Βοηθεια διακοπες Κρητη Χανια+Λασιθι

elenhp

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Χαιρεται σε ολους Κρητικους και μη

για δευτερη συνεχη χρονια θα θελα να επισκεφτω την Κρητη. Περσι πηγα Μπαλι ενα πολυ συμπαθητικο χωριο στο Ρεθυμνο, περασα για δευτερη φορα το φαραγγι Σαμαριας και απολαυσα την θαλασσα και τους γαστρονομικους πειρασμους της Αγιας Ρουμελης. Επισκεφτηκα το πανεμορφο Ρεθυμνο και την λιμνη Κουρνα και πηγα επισης πιο Νοτια στα Ματαλα, Τριοπετρα κλπ. Φετος θελω να παω στην δυτικη ακρη για να επισκεφτω τον Μπαλο και το Ελαφονησι. Σκεφτηκα λοιπον να μεινω Φαλασαρνα και απο εκει να κανω τις εξορμησεις προς τους θαλασσιους παραδεισους. Νομιζετε οτι ειναι καλη ιδεα; Αλλιως προτεινετε μου ιδεες κ;ι διευθυνσεις. Φετος θέλω απλα πραγματα θαλασσα, καθαρο δωματιο και καλο κρητικο φαγητο. Αν εχετε διευθυνσεις ειναι ευπροσδεκτες. Την δευτερη εβδομαδα διακοπων θα ηθελα να παω Λασιθι αλλα απο οτι ειδα ειναι πολυ τουριστικο. Εγω θελω κατι ησυχο και αυθεντικο θυμαμαι πχ την Σητεια πριν 17 χρονια ηταν ηδη σχετο μπετον. Αν γνωριζετε χωρια στο λασιθι κοντα στη θαλασσα πιο ηρεμα πειτε μου. Περιμενω νέα σας
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Τα Φαλάσαρνα εχουν πολυ ωραιες παραλιες αλλα προς Θεου μην μεινεις εκει. Καλύτερα να μεινεις πιο κοντα στα Χανια. Γενικα τα Χανια εχουν πολλες ωραιες παραλιες. Θα σου προτεινα να μεινεις Κολυμπάρι ή Ταυρωνίτη και ετσι εισαι και πιο κοντα στην πολη αλλα και κοντα στα Φαλασαρνα, Μπάλο Ελαφονήσι, Χρυσοσκαλιτισσα. Ωραια παραλια ειναι και στο Σφηνάρι. Επισης προτεινω ημερησια κρουαζιερα στη Γραμβουσα. Παλαιοχωρα εχεις παει? Απο Λασιθι δεν ξερω πολλα αλλα δεν νομιζω ναι ειναι και τοσο τουριστικο. Θα σου πουν ομως οσοι ξερουν.
 

akis

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Το Λασιθι ειναι για μενα ο πιο ομορφος κ συναμα λιγοτερο τουριστικος νομος της Κρητης.Ειδικα απο τη νοτια πλευρα θα βρεις καταπληκτικες παραλιες με λιγο κοσμο φτηνα δωματια κ φαγητο.Αξιζει να επισκεφτεις το Μακρυγιαλο,τον Ξεροκαμπο(Καλυτερη παραλια της Κρητης) οπως κ το νησακι απεναντι απο την Ιεραπετρα(Χρυση).
 

elenhp

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ακι

Προς τα εκει σκεφτόμουνα αλλα δεν γνωριζω καθολου το νοτο πέρα απο την Ιεραπετρα. Εγω θα θελα ενα ηρεμο μερος με οχι πολυ κοσμο και μπετα. Η νυχτερινη ζωη δεν με πολυενδιαφερει αλλα θελω καλη θαλασσα και καλο φαγητο.
 

akis

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Φαγητο στο χωριο Κουτσουρα στην Καλιοτζινα.Θα δεις τη γιαγια Καλιοτζινα να καθαριζει πατατες σε μια ταβερνα διπλα στη θαλασσα κ κατω απο τα δεντρα...
 

elenhp

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Θα σου προτεινω για φαγητο το Milia Mountain Retreat - Agrotourism...it's in our nature!
Έχει και διαμονη αλλα δεν εμεινα για να σου πω. Πηγα μονο για φαγητο και θα ξαναπηγαινα ευχαριστως.
Διαβασα πολλα καλα σχολια για τα παραδοσιακα αυτα σπιτια το μονο μειονεκτημα ειναι οτι ειναι μακρια απο την θαλασσα αλλα ειναι επισης μια πιστα για μερικες μερες
 

elenhp

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλημέρα και πάλι,

κοιταξα λιγο και το Κολυμπαρι φαινεται καλη περιοχη χωρις πολλους τουριστες ξερετε τιποτα καλα ξενοδοχεια στην περιοχη; Επισης για Λασιθι τι λεει ο Μακρυγιαλος; Πιστευετε οτι ειναι εφικτο το σχεδιο μου 7 μερες Δυση και 7 Ανατολη;
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Σιγουρα ειναι προτιμοτερο να μεινεις Κολυμπαρι απ' οτι Φαλασαρνα. Απο ξενοδοχεια εχει για ολα τα βαλαντια, ποσα μπορείς να διαθέσεις? Αφου εχεις ξαναερθει Κρητη μια χαρα θα καταφερεις να συνδιασεις ΑΝατολή και Δυση :)
 

elenhp

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Λογικη τιμη εως 70 ευρω τη μερα κοντα στην θαλασσα αν ειναι δυνατον
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Για πραγματικα οικονομικες διακοπες, θα σου προτεινα το ψαροχωρι Μακρυς Γιαλος νοτια στο Λασιθι
Εχεις προσβαση σε κοντινες παραλιες μπορεις να πας στο νησι Χρυση, γενικα οι ταβερνες εκει ειναι οικογενιακες, η θαλασσα πολυ καλη,γιατι σπανια φυσαει
Μακρύ Γιαλός ή Μακρύγιαλος Κρήτη

Ξενοδοχεία Μακρύς Γιαλός Hotels / Ξενοδοχεία, Ενοικιαζόμενα Δωμάτια, Bungalows στην Ελλάδα
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Τωρα γουστα ειναι αυτα αλλα εμενα δε μου αρεσει το Κολυμπαρι για μπανιο. Για εξορμησεις απο κει οκ!
Απο Ελαφονησο- Παλαιοχωρα; Η πηγατε περσι; Για χρυση θα συμφωνησω!
Κι επειδη δεν υπαρχουν οι Κρητικοι....
Παρε αυτο
http://www.cretanbeaches.com/Table/paralies/lasithi/

Και μπες σε κανενα ξενο φορουμ σα το δικο μας, να λενε δηλαδη τις εμπειριες τους απο Κρητη γιατι ετσι ανακαλυψα εγω μια κρυφη παραλια στο Ρεθυμνο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom