Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

MChristinaK

Member
Μηνύματα
11
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο διάστημα
Γειά σας.

Σήμερα πρόσθεσα στις ταξιδιωτικές ιστορίες σε εξέλιξη το πρόσφατο ταξίδι μου στην Κάρπαθο με τίτλο "Μαγιάτικη εκδρομή στην Κάρπαθο".

Δεν έχω παιδιά αλλά έχω ζήσει από κοντά τα δύο μου ανήψια και ξέρω τί σημαίνει να ταξιδεύεις με παιδιά. Στην Κάρπαθο είδα αρκετούς αλλοδαπούς με παιδιά προσχολικής ηλικίας. Μπορώ να σας πω ότι στο Λακκί, την Αμμοοπή και το Φοινίκι υπάρχουν δωμάτια και ταβέρνες και παραλία στην οποία πάτε με τα πόδια. Είναι ρηχές αμμουδιές με ομπρελίτσες που πιστεύω ότι είναι εντάξει για μικρά παιδιά. Η θάλασσες δεν πρέπει να είναι κρύες γιατί εγώ κολύμπησα σε μια από αυτές και δεν είμαι χειμερινή κολυμβήτρια.
 
Μηνύματα
35
Likes
41
Karpathos Greece - Irene Apartments on Karpathos Island - Pigadia εγω με την γυναικα μου μειναμε περυσι εκει.τελεια..τελειο νησι...αφου τωρα συζηταγαμε με την γυναικα που να παμε με την κορη μας που ειναι 19 μηνων κ λεμε μακαρι να πηγαιναμε καρπαθο.οι καλυτερες διακοπες της ζωης μου.παμπολλες παραλιες κ ακριβως μπροστα απο τα δωματια παραλιαρα με ρηχα νερα οτι πρεπει για το παιδι..ζηλευω..μιλαμε για το τελειο νησι.να φατε κ μακαρουνες
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Karpathos Greece - Irene Apartments on Karpathos Island - Pigadia εγω με την γυναικα μου μειναμε περυσι εκει.τελεια..τελειο νησι...αφου τωρα συζηταγαμε με την γυναικα που να παμε με την κορη μας που ειναι 19 μηνων κ λεμε μακαρι να πηγαιναμε καρπαθο.οι καλυτερες διακοπες της ζωης μου.παμπολλες παραλιες κ ακριβως μπροστα απο τα δωματια παραλιαρα με ρηχα νερα οτι πρεπει για το παιδι..ζηλευω..μιλαμε για το τελειο νησι.να φατε κ μακαρουνες
Πές τα!!! :D:clap::D
 

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
διαμονή στην Κάρπαθο

Δύο ερωτήσεις για Κάρπαθο:
1.Έχει μείνει κανείς στο amoopi nymfes και στο ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ ?
2.Από τα Πηγάδια στο Διαφάνι και από το Διαφάνι στην Χάλκη, γνωρίζει κανείς πως θα βρω τις ακτοπλοϊκές συνδέσεις ?
Ευχαριστώ
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Περιμενε και θα σου απαντησει ο ειδικος για Καρπαθο
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δύο ερωτήσεις για Κάρπαθο:
1.Έχει μείνει κανείς στο amoopi nymfes και στο ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ ?
2.Από τα Πηγάδια στο Διαφάνι και από το Διαφάνι στην Χάλκη, γνωρίζει κανείς πως θα βρω τις ακτοπλοϊκές συνδέσεις ?
Ευχαριστώ
1. To amoopi nymfes αν δεν κάνω λάθος είναι πολύ καινούριο ξενοδοχείο, μάλλον πέρυσι λειτούργησε 1η φορά (βασικά είμαι βέβαιος). Είναι πάνω στην παραλία της Μικρής Αμμοωπής, δίπλα έχει εστιατόριο, είναι λιγότερο απο 10' με αυτοκίνητο απο την πρωτεύουσα...αυτά! Αν θες ησυχία, απόφυγέ το!

Το ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ είναι στην Όλυμπο; Στο χωριό; Έχεις λινκ να δω να καταλάβω;

2. Στο επίσημο site της ANEK ANEK Lines - Official Web Site - [Routes & Timetables]

Εκτός απο αυτό, για να πάς απο την πρωτεύουσα Όλυμπο και Διαφάνι, μπορείς να πάς είτε με δικό σου όχημα, είτε με τύπου ΚΤΕΛ, είτε με καραβάκια που πηγαίνοέρχονται καθημερινά. Απο Διαφάνι για Χάλκη μόνο με πλοίοτ ης γραμμής (ΑΝΕΚ).

Ότι θες, σε μένα! Ο ειδικός... :lol:
 

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
Με σκλάβωσες !!

Τί ταχύτητα !! Thanks !!! Και προφανώς με έσωσες με το σχόλιο για την πολυκοσμία στην Αμμοωπή γιατί θα πάω με μία φίλη μου. Μήπως να πάμε καλύτερα στο thalassa suites ;)
Το aegean village είναι πιο ήσυχο?
Αυτό είναι το Αρχιπέλαγος στην Όλυμπο.
Ξενοδοχείο ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ στην Κάρπαθο, Όλυμπος Καρπάθου, Ξενοδοχεία στην Κάρπαθο

Έχουμε σκεφτεί 6-7 μέρες Κάρπαθο, με καραβάκι Διαφάνι -δύο μέρες Όλυμπο- και μετά από Διαφάνι για Χάλκη, άλλες 3 μέρες. Όλα αυτά 1-13 Ιουλίου.
Το ξέρω ότι έχω πέσει στον ειδικό. Όοοοολοι οι δρόμοι οδηγούν σε σένα!!:D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τί ταχύτητα !! Thanks !!! Και προφανώς με έσωσες με το σχόλιο για την πολυκοσμία στην Αμμοωπή γιατί θα πάω με μία φίλη μου. Μήπως να πάμε καλύτερα στο thalassa suites ;)
Το aegean village είναι πιο ήσυχο?
Αυτό είναι το Αρχιπέλαγος στην Όλυμπο.
Ξενοδοχείο ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ στην Κάρπαθο, Όλυμπος Καρπάθου, Ξενοδοχεία στην Κάρπαθο

Έχουμε σκεφτεί 6-7 μέρες Κάρπαθο, με καραβάκι Διαφάνι -δύο μέρες Όλυμπο- και μετά από Διαφάνι για Χάλκη, άλλες 3 μέρες. Όλα αυτά 1-13 Ιουλίου.
Το ξέρω ότι έχω πέσει στον ειδικό. Όοοοολοι οι δρόμοι οδηγούν σε σένα!!:D
Καλημέρα!

α. έχεις καλό γούστο
β. aegean village-δεν υπάρχουν λόγια-φανταστικό! Σκέψου ότι πηγαίνω έτσι εγώ, για καφέ, για φαγητό, τι να περιγράψεις απο αυτό το ξενοδοχείο...
γ. Α ναι, το Αρχιπέλαγος στην Όλυμπο είναι επίσης υπέροχο, με θέα στο πέλαγος όπως σωστά λέει και το όνομα και στο φανταστικό ηλιοβασίλεμα που είναι όλο για τα μάτια σου μόνο, αφού δεν υπάρχει απολύτως τίποτα εκεί μπροστά να σε ενοχλεί.
δ. Γενικά, η Όλυμπος είναι για μονοήμερη. Μπορείτε όμως να πάτε με λεωφορείο και να μείνετε ένα βράδυ, να δείτε και το ηλιοβασίλεμα, να απολαύσετε το χωριό όταν όλοι οι τουρίστες θα έχουν φύγει, να απολαύσετε τους ντόπιους και τις γυναίκες της Ολύμπου με τις φορεσιές, θα είναι διαφορετικά. 1 βράδυ είναι αρκετό πάντως (θα ρωτήσω αν έχει κάποιο πανηγύρι να πάτε τότε, νομίζω έχει στις 10/7. Να δείτε τις νέες με τις καλές φορεσιές, τα χρυσά κλπ κλπ, δεν μπορώ να περιγράψω...).
ε. Η Χάλκη επίσης δεν ξέρω αν αξίζει για πολύ...(εννοώ για πολύ χρόνο). Οι περισσότεροι απο εδώ πηγαίνουν επίσης αυθημερόν. Υπάρχει το πλοίο μια μέρα που σε πάει μεσημέρι, βγαίνεις Χάλκη, μετά αυτό πάει Ρόδο και ξαναμπαίνεις στην επιστροφή και έρχεσαι στην πρωτεύουσα (Πηγάδια) (νομίζω Δευτέρα ή Τρίτη γίνεται αυτό). Η Κάρπαθος είναι μεγάλο νησί, έχει πολλές και απίστευτες παραλίες και γνώμη μου είναι αν έχεις 12 μέρες να τις φάς εδώ, εκτός απο τη μονοήμερη στη Χάλκη και βγάλε και 1-1,5 μέρα Όλυμπο. Η Χάλκη βέβαια είναι γραφική, αλλά σε λίγες ώρες πιστεύω αρκεί να πάρεις μια καλή γεύση.
ζ. Θα λείπω απο τις 7/7 και μετά (ενημερωτικά).
η. Αυτοκίνητο θα νοικιάσετε; Είναι σχεδόν υποχρεωτικό, αν και υπάρχουν αυτά τα τύπου ΚΤΕΛ, αλλά δεν μπορείς να πάς σε όλες τις φανταστικές παραλίες (όπως σε αυτή που σ'άρεσε) με αυτό.
θ. Θα με ρωτήσεις τα πάντα, ότι θες, ιδίως που να πάτε για φαγητό!! Εγγυημένα!
ι. Το Διαφάνι δεν είναι κάτι τρομερό. Όταν είστε Όλυμπο, θα πάτε το μεσημέρι, μετά η πρίν το φαγητό σας, θα ρίξετε μια βουτιά και θα πιείτε ένα καφεδάκι στο ''Παρα Θιν' αλός'' και θα επιστρέψετε Όλυμπο για να απολαύσετε το ηλιοβασίλεμα απο την βεράντα του ξενοδοχείου (νομίζω όλα τα δωμάτια προς τα εκεί βλέπουν, δε χρειάζεται να ζητήσετε δωμάτιο με θές, είχα μπεί όταν ήταν οικοδομή).

κ. Τίποτα άλλο; Δε μου 'ρχεται τώρα...
 

nelouska

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΡΟΥΜΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ
Θα βρούμε να μείνουμε στην Κάρπαθο;;;;

Το ποδαράκι μας...θα πατήσει άμμο στην Κάρπαθο...ή θα πάθουν τα πατουσάκια μας; Ε...Αντώνη; Έρχομαι με τη φίλη Ντένη από τραγικά νησιά που έχουμε τσακίσει τα ποδαράκια μας...χαρισέ μας το όνειρο της άμμου...πες...την αλήθεια.
Κάπου είδα...σαν όραμα ότι νοικιάζονται αυτοκίνητα φτηνά στην Κάρπαθο...έχεις ιδέα...γιατί πεινάμε το ψωμάκι...;)
 

nelouska

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΡΟΥΜΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ
και...Αντώνη μας...επειδή είμαστε λιχούδικα....μπορείς ίσως αν χρειαστεί να μας δώσεις πληροφορίες για το πού να γεμίσουμε την κοιλίτσα μας με ωραία φαγάκια Καρπάθου;;;αχ Αντώνη τι μας έκανες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom