Τοπ τεν Αξιοθεατα

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ποια ειναι τα δεκα καλυτερα αξιοθεατα της κεντρικης αμερικης και καραιβικης κατα τη γνωμη σας?
Αυτα που θα λεγατε σε καποιον να μην τα χασει με τιποτα ή που εσεις θα θελατε οπωσδηποτε να δειτε?
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Η απιστευτη Καρταγενα της Κολομβιας εννοειται!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τα δικα μου:

Μεξικο: Τουλουμ - Sian Kaan biosfera
Μπελιζ: Shark and Ray alley
Αγιος Δομηνικος : Χερσονησος Σαμανα
Κοστα Ρικα: Arenal volcano
Ονδουρα: bay islands και παρκο La Tigra
Γουατεμαλα: Τικαλ και μαζι η πολη Flores
Παναμας: αρχιπελαγος Σαν Μπλας
Βενεζουελα: Los Roques
Βραζιλια: Αμαζονιος
Ντομινικα

Για αρχη..
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Καμπο δε λα Βελα στην Κολομβια Αμαζονιος απο οποιαδηποτε μερια Κουσκο Ματσου Πιτσου
Βασικα, δεν υπαρχει προβλημα για μενα οπου και να παω, αρκει να βλεπω νεα πραγματα χαρουμενη ειμαι!
Θες να εξηγησεις τι ειναι τα δικα σου μερη κ γιατι σ αρεσουν;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Lucia μου , ενα χαρακτηριστικο απο τις λιστες μου ειναι οτι αλλαζουν με ταχυτητα ιαγουαρου :lol:. Βλεπω τωρα το προ 3 εβδομαδων τοπ τεν μου και λεω "μα ξεχασα εκεινο το μερος ή το αλλο...με τι θα το αλλαζα.." Το καλο ειναι οτι δε χρειαζεται να αφαιρεσω τιποτα , αντιθετα βοηθηστε με να προσθεσω κι αλλα!Μακαρι να μπορεσω να παω πολλα ταξιδια προς την αγαπημενη μου περιοχη και να τα επισκεφτω ολα. Το καλυτερο ειναι οτι στα τρια πρωτα μερη ειχα την τυχη να βρεθω πριν 2 χρονια.

Μεξικο: Τουλουμ - Sian Kaan biosfera λοιπον για την απιστευτη παραλια με τις ελαχιστες cabanas σκορπιες μεσα στους φοινικες. Για την προστατευομενη περιοχη των 5.200.000 στρεματων οπου τιποτα δε θα χτιστει.Ενα μερος που πολυ χαιρομαι που μπορεσα να δω.

Μπελιζ: Shark and Ray alley για τον μεγαλυτερο υφαλο του δυτικου ημισφαιριου , κολυμπι με καρχαριες και σαλαχια , απιστευτη ζωντανη ψαροσουπα μπροστα στη μασκα μου και ολοζωντανοι κοραλλενιοι κηποι.

Αγιος Δομηνικος : Χερσονησος Σαμανα το πιο ομορφο μερος που εχω δει..η Ρινκον ειναι απλα ΤΟ ποιημα της φυσης

Κοστα Ρικα: Arenal volcano. Εκτος απο το ενεργο αυτο ηφαιστειο , θα πηγαινα για τις δραστηριοτητες που συνδεονται με τη φυση στο εθνικο παρκο Αρεναλ.

Ονδουρα: bay islands και παρκο La Tigra . Συγκεκριμενα το λιγοτερο γνωστο απο τα Bay , η Guanaja (εχω γραψει στην αναζητηση του φορουμ σχετικα http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=692)..Οταν η μπιρα λεγεται salva vida τα λογια ειναι περιττα :lol:. Το παρκο La Tigra ειναι ενα απιθανο δασος βροχης με εκπληκτικη βιοποικιλια και με καλα μονοπατια- με διαφορους βαθμους δυσκολιας - για περιηγηση.
 

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
Βολιβία: Αλύπεδο στο Ουγιούνι
Βολιβία/Περού: Λίμνη Τιτικάκα
Χιλή: Torres del Paine Πάρκο
Νικαράγουα: Νησί Ομετέπε
Κούβα: Αβάνα

και τόσα άλλα....
 

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
καλλιστεία αξιοθέατων

Αντίγουα -Γουατεμάλα
Τικάλ - Γουατεμάλα
Τσίτσεν Ίτζα - Μεξικό
Σαν Κριστόμπαλ ντε Λας Κάσας - Μεξικό
φαράγγι του Σουμιδέρο - Μεξικό
Τάξκο - Μεξικό
Αβάνα - Κούβα
Τρινιδάδ - Κούβα
Πορτομπέλο και Σαν Λορέντζο - Παναμάς
ηφαίστειο Ιραθού - Κόστα Ρίκα

*το mole poblano (κοτοπουλάκι με τη σοκολάτα) στο Μεξικό είναι αξιοθέατο επίσης (τι κοιλιόδουλο αγόρι είμαι ώρες ώρες!!!)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ Μεξικο βλεπω angel25 :lol: βεβαια το καταλαβαινω απολυτα. Κι εγω θελω να ξαναπαω στο Μεξικο , ειναι καταπληκτικη χωρα! Ειδα μολις ενα μικρο κομματι και ομως προσφερε τοσες αντιθεσεις , πραγματα να δεις και να κανεις!

Και βεβαια ειναι αξιοθεατο το mole poblano και μαλιστα απο τα καλυτερα :lol:

Το Τικαλ το εχω βαλει κι εγω στη λιστα μου.Εφτασα στα συνορα Μπελιζ-Γουατεμαλα αλλα αλλαξα πλανο και πηγα νοτια προς Πλασενσια...η παρεα δεν αντεχε αλλη περιπετεια στη ζουγκλα.
 

mariadegrecia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Mexico Ελπίζω!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό κ Αργεντινή
Ωραίο τόπικ! Ταξίδεψα και μόνο με τις αναφορές σας!
mole poblano έχω τη περιέργεια να δοκιμάσω... αλλά δε θυμάμαι αν υπάρχει σε μεξικάνικα φαγάδικα στην χώρα μας...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καλώς σας βρήκα και σ' αυτό το γκρουπ!

το altamira παντως εχει "μολε ροχο".. νομίζω είναι πιάτο με γαλοπούλα και κακάο... το έχουν πάρει φίλοι και έχουν ενθουσιαστεί!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
το mole poblano (κοτοπουλάκι με τη σοκολάτα) στο Μεξικό είναι αξιοθέατο επίσης
angel εχω τρελη περιεργεια να δω πως θα ειναι αυτο το πιατο και το εχω ηδη σημειωσει να το δοκιμασω τον Ιουνιο στο Μεξικο...
μου ακουγεται παντως πολυ "κουλο" κοτοπουλο με σοκολατα!! γενικα τρωω πολυ κοτοπουλο αλλα κοτοπουλο με σοκολατα δεν το ειχα φανταστει. λες να το φτιαξω καμια μερα στο σπιτι να τους τρελανω ολους?
ελπιζω να μην εχει κρεμμυδι και σκορδο ..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom