London Short Stories

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Υπέροχο να είσαι φοιτητής στο Λονδίνο!

Κυριακή πρωί ήμουν στα μέρη σου. Λατρεύω τα Κυριακάτικα απογεύματα στο East London. Βόλτα απο το Regents Canal, Columbia Street Market, και μετά καφέ/φαγητό στο Shoreditch House. Classic!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Αγαπητέ μου, συμφωνώ απολύτως. Το east london έχει μπει μες στο πετσί μου πλέον. Δεν μπορώ μακριά από τον αναβρασμό του, την παρακμή και τη ζωντάνια του. Τον πάτο όπου ζω, δεν τον αλλάζω αυτή τη στιγμή ούτε με το καλύτερο λοφτ στο Chelsea..

PS. Κρύβε λόγια για το ανατολικό, κρύβε λόγια... άσε τον κόσμο να πηγαίνει στα Spitalfields να ανεβάζει τις τιμές.. :cool:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Ορίστε, θα με κάνετε να τρέχω τώρα σε μπαράκια. Φφφφφ....
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
ρε κοπελια , δες εδω λιγο μολις το ειδα και λεω να στο στειλω
Δε πας να κανεις μια αυτοψια να μας πεις και μας, μιας και σε εχουμε εκει
London’s best bars ? as chosen by Lonely Planet staff - travel tips and articles - Lonely Planet
Κοπελιά δεν είμαι και δεν έχω πάει σε όλα που αναφέρει ΑΛΛΑ...

a pub...is a pub...is a pub

Μην νομίζεις οτί οι Αγγλικές pub αντιστοιχούν σε trendy bars άλλης χώρας...βασικά στο κεντρικό Λονδίνο, όλα είναι πάνω κάτω τα ίδια...Όλα έχουν πολύ κόσμος κάθε βράδυ.

Ενδεικτικά το Princess Louise που το δείχνει με 2-3 άτομα στη φωτογραφία, κάθε φορά που πάω νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω απο το κόσμο και έχει πάρα πολύ βαβούρα. Τα μικρά δωματιάκια (partitions ουσιαστικά) που έχει μου βγάζουν και ένα αίσθημα κλειστοφοβίας...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
"Summer" in London? NO WAY!

Κοιτάω έξω. Κοιτάω το ημερολόγιο. Τραβάω την κουρτίνα λίγο περισσότερο. Ξανακοιτάω το ημερολόγιο. Ανοίγω τελείως την κουρτίνα. Αναστενάζω. Εδώ και βδομάδες προσπαθώ να συνδυάσω τις ημερομηνίες (Ιούνιος, Ιούλιος) με τις καιρικές συνθήκες (καταρρακτώδη βροχή). Δεν μπορεί, κάποιο λάθος έχει γίνει, ή στον καιρό, ή στην ώρα. «Ή στη χώρα» μου λέει περιπαικτικά μια φωνούλα μέσα μου. «Λονδίνο δεν ήθελες? Λούσου τα τώρα!» Όπου λούσου τα, στην κυριολεξία, μιας που στα λίγα λεπτά που χρειάζομαι για να επιστρέψω απ το μετρό, το νερό πέφτει επάνω μου με τους κουβάδες. Σε ελάχιστα δευτερόλεπτα ότι κρατάς στα χέρια (χαρτιά, γάλα, ψωμί, μπουφάν, περιοδικά) είχε γίνει ένας χυλός -και εδώ δεν έχουνε και μπαλκόνια να μπεις από κάτω να προστατευτείς!

"If it rains on St Swithins Day (last Friday) means, tradition has it, that it will rain for the next 40 days" με ενημερώνει μέσω chat ο Charles, ο (μοναδικός) βρετανός της σχολής μας και μου γελάει κατάμουτρα. 40 μέρες ε? Ιδανικό τάιμινγκ για να εγκαταλείψουμε τη χώρα για τουλάχιστον 20 από αυτές.. Καθισμένη στο αγαπημένο στέκι Hurwundeki HURWUNDEKI » Cafe κλέινω κάποιες τελευταίες επαγγελματικές εκκρεμότητες. Σε λίγες ώρες κατεβαίνω ελλάδα, να μαζέψω ήλιο αρκετό, να έχω αποθέματα όλο το δύσκολο χειμώνα που θα ακολουθήσει. Θα επιστρέψω δριμύτερη, και με έτοιμα κείμενα, περί τα μέσα αυγούστου. Μείνετε συντονισμένοι. Καλό καλοκαίρι!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Τί υπέροχος χώρος είναι τούτος;;;;:shock:
East London rocks! Άντε Ντόροθυ, έλα να γιομίσεις μπαταρίες γιατί σε βλέπω από χειμώνα με όλα αυτά τα όμορφα που μας γράφεις, να έχεις επισκέψεις. :bleh:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Αντε , με το καλό να μας ελθεις !!!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Πως καταλαβαίνουμε ότι στο Λονδίνο έφτασαν τα Χριστούγεννα/οι εκπτώσεις?

1) Γίνεται ολοένα και δυσκολότερο να περπατήσεις στα πεζοδρόμια της Oxford
2) Οι τουρίστες αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο και εμφανίζονται παντού, σαν τα μανιτάρια μετά τη βροχή
3) Η λέξη που ακούς συχνότερα στα μαγαζιά αντί για «I m sorry» πλέον είναι «μαλάκας»

Ναι είναι γεγονός. Είμαστε προ των πυλών των Χριστουγέννων και επισήμως πλέον –γιατί ανεπισήμως, τα εστιατόρια ξεκίνησαν να κάνουν κρατήσεις για τη μέρα εκείνη ήδη από τέλη Αυγούστου και τα σουπερμάρκετ έβγαλαν δειλά τους πρώτους σοκολατένιους αηβασίληδες ήδη από αρχές Οκτώβρη. Α, όλα κι όλα. Εδώ τα Χριστούγεννα είναι μεγάλη μπίζνα και τα παίρνουμε πολύ στα σοβαρά.
Αληθινό και φέτος!!! Και θα έλεγα ότι φέτος έχουμε ακόμα πιο πολλούς Ελλήνες σαν επισκέπτες!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
..να περνατε υπεροχα σας ευχομαι....:xmas_lol::xmas_razz:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom