Ισλανδία Στην Ισλανδία της φωτιάς και του πάγου

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
H Ισλανδία σου, μου πήρε το μυαλό...οι τελευταίες φωτο με αποτελείωσαν !
Φωτιά που δεν σβήνει, μου άναψες...αλλά το καταφχαριστήθηκα !:D

Να είσαι πάντα καλά και να μας ξεσηκώνεις έτσι όμορφα, καλέ μου φίλε :kiss:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
H Ισλανδία σου, μου πήρε το μυαλό...οι τελευταίες φωτο με αποτελείωσαν !
Φωτιά που δεν σβήνει, μου άναψες...αλλά το καταφχαριστήθηκα !:D
Να είσαι πάντα καλά και να μας ξεσηκώνεις έτσι όμορφα, καλέ μου φίλε :kiss:
Αυτή είναι η ομορφιά των ταξιδιών Pandora μου. Άσβεστη φωτιά. Χαίρομαι που το φχαριστήθηκες. Μια μικρή συμβολή στο φόρουμ για να ταξιδεύουμε έστω και νοερά.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ισλανδία για μένα ήταν,πάγοι και βακαλάοι,
τίποτ άλλο δεν ήξερα γι αυτόν τον τόπο.
Με την ιστορία σου όμως,την οποία στην κυριολεξία
την απόλαυσα,ανακάλυψα έκπληκτη ότι οι φυσικές ομορφιές της
είναι μοναδικές.
Περισσότερο απ όλα με ταξίδεψαν οι φωτογραφίες σου:lol:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Για να συνοδεύσετε την ανάγνωση υπό μελωδικούς ήχους από τη μακρινή Ισλανδία, σας παραθέτω το βίντεο με το τραγούδι Söknuður από τον Vilhjálmur Vilhjálmsson, το ποίο έχει ξεχωριστή θέση στη καρδιά των ισλανδών.
 
Last edited by a moderator:

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
πάντα είχα στο μυαλό μου το μέρος αυτό σαν έναν ενδιαφέρον προορισμό...εσύ με δικαίωσες και με το παραπάνω!!τι φωτογραφίες είναι αυτές ονειρικές???να σαι καλά που μας ταξίδεψες σ αυτό το μακρινό μαγικό μέρος!!!!
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
παρα πολυ ωραια ιστορια και παρα πολυ ζωντανη περιγραφη!!! φιλε μου hydronetta μας ταξιδεψες (εστω και νοερα) στη χωρα "της φωτιας και του παγου"!!!:clap:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Εγώ τι να ματαξαναπω??......

Οτι υποκλίνομαι,
ότι έμεινα σαν το χάνο (με το στόμα ανοικτό) στις τελευταίες φωτογραφίες,
ότι γέλασα μέσα από την καρδιά μου με τις ενδιάμεσες ατάκες σου (αλογάκια μεταφορικό μέσο στην αθήνα κλπ) ,
οτι ο ΕΠΙΛΟΓΟΣ ήταν ότι καλύτερο μπορούσες να βάλεις.....
αφήνοντας σε μας μια γλυκάδα στη σκέψη....

:clap::clap:
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος
Υπέροχη η ιστορία σου και οι φωτογραφίες καταπληκτικές!!
Σου εύχομαι πάντα τέτοια ταξίδια να κάνεις και να μας γράφεις τόσο όμορφες ιστορίες.
 

akoureftos

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καϊμάκτσαλαν
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Καλά, εντάξει, τέτοια διαβάζω κι εγώ, ο μικρόμυαλος, και παίρνει το μικρό μου το μυαλό αέρα.,τι να πω, λες τπτ, μετα απο αυτην την ιστορια...απλως ΜΑΓΙΚΗ.

Μια ερωτηση μονάχα....Επειδή, εχω μελετησει αρκετα την ιστορια και τον πολιτισμο της Ισλανδιας, ισχυει οτι η γλωσσα τους, δεν εχει αλλαξει πολυ απο τον 11ο αιωνα.και οτι γι αυτον τον λογο, μπορουνε και διαβαζουνε σημερα τα αρχαια σαγκα???
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Καλά, εντάξει, τέτοια διαβάζω κι εγώ, ο μικρόμυαλος, και παίρνει το μικρό μου το μυαλό αέρα.,τι να πω, λες τπτ, μετα απο αυτην την ιστορια...απλως ΜΑΓΙΚΗ.
Μια ερωτηση μονάχα....Επειδή, εχω μελετησει αρκετα την ιστορια και τον πολιτισμο της Ισλανδιας, ισχυει οτι η γλωσσα τους, δεν εχει αλλαξει πολυ απο τον 11ο αιωνα.και οτι γι αυτον τον λογο, μπορουνε και διαβαζουνε σημερα τα αρχαια σαγκα???
Συγνώμη που καθυστερημένα είδα το μήνυμά σου.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, νομίζω ότι μάλλον οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους. Και σου επιτρέπω να χάσεις το μυαλό σου. Η εμπειρία της Ισλανδίας έχει κάτι το μαγικό και ξεχωριστό
Έχεις δίκιο γι'αυτά που γράφεις για την Ισλανδική γλώσσα. Oπως θα διαβάσεις αν κάνεις googling η γλώσσα λίγο έχει αλλάξει από τον 13ο αιώνα.
Εύγε τέλος που έχεις μελετήσει την ιστορία και τον πολιτισμό τους. Στο τέλος θα κάνουμε Ισλανδογκρούπ το βλέπω εγώ
 

papaleon

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αρχικά να πω και εγώ τα συγχαρητήρια μου για την υπέροχη περιγραφή και να θέσω και ένα ερώτημα.
Είμαστε έτυμοι να το κλίσουμε και να πάμε απλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμα στην «καλύτερη» εποχή. Οι εναλλακτικές μας είναι:

2ο δεκαήμερο Μάιου (καλύτερες τιμές, λιγότερος κόσμος, έχει ακόμα χιόνι και κρύο που μας αρέσει αλλά χάνεις κάποιες τουριστικές επιλογές που έχεις την full τουριστική περίοδο όπως rafting, snorkeling κτλ ).

2ο δεκαήμερο Ιουνίου (όχι τόσο καλές τιμές, μέτριος νομίζω κόσμος, και άγνωστο για τα άλλα δύο)

3ο δεκαήμερο Αυγούστου (κακές τιμές, φοβάμαι πολύς κόσμος, φαντάζομε όχι χιόνι - πάγος κτλ, εναλλακτικές κτλ στο full)

Τι άποψη έχει εδώ ο κόσμος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom