Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Το μετρό στη Ρώμη δεν είναι πολύ βολικό κρητικέ, αντιθέτως έχει πολύ καλό δίκτυο λεωφορείων. Μόλις φτάσεις να ζητήσεις να αγοράσεις ένα χάρτη με τα συγκοινωνίες, θα σε βοηθήσει πολύ. Κοίταξε στο ιστορικό κέντρο να βρεις κανένα διαμέρισμα, υπάρχουν πάρα πολλά. Δεν προλαβαίνω τώρα να σου γράψω περισσότερα, θα επανέλθω...
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Kritike, τα πάντα είναι θέμα budget. Κοντά στο σταθμό (ΤΕRMINI) πορείς να βρεις πολλά καλά και οικονομικά ξενοδοχεία. Το συν είναι ότι εξυπηρετείται και από τις 2 γραμμές metro (βρωμικο) και από πάρα πολλά λεωφορεία. Δηλαδή μέσα σε 10 τουλάχιστο λεπτά είσαι κέντρο (fontana di trevi, piazza venezia, piazza barberini κλπ). Επίσης σε 2 στάσεις είσαο Κολοσσαίο. Το Βατικανό που είναι πιο μακρια απ'όλα το φτάνεις σε ένα 20 λεπτο το πολύ. Εμείς το καλοκαίρι μείναμε κοντα στο termini και κινούμασταν πολύ άνετα. Δες κι εδώ για τα πιο δημοφιλή δρομολόγια μ ε λεωφορεία http://www.rometoolkit.com/transport/rome_bus.htm
κι εδώ για τα δρομολόγια μετρό
http://www.enjoyrome.com/tourist/cityguide/public.transportation.html
Βέβαια αν διαθέτεις μεγαλύτερο budget θα σε συμβούλευα να μείνεις στην περιοχή κοντά στη Via Veneto (ίσως ο πιο όμορφος και elegant δρόμος στη Ρώμη). Νομίζω πως αν ξαναπάω θα μείνω προς τα εκεί. Ένα άλλο που πρέπει να ξέρεις είναι πως τα περισσότερα αξιοθέατα και πλατείες είναι αρκετά κοντά το ένα με το άλλο και κυκλοφορείς με τα πόδια.Πχ από το σταθμό μέχρι το Κολοσσαίο είνα 1.7 χλμ.Κολοσσαίο - piazza di spagna 2km Κολοσσαίο - φοντάνα ντι τρεβι 1,9 χλμ Κολοσσαίο -πανθεον 1,9 χλμ. Piazza di spagna- fontana di trevi 600m Di Spagna -piazza navona 1,2 km. Di Spagna - αγ Πέτρος 2 χλμ Piazza Navona - Pantheon 600m. Pantheon -fontana di trevi 400m.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Αν θες ο,τιδήποτε άλλο ρώτα. Τα έχω πρόσφατα!!!
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Κοίταξε οπωσδήποτε το www.accademiahotel.com . Είναι 3* με λίγο μικρά δωμάτια αλλά είναι αρκετά καλό. Βρίσκεται περίπου 50 μέτρα από την fontana di trevi, κοινώς είναι καρακεντρικότατο. Το πρωινό είναι καλό. Η ουσία είναι ότι από έκει μπορείς να πας παντού με τα πόδια, καθώς έιναι όλα δίπλα σου.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Aξιοπρεπές ξενοδοχείο στο κέντρο με λιγότερα από 180ευρώ είναι σχεδόν απίθανο να βρεις... Η καλύτερη περιοχή για να μείνεις είναι με διαφορά το ιστορικό κέντρο... Fontana de Trevi, Piazza Navona και σία... Η περιοχή γύρω από τον σταθμό ιδίως το βράδυ είναι αρκετά περίεργη για να χρησιμοποιήσω ήπιους χαρακτηρισμούς... αλλά τα ξενοδοχεία φτηνότερα... αν βέβαια είσαι με γυναίκα και γυρίζεις το βράδυ δεν είναι και ότι καλύτερο... αλλά η επιλογή και η τσέπη δική σου...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Πήγα στη Ρώμη πριν από δύο χρόνια και έμεινα σχετικά κοντά στο Τέρμινι, 150 μέτρα από τη στάση μετρό Vittorio Emanuele. Η περιοχή είναι λίγο περίεργη όπως λέει ο Traveller, άλλά δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και το ξενοδοχείο ήταν πολύ καλό (Golden Tulip Ambra Palace Hotel). Φυσικά αν ήμουν με φίλη μου κι όχι με αντρική παρέα, δεν νομίζω να επέλεγα να μείνω στη συγκεκριμένη περιοχή.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
θα συμφωνήσω κι εγω που εμεινα στο http://champagne.hotelinroma.com/
στην ιδια περιοχη termini και την νυχτα ηταν κλειστα ολα τα μαγαζια, ολα με ινδους, πακιστανους κλπ, οχι πως μας συνεβει κατι βεβαια, αλλα ηταν σαν την ομονοια....
μας βολεψε πολυ το λεωφορείο, ελαχιστα το μετρο (γενικα στην ρωμη) και πολυ η πεζοπορια....πολυ! περπατημα... αλλα ευχάριστο
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Υπαρχουν ειδικα διοροφα λεωφορεια οπου με ενα εισητηριο μπορεις να κανεις απεριοριστες διαδρομες σε μια μερα και σταματουν στα αξιοθεατα. Το 100 και το 200. Αν ρωτησετε στον κεντρικο σταθμο θα σας πουν. Ακομα εχει και ακουστικη περιηγηση της Ρωμης- στα αγγλικα. Αξιζουν τα λεφτα τους!
Συμφωνω με τους συμφορουμιτες
Ιστορικο κεντρο ειναι πολυ καλα
 

pollyser

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πραγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
κουβα
πληροφορειες για ρωμη

:Dκαλησπερα!!ειναι πρωτη φορα που στελνω μνμ και αυτο επειδη χρειαζομαι τη βοηθεια σας.......ειναι να παω στη ρωμη για 4μερουλες.θελω να μαθω αν γνωριζει καποιος ποσο κοστιζει το ταξι απο αεροδρομιο(φιουμιτσινο) προς το κεντρο ρωμης κ το ανιστροφο.μην μου πειτε για τρενα η αλλα μεσα μαζικης μεταφορας γιατι δεν τα παω καθολου καλα!!!!!!!!!ο αδερφος μου μου ειπε ενα τρελο ποσο γυρω στα 180ευρω κ μου φαινονται υπερβολικα,μαλλον δεν θα θυμαται καλα!ευχαριστω πολυυυυυυυυυ!!!!!!:haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Το θέμα μεταφέρεται στην ενότητα της ευρώπης...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
:Dκαλησπερα!!ειναι πρωτη φορα που στελνω μνμ και αυτο επειδη χρειαζομαι τη βοηθεια σας.......ειναι να παω στη ρωμη για 4μερουλες.θελω να μαθω αν γνωριζει καποιος ποσο κοστιζει το ταξι απο αεροδρομιο(φιουμιτσινο) προς το κεντρο ρωμης κ το ανιστροφο.μην μου πειτε για τρενα η αλλα μεσα μαζικης μεταφορας γιατι δεν τα παω καθολου καλα!!!!!!!!!ο αδερφος μου μου ειπε ενα τρελο ποσο γυρω στα 180ευρω κ μου φαινονται υπερβολικα,μαλλον δεν θα θυμαται καλα!ευχαριστω πολυυυυυυυυυ!!!!!!:haha:
Το τραινο πάντως κοστίζει 6 ή 10?, εχει δρομολόγια καθε μισή ωρα και η διαδρομή ειναι περίπου άλλο τοσο.
Ασε που ο σταθμός ειναι κοντα στο κέντρο της πόλης
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
ΔΕν μπορώ να κατάλάβω γιατί δεν παίρνεις το τρένο που κάνει 35 λεπτά και είναι ανετότατο και προτιμάς να πάρεις ταξί, στο οποίο θα δώσεις πολύ παραπάνω χρήματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom