Φινλανδία Salla-In the middle of nowhere...

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓


Μιας και ο χειμώνας έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνιση του,είπα να γράψω την πρώτη μου ''παγωμένη'' ιστορία για ένα ταξίδι κάπου....στη μέση του πουθενά....Όλα λοιπόν άρχισαν τον περασμένο Νοέμβρη κάπως έτσι...
-Το βρήκα!!!
-Τί είναι πάλι?
-Θα βάλουμε κλήρο για να βρούμε τον επόμενο προορισμό!!!
-Εδώ ο κόσμος καίγεται και εσύ κάνεις όνειρα για ταξίδια πάλι?
-Δεν θες δηλαδή ε??
-Βάζω 2, βάλε άλλους 2...
-Γιούπι:clap::clap::clap:Τους έχω έτοιμους...Να τους πώ???
-Για να ακούσω.....
-Ισλανδία και Λαπωνία!
-Αρχίζει να μου αρέσει το παιχνιδάκι...Εεεε....Ελβετία και Βαυαρία!
Έτοιμάζω γρήγορα γρήγορα τα χαρτάκια,τα ρίχνω στο μαγικό βαζάκι και αρχίζω το ανακάτεμα.Παραχωρώ λοιπόν στον φίλο μου το δικαίωμα να τραβήξει χαρτάκι..
-Εμπρός τράβα!!!
-Τράβηξα!!!!
-Ε! Άνοιξέ το!
-And the winner is.......
-Ναι?????
-ΛΑΠΩΝΙΑ !!!!
-Γι΄'αυτό σ'αγαπώ!!!Γιατί ποτέ δεν μου χαλάς χατίρι:bleh::bleh::bleh:

 

Attachments

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓

Και το συμβούλιο αρχίζει....
1ο)Πότε να πάμε?-Φλεβάρη.
2ο)Πόσες μέρες διαθέτουμε?-8
3ο)Τί εξοπλισμό χρειαζόμαστε?-Μια βόλτα απ'τη Columbia και θα πάρουμε την απάντηση.
4ο)Να πάμε απευθείας Λαπωνία με αεροπλάνο ή πρώτα Ελσίνκι και από'κει με τρένο(μιας και είμαστε λάτρεις των τρένων)?-Την κουρτίνα 2 φυσικά!
Κι έτσι ξεκινάμε τα πρώτα βήματα της προετοιμασίας αυτού του ξαφνικού ταξιδιού..Ο υπολογιστής πήρε πραγματικά φωτιά!Ολημερίς και οληνυχτίς πού την έβρισκες την Aννούλα πού την έχανες στο tripadvisor 24ώρες online(δεν είχα ανακαλύψει ακόμη το αγαπημένο travelstories)!Με συντροφιά λοιπόν τους ταξιδιωτικούς οδηγούς και τις προσωπικές μου σημειώσεις,στις επόμενες 20 μέρες ήταν σχεδόν όλα έτοιμα...Και η αντίστροφη μέτρηση ξεκινά....52 και σήμερα.......35 και σήμερα......18 και σήμερα......9 και σήμερα......4 και σήμερα......1 και σήμερα......ΣΗΜΕΡΑ!!!!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Xαχα μ αρεσει πολυ οπως μας τα λες! Ντυθηκα, εβαλα τα χοντρα μου και περιμενω τη συνεχεια:clap: μην αργεις!:bleh:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
!


"Εισιτήρια,σημειώσεις,ταυτότητες,λεφτά,φωτογραφική,ισοθερμικά....Ναι!Δεν έχω ξεχάσει τίποτα!", μονολογώ όσο ο νυσταγμένος μου άγγελος οδηγάει με προορισμό το αεροδρόμιο.Και χωρίς να το καταλάβουμε έχουμε ήδη φτάσει στο Βενιζέλος.Το check in έγινε,τα boarding pass στο χέρι και χωρίς δεύτερη σκέψη...βουρ για καφέ!!Θερμοκρασία Ελλάδος 8 βαθμοί(παρακαλώ αυτό να το θυμάστε για τη συνέχεια.....).Η ώρα κύλησε όμορφα μέχρι που έπρεπε να επιβιβαστούμε στο χαριτωμένο αεροσκάφος της Malev.Τη πτήση,για να είμαι ειλικρινής,δεν τη θυμάμαι γιατί έναν υπνάκο τον πήρα...Και τον άφησα όταν είχαμε ήδη προσγειωθεί στο αεροδρόμιο του Ελσίνκι.Παίρνουμε βαλίτσες και πριν βγούμε έξω μια φωτεινή επιγραφή μου έβγαλε το μάτι.-19:shock::shock::shock: !!!!Κυριολεκτικά η ανάσα σου πάγωνε.
-Το ήξερες αγάπη μου,δεν το ήξερες?Στη Φιλανδία είσαι!!!
-Ναι καλέ μου...Γιατί?Σου παραπονέθηκα??
-Όχι ακόμα...Για να σε προλάβω!
Κι έτσι φορώντας τα γάντια και τα σκουφάκια και παίρνοντας μια μεγάλη ανάσα βγαίνουμε έξω για να πάρουμε ταξί να μας πάει στο ξενοδοχείο,ή μάλλον στο χόστελ που θα περνάγαμε την αποψινή βραδιά.Η ώρα 8 και οι δρόμοι άδειοι.Από το παράθυρο του ταξί το μόνο που έβλεπες ήταν εικόνες ατελείωτου χιονιού...Σε 20 λεπτά είχαμε φτάσει στον προορισμό μας.Το χόστελ ένα μεγάλο 8όροφο κτίριο,5 λεπτά από το κέντρο.Το δωμάτιο πεντακάθαρο με σύγχρονα έπιπλα και κρεβάτια.Με 70ευρώ τη βραδιά άλλωστε δεν θα ζήταγα κάτι λιγότερο από αυτό.Αφήνουμε τα πράγματα,φοράμε τα ισοθερμικά και κατηφορίζουμε για το κέντρο γιατί οι διαμαρτυρίες από τα στομάχια μας είχανε ήδη αρχίσει...Μια πόλη ήσυχη,καθαρή,με ήπιους ρυθμούς ήταν οι πρώτες εντυπώσεις.Παντού μα παντού χιόνι.Τα πάντα παγωμένα.Το κρύο σε τρύπαγε μιας και το λιμάνι ήταν δίπλα.Το τι τούμπα έφαγα εξαιτίας του πάγου που είχε σκεπάσει κάθε τετραγωνικό χιλιοστό του δρόμου δεν περιγράφεται!!!"Μα καλά ακροβάτες είναι αυτοί οι άνθρωποι και δεν πέφτουνε!:mad:" φώναζα ενώ ο άγγελος μου είχε διπλωθεί από τα γέλια!Με τα πολλά μπαίνουμε στο πρώτο φαγάδικο που συναντάμε.Τι άλλο από ένα απολαυστικότατο και λαχταριστό.......μπέργκερ!!Μα υπήρχε και τίποτα άλλο ανοιχτό?Τρώμε,πληρώνουμε και κρατώντας τα αναψυκτικά στο χέρι παίρνουμε το δρόμο της επιστροφής.Κάπως άρχισα να προσαρμόζομαι και οι τούμπες που μέτρησα αυτή τη φορά λιγόστεψαν!Μέχρι να φτάσουμε στο χόστελ τα αναψυκτικά είχανε γίνει παγοκολώνες!!Μόλις φτάσαμε στο δωμάτιο και καθώς έβγαζα τη πανοπλία από πάνω μου έβλεπα στο κορμί μου παντού κοκκινίλες.Όχι!Δεν ήταν από τις τούμπες...Ήταν από το κρύο...Φόρεσα τώρα τη Νο2 πανοπλία-πυτζάμα,και αγκαλιά με τον άγγελο με πήρε ο ύπνος στο ζεστό δωμάτιο ενός ξενώνα μιας κάτασπρης και παγωμένης πόλης μερικά χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά από το σπίτι.....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Η ώρα κύλησε όμορφα μέχρι που έπρεπε να επιβιβαστούμε στο χαριτωμένο αεροσκάφος της Malev.Τη πτήση,για να είμαι ειλικρινής,δεν τη θυμάμαι γιατί έναν υπνάκο τον πήρα...Και τον άφησα όταν είχαμε ήδη προσγειωθεί στο αεροδρόμιο του Ελσίνκι.
Δεν αλλάξατε αεροσκάφος στη Βουδαπέστη?
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Δεν αλλάξατε αεροσκάφος στη Βουδαπέστη?
Ναι!Δεν το ανέφερα γιατί και πάλι η μνήμη μου από τις πτήσεις είναι θολή...Οk ομολογώ!Είμαι από τους ανθρώπους που δεν έχουν και την καλύτερη σχέση με τα αεροπλάνα.Γι'αυτό το ρίχνω στον ύπνο.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓

Η ώρα 8 το πρωί και από το μεγάλο παράθυρο του δωματίου έβλεπες να πέφτει χίονι...Ένα θέαμα που θαυμάσαμε για μερικά λεπτά προτού ετοιμαστούμε για το πρωινό.Αφού φάγαμε και πήραμε δυνάμεις,ετοιμαστήκαμε,χαιρετίσαμε το ευγενέστατο προσωπικό και φύγαμε για το σταθμό του τρένου όπου θα αφήναμε τις αποσκευές μέχρι τις 7 που έφευγε το τρένο μας για Λαπωνία.Φορώντας τα ζεστά μας,η βόλτα στην πόλη άρχισε.Οι πρώτες μου εντυπώσεις επιβεβαιώθηκαν.Οι ρυθμοί ζωής στο Ελσίνκι είναι χαλαροί,βλέπεις ανθρώπους χαμογελαστούς και πρόθυμους να εξυπηρετήσουν τον όποιο τουρίστα,οι δρόμοι πεντακάθαροι,τα αυτοκίνητα ελάχιστα...και να μην ξεχνιόμαστε το χιόνι ατελείωτο!!!Περιπλανώμενοι στην πόλη και παρατηρώντας τη καθημερινότητα των Φιλανδών είπαμε να κάνουμε στάση για μια ζεστή σοκολάτα.Το cafe-restaurant ονομάζονταν Fazer και είχε μία από τις πιο όμορφες σοκολάτες που έχω πιεί ποτέ!Η ώρα κύλησε κάνοντας όνειρα και προβλέψεις για το πώς να είναι το χωριό στο οποίο ετοιμαζόμασταν να περάσουμε τις επόμενες 4 μέρες μας...
-Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να δούμε και το Βόρειο Σέλας???
-Τί σου λέω????!!!!!Αν είμαστε τυχεροί-που είμαστε- θα δούμε με τα ίδια μας τα μάτια αυτό το θαύμα της φύσης!!!!
Και έτσι με την αισιοδοξία μέσα μας κινήσαμε για μια ακόμα βόλτα στην πόλη.Άλλωστε οι ώρες μας στο Ελσίνκι ήταν ελάχιστες και προτιμήσαμε να τις περάσουμε περπατώντας το και παίρνοντας μια γεύση από την...παγωνιά του!Δεύτερη στάση για μεσημεριανό σε ένα πολύ όμορφο restaurant (Ravintola Sunn).Με συντροφιά την απαλή μουσική πέρασαν 2 ώρες χωρίς να το καταλάβουμε...
-Μήπως ήρθε η ώρα να χαιρετήσουμε την πόλη και να πάμε για λίγη δράση???
Σωστά!!!!Αυτό ήταν που ζητάγαμε από αυτό το ταξίδι...Δράση και περιπέτεια στο κάτι δαφορετικό...Αφήσαμε λοιπόν τη ζεστασιά του χώρου και φορώντας τις πανοπλίες μας φύγαμε για το σταθμό.Εκεί παραλάβαμε τις αποσκευές μας και επιβιβαστήκαμε στο τρένο με προορισμό το Kemijarvi από όπου θα μας περίμενε λεωφορείο να μας μεταφέρει στο Salla.Διάρκεια ταξιδιού 10ώρες και κάτι...Και το όνειρο ξεκινά.....
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Σε ολόκληρο το τρένο επικρατούσε απόλυτη ησυχία...Μόνο έμενα η χαρά και η ανυπομονησία δεν άφηναν να κλείσω μάτι.Η ώρα έχει πάει 6 το πρωί ωσπού το δυνατό ηχογραφημένο μήνυμα ξυπνάει τους επιβάτες:''Next stop Rovaniemi''.
-Τί έγινε?Φτάσαμε?
-Όχι ακόμα αλλά νομίζω πως ήρθε η ώρα να ξυπνήσεις.
-Πού είμαστε?
-Ροβανιέμι.Στην επόμενη στάση κατεβαίνουμε!!
Η επόμενη στάση όμως έκανε 2 ώρες να πραγματοποιηθεί λόγω καθυστέρησης.Και κάπου γύρω στις 8(έχει σημασία η ώρα που συνεχώς αναφέρω) ήρθε η δική μας σειρά για αποβίβαση στη πόλη Kemijarvi...
-Συγνώμη!Μου υπενθιμίζεις λίγο τί ώρα είναι?
-Κι εγώ απορώ....Είναι 8 το πρωί....
-Μα καλά τους έχει ξεχάσει ο ήλιος εδώ πάνω????
-Hellooooo!!!!Μην ξεχνάς!!!Είσαι Αρκτικό κύκλο!!!
Όπως λοιπόν καταλαβαίνετε γύρω μας απόλυτο σκοτάδι.Μία αίσθηση λίγο ψυχοπλακωτική στην αρχή και πόσο μάλλον για ανθρώπους μεσογειακούς..Σύντομα όμως αυτό ξεπεράστηκε!Το χιόνι δεν σταμάταγε να πέφτει και η θερμοκρασία 22 βαθμοί υπό του μηδενός...
Το λεωφορείο μας περίμενε έξω από το σταθμό και αφού γέμισε ξεκίνησε για το Salla,μία απόσταση περίπου 40'.Σιγά σιγά το ξεμήρωμα άρχιζε να παίρνει θέση και να μας επιτρέπει να ρουφήξουμε τις πρώτες εικόνες από το παράθυρο του λεωφορείου.Γύρω σου,όπου και να κοιτάξεις, βλέπεις παντού λίμνες...παγωμένες λίμνες...Η Φιλανδία έχει περίπου 180000 λίμνες,πράγμα που δεν δυσκολέυτηκα καθόλου να πιστέψω.Δεξιά και αριστερά,παντού,έλατα και καμμιά φορά ξεπροβάλλει κανένα μικρό ξύλινο σπιτάκι!!!Εικόνες σαν από παραμύθι!!!(Μην βαράτε!!!Θα βάλω και φωτογραφίες).
-Φτάσαμε!!!! ,φώναζα όση ώρα ο άγγελος μου έβγαζε τις βαλίτσες από το λεωφορείο.Η περιοχή ονομάζεται Sallatunturi(5χλμ από το Salla) και το μόνο που έχει είναι 2 ξενοδοχεία,ένα χιονοδρομικό κέντρο και ένα πάρκο με ταράνδους και χάσκι.Κυριολεκτικά....in the middle of nowhere!!!
-Enjoy your stay here in Sallatunturi!!!,μας χαιρέτησε ο οδηγός αφήνοντας μας έξω από το ξενοδοχείο...ε...όχι ακριβώς ξενοδοχείο αλλά συγκρότημα με ξύλινα σπιτάκια!!!!Μπαίνουμε στη ρεσεψιόν και αφού η γλυκήτατη ιδιοκτήτρια μας έδωσε χάρτες και ένα 4φυλλο έντυπο με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα δραστηριοτήτων(και φυσικά το κλειδί) ακολουθούμε το χάρτη για το σπιτάκι νούμερο 5.Τα λόγια είναι περιττά!!Το σπίτι μαγικό!!!Ευρύχωρο σαλόνι με τζάκι και μεγάλο παράθυρο με θέα τί άλλο από τα χιονισμένα έλατα,κρεβατοκάμαρα,κουζίνα,μπάνιο και φυσικά.....σάουνα!!!!
Προσπαθώντας να συντονίσουμε τον ενθουσιασμό μας είπαμε να επιλέξουμε μία από τις τόσες δραστηριότητες που βρήκαμε στο έντυπο.
-2hr safari with snowmobile!!Είσαι?????
-Και το ρωτάς???Φύγαμε!!!!
Και χωρίς δεύτερη σκέψη κατεβήκαμε για να ετοιμαστούμε για το σαφάρι.Ο οδηγός-συντονιστής ένας χαριτωμένος νεαρός Φιλανδός αφού πρώτα μας έδωσε οδηγίες και υποδείξεις για το πώς να οδηγήσουμε το μηχανάκι,μας εφοδίασε με τον απαραίτητο εξοπλισμό-στολή και με μία κουβερτούλα από δέρμα ταράνδου.''Θα σας χρειαστεί...'',ήταν τα λόγια του τα οποία με τρόμαξαν λίγο θα έλεγα...Και αφού η ομάδα δημιούργηθηκε,ήμασταν έτοιμοι για δραση!!!!Οδηγός ο άγγελός μου,συνοδηγός εγώ!Ο ήλιος είχε βγεί για τα καλά και αυτό ήταν υπερ μας.Η βόλτα ξεκίνησε και εγώ προσπαθούσα με αυτό το τεράστιο γάντι-πανοπλία να τραβήξω όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορούσα...Η διαδρομή υπέροχη...Χαμένοι μέσα στο δάσος που τυχαία συναντούσες κανένα τάρανδο να κόβει βόλτες!!!Το μυαλό μου γέμισε με εικόνες που μόνο σε ντοκυμαντέρ είχα δει...Πρώτη στάση σε ένα παρατηριτήριο για φωτογραφίες.
-Θα σας πρότεινα να τυλιχτείτε με τις κουβερτούλες σας μιας και η θερμοκρασία αγγίζει τους -28.....Κι όμως δεν με ένοιαζε καθόλου!!!Η θέα γύρω μου ήταν τόσο μαγική που το μόνο που με ένοιαζε ήταν να την απολαύσω!!!!Βουρ πάλι στα μηχανάκια αλλά αυτή τη φορά οδηγός ήμουν εγώ!!!Γιατί γελάτε???Επειδή κρύωναν λιγαααάκι τα χέρια μου και δεν μπορούσα να πατήσω το φρένο???Λεπτομέρειες.....Φτάσαμε σώοι και αβλαβείς στην καλύβα για τσάι που ήταν και η δεύτερη στάση μας.Πρώτη μου κίνηση και εγκληματική να βγάλω τα γάντια και να βάλω τα χέρια μου στο τζάκι...Μην το κάνετε ποτέ!!!!Ένιωθα πραγματικά τα δάχτυλα μου να ξεκολλάνε από τα χέρια μου..Εδώ τα χρειάστηκα και συνήλθα μετά από περίπου ένα τέταρτο...Αφού απολαύσαμε το τσάι μας παρέα με ένα ζευγάρι Σουηδών,πήραμε το δρόμο για το ξενοδοχείο..Το σαφάρι ήρθε στο τέλος του χαρίζοντας μας εικόνες που θα φυλάξουμε για μια ζωή....Η ώρα είχε πάει 2 το μεσημέρι και τα στομάχια μας ήταν εντελώς άδεια...Προτού όμως κινήσουμε για το εστιατόριο του ξενοδοχείου τί καλύτερο από μία χαλαρωτική σάουνα???Και έτσι από τους -28 βρεθήκαμε,έστω και για λίγα λεπτά στους +70!!!Μια εναλλαγή που μας χαλάρωσε και μας έκανε ακόμα περισσότερο...πεινασμένους!Και έτσι ούτε που καταλάβαμε για πότε βρεθήκαμε στο εστιατόριο.Και φυσικά τιμήσαμε τη λαπωνέζικη κουζίνα!!Τάρανδο με πουρέ πατάτας και σάλτσα από μούρα για εμένα και ψητό σολωμό με λαχανικά για το συνοδό μου.Γευστικότατα!!!!Απολαύσαμε το φαγητό μας χαζεύοντας τη θέα από τη τεράστια τζαμαρία του εστιατορίου και μένοντας για ακόμα μια φορά έκπληκτοι με το φαινόμενο που παρατηρούσαμε...Η ώρα 4 και κάτι και έξω είχε ήδη σκοτεινιάσει...Αυτή τη φορά όμως η μικρή διάρκεια της μέρας δεν με χάλασε καθόλου...Και έτσι χορτασμένοι κινήσαμε για το δωμάτιο...η κούραση ήταν μεγάλη (και από το ταξίδι),η μέρα γεμάτη και το μόνο που θέλαμε ήταν ξεκούραση και επαναφόρτιση μπαταρίας για την επόμενη...Με συζήτηση και γέλια πήγε η ώρα 7 και ο Ορφέας έκανε την εμφάνισή του.....
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Θερμοκαρσια -28 και δεν σε ενοιαζε?:shock:
Η κουβερτουλα απο ταρανδο ητα απαλη? Μυριζε δερμα? Πες μας λεπτομερειες...
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Θερμοκαρσια -28 και δεν σε ενοιαζε?:shock:
Η κουβερτουλα απο ταρανδο ητα απαλη? Μυριζε δερμα? Πες μας λεπτομερειες...
Χαχα!!!Κι όμως...Βέβαια η στολή που φορούσαμε πάνω από τα ρούχα μας και τα ισοθερμικά μας κράταγε τις ισορροπίες και το κρύο δεν το πολυκαταλάβαινες..Τα άκρα μας μονάχα υπέφεραν...Θα το αναφέρω στη συνέχεια της ιστορίας.Όσον αφορα τη κουβερτούλα...Απαλή δεν τη λες...περισσότερο με το τομάρι ταράνδου έμοιαζε.Όχι δεν μύριζε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom