"Πρωτότυπο" Ρομαντικό Γαμήλιο Ταξίδι τον Μάιο του 2011

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γενικα ο Μαιος δεν ειναι ο καλυτερος μηνας ουτως η αλλως για καθε χωρα της Ινδοκινας. Αλλα εφοσον επιλεξουν να κατευθυνθουν σε εκεινη την περιοχη η Βιρμανια δεν ειναι τοσο κακη περιπτωση, χωρις βεβαια να ειναι και η ιδανικη εποχη για αυτην. Η Βιρμανια ως κρατος ειναι αρκετα πιο βορεια απο την Ταυλανδη και αυτο εχει την κλιματικη σημασια του. Αλλα το Μαιο αρχιζει να κοβει η πολυ ζεστη της ξηρασιας και φυσικα αρχιζουν οι βροχες. Η ακτη Ngampali θεωρειται απο τις ωραιοτερες της Ασιας, ωστε να μπορεσουν να ξεκουραστουν εκει καταρχην για δυο τρεις ημερες και μετα εχουν να δουν και να δουν. Να μην προφταινουν. Αρκετα απο τα τουριστικα μερη της Βιρμανιας ειναι αρκετα βορεια η σε υψιπεδα (Λιμνη Inle για παραδειγμα. Στην Pidaya μηνα Δεκεμβρη ειμασταν με 2 βαθμους θερμοκρασια και το δαγκωσαμε αγριως) και το Mandalay ειναι και αυτο αρκετα βορεια, οποτε δε θα και τοσο ασχημα απο πλευρας καιρου. Φυσικα το Βagan και η Yangon θα την εχουν τη ζεστουλα τους και την υγρασια τους. Και φυσικα οι τιμες εκεινη τη περιοδο θα ειναι ακομη πιο χαμηλες απο οτι συνηθως.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Aυτό μπορείς να μου πεις που το βρήκες και με τι εταιρία?
τωρα το διαβασα και έχω την ιδια απορια .
Κουβα με 630 ευρώ ;
Για ενημερωσε με σε παρακαλώ , ετσι για να μη πεταω τα λεφτά μου άδικα και εγώ και το κουβανεζικο σόι που πηγαινοερχεται !!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.300
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ο μοναδικός τρόπος να "χτίσεις" τέτοια τιμή, είναι μόνο απο Βέλγιο, ή με την jetairfly ή Τhomascookairlines, αλλά ακόμα και έτσι, πρέπει να βρείς και φτηνά εισιτήρια απο Αθήνα για Βέλγιο..... οπότε... και εγώ ενδιαφέρομαι να ακούσω για αυτήν την τιμή.
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Aυτό μπορείς να μου πεις που το βρήκες και με τι εταιρία?
Για Απρίλιο και Μάιο του 2011 με την Aeroflot, μέσω Μόσχας, το βγάζει διαθεσιμο με 634 ευρώ για την ακρίβεια σε πολλές ημερομηνίες. Απλά από Μόσχα είναι 12 ώρες συνεχόμενη πτήση.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
οι 12 ώρες δεν ειναι τιποτα .. το χειμώνα με την iberia το εκανα 10.30 ωρες .
στη σταση στη Μοσχα την τσεκαρες ; Εχω την εντυπωση οτι πετάς την επομενη ημερα !!
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
οι 12 ώρες δεν ειναι τιποτα .. το χειμώνα με την iberia το εκανα 10.30 ωρες .
στη σταση στη Μοσχα την τσεκαρες ; Εχω την εντυπωση οτι πετάς την επομενη ημερα !!
Ναι έχεις δίκιο. Αλλά το αμέσως φθηνότερο εισιτήριο (σύμφωνα με το airtickets.gr) είναι 970 οπότε νομίζω αξίζει την ταλαιπωρία. :roll:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κοιτα , αν το ταξιδι σου ειναι 10-12 μερες δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου να χαραμισεις 2 μερες στα αεροδρομια και στα αεροπλανα και επιπλεον να φτασεις Κουβα μεσα στη ταλαιπωρία ,θα εχεις το τζετ λαγκ να εχεις και τη σωματικη κουραση ;
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Κοιτα , αν το ταξιδι σου ειναι 10-12 μερες δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου να χαραμισεις 2 μερες στα αεροδρομια και στα αεροπλανα και επιπλεον να φτασεις Κουβα μεσα στη ταλαιπωρία ,θα εχεις το τζετ λαγκ να εχεις και τη σωματικη κουραση ;
Δίκιο έχεις. Ούτως ή άλλως είναι νωρίς ακόμα. Και από ότι έκανα στον Σ. μια κρούση πριν λίγο του αρέσει καλύτερα προς Ινδοκίνα μεριά οπότε τζάμπα την ορεξη που εκανα.:(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.921
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπόψη ότι χρειάζεσαι Visa για τη Ρωσία (τουλάχιστο για το πήγαινε) για να ταξιδέψεις αυτό το δρομολόγιο. Δεν είναι ούτε φτηνή ούτε πανεύκολη υπόθεση η βίζα για τη Ρωσία...

ΥΓ (για να μην το δει κανας leon00 και λέει πάλι ότι γράφω ανακρίβειες): Εννοώ transit visa, όχι κανονική..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Συμφωνω. Θα την ήθελα τη χαλάρωση 3-4 μέρες στην αρχή αλλά να δω και κάτι μετά. Είμαι και λίγο νευρόσπαστο...δεν μπορώ να κάτσω πολλή ώρα χαλαρά.Τρώγομαι με τα ρούχα μου. Να κάνω τόσες ώρες ταξίδι απλά για να κάτσω στην παραλία στυλ Μαλδίβες...κρίμα από το Θεό.

Η αποψη μου είναι να το κάνετε αντιστροφα, δηλ. να αφησετε για το τέλος το χαλάρωμα. Ακου με που σου λέω...

Τώρα, από μέρη υπάρχουν απειρα! Μου κάνει εντυπωση πως δεν έχει πέσει σαν πρόταση κάπου "περα από την Αφρικη"...

Πάντως μην την υποτιμάς την Ευρώπη. Κάποιος ανέφερε την Κοστιερα Αμαλφιτανα. Ρισπέκτ! Εγώ συνεχίζω λέγοντας Σικελία, νησια Αιόλου και γενικά Ιταλία. Υπέροχη, Ανεξάντλητη!!!

Ζήσε το χαιλίκι σου, το γαμήλιο ταξίδι σου είναι γαμώτο, και θα ανταμειφθείς ανάλογα - όποιον προορισμό κι αν επιλέξεις.;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τώρα, από μέρη υπάρχουν απειρα! Μου κάνει εντυπωση πως δεν έχει πέσει σαν πρόταση κάπου "περα από την Αφρικη"...
Αν εξαιρεσεις τη βορεια Αφρικη, η οποια εχει νορμαλ τιμες, η υπολοιπη Αφρικη ειναι ισως αρκετα ακριβη και σε κοστος αεροπορικου και σε διαμονη. Θελει πολυ καλη οργανωση ωστε να μην βγει εξω απο τον προυπολογισμο της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.472
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom