Τι τρώμε στην Ιαπωνία

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.920
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
όταν άσκησα βέτο στα γιαπωνέζικα φαγητά και πήγα για πίτσα, έπρεπε να παράγγελνα αυτό στον taver.
Ναί. Έπρεπε. Γουστάρω!


Θα το παράγγελνα για να έρθει στο τραπέζι και να το δούμε. Δεν πιστεύω να νομίζει κανείς ότι θα το έτρωγα κιόλας?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ωμό τρώγεται το ζόμπι καλαμάρι;; :(
Τζίζους...το τρώνε δηλαδή έτσι; Ωμό; Να σπαρταράει; :shock:
Odori-Don

Αυτό το πιάτο λέγεται Odori-Don. Έχει ένα νεκρό καλαμάρι στην κορυφή του το οποίο χορεύει όταν η Soy Sauce χυθεί πάνω του, ενεργοποιώντας τους νευρώνες του.
----------------
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Α. Νεκρό..Με συνεπήρε το βίντεο, που δεν διάβασα καν τι έγραφες. :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι καταπληκτική η αίσθηση όταν το τρως και νιώθεεις τα μικρά κομματάκια από τα πλοκάμια να κολλάνε και να ξεκολλάνε σαν μικροσκοπικές βεντούζες πάνω στη γλώσσα σου. Και ως γεύση και ως αίσθηση , εξαιρετικό.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Είναι καταπληκτική η αίσθηση όταν το τρως και νιώθεεις τα μικρά κομματάκια από τα πλοκάμια να κολλάνε και να ξεκολλάνε σαν μικροσκοπικές βεντούζες πάνω στη γλώσσα σου. Και ως γεύση και ως αίσθηση , εξαιρετικό.
:shock:
Ποτέ μη λες ποτέ...αλλά θα πρεπε να ήμουν μεθυσμένη για να το δοκιμάσω. Και καραγουσταρίζω θαλασσινά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σταματήστε θα κάνω εμετό απογευματιάτικα....
Μου φαίνεται η διατροφική διαστροφή των ιαπώνων είναι κατ'απόλυτη αντιστοιχία με τα μάνγκα που μας περιέγραφε ο Dva στην ιστορία του...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Odori-Don

Αυτό το πιάτο λέγεται Odori-Don. Έχει ένα νεκρό καλαμάρι στην κορυφή του το οποίο χορεύει όταν η Soy Sauce χυθεί πάνω του, ενεργοποιώντας τους νευρώνες του.

]
όταν άσκησα βέτο στα γιαπωνέζικα φαγητά και πήγα για πίτσα, έπρεπε να παράγγελνα αυτό στον taver.
:shock::shock::shock: εκτός του ότι με πιάνετε εντελώς αδιάβαστη (πώς μου ξέφυγε ? :D) τούτο δω ξεπερνάει την διαστροφή μου περί του ωμού...:p
Πάω να μελετήσω το θέμα...;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το φαινόμενο αυτό με το νεκρό καλαμάρι που κινείται, προφανώς οφείλεται στο ότι είναι μόλις ελάχιστη ώρα νεκρό και τα πλοκαμάκια του έχουν αυτή την αντίδραση.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα χταπόδια. Αφού τα πιάσεις και πριν αρχίσεις το χτύπημα, τα πλοκάμια τους συνεχίζουν να κάνουν κάποιες κινήσεις. Πολλές φορές μάλιστα μπορείς να νοιώσεις ακόμα και του μυζητήρες τους να βεντουζάρουν, αν και είναι πλέον νεκρά. Και αυτό χωρίς σόγια σως. :D

Το γεγονός βέβαια ότι οι Ιάπωνες τρώνε το καλαμάρι ωμό, δε μου κάνει καμία εντύπωση.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
να ξεθαψω αυτο το θεμα μιας κ η τελευταια κουβεντα εγινε για ενα νεκρο καλαμαρι;περασαν 5 χρονια ισως να εχουμε κατι πιο hot στην ιαπωνικη κουζινα;?
:p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom