"Πρωτότυπο" Ρομαντικό Γαμήλιο Ταξίδι τον Μάιο του 2011

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Το υπόσχομαι. Ξεκίνα την ιστορία τώρα, περιμένει ο μισός λαός.

Άλλη πρόταση για μήνα του μέλιτος: Νεπάλ. Πολύ φτηνά, αυθεντικά, έχει απ' όλα (από σαφάρι μέχρι Ιμαλάια) και συμπαγής χώρα, προλαβαίνεις να δεις αρκετά πράγματα σε 10-15 μέρες και νομίζω πως θα σας μείνει αξέχαστη ως χώρα.
Μακράν η καλύτερη πρόταση το Νεπάλ.
Ρε Yorgo παντα μέσα πέφτεις..
Οσο για τις "κακοτοπιές"της Ινδοκίνας όσοι ταξιδεύουν τις ξέρουν καλά και τις απολαμβάνουν!!
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για τις προτάσεις. Τι μου κάνετε!Θέλω να πάω παντούυυυ!!!! Νιώθω σαν να είμαι σε μπουφέ και να μην ξέρω τι να διαλέξω:shock:. Έχω πάθει μια σύγχυση.
Βέβαια θα ήθελα να βγω εκτός Ευρώπης κατα προτίμηση. Το Λάος πραγματικά είναι εξαιρετικά φτηνο. Έπαθα πλάκα και έμαθα και που είναι στο χάρτη.:lol: Θα ψάξω και για το Νεπάλ. Η Ιαπωνία δυστυχώς ξεφεύγει πολύ.
Η Κούβα, yorgos, για κάποιο περίεργο λόγο με τραβάει πολύ-πάω φυρι φυρι μου φαίνεται αλλα αν είναι να αποφασίζεις τους προορισμούς σου με κριτήριο μην φας κέρατο, δεν λέει.
Μέσα Μαίου είναι καλή εποχή για να πάμε Κούβα από άποψη καιρού;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.617
Likes
50.266
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μέσα Μαίου είναι καλή εποχή για να πάμε Κούβα από άποψη καιρού;
Μια χαρά είναι, μπορεί να ρίχνει καμιά σύντομη βροχούλα αραιά και πού, αλλά γενικώς είναι καλά, δεν έχουν σφίξει οι ζέστες κι έχει και πολύ λίγο κόσμο εκείνη την εποχή.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για να σου βαλω ακομη μια επιλογη στα πιο σοβαρα: Βιρμανια. εχει αξιοθεατα οσα θελεις και εχει και ενα εξαιρετικο θαλασσιο θερετρο ονοματι Ngampali για να αραξεις προς το τελος και να ρομαντσαρεις. Υπαρχει επαφη με ντοπιο βιρμανεζικο πρακτορειο το οποιο ειναι εξαιρετικα αξιοπιστο, το εχει χρησιμοποιησει η renata και για Βιρμανια αλλα και για Βιετναμ και Λαος και περσι τα Χριστουγεννα και η Rosa για Βιρμανια και λενε τα καλυτερα. Μπορεις να διαβασεις τις ταξιδιωτικες μας ιστοριες για Βιρμανια, να δεις και φωτογραφιες για να κοψεις αν σου αρεσει το μερος. Μονο μειονεκτημα: Αν πρεπει να πας Μαιο δεν ειναι και η καλυτερη περιοδος.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εγώ πάλι νομίζω ότι σαν νιόπαντρο ζευγάρι θα ήταν κάτι καλύτερα χαλαρωτικό, παρά να είσαι στο τρέξιμο για να δεις ένα σωρό πράγματα, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις την εμπειρία των μακρινών ταξιδιών και την οργάνωση τους. Ήδη από τις ετοιμασίες του γάμου θα έχετε κουραστεί οπότε αράξτε σε κανένα εξωτικό νησάκι η εποχή είναι η κατάλληλη για πολλά από αυτά, κάντε τις βουτίτσες σας, πιείτε τις pina colada σας και αφήστε τα άλλα για την επόμενη φορά!!!!
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
εγώ πάλι νομίζω ότι σαν νιόπαντρο ζευγάρι θα ήταν κάτι καλύτερα χαλαρωτικό, παρά να είσαι στο τρέξιμο για να δεις ένα σωρό πράγματα, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις την εμπειρία των μακρινών ταξιδιών και την οργάνωση τους. Ήδη από τις ετοιμασίες του γάμου θα έχετε κουραστεί οπότε αράξτε σε κανένα εξωτικό νησάκι η εποχή είναι η κατάλληλη για πολλά από αυτά, κάντε τις βουτίτσες σας, πιείτε τις pina colada σας και αφήστε τα άλλα για την επόμενη φορά!!!!
Συμφωνω. Θα την ήθελα τη χαλάρωση 3-4 μέρες στην αρχή αλλά να δω και κάτι μετά. Είμαι και λίγο νευρόσπαστο...δεν μπορώ να κάτσω πολλή ώρα χαλαρά.Τρώγομαι με τα ρούχα μου. Να κάνω τόσες ώρες ταξίδι απλά για να κάτσω στην παραλία στυλ Μαλδίβες...κρίμα από το Θεό.
Το θέμα είναι ότι σε όλα τα εξωτικά μέρη από ότι έχω ψιλοψάξει, λόγω τρόπικού κλίματος τον Μάιο αρχίζει η υγρή περίοδος, δυστυχώς.
Βέβαια από ότι κατάλαβα δεν σημαίνει ότι βρέχει όλη την ημέρα και θα έχει και λιγότερο κόσμο και χαμηλότερες τιμές αλλά πάλι διστάζω.
Εμπειρίες, θετικές ή αρνητικές, από ταξίδια τον Μάιο σε εξωτικά μέρη, παρακαλώ;
Προς το παρόν φλερτάρω έντονα με (η σειρά είναι τυχαία) :Βιετναμ (εισιτήρια 500 ευρω το άτομο) την Κούβα (630 ευρώ το άτομο), το Τόκυο(730 το άτομο),Νέα Υόρκη σε συνδυασμό με Αγ. Δομήνικό ή Κόστα Ρίκα (γύρω στα 850-900) και Ταϊλάνδη (Μπανκονγκ-Πουκετ) σε συνδυασμό με Λάος (γύρω στα 1000/άτομο τα εισιτήρια, αλλά φαντάζομαι ότι είναι πιο φτηνή η διαμονή και το κόστος ζωής). . Εχω τις κεραίες μου τεντωμένες για προσφορές και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ όλους για όλα.:clap:
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Για να σου βαλω ακομη μια επιλογη στα πιο σοβαρα: Βιρμανια. εχει αξιοθεατα οσα θελεις και εχει και ενα εξαιρετικο θαλασσιο θερετρο ονοματι Ngampali για να αραξεις προς το τελος και να ρομαντσαρεις. Υπαρχει επαφη με ντοπιο βιρμανεζικο πρακτορειο το οποιο ειναι εξαιρετικα αξιοπιστο, το εχει χρησιμοποιησει η renata και για Βιρμανια αλλα και για Βιετναμ και Λαος και περσι τα Χριστουγεννα και η Rosa για Βιρμανια και λενε τα καλυτερα. Μπορεις να διαβασεις τις ταξιδιωτικες μας ιστοριες για Βιρμανια, να δεις και φωτογραφιες για να κοψεις αν σου αρεσει το μερος. Μονο μειονεκτημα: Αν πρεπει να πας Μαιο δεν ειναι και η καλυτερη περιοδος.
Θα μπορούσα να έχω το όνομα του πρακτορείου;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα μπορούσα να έχω το όνομα του πρακτορείου;
Λοιπον ειναι ο Umyo ειναι ο ανθρωπος σου. Δεν εχω κρατησει τα στοιχεια του, τα εχει ομως η Ροζα Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Εμφάνιση προφίλ: Rosa η οποια το Δεκεμβρη του 2009 γυρνοβολουσε αυτη ο αντρας της και το επταχρονο παιδι της για ενα εικοσαημερο στη Βιρμανια , με οργανωση Umyo. Επισης και η Ρενατα Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Εμφάνιση προφίλ: renata τον χρησιμοποιησε δυο φορες: μια για το ταξιδι της στη Βιρμανια το 2007 και μια περσι τετοια εποχη για να της οργανωσει το "Βιετναμ -Καμποτζη- Λαος".
Σιγουρα και οι δυο θα εχουν κρατημενα τα στοιχεια του. Οποτε στειλε τους p.m και θα σε ενημερωσουν σχετικα.
(1000 ευρω για Λαος! Τσιμπημενη τιμη μου φαινεται, αν μαλιστα λαβεις υποψη σου οτι για το Βιετναμ ειναι 500. Μιλαμε για ιδιες αποστασεις περιπου! Μη σου πω οτι το Βιετναμ ειναι και πιο μακρια. Εφοσον ομως το ταξιδι ειναι για το Μαιο, εχεις πολυ καιρο να περιμενεις για καμια προσφορα. Μην κλεισεις τιποτε ακομη. Συνηθως μετα τα Χριστουγεννα -και μη σου πω και μετα το Πασχα- σκανε μυτη οι προσφορες).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Θα πρέπει να λάβουν υπόψιν τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στις περιοχές που θα επιλέξουν. Εγώ δεν θα πρότεινα Βιρμανία τον Μάιο. Αρχή βροχών και ζέστη. Ασχέτως βέβαια καιρού είναι εξαιρετικός προορισμός, οικονομικός και πολύ ξεκούραστος (όταν κινηθείς με εσωτερικές πτήσεις)
΄Εχω την εντύπωση ότι το ζευγάρι αναζητά λίγη ξεκούραση (ειδικά μετά τη τελετή αν ξεκινήσουν αμέσως) και μετά κάτι ενδιαφέρον για να δει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom