Κριτήρια επιλογής προορισμού

Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος λατινικης αμερικης
Χρονος και κοστος ειναι τα δυο βασικα κριτηρια (ή πιο σωστα οι βασικοι μου περιορισμοι!) οταν επιλεγω προορισμο. Παντως maridim με εντυπωσιασε το τελευταιο κριτηριο που εγραψες. Πολυ ομορφη σκεψη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Συμφωνώ απόλυτα.
Αλλά αν για οποιοδήποτε άλλο "κατσει" και καμμια Ευρώπη δε λέμε όχι.
ενοείται vagantos,θα παμε και ευρώπη κάποτε...αυτό το έχω ήδη αναφέρει,και υπόκειται στα μέρη με κουλτούρα!!:p
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Αναζητηση νεων ερεθισματων και καποιες φορες η απομυθοποιηση.
Αυτο που νιωθω φετος να με τραβαει ειναι η αναζητηση καλου καιρου. Θελω να παω καπου με ηλιο φετος και να κανω μπανιο αφου δε τα χαρηκα πολυ το καλοκαιρι...
Καθε φορα ειναι κατι διαφορετικο. Αναλογα με τις αναγκες μου...
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ο χρονος και η διαθεση παιζει για μενα το βασικοτερο ρολο επιλογης του προορισμου.Για παραδειγμα αν αποφασιζα να παω τωρα καπου θα επελεγα οπως λεει και lucia86 μερος με ηλιο και θαλασσα γιατι περασα ενα αρκετα φορτωμενο καλοκαιρι.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Βασικά όταν αποφασίζω για εξωτερικό επιζητώ κάτι το διαφορετικό από την Ελλάδα. Συνήθως μ' αρέσουν οι συνδυασμοί μιας πόλης και ενός μέρους που έχει πλούσια φύση. Τώρα αναλόγως του οικονομικού και των ημερών αδείας αποφασίζουμε και πράττουμε...
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Η αποφαση για ταξιδι στο εξωτερικο(εχω να παω Ελλαδα 4 χρονια)εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Αρχικα να με εμπνεει πολιτισμικα ο τοπος,να μπορω να τον προσεγγισω οικονομικα-πχ low cost εταιρειες-(δεν ειμαστε και ζαπλουτοι γαρ),να το συνδιαζω με καποιο σημαντικο γεγονος(συναυλια,ποδοσφαιρικος αγωνας κλπ),να εχει λογικες καιρικες συνθηκες οταν θα μπορω λογω αδειας να παω,να με καλυπτει συναισθηματικα(αναλογως την συναισθηματικη μου κατασταση δηλαδη αναλογως την διαθεση μου πχ για εξερευνηση)-περιεργο ακουγεται ε?-Με λιγα λογια ειναι πολλοι οι παραγοντες.Για παραδειγμα τον Δεκεμβριο παω Μαδριτη και Βαρκελωνη -που εχω ξαναπαει-λογω ποδοσφαιρικου αγωνα και λογω του φιλου μου που θελει να παει Βαρκελωνη παρολο που ειμαι της αποψης να μην πηγαινω δευτερη φορα στον ιδιο τοπο(με τα χρηματα αυτα θα μπορουσα να παω και σε καποιο αλλο καινουργιο μερος-οχι οτι με χαλαει η super Βαρκελωνη)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρκετά κριτήρια:
1. να μη μοιάζει πολύ με προορισμούς που έχω ταξιδέψει εκτενώς. P.h μετά από 3 μήνες στην ανατολική Asia η διάθεση να παο ΚΑΙ στο vietnam ήταν λίγη, αφού οι γειτονικές χώρες με γέμισαν κι έψαχνα κάτι διαφορετικό
2. να έχει μερικά από τα στοιχεια που μου αρέσουν, συνήθως αρχαία και πολιτικές ιδιαιτερότητες
3. 3. οι γειτονικές χώρες να έχουν ενδιαφέρον. τα αεροπορικά κοστίζουν και προτιμώ άμα πηγαίνω σε μια περιοχή να βλέπω 3-4 χώρες μαζί, ανάλογα βεβαια με το μέγεθος τους (p.h η india δε συνδυάζεται με καμια...θέλω μήνες μονο για την πάρτη της και μάλλον πολλές επισκέψεις
4. αν έχω βρει παρέα που να γουστάρει, ακόμη καλύτερα κάθι φυσικά λαμβάνω υπόψη τι διαθεσιμότητα τους. εγώ μπορώ να τι σκάω σχεδόν οποτε θέλω όταν το επιτρέπουν τα οικονομικά, άλλοι όμως έχουν επαγγελματικούς περιορισμούς
5. η εποχή παίζει ρολο. τους μουσώνες για παράδειγμα τους αποφεύγω
6. να μου κάνει κλικ. μάλλον σε αυτό αναφέρεται η ερώτηση... Δύσκολο να πει κανεις τι κάνει κλικ...μερικές φορες είναι μια εικόνα, ένα βιβλίο, ένα σχόλιο από κάποιον που πήγε, ένα ντοκιμαντέρ η απλά μια στιγμιαία ματια στο χαρτί και η απορία "πως να ζει ο κόσμος εκεί πέρα?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
έτσι κάπως ειναι yorgos, βασικά το καλύτερο απο όλα και μου με αντιπροσωπεύει και μένα ..ειναι το άραγε πώς να ζεί ο κόσμος εκεί πέρα ???
να εισαι καλά .
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
εγώ να σας πω την αλήθεια δεν έχω στάνταρ κριτήρια. Θέλω να πάω παντού και αναλόγως το χρόνο και τα χρήματα που διαθέτω για το κάθε ταξίδι επιλέγω και τον προορισμό. Πάντως υπάρχουν και κάποια ταξίδια που τα θέλω πολύ και προσπαθώ να τα βάλω και αυτά στη σειρά τους πχ κούβα, μαλδίβες, σκανδιναβία κλπ
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Εμενα προσωπικα μου αρεσει να ταιριαζω τα ταξιδια μου αναλογως με την εποχη. Ας πουμε το χειμωνα-χριστουγεννα κυριως προτιμω Ευρωπαικες πολεις που εχουν αυτο το χριστουγεννιατικο κλιμα, αν και δεν εχω κανει ακομη μακρινα ταξιδια σε περιπετειωδες προορισμους θα τα εκανα σιγουρα ανοιξη και ενταξει το καλοκαιρι μενω παντα Ελλαδα,αφου εχουμε τοσο ομορφια νησια δε βλεπω το λογο να φυγω. Βεβαια προκυπτουν και καποια μικρης διαρκειας ταξιδακια μεσα στο χρονο. Δευτερο κριτηριο ειναι το μερος που θα παω να διαθετει εντονη ζωη, να εχει τα ωραια του τα εστιατορια, καλα μαγαζια και φυσικα ιστορια και πολιτισμο. Αυτα ηταν καποια απο τα κριτηρια μου.
 

Vicky.Pireus

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα - Μπόρα
Eγώ πάλι δεν έχω ταξιδέψει πολύ.
Για να καταλάβεις το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό που ήταν η Πράγα, το αποφάσισα από τις φωτό που μου έδειξε ένας συνάδελφος, γυρνώντας από το ταξίδι του γάμου του. Ερωτεύτηκα την πόλη από μακριά ... από κοντά βέβαια δεν παίζεται το ευχαριστήθηκα απίστευτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom