Αυστρία Γερμανία Βαυαρικές & Αυστριακές Άλπεις, Μόναχο

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια
ΕΕΕ Phantonaki τι γίνεται; θα συνεχίσουμε ή θα περιμένουμε να περάσει πρώτα ο Άγιος Βασίλης;
Χρόνια πολλά σε όλους.
Δεν ήρθε ακόμα σε μας ο Άγιος Βασίλης, τον περιμένουμε την παραμονή.
Ελπίζω να έρθει νωρίς, γιατί πάντα κοιμισμένη με πετυχαίνει και την επόμενη
το πρωί βλέπω τα δώρα μου.
Είχα να μάθω τα κάλαντα, που καιρός για ιστορίες...
Σήμερα-αύριο όμως όλο και κάτι θα προκύψει...
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τζαμάικα
Χρονια πολλα και καλα σε όλους...!! Η φωτογραφία με την κοιλάδα απλά με μάγεψε...!!
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια
ΜΕΡΑ 5η (Παρασκευή)

Είναι δύσκολο να φύγεις από το Pertisau ! Τέτοια ηρεμία, τέτοια φύση. Θαρρείς πως δεν υπάρχουν κάτοικοι, δεν υπάρχουν αυτοκίνητα, δεν υπάρχουν μηχανές. Μόνο πολύχρωμα αλεξίπτωτα πλαγιάς στον ουρανό, και πράσινο, πολύ πράσινο. Θα ζητήσω από τους γονείς μου να με πάνε στην εκκλησία ! Δεν ξέρω έτσι μου ήρθε. Εκκλησία δεν έχουνε στο Pertisau ? Φυσικά και έχουνε και είναι και αυτή πανέμορφη.



Η πορεία μας σήμερα θα είναι προς τη Γερμανία. Πριν όμως θα κάνουμε μια στάση στο Seefeld. Έχουμε την περιέργεια να δούμε το ονομαστό χιονοδρομικό θέρετρο αλλά και ένα πάρκο αποκλειστικά για μικρά παιδιά. Τελικά όμως, αντί για το Seefeeld, φτάσαμε στο Imst ! Όπως θα το καταλάβατε γίναμε φανατικοί τoυ coaster και επειδή αύριο είναι η τελευταία μας μέρα στα βουνά, είπαμε να μη χάσουμε την ευκαιρία να κάνουμε το πιο μεγάλο σε μήκος alpine coaster που υπάρχει στην Ευρώπη !
(Alpine Coaster in Imst)
Όχι δεν θα σας βάλω αυτή τη φορά να δείτε video, φτάνει πια ! Πάντως τα 3,5 χιλιόμετρα που είναι η διαδρομή… είναι όσο όλα τα ζαχαρωτά του κόσμου (όλα τα λεφτά θα έλεγα, αλλά για μένα τα λεφτά δεν έχουν αξία)! Τώρα πλέον μπορούμε να πάμε και στο Seefeld, να θαυμάσουμε τα υπέροχα τοπία. Τελικά θα καταλήξουμε στο Leutasch στο amusement park Marcati.
(Amusement park Leutasch)
Εδώ είναι παράδεισος για μένα γιατί τα παιχνίδια είναι για παιδιά 3-7 χρονών και μπορώ να παίξω σε όλα και μέσα σε ένα απίθανο αλπικό τοπίο. Έχει και τελεφερικ με καρέκλα που σε πάει ψηλά και σας αφήνω να φανταστείτε πως κατεβαίνεις.
Πως ? Εεεε στο περίπου. Το αυτοκινητάκι δεν τρέχει σε ράγα, αλλά σε ένα τσιμεντένιο λούκι που είναι στο έδαφος, ακριβώς όπως στο bob sledge. Μετά από ένα 3ωρο παιχνίδι και φαγητό θα αναχωρήσουμε για το Garmisch Paternkirchen. Μισή ώρα δρόμος. Ούτε να κοιμηθώ δεν πρόλαβα. Θα μείνουμε στο Mercure στο Garmisch. Εξαιρετική επιλογή. Μεγάλο ελεύθερο πάρκιγκ, μεγάλα δωμάτια, ωραία κλειστή πισίνα, ακριβώς στην είσοδο του χωριού. Όλα στα πόδια σου και χωρίς να χωθείς στα στενά. Έχουμε βλέπεις και το αυτοκίνητο-μαούνα (που δεν είναι δικό μας αλλά το νοικιάσαμε).
Ο κεντρικός πεζόδρομος του Garmisch είναι η Ludwisgstraβe. Καμμιά 800αριά μέτρα βόλτα με το καρότσι δηλαδή. Στη μέση της διαδρομής όμως συναντήσαμε το Gasthof Fraundorfer (Gasthof Fraundorfer) στο οποίο είχαμε κλείσει τραπέζι. 100% τουριστικό αλλά ωραίο τουριστικό.



Όλη η τρέλα μαζεμένη εκεί ! Φοβερή διακόσμηση, μεγάλα τραπέζια, μεγάλες μερίδες, μεγάλες μπύρες (ή έτσι μου φάνηκαν επειδή είμαι μικρή ?).

afarm4.static.flickr.com_3148_2998749521_c7cd8701d7_b.jpg

Και ορχήστρα να παίζει βαυαρέζικα, και κάτι παιδάκια να χορεύουν. Ααα πέρασα θαυμάσια. Δεν σηκώθηκα να χορέψω γιατί τα παιδάκια χτυπούσαν τα γόνατα τους και χορεύανε λίγο περίεργα.
Πήγα να κάτσω στο πάτωμα δίπλα τους και να χτυπάω και εγώ παλαμάκια, όπως ξέρω πολύ καλά να κάνω. Δεν με αφήσανε όμως: «άλλο το ζεϊμπέκικο και άλλο το τιρολέζικο» μου είπαν. Έχω σκάσει στο φαϊ. Το κότσι που παρήγγειλε ο μπαμπάς ήταν φανταστικό. Από το δικό μου πιάτο πήρα μόνο τις πατάτες και το παιχνίδι. Τις ψαροκροκέτες ας τις φάει εκείνος. Κι ας γκρινιάζει όσο θέλει που είναι στη Βαυαρία και τρώει «βρωμόψαρα του Ατλαντικού». Για να είναι στο κατάλογο….τα τρώνε κι άλλοι. Και τι σημασία έχει που τα παρήγγειλα εγώ ? Όλοι γνωστοί μας ξέρουν πως είμαι μικρή, είμαι μία και μοναδική και τον κάνω ότι θέλω…
Όπως τώρα που θα γκρινιάξω για να φύγουμε. Οι μπαταρίες μου και πάλι άδειασαν. Πρωινό με τραμπολίνο, Coaster σε 2 μέρη, λούνα παρκ, μπάνιο στη πισίνα, και βραδινή έξοδος. Πολλά για την ηλικία μου. Άσε που αύριο Σάββατο το πρόγραμμα είναι φουλ.
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Παιδια ενταξει...τα μερη αυτα ειναι πραγματικα ευλογημενα!
Και η προηγουμενη ιστορια και αυτη εχουν εκπληκτικες διαδρομες.
Λες και καποιος ντοπιος σας ειχε πει βρε παιδι μου ...εκει..εκει...εκει... και εκει... θα πατε.
Για πρωτη φορα στα μερη αυτα ..βγαλατε καταπληκτικο προγραμμα.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Ναι τον θυμάμαι και εγώ αυτόν τον χορό που βαράνε αλύπητα τους ορθούς μηριαίους. Πολύ καλά έκανες και δεν χόρεψες μαζί τους θα μελάνιαζαν τα ποδαράκια μανάρι μου.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Πατέρα και Κόρη, οι φωτό τα σπάνε!!! Πολλά πολλά συγχαρητήρια για τις εκπληκτικές φωτό και την φοβερή διαδρομή. Νομίζω μας ψήσατε όλους για αυτό το ταξίδι καλοκαιράκι:xmas_biggrin:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τι? Δεν έχει άλλο? Κι εγώ νόμιζα θα γυρίσω και θα έχω διάβασμα!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Μάλλον θα πρέπει να δείξουμε επιείκεια για την καθυστέρηση.
Μικρό παιδί,να χαρεί λίγο τις διακοπές του:xmas_wink:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μάλλον θα πρέπει να δείξουμε επιείκεια για την καθυστέρηση.
Μικρό παιδί,να χαρεί λίγο τις διακοπές του:xmas_wink:
Έχεις δίκιο! Ας περιμένουμε λοιπόν:xmas_smile:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παντως εδειξα τις φωτο στον αντρα (οπως ελεγα παραπανω) και ψηθηκε τρελα !
Ειμαι πολυ χαρουμενηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εγω παντως εδειξα τις φωτο στον αντρα (οπως ελεγα παραπανω) και ψηθηκε τρελα !
Ειμαι πολυ χαρουμενηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κλεοπάτρα κι εγώ το ίδιο έκανα! Τώρα ψήθηκε δεν ψήθηκε, αφού ψήθηκα εγώ νομίζω φτάνει:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:

Τι θα γίνει όμως στην συνέχεια της ιστορίας? Διακοπές διαρκείας η μικρή, λές να πήγε κανένα ταξιδάκι?
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Μπράβο !μας μάγεψες για άλλη μια φορά ...μικρούλα Ελπίζω να συνεχίζεις να ταξιδευεις και να μας γράφεις μετά τις εντυπώσεις σου Τόσους θαυμαστές εχεις αποκτήσει!Καλή Χρονιά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom