο και φυσικά ούτε λόγος για ADSL... Το παλιό-καλό dial-up που είναι και δοκιμασμένο :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Πάντως στην Πεντέλη, σε σπίτια 20-30 ετών (100% νόμιμα), παίζει ακόμα φερέσυχνο και φυσικά ούτε λόγος για ADSL... Το παλιό-καλό dial-up που είναι και δοκιμασμένο :D
Εκεί γύρω η περιοχή είναι προβληματική, εδώ τα Βριλήσσια και εξυπηρετούνται από Πεντέλη....τεράστιες αποστάσεις, ασθενές σήμα, χαμηλές ταχύτητες...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Όλα ξεκίνησαν μια ωραία πρωία του περασμένου θέρους....μπουλντόζες, τσάπες, αγροτικά, πλαισιωμένα ωραία ωραία από τσούρμα εργάτες, σκαφτιάδες, μηχανικούς κι επιβλέποντες...Μια κομψή, πορτοκαλιά μπουλντόζα άρχισε δειλά δειλά στην αρχή και τολμηρότερα αργότερα να παρκάρει στο πάρκινγκ μας...την ακολούθησε το φλερτ της, ένα ακόμα ογκωδέστερο 'βελόνι', ξέρετε, από κείνα τα μηχανήματα με τη σιδερένια μύτη που κάνουνε 'ντουγκ ντουγκ ντουγκ' υποβάλλοντας σε τεστ κοπώσεως το ακουστικό και πεπτικό σου σύστημα...το ζεύγος των τερατωδών μηχανημάτων ξεκίνησε τις θορυβώδεις ερωτοτροπίες του μπροστά απ' το σπίτι μας, που σιγά σιγά εξαπλώθηκαν σε όλη την περιοχή. Πιστά βέβαια αυτά στον τόπο του πρώτου ραντεβού, συνέχισαν για όλο τον υπόλοιπο χρόνο να ξαναβρίσκονται ακριβώς μπροστά στο σπίτι μας...Πρόβλημα δεν είχαμε, η θέα από το μπαλκόνι μας είχε αλλάξει αισθητά, αλλά μπροστά στην πρόοδο και την προοπτική των οπτικών ινών που επιτέλους θα περνούσανε ακριβώς μπροστά μας, καταρρίπτοντας το μονοπώλιο του ΟΤΕ και φέρνοντας κι άλλους παρόχους στο απομακρυσμένο χωριό μας της ορεινής Αττικής, κάναμε τουμπεκί. Μια μικρή ενόχληση, όπως το να δίνουμε λογαριασμό στους διάφορους ευγενικούς και πάντα γλυκομίλητους επιστάτες για το πότε θα βγαίναμε και θα μπαίναμε στο σπίτι μας, περνούσε απαρατήρητη. Μειώσαμε τις εξορμήσεις για σούπερ μάρκετ και ψώνια, αφήσαμε τους λογαριασμούς να λήξουν, περάσαμε ολόκληρες μέρες με παξιμάδια για να μη βγούμε ως το φούρνο, μέχρι που σκεφτήκαμε και την κατ' οίκον διδασκαλία για το παιδί, για να μην ενοχλούμε τις διάνοιες που ολημερίς εργάζονταν στην περιοχή προς όφελός μας. Τελείως δεν κόψαμε τις εξόδους, όχι, βγαίναμε πού και πού παίζοντας pac man σε πραγματικές διαστάσεις με τα μηχανήματα, τα συνεργεία και τις τεράστιες τρυπάρες που είχαν μειώσει τον ωφέλιμο χώρο για το αυτοκίνητο σε μισή λωρίδα κι είχαν κάνει επικίνδυνα προκλητικές τις κλειστές στροφές. Απτόητοι εμείς, με μια προσμονή κι ελπίδα ζει ο άνθρωπος, μια ελάχιστη γκρίνια όταν οι τσάπες έβρισκαν κατα λάθος τις παλιές γραμμές κόβοντας πλειστάκις κι επανειλλημένα τα τηλέφωνα και το ίντερνετ, οι γείτονες σε ανοιχτή γραμμή αλληλοβοήθειας, ο δρόμος σου είναι ανοιχτός, α, όχι, καλά δεν πειράζει, θα πάω από την ανηφόρα...

Ένα χρόνο και αργότερα, οι τρυπάρες μισόκλεισαν μα όχι μόνιμα, κατά τόπους η άσφαλτος έπεσε κομματάκι λειψή και κάθε τόσο ανοίγουν κάτι επικίνδυνες βαθιές λακούβες μες στις οποίες σπεύδουμε να τοποθετήσουμε από έναν φλούο γκαζοντενεκέ για να μην πέφτουμε εμείς μέσα τα βράδια, τα μεγάλα γκρι κουτιά (ΚΑΦΑΟ να τα πω, πώς να τα πω) τοποθετήθηκαν και παραμένουν ερμητικά κλειστά, κι εμείς αναρωτιόμαστε γιατί το Connex tv για το οποίο το κατάστημα μας διαβεβαίωσε πως λειτουργεί, δε λέει να συντονίσει...αμέτρητες κλήσεις και τηλεφωνικά ραντεβού με τους ομολογουμένως ευγενέστατους τεχνικούς του ΟΤΕ για να ελέγξουν την ταχύτητά μας και το πρόβλημά μας...ξανακλείστε και ξανακάντε reset στο router γιατί αυτά τα 'πράγματα' κολλάνε, αν δε δείτε φως δηλώστε βλάβη το μηχάνημα, τι βλάβη να δηλώσουμε, αναρωτιόμαστε εμείς, εφόσον το μηχάνημα μόλις που βγήκε από το κουτί του, κι αφού τα κεντρικά μας διαβεβαίωσαν πως έχουμε ικανή ταχύτητα να το στηρίξει, 'τι ξέρουν αυτοί στα κεντρικά', ήταν η απάντηση, και το κουτί ανέγγιχτο κι ακόμα παρθένο ξαναπαραδόθηκε στο εν λόγω κατάστημα. Εν ολίγοις, ένα χρόνο και μετά την πρώτη τσαπιά, κι ενώ το έργο έχει ολοκληρωθεί κατά ένα 80%, ο εργολάβος βάρεσε κανόνι και κοινώς 'την έκανε', αφήνοντας το ταπεινό χωριό μας γαζωμένο μεν, χωρίς οπτικές ίνες δε...'Κάντε κι εσείς μια επιστολή, ντε', με παρότρυνε ο υπάλληλος του ΟΤΕ, κι εγώ το σκέφτομαι ακόμα, γιατί έχω τις αμφιβολίες μου...είμαι σίγουρη πως ο καλός θεούλης ευθύνεται γι αυτή τη φάρσα...'Εδώ βρε φαταούλες δεν έχετε τρεχούμενο νερό', φαίνεται πως είπε μέσα του, 'οι οπτικές ίνες σας μαράνανε, να για να μάθετε και καθίστε κάτω', φαντάζομαι πως είπε μες στη μεγαλοθυμία του, κι έτσι το γράμμα δεν το γράφω...Άσε που, και με το θεό να τα 'βρισκα, δεν είμαι διόλου σίγουρη πως θα τα 'βρισκα με τον ΟΤΕ...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Κάνε ένα λιτό γράμμα διαμαρτυρίας προς τον ΟΤΕ (ή με email) με κοινοποίηση σε κανά συνήγορο καταναλωτή και περίμενε να σου απαντήσουν...είναι υποχρεωμένοι.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Αν το ποστάρεις αυτό και σε κάποιο πιο εξειδικευμένο φόρουμ (π.χ. adslgr.com) ίσως να βρεις και άλλους ομοιοπαθείς και να συντονιστείτε καλύτερα.
 

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Rosa, νομίζω και εγώ ότι πρέπει να στείλεις μία επιστολή στον ΟΤΕ, εξηγώντας το ζήτημα (πότε, που, σύντομο ιστορικό και το αίτημα σου). Συγχρόνως, μπορείς να κοινοποιήσεις την επιστολή στην Επιτροπή για τις τηλεπικοινωνίες (ΕΕΤΤ) και την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

Βέβαια καλοκαίρι είναι και μπορεί να αργήσεις να ενημερωθείς για την πορεια του αιτήματος σου...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Rosa, νομίζω και εγώ ότι πρέπει να στείλεις μία επιστολή στον ΟΤΕ, εξηγώντας το ζήτημα (πότε, που, σύντομο ιστορικό και το αίτημα σου). Συγχρόνως, μπορείς να κοινοποιήσεις την επιστολή στην Επιτροπή για τις τηλεπικοινωνίες (ΕΕΤΤ) και την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

Βέβαια καλοκαίρι είναι και μπορεί να αργήσεις να ενημερωθείς για την πορεία του αιτήματος σου...
Γιατί στον ΟΤΕ? Τι φταίει ο ΟΤΕ για τα έργα του άλλου παρόχου που έμειναν στη μέση? Στην ΕΕΤΤ & το δήμο (που έδωσε άδεια διέλευσης στον πάροχο) πρέπει να απευθυνθεί.
Για το πρόβλημα της ταχύτητας της σύνδεσης που δε σηκώνει IPTV, δε νομίζω ότι υπάρχει περιθώριο καταγγελίας του οτιδήποτε σε οποιονδήποτε, εφόσον ο ΟΤΕ δεν έχει ξεκινήσει να τη χρεώνει. Δεν έχει υποχρέωση καθολικότητας γι αυτή την υπηρεσία (για να επιστρέψουμε και στο αρχικό μας θέμα).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Γιατί στον ΟΤΕ? Τι φταίει ο ΟΤΕ για τα έργα του άλλου παρόχου που έμειναν στη μέση? Στην ΕΕΤΤ & το δήμο (που έδωσε άδεια διέλευσης στον πάροχο) πρέπει να απευθυνθεί.
Για το πρόβλημα της ταχύτητας της σύνδεσης που δε σηκώνει IPTV, δε νομίζω ότι υπάρχει περιθώριο καταγγελίας του οτιδήποτε σε οποιονδήποτε, εφόσον ο ΟΤΕ δεν έχει ξεκινήσει να τη χρεώνει. Δεν έχει υποχρέωση καθολικότητας γι αυτή την υπηρεσία (για να επιστρέψουμε και στο αρχικό μας θέμα).
Η επιστολή διαμαρτυρίας, με τις κοινοποιήσεις, πρέπει να απευθυνθεί στον πάροχο που έκανε τις εκσκαφές. Νόμιζα ότι ήταν ο ΟΤΕ γι'αυτό είπα ΟΤΕ, αν είναι άλλη εταιρεία εκεί πρέπει να απευθύνει την επιστολή, απαραιτήτως με τις κοινοποίησεις σε ΕΕΤΤ, φορείς καταναλωτών αλλά και τον οικείο Δήμο ο οποίος έδωσε και την άδεια εκσκαφής και είναι υποχρεωμένος να ελέγξει την ποιότητα εργασίας των συνεργείων εκσκαφής και αποκατάστασης.

Όσο για την υπηρεσία, ό,τι λέει ο φίλος ταβέρ ισχύει.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Υπεύθυνος για το όλο εγχείρημα ήταν πράγματι ο ΟΤΕ, και όχι άλλος πάροχος. Αναρωτιέμαι όμως κι εγώ για το θέμα της επιστολής που θα έπρεπε να στείλω....

Θα 'πρεπε μήπως να

-διατυπώσω ακόμα μια φορά την ανάγκη τόσο τη δική μου όσο και των υπολοίπων κατοίκων για γρηγορότερες και πιο αξιόπιστες συνδέσεις? Μα αυτή είναι ήδη εκπεφρασμένη, και μάλιστα πολλές φορές.

-διαμαρτυρηθώ για την αποτυχία της επιχείρησης 'οπτική ίνα' στην περιοχή? Μα σα να βλέπω από τώρα την απάντηση με τα 'μπλα, μπλα.αποκλειστική υπαιτιότητα του εργολάβου...μπλα...μπλα...ακολουθεί τη νόμιμη οδό....μπλα...μπλα...η διεύθυνση θα καταβάλει κάθε προσπάθεια για να..μπλα μπλα', όπερ between the lines σημαίνει 'ο εργολάβος τα 'φαγε κι άμα τον ξαναδείτε σφυρίχτε μας'.....

-αιτηθώ αποζημίωση για ψυχική οδύνη, που για ένα χρόνο άντεξα τα σύννεφα από χώμα, το σαματά, τη δυσκολία στις μετακινήσεις, για να μη μιλήσω για τη λακούβα που μου έστειλε το αυτοκίνητο κατευθείαν για ευθυγράμμιση, ούτε για την πολιτιστική μου καλλιέργεια, ευγενική χορηγία των βροντόλαλων συνεργείων που φρόντισαν να μου μάθουν όλες τις τελευταίες επιτυχίες του ελληνικού και ανατολικού λαϊκού πενταγράμμου, και μάλιστα σε ώρες που υπό φυσιολογικές συνθήκες θεωρούνται κοινής ησυχίας? Μα τίνι τρόπω αποτιμάται αυτή η ψυχική οδύνη?

-απαιτήσω connx tv ντε και καλά? Μα αφού δεν υποστηρίζεται επί του παρόντος... Μήπως να γκρινιάξω για να ατέλειωτα πηγαινέλα μου στο Γερμανό, την ασυνεννοησία των υπευθύνων, ή το γεγονός πως όταν μου έρθει ο επόμενος λογαριασμός εγώ θα πρέπει να τον πληρώσω, connx tv συμπεριλαμβανομένου, για να μου εκπέσει το αναλογούν ποσό στον μεθεπόμενο λογαριασμό? Μα αφού αυτές ειναι οι διαδικασίες....

Κοντολογίς, δε βλέπω φως. Γι αυτό και το προηγούμενο ποστ μου γράφτηκε με ύφος χιουμοριστικό και αυτοσαρκαστικό. Αν βέβαια κάνω λάθος και κάπου, κάπως, κάτι είναι δυνατό να επηρρεάσω, πείτε μου πώς κι εγώ θα τρέξω να προμηθευτώ πάραυτα επιστολόχαρτα και κονδυλοφόρους με μενεξεδιά μελάνη. Θ' αρχίσω βέβαια από πράγματα ζωτικότερης σημασίας, όπως είναι

-η ύδρευση, για την οποία, άκουσον άκουσον, έχω την εντελώς παράλογη απαίτηση να είναι διαρκής, καθημερινή και εικοσιτετράωρη, και όχι δίωρη και μέρα παρά μέρα, γεγονός που μεθερμηνεύεται σε δεξαμενές, υδροφόρες, επώδυνα μαλλιοτραβήγματα με τους πριν και τους μετά από το σπίτι μας γειτόνους, ερωτήματα τύπου 'ποιος καργ***λης μου έκλεισε πάλι τη βάνα' και νυχτερινή γκουερίλια πίσω απ' τους θάμνους για την επ αυτοφόρω σύλληψη του υπεύθυνου....

-τα παράνομα, ογκωδέστατα 'σαμάρια' που έχουν σμπαραλιάσει κάρτερ ων ουκ έστι αριθμός, και τις σιδερένιες, τερατώδεις μπαριέρες που σε αναγκάζουν να παίζεις 'chicken' με τις μπετονιέρες και τα λεωφορεία κάθε φορά που ανταμωνόμαστε στη μιάμιση λωρίδα χώρο που έχει απομείνει...

-οι κάθε είδους αυθαιρεσίες που βλέπω καθημερινά από το μπαλκόνι μου και για τις οποίες θα χρειαζόμουν πολύ σάλιο και τεράστια υπομονή από μεριά σας για να τις απαριθμήσω....

και διάφορα άλλα, που δεν είναι της παρούσης, και θα φτάσω και στις αόρατες οπτικές ίνες...κι αν τελικά όλες μου οι προσπάθειες καταλήξουν σε αποτυχία, ε, τότε, λέω να αποτραβηχτώ ακόμα μακρύτερα, κι από την ορεινή, παραμεθόρια, μετα-Ολυμπιακή Αττική του έτους 2010, να μετοικήσω σε κάποιο από τα χωριά της Αργιθέας, όπου ίσως θα μπορέσω (δεν παίρνω κι όρκο...) να βρω καλύτερες συνδέσεις...
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Πού είχες οπτικές ίνες? Στο πανεπιστήμιο, στο σπίτι σου (σε ποια πόλη?), πού ακριβώς?

στο σπίτι, στο Μιλάνο. Ήταν η στάνταρ υπηρεσία της Fastweb τότε, νομίζω με 67 ευρώ το μήνα (+ δωρεάν τηλεφωνήματα προς Fastweb).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom