Καλοκαίρι με μώρο. Πού;

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Η Κύθνος και η Τήνος σίγουρα δεν κάνουν για την περίπτωσή σου.
Η καθεμία για διαφορετικούς λόγους.

Αν και δεν έχω παιδάκι, νομίζω ότι κυρίως για πρακτικούς λόγους, προτιμότερο θα ήταν να προσανατολιστείς σε περιοχή της ηπειρωτικής Ελλάδας και όχι σε νησί.
Θα με βρεις σύμφωνη κι εμένα, προτεραιότητα είναι η πρόσβαση σε υποδομές υγείας και στην προμήθεια φράσκων τροφίμων και γάλακτος. Αποτόλμησα την Κύθνο όταν ο γιος μου έκλεισε τα 2, ακριβώς για να γυρίσω αμέσως πίσω αν προκύψει κάποιο πρόβλημα. Εντάξει, δεν τη λες και κοσμική, αλλά για οικογένεια με παιδάκι καλά είναι. Κουράγιο ώσπου να ξεπεταχτεί...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αν ξεφυγουμε απο την εννοια νησι που ζητησε στο αρχικο ποστ ,σιγουρα ασφαλεστερο και βολικοτερο θα της φανει και θα την εξυπηρετησει ενα ηπειρωτικο παραθαλασσιο μερος .
Παντως και η Λευκαδα ειναι ιδανικος συνδυασμος γιαυτη την περιπτωση ...εχει και νοσοκομειο (το δοκιμασαμε ..φτου φτου φτου ) ..αλλα εχει αυτα τα κρυα νερα ρε γμτ.
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες. Η αλήθεια είναι ότι τα της ασφάλειας του μωρού τα σκέφτομαι κι εγώ.. άσε που στα καράβια δε μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη.. αλλά άτιμο το κόλλημα με τα νησιά.. ;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες. Η αλήθεια είναι ότι τα της ασφάλειας του μωρού τα σκέφτομαι κι εγώ.. άσε που στα καράβια δε μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη.. αλλά άτιμο το κόλλημα με τα νησιά.. ;)
Γιατί βρε, τι έχουμε εμείς που μεγαλώσαμε στα νησιά; Δεν γεννηθήκαμε έτοιμοι 4 ετών.... υπήρξαμε και ημερών και μηνών... :D
Αν πιά βρείς ένα νησί και με αεροπορική σύνδεση, ποιός ο φόβος;
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Αντώνη συμφωνώ σ' αυτό που λες, και είμαι γενικά της θεωρίας άμα είναι να σου τύχει κάτι θα σου τύχει.. απλά ακούω και τις έμπειρες μαμάδες που έχουν ενδοιασμούς και το σκέφτομαι.. Μην πω και τα σχέδιά μου για εξωτικό ταξίδι από Οκτώβρη-Νοέμβρη που θα έχει μεγαλώσει ..:p
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη συμφωνώ σ' αυτό που λες, και είμαι γενικά της θεωρίας άμα είναι να σου τύχει κάτι θα σου τύχει.. απλά ακούω και τις έμπειρες μαμάδες που έχουν ενδοιασμούς και το σκέφτομαι.. Μην πω και τα σχέδιά μου για εξωτικό ταξίδι από Οκτώβρη-Νοέμβρη που θα έχει μεγαλώσει ..:p
Έτσι κι αλλιώς δεν το λέω σοβαρά. Άλλο εμείς που μεγαλώσαμε σε νησί και μεγαλώνουν και τα παιδιά μας (εγώ δεν έχω δικά μου) εδώ και άλλο κάποιος που δεν έχει συνηθίσει. Δεν το συζητώ. Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι λένε ότι είναι ψυχολογικό το θέμα. :haha:
Πάντως η πτήση απο ένα νησί για να πάς Αθήνα είναι ας πούμε 40-50', ενώ απο το κάποιο σπίτι στην Αθήνα για το νοσοκομείο, είναι πολλές φορές περισσότερο.
Κανόνισε τις διακοπές σου, αφού έχεις αυτό το θέμα, έτσι κι αλλιώς θα ήταν μεγάλο πλεονέκτημα να υπάρχει αεροδρόμιο στο νησί που θα διαλέξεις και με το καλό το εξωτεικό ταξίδι!
Στη θέση σου θα διάλεγα ένα πραγματικά μεγάλο νησί, ας πούμε στην πρώτη 10αδα σε έκταση στην Ελλάδα, γιατί 2 μήνες είναι πολύς καιρός! Α, τι σύμπτωση, η Κάρπαθος είναι 9η σε έκταση!!!! Και έχει και αεροδρόμιο :haha::haha::haha: Στη θέση σου μιά Ρόδο θα τη χτυπούσα άνετα...μια Χίο...κάτι τέτοιο!
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Το μονιμο αγχος που εχουν οι γονεις οταν ταξιδευουν με μικρα παιδια - και δη με μωρα 6 μηνων - ειναι μην παθουν τιποτα (απο ενα απλο τσιμπημα εντομου μεχρι ηλιασεις , γαστρεντεριτιδες κλπ). Γι ' αυτο θα σου προτεινα κι εγω να διαλεξεις ενα μεγαλο νησι που θα εχει τις υποδομες ωστε να αντιμετωπισεις τα βασικα απροοπτα που πιθανον συμβουν . Εννοω δηλαδη Κρητη, Ροδο, Κερκυρα,Σαμο, Χιο, Μυτιληνη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Απλά προβλήματρα όπως ηλίαση και γαστρεντερίτιδα, αντιμετωπίζονται΄και χωρίς γιατρό. Όλοι οι γονείς φοβόμαστε ατυχήματα στις διακοπές. Ακόμη και τώρα που ο γιος μου είναι 6 όταν πάω σε νησι βλέπω εφιάλτη ότι περιμένω το super puma.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Απλά προβλήματρα όπως ηλίαση και γαστρεντερίτιδα, αντιμετωπίζονται΄και χωρίς γιατρό. Όλοι οι γονείς φοβόμαστε ατυχήματα στις διακοπές. Ακόμη και τώρα που ο γιος μου είναι 6 όταν πάω σε νησι βλέπω εφιάλτη ότι περιμένω το super puma.
όχι σε μωρά 6 μηνών!!!
Η τοποθέτηση του Αντώνη είναι φαινομενικά σωστή.Αλλά άντε να με πείσεις που έχω συνηθίσει να έχω το γιατρό μου σε απόσταση βολής να πάω κάπου που δεν θα υπάρχει καν γιατρός ή ένα ειδικευόμενος παθολόγος στη καλύτερη των περιπτώσεων.Έχω φίλη που μένει σε νησί και η ψυχή της το ξέρει πως τρέμει κάθε φορά που ο μικρός της έχει πυρετό,είμαστε σε ανοιχτή σύνδεση όλη μέρα για ψυχολογική υποστήριξη!
Εγώ θα επιμείνω επειδή είναι το πρωτο σου παιδάκι από ότι κατάλαβα κι επειδή ξέρω πως θα νιώθεις μετά την γέννα,εκεί αρχίζουν οι φοβίες,άσε για φέτος το νησάκι.Για το εξωτικό μέσα μη το σκέφτεσαι αλλωστε δε θα πάρεις και το μωρό μαζί έτσι δεν είναι?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
γιατι οχι άνδρο ή αιγινα?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom