Αλλαγή δρομολόγιου

Orpheas

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ-ΝΤΙΖΟΝ-ΖΥΡΙΧΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΚΥΟ (ΙΑΠΩΝΙΑ)
Σήμερα ξύπνησα με καλές διαθέσεις και ετοίμασα το καφεδάκι μου. Στην συνέχεια έστρωσα τα μέχρι τώρα σχέδια, χάρτες, σημειώσεις και τα λοιπά για το ταξίδι που ετοιμάζω εδώ και δυό μήνες τώρα! Το πρώτο σχέδιο ήταν να επισκεφτώ το Παρίσι! Καημό το έχω να επισκεφτώ τον περηβόητο πύργο του Άιφελ, το Λούβρο και την Παναγία των Παρισίων!

Κάθε δύο με τρεία χρόνια κατεβαίνω στην Ελλάδα με το αυτοκίνητο ακολουθόντας την γνωστή διαδρομή: Στοκχόλμη (Σουηδία), Κοπενγχάγη (Δανία), Μόναχο (Γερμανία), Ινσμπρουκ (Αυστρία), Βενετία (Ιταλία) απο εκεί με πλοίο μέχρι την Πάτρα (Ελλάδα) και απο εκεί για Αθήνα που είναι και ο τελικός μου προορισμός!

Αυτή τη φορά όμως θέλω να ταξιδέψω προς Ελλάδα κάπως διαφορετικά! Άλλωστε δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος άφιξής μου στην Αθήνα! Πριν λίγες μέρες σκεφτόμουν να ακολουθήσω την διαδρομή: Στοκχόλμη-Κοπενγχάγη-Παρίσι-Λυων-Τορινο και Βενετία και μετά με πλοίο στην Πάτρα και στην συνέχεια στην Αθήνα!

Μετά απο διαβουλεύσεις, σκέψεις και αρκετών ωρών συζήτηση με την γυναίκα μου αποφασίσαμε να επεκτείνουμε της πόλεις που θα επισκεφτούμε και πήραμε την απόφαση να πάρουμε μια διαφορετική διαδρομή! Η τελική μας απόφαση είναι να ακολουθήσουμε την διαδρομή:
Στοκχόλμη (Σουηδία) - Βρυξέλλες (Βέλγιο) - Παρίσι (Γαλλία) - Ντιζόν (Γαλλία) - Μπασελ (Ελβετία) - Ζυρίχη (Ελβετία) και Ανκόνα (Ιταλία) και απο εκέι με πλοίο για την Πάτρα και στην συνέχεια για Αθήνα!

Ενημερωτικά θέλω να σας πληροφορήσω (και το θεωρώ σημαντική πληροφορία σχετικά με την Ελβετία) πως αν και δεν είναι μέλος της Ε.Ε. η Ελβετία μπορεί κανείς να περάσει με την ταυτότητά του, (την νέα ταυτότητα που αναγράφονται τα στοιχεία του και με λατινικούς χαρακτήρες)! Έπίσεις δεν χρειάζεται η λεγόμενη πράσινη κάρτα όσο αφορά το αυτοκίνητο σας!

Αρκεί να φέρει μαζί του το χαρτί που δηλώνει πως το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο! Το ασφαλιστήριο δηλαδή απο ότι καταλαβαίνω! Αυτά τουλάχιστον με ενημερώσανε (τηλεφωνικός) και μενα απο την δική μου ασφάλεια εδώ στην Σουηδία! Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι διαφορετικό απο την Ελλάδα! Άλλωστε και Ελλάδα και Σουηδία ανήκουν στην Ε.Ε. και ακολουθούν τους ίδιους κανονισμούς!

Αυτά τα λίγα και πιστεύω να είμαι σαφείς για τους υποψήφιους ταξιδιώτες που σκέφτονται να ακολουθήσουν την αυτή διαδρομή!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ενημερωτικά θέλω να σας πληροφορήσω (και το θεωρώ σημαντική πληροφορία σχετικά με την Ελβετία) πως αν και δεν είναι μέλος της Ε.Ε. η Ελβετία μπορεί κανείς να περάσει με την ταυτότητά του, (την νέα ταυτότητα που αναγράφονται τα στοιχεία του και με λατινικούς χαρακτήρες)! Έπίσεις δεν χρειάζεται η λεγόμενη πράσινη κάρτα όσο αφορά το αυτοκίνητο σας!

Αρκεί να φέρει μαζί του το χαρτί που δηλώνει πως το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο! Το ασφαλιστήριο δηλαδή απο ότι καταλαβαίνω! Αυτά τουλάχιστον με ενημερώσανε (τηλεφωνικός) και μενα απο την δική μου ασφάλεια εδώ στην Σουηδία! Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι διαφορετικό απο την Ελλάδα! Άλλωστε και Ελλάδα και Σουηδία ανήκουν στην Ε.Ε. και ακολουθούν τους ίδιους κανονισμούς!
Αυτά είναι γνωστά και έχουν γραφεί πολλές φορές στο forum. Αυτό που ίσως δε γνωρίζετε, είναι ότι για οδήγηση αυτοκινήτου σε Ελβετικούς αυτοκινητοδρόμους, απαιτείται το αυτοκίνητο να διαθέτει σήμα πληρωμής των Ελβετικών τελών κυκλοφορίας. Το σήμα αυτό πωλείται και στα σύνορα, έχει διάρκεια συγκεκριμένο ημερολογιακό έτος, και κοστίζει 40 Ελβετικά φράγκα.
 

Orpheas

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ-ΝΤΙΖΟΝ-ΖΥΡΙΧΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΚΥΟ (ΙΑΠΩΝΙΑ)
Αυτά είναι γνωστά και έχουν γραφεί πολλές φορές στο forum. Αυτό που ίσως δε γνωρίζετε, είναι ότι για οδήγηση αυτοκινήτου σε Ελβετικούς αυτοκινητοδρόμους, απαιτείται το αυτοκίνητο να διαθέτει σήμα πληρωμής των Ελβετικών τελών κυκλοφορίας. Το σήμα αυτό πωλείται και στα σύνορα, έχει διάρκεια συγκεκριμένο ημερολογιακό έτος, και κοστίζει 40 Ελβετικά φράγκα.
Πραγματικά αυτό δεν το γνώριζα και σε ευχαριστώ για την πολύτιμη πληροφορία!
 

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Η αληθεια ειναι πως εμεις περυσι βολταραμε ανενοχλητοι καμια βδομαδα με ελληνικες πινακιδες στους ελβετικους αυτοκινητοδρομους και κανεις δεν μας σταματησε ποτε για ελεγχο. Ειχαμε βεβαια σημα, το οποιο ομως αγορασαμε αφου ειμασταν ηδη 2 μερες στην Ελβετια. Εδω που τα λεμε παντως, για 40 φραγκα δε νομιζω να αξιζει το ρισκο και καλυτερα να το αγορασεις και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Το αλλο που πρεπει να προσεξει καποιος στην Ελβετια ειναι οτι εχουν παντου καμερες γι αυτο και να τηρεις ευλαβικα τα ορια ταχυτητας.
 

Orpheas

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ-ΝΤΙΖΟΝ-ΖΥΡΙΧΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΚΥΟ (ΙΑΠΩΝΙΑ)
Η αληθεια ειναι πως εμεις περυσι βολταραμε ανενοχλητοι καμια βδομαδα με ελληνικες πινακιδες στους ελβετικους αυτοκινητοδρομους και κανεις δεν μας σταματησε ποτε για ελεγχο. Ειχαμε βεβαια σημα, το οποιο ομως αγορασαμε αφου ειμασταν ηδη 2 μερες στην Ελβετια. Εδω που τα λεμε παντως, για 40 φραγκα δε νομιζω να αξιζει το ρισκο και καλυτερα να το αγορασεις και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Το αλλο που πρεπει να προσεξει καποιος στην Ελβετια ειναι οτι εχουν παντου καμερες γι αυτο και να τηρεις ευλαβικα τα ορια ταχυτητας.
Baronees σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες! Σχετικά με τις κάμερες δεν με απασχολεί τόσο μιας και που συνήθισα πια απο τις εδώ κάμερες που σημειωτέων είναι γεμάτη η πόλη της Στοκχόλμης και όχι μόνο! Αν και πάντα ακολουθούσα με ευλάβεια τους κανόνες των αυτοκινητόδρομων! Τώρα όσο αφορά τα 40 ελβετικά φράγκα τι να κάνουμε θα πληρώσουμε αν είναι έστω μια φορά να δώ την Ελβετία και τα υπέροχα τοπία της!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom