Βουλγαρία Μια βόλτα ως τη Σόφια – Σαντάνσκι. Δε θα "ξαναπάρω"!

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
Μα βόλτα ως τη Σόφια – Σαντάνσκι.

Καλησπέρα και καλή Χρονιά με υγεία σε όλους.
Μιας και πρόσφατα γύρισα από μία 4ημερη (27-30/12/2010) βόλτα από τη γειτονική Βουλγαρία (πήγα με τη γυναίκα μου και τη κόρη μου) θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες στιγμές από τη δικιά μου εμπειρία.
Έχοντας ταξιδέψει σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες – πόλεις είτε με το αυτοκίνητο μου, είτε αεροπορικώς και δεδομένου ότι φέτος είχα πολύ περιορισμένο χρόνο για μια γιορτινή απόδραση … αποφάσισα να γνωρίσω και τη γειτονική Σόφια.
Στον Προμαχώνα ήμουνα πρωί πρωί στις 27/12 μετά από νυχτερινό ταξίδι στην Ελλάδα (κάτι που συνηθίζω όταν έχω να διανύσω αρκετά χλμ).

Έκπληξη ! Στα Σύνορα υπήρχαν δύο υποτυπώδη αστυνομικά φυλάκια (Βουλγάρικο και Ελληνικό) που ζήτησαν να δουν τα διαβατήρια μας. Αυτό πρώτη φορά το βλέπω!!! από χώρα Ε.Ε σε χώρα Ε.Ε…. κι όπως σας είπα έχω ταξιδέψει με το αυτοκίνητό μου σε πολλές χώρες της Ευρώπης.
Στα Σύνορα μεταξύ των χωρών Ε.Ε. Δεν γίνεται κανένας έλεγχος.

Αμέσως μετά τα Σύνορα με σταματάνε να πληρώσω το εβδομαδιαίο – τέλος κυκλοφορίας (βινιέτα). Πλήρωσα 5 ευρώ και κόλλησα το αυτοκόλλητο στο παμπρίζ μου. Έχω διαβάσει πολλά αρνητικά για αυτό το υποχρεωτικό τέλος αλλά εγώ το βρίσκω ok και πολύ πιο τίμιο από τις Ληστρικές Τακτικές που εφαρμόζουν οι μεγαλοεργολάβοι στου σταθμούς των δικών μας διοδίων (σημ. κι εγώ ΔΕΝ πληρώνω διόδια).

Κάνω λίγο Συνάλλαγμα σε μία τράπεζα που βρίσκω και ξεκινάω…

…Εθνικός Δρόμος που στα περισσότερα χιλιόμετρα του θυμίζει δικό μας επαρχιακό, χωρίς όμως «σκαψίματα» και λακκούβες όπως έχω διαβάσει σε κάποια άλλα topics. Cool Διαδρομή και στο κομμάτι που έχεις αριστερά σου το ποτάμι πραγματικά ωραία. Στο κομμάτι του , όμως, που βλέπεις ασοβάτιστα σπίτια (με τα τούβλα) και εργατικές πολυκατοικίες τρώγλες … θυμίζει βομβαρδισμένο τοπίο. Κατά μήκος του δρόμου πολλά Βενζινάδικα με τιμή βενζίνης περίπου 2,30 λέβα = 1,15 ευρώ.
Από κάποιο σημείο, αρχίζει σφοδρή χιονόπτωση. Το τοπίο γίνεται σταδιακά αλπικό και δρόμος κάτασπρος. Έχοντας λάστιχα χιονιού (M+S) συνεχίζω ακάθεκτος οδηγώντας σε πολύ δύσκολες συνθήκες. Ατυχήματα και διπλωμένες νταλίκες κάνουν την κατάσταση τραγική. Μπαίνοντας στη Σόφια οι δρόμοι πια γίνονται πραγματικό παγοδρόμιο. Μετά από πάρα πολλή ώρα κι αφού τη γλίτωσα από ένα βανάκι που γλίστρησε κι έπεσε στο πλάι του αυτοκίνητο μου, ευτυχώς χωρίς ζημιές εκτός από κατι γρατζουνιές , έφτασα στο ξενοδοχείο μου Hotel Anel (5 αστέρων) που το είχα επιλέξει έχοντας διαβάσεις παρά πολύ καλές κριτικές. Ομολογώ πως δε με ενθουσίασε! Παρόλο το τεράστιο τριπλό δωμάτιο (περίπου 90 τετραγωνικά) και τις πολλές παροχές (Jacuzzi στο δωμάτιο, εσωτ. Πισίνα, spa κτλ.) εμένα «μου έφερνε» σε τυπικό 3+ αστέρων σε κάποια Αυστριακή ή Γερμανική πόλη.
«Φτηνή» «Βουλγάρικη» πολυτέλεια, ανήλιαγη αίθουσα πρωϊνού (ντυμένη εξολοκλήρου με ελαιογραφίες) με πολύ περιορισμένα εδέσματα στο μπουφέ, spar προϊόντα, μπαγιάτικο ψωμί, αυτοματοποιημένος σιχαμερός καφές, και «ξινές» υπάλληλοι «που φέρναν» πιο πολύ σε καθαρίστριες δημοσίων αποχωρητηρίων. Με λίγα λόγια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ πρωϊνός μπουφές! Απορώ πως υπάρχουν άνθρωποι να γράφουν καλές κριτικές για κάτι τέτοια ξενοδοχεία.
Αρχίζει η βόλτα στη Χιονισμένη πόλη. Παγωμένα πεζοδρόμια που κάνουν το περπάτημα εφιάλτη. Καμία απολύτως υποδομή που θα διευκόλυνε τη κίνηση των πολιτών. Κι όλα αυτά μόνο με -8 βαθμούς κελσίου. Άνθρωποι μουρτζούφληδες, καθόλου εξυπηρετικοί, που μιλάνε μόνο τη γλώσσα τους αδιαφορώντας για τον τουρίστα που αφήνει τα χρήματα του και τους βοηθάει να ζήσουνε.
Όμορφο το σημείο που βρίσκονται τα θερμά λουτρά και η κλειστή αγορά που εσωτερικά θυμίζει την κλειστή αγορά των Χανίων, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Σε αυτό το Σημείο θέλω να κάνω μια παρένθεση… ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ!!! Το 90% των ανταλλακτηρίων που υπάρχουν στη Σόφια (και μέσα στην αγορά) μπορεί να γράφουν παντού με τεράστιες πινακίδες euro=1,95 αλλά μόλις πας ν’ αλλάξεις σου το δίνουν προς 1,56. Πήγα να την πατήσω (ήθελα ν’ αλλάξω ένα εκατόευρο), τους κουβάλησα όμως την αστυνομία και όλα ok. Οι Αστυνομικοι και κάποιο Βούλγαροι που μίλαγαν Ελληνικά μου είπαν: ότι σχεδόν όλα τα ανταλλακτήρια τα ελέγχουν μαφιόζοι και ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ!!!
Οι επόμενες ημέρες ήταν «πλημμυρισμένες» από ένα πολύ όμορφο, ήλιο («με δόντια» - θερμοκρασίες περιπου στο -7).
Η Βόλτα μας στην πόλη με πολλή προσοχή, λογω πάγου, με τα πόδια και με taxi τα οποία και είναι πολύ φτηνά σε σχέση με τα Ελληνικά δεδομένα. Σε τραμ μπήκα μια φορά και ήταν αρκετή για να το απορρίψω σαν μέσο (βρωμιά - δυσωδία κι ένα απαράδεκτο σύστημα εισιτηρίων , 50 χρόνια πίσω (ενώ είχα αγοράσει κι ακυρώσει κανονικά 3 εισιτήρια, μια ελεγκτής που έμοιαζε με ζητιάνα μου ζητούσε να πληρώσω 10 λέβα πρόστιμο (φυσικά δεν πήρε μία, σηκώθηκα κι έφυγα, γιατί Δεν με έπεισε ότι είχα κάνει κάτι λάθος) – τα gps μέσα στα τραμ τους μάραναν).
Πολύ όμορφη βόλτα στον καθεδρικό ναό Αλεξάντερ Νέφσκι και στους δρόμους και πάρκα που βρίσκονται πέριξ αυτού. Λόγω ψύχους και χιονιού τα υπαίθρια παζάρια λιγοστά με προσφερόμενα αγαθά, υπερτιμημένες σαβούρες και τουριστικές μπούρδες.
Για όποιον θέλει να ψωνίσει ρούχα κτλ. σε όλη τη Σόφια υπάρχουν μεγάλα και υπερσύγχρονα εμπορικά κέντρα με φίρμες … και ανάλογες τιμές… Προτείνω το υπέροχο Serdika. Εχω ακούσει και διαβάσει ότι στη Σόφια μπορείς να ψωνίσεις φτηνά ρούχα και παπούτσια. Εγώ τα λίγα φτηνά μαγαζιά που είδα στους δρόμους , πούλαγαν Σαβούρες!!! και μάλιστα πολύ πιο ακριβά σε σχέση με την Αθήνα.
Πολύ καλές τιμές βρίσκεις μόνο σε Τσιγάρα και Ποτά. Ναι, εκεί Συμφέρει να κάνεις αγορές!
Εστιατόρια – Φαγάδικα κτλ. Εδώ υπάρχουν δύο εκδοχές:
α) Βρίσκεις να φας αρκετά καλά … με σχετικά καλή σχέση ποιότητα τιμής.
β) Βρίσκεις να φας μ@λ@κίες (όσον αφορά ποιότητα και ποσότητα) σε εστιατόρια με πολύ «καλό όνομα» , σε τιμές όχι και τόσο καλές…

Επισκέφτηκα το “παραδοσιακό” PriYafata (τριώροφο γεμάτο κόσμο) “πασίγνωστο” για τα Mix Grill του (top 14 στο TripAdvisor).
Θετικά: Περιποίηση από τους σερβιτόρους – Όμορφο περιβάλλον
Αρνητικά: Παρά Πολύ Αργό Service. Μερίδες για περιστέρια. Μουσικοί «ζητιάνοι» που γυρνούσαν από όροφο σε όροφο και περίμεναν 5λεβο για να παίξουν τα κάλαντα. Mix Grill για γέλια! Τιμές καθόλου καλές γι’ αυτά που προσέφερε.

Επισκέφτηκα και το πάντα γεμάτο από κόσμο Happy Bar & Grill (Top 9 στο TripAdvisor). Πολύ όμορφος χώρος (αμερικάνικου τύπου - όλα σε ένα) άψογο service , πολλές επιλογές για φαϊ ή ποτό, χαμηλές τιμές χωρίς να θυσιάζεται η ποιότητα.
… Η Επιστροφή μου ήταν πολύ όμορφη… Ένας όμορφος ήλιος που ζέσταινε όσο κατέβαινα νότια, έδινε μοναδική λάμψη στο χιονισμένο τοπίο.
Όπως και στον πηγαιμό, δεν με σταμάτησαν πουθενά Αστυνομικοί για έλεγχο. (Ήμουν όμως τυπικός: αναμμένα φώτα, ζώνες, όρια ταχύτητας).

Σταμάτησα και στο Σαντάνσκι (μόνο και μόνο επειδή είχα ακούσει τόσα πολλά….). Εκεί έμεινα ακριβώς 20 λεπτά κι ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από το ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΣΟΚ που έπαθα ! «Μπροστά του» το παζάρι της Λ. Σχιστού φαντάζει με βόλτα στο KaDeWe του Βερολίνου.

Κι έτσι τέλειωσε κι αυτή βόλτα μου. Πέρασα μια χαρά γιατί το τετραήμερο αυτό «το είδα» απλά σαν μια μικρή ανάπαυλα και τίποτε παραπάνω.
Στη Σόφια και γενικότερα στη Βουλγαρία Δεν Θα ξαναπάω!

afarm6.static.flickr.com_5005_5327823922_7567b55d79.jpg


afarm6.static.flickr.com_5124_5327825604_c44d278367.jpg


afarm6.static.flickr.com_5127_5327217763_b57e101146.jpg


afarm6.static.flickr.com_5084_5327219587_2938b87ab6.jpg


afarm6.static.flickr.com_5162_5327224529_51bb8672e5.jpg


afarm6.static.flickr.com_5129_5327837256_40dcdaa7b9.jpg


afarm6.static.flickr.com_5086_5327228897_e02e6ce8bc.jpg


afarm6.static.flickr.com_5242_5327230157_c36eefbfb1.jpg


afarm6.static.flickr.com_5126_5327842330_e8dfbed3a0.jpg


afarm6.static.flickr.com_5006_5327233951_8dd04c2200.jpg


afarm6.static.flickr.com_5250_5327235857_0535a83dbc.jpg


afarm6.static.flickr.com_5208_5327849136_6bc790757d.jpg


afarm6.static.flickr.com_5130_5327240627_36d05bc8aa.jpg


afarm6.static.flickr.com_5202_5327853684_24b1d99f92.jpg


afarm6.static.flickr.com_5167_5327244853_054fc11780.jpg


afarm6.static.flickr.com_5129_5327857472_345f1cb80f.jpg


afarm6.static.flickr.com_5164_5327860430_ee3fed1010.jpg


afarm6.static.flickr.com_5203_5327862368_56ef0a00de.jpg


afarm6.static.flickr.com_5124_5327864112_35b1ba4523.jpg


afarm6.static.flickr.com_5166_5327866016_e37541e472.jpg


afarm6.static.flickr.com_5045_5327257769_4a25e2325f.jpg


afarm6.static.flickr.com_5245_5327869652_0a8724370d.jpg


afarm6.static.flickr.com_5163_5327871178_cb0c736563.jpg


afarm6.static.flickr.com_5284_5327262233_87b5203ace.jpg


afarm6.static.flickr.com_5209_5327264003_b4e6902223.jpg


afarm6.static.flickr.com_5201_5327265829_bd70fd6844.jpg


afarm6.static.flickr.com_5085_5327878262_87910a091d.jpg


afarm6.static.flickr.com_5089_5327881498_48df760827.jpg


afarm6.static.flickr.com_5128_5327884204_a515ecdd9a.jpg


afarm6.static.flickr.com_5205_5327887840_3680ba8170.jpg


afarm6.static.flickr.com_5244_5327279359_56c588a5be.jpg


afarm6.static.flickr.com_5250_5327892362_2f3785633f.jpg
 

Attachments

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
ωραίες φώτο , τώρα όσο αφορά την εμπειρία σου...
Είχα πάει στην Σόφια επει κουμουνιστικού καθεστώτος και πρίν απο 10 χρόνια. Ειδα μεγάλες διαφορές , καποια προς το χειρότερο, τώρα δεν ξέρω πως είναι αλλά σίγουρα δεν είναι Ευρώπη. Οπως και να είναι κάθε τι έχει την ομορφιά του..
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Νομίζω ότι απλά είτε περίμενες πάρα πολλά και βρήκες πολύ λιγότερα, είτε απλά δεν πήγες στα σωστά μέρη. Δε λέω ότι η Βουλγαρία είναι η καλύτερη χώρα στον πλανήτη, ούτε ότι έχει τρομερές υποδομές, όμως είναι μια χώρα με γρήγορη βελτίωση στον τομέα του τουρισμού (και δε μιλάω για τις ανόητες τουριστοπαγίδες όπως το Μπάνσκο και το Σαντάνσκι, περιοχές που ναι μεν έχουν αναπτυχθεί τραγικά γρήγορα αλλά μοιάζουν με τερατουργήματα και είναι γεμάτες τουρίστες).

Η Βουλγαρία είναι μια χώρα με ενδιαφέρουσα ιστορία και μνημεία, απλά οι Έλληνες έχουν μια τάση να πηγαίνουν στα πιο αδιάφορα σημεία για κάποιο λόγο. Ακόμα και η Σόφια, που είναι η πρωτεύουσα, δεν έχει πολύ σημαντικά μνημεία εκτός από 2-3 όμορφες εκκλησίες. Στην ακτή της Μαύρης Θάλασσας υπάρχουν αρχαιοπρεπείς παραθαλάσσιες πόλεις με ιστορικό ενδιαφέρον, ενώ στην ενδοχώρα κεντρικά και βόρεια πολλά μνημεία αρχαιοθρακικής προέλευσης.

Ο λόγος που τα λέω όλα αυτά δεν είναι για να σε πείσω πως όσα είδες ήταν καλά. Συμφωνώ ότι μπορεί να ήταν απαίσια, απλά νομίζω ότι δεν είδες αρκετά, ώστε να αποκλείσεις εντελώς αυτή τη χώρα (άποψή μου πάντα). Ίσως στο μέλλον αν σου ξαναδωθεί η ευκαιρία να πας σε κάποια άλλη περιοχή, θα ήταν καλό να το σκεφτείς, αφού κάνεις μια έρευνα αξιοθεάτων, ξενοδοχείων κλπ, ώστε να είναι όλα όπως τα περιμένεις. Πάντως να ξέρεις ότι η Σόφια σε ομορφιά Βιέννη δε θα γίνει ποτέ, ούτε θα γίνει η Μαύρη Θάλασσα Αιγαίο. Μην έχεις τρομερά μεγάλες επιδιώξεις, απλά σε αυτές τις χώρες να προσπαθείς να βλέπεις τα καλά, όπου υπάρχουν. Είναι μια χώρα για παράδειγμα που αν γνωρίσεις καλό κόσμο μπορείς να διασκεδάσεις πολύ όμορφα και να δεις αξιοθέατα που θα σε κάνουν να εκτιμήσεις την ιστορία της περιοχής κλπ.

ΥΓ: Συμφωνώ απόλυτα για το θέμα με τα ψώνια. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πολλοί Έλληνες πάνε εκεί για να ψωνίσουν με το κιλό (εξαιρούνται σούπερ-μάρκετ που όντως είναι πολύ φθηνότερα - αυτό για όσους μένουν κοντά στα σύνορα). Σε ρούχα, παπούτσια κλπ οι τιμές είναι πολύ υψηλές και οι ίδιοι οι Βούλγαροι σπανιότατα ψωνίζουν είδη ρουχισμού από μεγάλες μάρκες.
 

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
re:Σόφια

καλησπέρα,

όχι δεν περίμενα περισσότερα, απλά είχα διαβάσει "ταξιδιωτικές ιστορίες" σε ελληνικό και ξένο διαδίκτυο με πολυ καλα λόγια.

...Και είχα κάνει έρευνα αγοράς (το ξενοδοχείο έβγαινε Εξαιρετικό!) ... και βιβλιαράκι Explorer είχα ... και όπως προείπα δεν είμαι πρωτάρης ...
Πίστεψε με Έχω ταξιδέψει αρκετά! :)

και δεν ειπα πως μετανοιωσα. Για εμένα ήταν ακομα μια ταξιδιωτική εμπειρία. Απλα Δεν Ξαναπάω ! :)



Νομίζω ότι απλά είτε περίμενες πάρα πολλά και βρήκες πολύ λιγότερα, είτε απλά δεν πήγες στα σωστά μέρη. Δε λέω ότι η Βουλγαρία είναι η καλύτερη χώρα στον πλανήτη, ούτε ότι έχει τρομερές υποδομές, όμως είναι μια χώρα με γρήγορη βελτίωση στον τομέα του τουρισμού (και δε μιλάω για τις ανόητες τουριστοπαγίδες όπως το Μπάνσκο και το Σαντάνσκι, περιοχές που ναι μεν έχουν αναπτυχθεί τραγικά γρήγορα αλλά μοιάζουν με τερατουργήματα και είναι γεμάτες τουρίστες).

Η Βουλγαρία είναι μια χώρα με ενδιαφέρουσα ιστορία και μνημεία, απλά οι Έλληνες έχουν μια τάση να πηγαίνουν στα πιο αδιάφορα σημεία για κάποιο λόγο. Ακόμα και η Σόφια, που είναι η πρωτεύουσα, δεν έχει πολύ σημαντικά μνημεία εκτός από 2-3 όμορφες εκκλησίες. Στην ακτή της Μαύρης Θάλασσας υπάρχουν αρχαιοπρεπείς παραθαλάσσιες πόλεις με ιστορικό ενδιαφέρον, ενώ στην ενδοχώρα κεντρικά και βόρεια πολλά μνημεία αρχαιοθρακικής προέλευσης.

Ο λόγος που τα λέω όλα αυτά δεν είναι για να σε πείσω πως όσα είδες ήταν καλά. Συμφωνώ ότι μπορεί να ήταν απαίσια, απλά νομίζω ότι δεν είδες αρκετά, ώστε να αποκλείσεις εντελώς αυτή τη χώρα (άποψή μου πάντα). Ίσως στο μέλλον αν σου ξαναδωθεί η ευκαιρία να πας σε κάποια άλλη περιοχή, θα ήταν καλό να το σκεφτείς, αφού κάνεις μια έρευνα αξιοθεάτων, ξενοδοχείων κλπ, ώστε να είναι όλα όπως τα περιμένεις. Πάντως να ξέρεις ότι η Σόφια σε ομορφιά Βιέννη δε θα γίνει ποτέ, ούτε θα γίνει η Μαύρη Θάλασσα Αιγαίο. Μην έχεις τρομερά μεγάλες επιδιώξεις, απλά σε αυτές τις χώρες να προσπαθείς να βλέπεις τα καλά, όπου υπάρχουν. Είναι μια χώρα για παράδειγμα που αν γνωρίσεις καλό κόσμο μπορείς να διασκεδάσεις πολύ όμορφα και να δεις αξιοθέατα που θα σε κάνουν να εκτιμήσεις την ιστορία της περιοχής κλπ.

ΥΓ: Συμφωνώ απόλυτα για το θέμα με τα ψώνια. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πολλοί Έλληνες πάνε εκεί για να ψωνίσουν με το κιλό (εξαιρούνται σούπερ-μάρκετ που όντως είναι πολύ φθηνότερα - αυτό για όσους μένουν κοντά στα σύνορα). Σε ρούχα, παπούτσια κλπ οι τιμές είναι πολύ υψηλές και οι ίδιοι οι Βούλγαροι σπανιότατα ψωνίζουν είδη ρουχισμού από μεγάλες μάρκες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.029
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οσον αφορα το θεμα του ελεγχου στα συνορα: Η Βουλγαρια μπορει να ειναι χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης, δεν ειναι ομως στη ζωνη Σενγκεν. Ηταν να ενταχθουν το Μαρτιο μαζι με τη Ρουμανια κατι τετοιο ομως αναβαλεται και μετατιθεται το πιθανοτερο για τον Οκτωβριο.

Για τη Σοφια θα συμφωνησω μαζι σου. Ειναι η πιο αδιαφορη πρωτευουσα που εχω επισκεφθει. Το μονο που μ' αρεσει ειναι η Vitosha (το βουνο, οχι η Λεωφορος). Το Σαντανσκι ειναι το απολυτο χασιμο χρονου.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Φιλότιμες οι προσπάθειες σου να περάσεις καλά!!
ήσουν κατατοπιστικότατος και με λεπτομέρειες μετάδωσες τι ακριβώς συμβαίνει στα μερη που επισκεφτηκες ..
παντως..ωραίες φωτό!
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ειναι όπως ακριβώς τα λες...... Και διαφωνώ με αυτό που ειπώθηκε προηγουμένως ότι <δεν έψαξες καλά για να βρεις τις ομορφιές>. Τουρισμό πήγε ο άνθρωπος για να περάσει καλά, όχι για να κάνει τον Μαγγελάνο...
Και πραγματικά πολύ ωραίες οι φωτό σου.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ κατατοπιστική η περιγραφή σου με χρήσιμες πληροφορίες! Οι φωτογραφίες σου είναι πράγματι πολύ όμορφες!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Λίγο αντιφατικό δεν είναι να συμφωνείτε όλοι ότι είναι ωραίες φωτό αλλά χάλια χώρα (εκτός αν εννοείται τον ουρανό). Θα συμφωνήσω και εγώ ότι η Σόφια δεν είναι η ομορφότερη πόλη στον κόσμο, είναι όμως πιο ανθρώπινη από την Αθήνα τουλάχιστον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.029
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Λίγο αντιφατικό δεν είναι να συμφωνείτε όλοι ότι είναι ωραίες φωτό αλλά χάλια χώρα (εκτός αν εννοείται τον ουρανό). Θα συμφωνήσω και εγώ ότι η Σόφια δεν είναι η ομορφότερη πόλη στον κόσμο, είναι όμως πιο ανθρώπινη από την Αθήνα τουλάχιστον.
Προφανως δεν τους αρεσε αυτα που απεικονιζουν οι φωτογραφιες αλλα η καλλιτεχνικη τους αποψη. Εγω ετσι το καταλαβα... αλλιως τι νομιζεις δεν θα το ρωτουσα;

ΥΓ Γιαννη εχεις βγαλει εκπληκτικες φωτογραφιες στη χιονισμενη Σοφια. Παρουσιαζεται πολυ καλυτερη απ' οτι ειναι στην πραγματικοτητα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Παρόλο που δε σου άρεσε, εμένα από τις πολύ ωραίες φωτογραφίες σου με έπεισες να επισκεφτώ τη Σόφια κάποια στιγμή... οι φωτογραφίες σου βγάζουν αυτή τη γλυκιά μελαγχολία και παρακμή που μόνο μια πρωτεύουσα ενός πρώην κομμουνιστικού κράτους αποπνέει και δε μοιάζει με καμιά σύγχρονη δυτικοευρωπαϊκή μεγαλούπολη...
 

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
:)

Παρόλο που δε σου άρεσε, εμένα από τις πολύ ωραίες φωτογραφίες σου με έπεισες να επισκεφτώ τη Σόφια κάποια στιγμή... οι φωτογραφίες σου βγάζουν αυτή τη γλυκιά μελαγχολία και παρακμή που μόνο μια πρωτεύουσα ενός πρώην κομμουνιστικού κράτους αποπνέει και δε μοιάζει με καμιά σύγχρονη δυτικοευρωπαϊκή μεγαλούπολη...
καλημέρα :)

αγαπάω και ασχολούμε ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία. Ψάχνω απο κάθε θέμα ν' αναδεικνύω τις καλύτερες πλευρές του.

Για τη Σόφια σ' αυτες τις φωτο αποτυπώνονται τα ομορφότερα σημεία της στολισμένα με χιόνι. Επειδή έχω δει Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες χιονισμένες, πιστεύω ότι η Σόφια έχει να δειξει πολύ λίγα!

υ.γ.Σιγά σιγά θ' ανεβάσω φωτογραφίες απ' όλα τα μέρη που έχω επισκεφτεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom