Παρελθόν οι έλεγχοι διαβατηρίων στα σύνορα Ελβετιας με τις χώρες της ΕΕ

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδη τωρα που θα παω ελβετια θα πρεπει να εχω διαβατηριο?Εγω εχω μονο ταυτοτητα νεου τυπου...Τι γινετε τωρα?
Επιτρέπεται και με την ταυτότητά σου. Βέβαια, καλό θα ήταν να είχες και διαβατήριο, αλλά δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να περάσεις νόμιμα τα σύνορα και με την ταυτότητά σου.

Αυτό που λέει το άρθρο είναι ότι δε θα υπάρχουν immigration checks στα οδικά σύνορα.

Δεν αλλάζει τίποτα στο ποιά είναι τα νομιμοποιητικά έγγραφα, τα οποία γενικώς είναι τα διαβατήρια (με βίζα σέγκεν), εκτός από τις περιπτώσεις που εξαιρούνται (π.χ. Ελβετοί, ευρωπαίοι κλπ). Λέει "έλεγχοι διαβατηρίων", επειδή γενικά αυτό ισχύει: Ένας Αμερικανός δεν μπορεί να περάσει τα σύνορα με το driver's license, πρέπει να έχει διαβατήριο (κατά τον ίδιο τρόπο που ένας Ρώσσος πρέπει να έχει διαβατήριο με Βίζα κλπ).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε, λοιπόν τους παραδέχομαι τους Ελβετούς. Πρώτη μέρα εφαρμογής της Σέγκεν στα Αεροδρόμια τους χθές 29/3/2009, και το αεροδρόμιο της Ζυρίχης λειτουργούσε άψογα.
Εγώ περίμενα να γίνεται ο κλασσικός χαμός που γίνεται παντού όταν κάτι καινούργιο εφαρμόζεται για πρώτη φορα (και πόσο μάλλον η Σέγκεν, που αλλάζει ριζικά τη φιλοσοφία λειτουργίας ενός αεροδρομίου). Κι όμως όλα λειτουργούσαν απολύτως άψογα. Ουτε καν ουρές, ουτε τίποτα.
Το μόνο bug στο σύστημα του αεροδρομίου της Ζυρίχης είναι ότι πλέον οι Ευρωπαικές πτήσεις εκτός Σέγκεν θα βγαίνουν πάντα, υποχρεωτικά, σε bus gate.
 

Orpheas

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ-ΝΤΙΖΟΝ-ΖΥΡΙΧΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΥΟ (ΙΑΠΩΝΙΑ)
Ελβετία και Ε.Ε.

Έχω ταξιδέψει ολόληρη την Ευρώπη μόνο με την ταυτότητά μου και χωρις κανέναν έλεγχο! Σουηδία-Δανία-Γερμανία-Ολλανδία-Βέλγιο-Γαλλία-Αυστρία-Ιταλία και Ελλάδα! Η Ελβετία αργά η γρήγορα θα σταματήσει τους ελέγχους στα σύνορά της, (αν δεν τους έχει σταματήσει μέχρι τώρα!) Ενημερώθηκα τηλεφωνικός απο την Σουηδική πρεσβεία στην Ελβετία (μιας και είμαι μόνιμος κάτοικος Σουηδίας και το αμάξι μου έχει Σουηδικές πινακίδες) και με διαβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει κανένας έλεγχος για τα κράτη μέλη της Ε.Ε.όπως και για την Ελβετία και εννοείτε για τους κατοίκους της Ε.Ε.! Αυτά όσο αφορά την Ελβετία! Ιδιαίτερη προσοχή όμως πρέπει να δώσετε σε ένα άλλο σημείο όταν περνάτε τα σύνορα, (οδικός πάντα), απο την Αυστρία προς Ιταλία! Πριν περάσετε τα σύνορα πρέπει να εφοδιαστείτε ένα αυτοκόλλητο σήμα απο τα πρατήρια καυσίμων πριν περάσετε τα σύνορα προς Ιταλία! Εγώ δεν το ήξερα όταν περασα απο την Αυστρία για Ιταλία και πλήρωσα γύρω στα 100 ευρώ (αν θυμάμαι καλά)!

Αυτά τα λίγα και καλά μας ταξίδια!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Έχω ταξιδέψει ολόληρη την Ευρώπη μόνο με την ταυτότητά μου και χωρις κανέναν έλεγχο! Σουηδία-Δανία-Γερμανία-Ολλανδία-Βέλγιο-Γαλλία-Αυστρία-Ιταλία και Ελλάδα! Η Ελβετία αργά η γρήγορα θα σταματήσει τους ελέγχους στα σύνορά της, (αν δεν τους έχει σταματήσει μέχρι τώρα!) Ενημερώθηκα τηλεφωνικός απο την Σουηδική πρεσβεία στην Ελβετία (μιας και είμαι μόνιμος κάτοικος Σουηδίας και το αμάξι μου έχει Σουηδικές πινακίδες) και με διαβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει κανένας έλεγχος για τα κράτη μέλη της Ε.Ε.όπως και για την Ελβετία και εννοείτε για τους κατοίκους της Ε.Ε.! Αυτά όσο αφορά την Ελβετία! Ιδιαίτερη προσοχή όμως πρέπει να δώσετε σε ένα άλλο σημείο όταν περνάτε τα σύνορα, (οδικός πάντα), απο την Αυστρία προς Ιταλία! Πριν περάσετε τα σύνορα πρέπει να εφοδιαστείτε ένα αυτοκόλλητο σήμα απο τα πρατήρια καυσίμων πριν περάσετε τα σύνορα προς Ιταλία! Εγώ δεν το ήξερα όταν περασα απο την Αυστρία για Ιταλία και πλήρωσα γύρω στα 100 ευρώ (αν θυμάμαι καλά)!

Αυτά τα λίγα και καλά μας ταξίδια!
Αναποδα τα λες.Βινιετα εχει η Αυστρια και οχι η Ιταλια!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω ταξιδέψει ολόληρη την Ευρώπη μόνο με την ταυτότητά μου και χωρις κανέναν έλεγχο! Σουηδία-Δανία-Γερμανία-Ολλανδία-Βέλγιο-Γαλλία-Αυστρία-Ιταλία και Ελλάδα! Η Ελβετία αργά η γρήγορα θα σταματήσει τους ελέγχους στα σύνορά της, (αν δεν τους έχει σταματήσει μέχρι τώρα!) Ενημερώθηκα τηλεφωνικός απο την Σουηδική πρεσβεία στην Ελβετία (μιας και είμαι μόνιμος κάτοικος Σουηδίας και το αμάξι μου έχει Σουηδικές πινακίδες) και με διαβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει κανένας έλεγχος για τα κράτη μέλη της Ε.Ε.όπως και για την Ελβετία και εννοείτε για τους κατοίκους της Ε.Ε.! Αυτά όσο αφορά την Ελβετία! Ιδιαίτερη προσοχή όμως πρέπει να δώσετε σε ένα άλλο σημείο όταν περνάτε τα σύνορα, (οδικός πάντα), απο την Αυστρία προς Ιταλία! Πριν περάσετε τα σύνορα πρέπει να εφοδιαστείτε ένα αυτοκόλλητο σήμα απο τα πρατήρια καυσίμων πριν περάσετε τα σύνορα προς Ιταλία! Εγώ δεν το ήξερα όταν περασα απο την Αυστρία για Ιταλία και πλήρωσα γύρω στα 100 ευρώ (αν θυμάμαι καλά)!

Αυτά τα λίγα και καλά μας ταξίδια!
Δε στα είπαν καλά. Στα σύνορα της Ελβετίας δεν υπάρχει ΣΥΝΟΡΙΑΚΟΣ έλεγχος, αλλά υπάρχει ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ έλεγχος (που συνήθως γίνεται δειγματοληπτικά). Πλεον ίδιος έλεγχος υπάρχει (ή προγραμματίζεται να εφαρμοστεί, δεν το παρακολουθώ στενά) και στη γέφυρα του Øresund ανάμεσα σε Malmö/København (Σουηδία/Δανία).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom