Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Αυτο που λες για το booking fee ειναι σωστο.Τουλαχιστον ετσι καταλαβαινω και εγω!

Σκεφτομαι και τη roma pass αλλα δεν ξερω αν θα μπουμε σε καποιο μουσειο,ισως βγαλω την 3ημερη καρτα μεταφορων.

Αλλα απο την αλλη αξιζει αν ειναι να πας σε κολοσσεο και γκαλερι μποργκεζε.

Εκει που καταληγω ειναι οτι αυτες οι γυναικες δεν ξερουν τη θελουν:cool:
Η Roma Pass νομίζω θα σου ήταν χρήσιμη,περιλαμβάνει απεριόριστες διαδρομές με όλα τα μέσα και θα μπεις σε δύο μουσεία δωρεάν,δηλαδή αν πας Colosseo και Galleria Borghese που αναφέρεις σε συμφέρει στανταρ και πολύ σημαντικό αποφεύγεις τις ουρές καθώς υπάρχει άλλη για αυτούς που έχουν απλά κλείσει τα εισιτήρια και άλλη πολύ μικρότερη για κατόχους της Roma Pass.
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κραμπι-Ταυλανδη
Αν βγεις στον Τ3 και κοιταξεις δεξια σου λιγο πιο κατω θα δεις αρκετα λεωφορεια που σε πανε Τερμινι.Ειναι διαφορετικες εταιριες πλεον με το ιδιο αντιτιμο (6ευρω) και αυτο εχει ως αποτελεσμα να φευγουν λεωφορεια σχεδον καθε δεκα λεπτα, μπορει και λογω των ημερων και της αναμενομενης κινησης.Οποτε μην αγχωνεσαι θα μπορεσεις να φθασεις στο κεντρο χωρις να χρειαστει να περιμενεις.Καλυτερα μην κλεισεις ωστε να παρεις αυτο που αναχωρει πρωτο.Το εκανα μεσστην προηγουμενη εβδομαδα και δεν ειχα κανενα προβλημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Μα αν κάποιος θέλει να κάνει Πάσχα με τα όλα του (μαγειρίτσες, σούβλες), τί στο καλό τρέχει στη ρημάδα τη Ρώμη; Ούτε Πάσχα θα καταλάβει, ούτε τη Ρώμη θα ευχαριστηθεί τρέχοντας να βρει κάτι που θα του θυμίζει Ελλάδα, χωρίς να είναι.
Αν θέλεις Πάσχα, μένεις εδώ. Αν θέλεις Ρώμη, πας να δεις Ρώμη. Και τα δύο δεν γίνονται.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πω πω, το ματι μου ....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σκεφτομαι να την κανω και εγω για Ρωμη το Πασχα. Υπαρχει κανενα μαγαζι με ψητά και Εφη Θωδη?
 

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα και απο μένα. Πάω τη Δευτέρα Ρώμη. Αλλα έχω μια απορία. Έκλεισαν μέσω του booking δίνοντας τα στοιχεία της πιστωτικής συγγενικόυ μου προσώπου. Εννοείται έν γνώση του. Στο ξενοδοχείο πρέπει να έχω και την κάρτα μαζί μ; Θα μου ζητήσουν και ταυτότητα; Βέβαια έχω το δικαίωμα να πληρώσω cash αλλα δε θέλω.

Υπάρχει περίπτωση να χρεώσουν την κάρτα χωρίς να την έχω μαζί μου στη Ρώμη;
 

hera

Member
Μηνύματα
127
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Bologna & around
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική..
Καλημέρα και απο μένα. Πάω τη Δευτέρα Ρώμη. Αλλα έχω μια απορία. Έκλεισαν μέσω του booking δίνοντας τα στοιχεία της πιστωτικής συγγενικόυ μου προσώπου. Εννοείται έν γνώση του. Στο ξενοδοχείο πρέπει να έχω και την κάρτα μαζί μ; Θα μου ζητήσουν και ταυτότητα; Βέβαια έχω το δικαίωμα να πληρώσω cash αλλα δε θέλω.

Υπάρχει περίπτωση να χρεώσουν την κάρτα χωρίς να την έχω μαζί μου στη Ρώμη;
Γιατί δεν στέλνεις ένα email στο ξενοδοχείο, να επιβεβαιώσεις τον τρόπο που θες να πραγματοποιήσεις την πληρωμή;
Στις περισσότερες περιπτώσεις η κάρτα χρησιμοποιείται στο bookings ως εγγύηση της κράτησης, σε περίπτωση που δεν εμφανιστείς δηλ. γίνεται εκεί η χρέωση της α' νύχτας κ.ο.κ..
Ωστόσο αναφέρονται περιπτώσεις που το ξενοδοχείο ενδεχομένως να προχωρήσει σε χρέωση χωρίς την προηγούμενη έγκρισή σου.
Κανονικά δεν μπορεί να το κάνει αυτό εφόσον δεν αναφέρεται στους όρους, αλλά αν θες να είσαι 100% σίγουρη, στέλνεις ένα μήνυμα και διευκρινίζεις ότι η πληρωμή θα γίνει κατά το chack out και με τον χι - ψι τρόπο.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ξέρει ένα πολύ καλό ο Traveller,αν τον βρεις στα κέφια του υπάρχει περίπτωση να στο αποκαλύψει..:haha:
 

hera

Member
Μηνύματα
127
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Bologna & around
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική..
Δευτέρα

Βατικανό (έχουμε κλείσει 09.30 να πάμε πριν ή μετά στον Άγιο Πέτρο);
Εξαρτάται από το τι ώρα θέλετε να ξυπνήσετε. Γιατί το αργότερο 8 θα πρέπει να είστε ήδη στον Άγιο Πέτρο για να προηγηθεί.
Επίσης αν η κράτηση είναι 9:30, σημαίνει ότι 9:30 θα πρέπει να είσαι ήδη στο μουσείο, άρα αν υποθέσουμε ότι θες να κάνεις οτιδήποτε έξτρα στον Άγιο Πέτρο, όπως π.χ. να ανέβεις στον τρούλο ή στην τελική να χαζέψεις λίγο παραπάνω, θα έχεις το άγχος του ρολογιού.
Αλλά και πάλι, εσύ ξέρεις που και πως θες να διαθέσεις τον χρόνο σου.

Σας φαίνεται φορτωμένο το πρόγραμμα;Λέμε 8 να φεύγουμε απο το ξενοδοχείο.
Το control freak που ποτέ δεν θέλει να μπαίνει σε κανόνες, αλλά πάντα έχει ένα πλήρως στρατηγικό πλάνο σε πλήρη νοερή εξέλιξη, έχει να σου προτείνει το εξής:
Ένα ταξίδι είναι πάντα χρήσιμο να έχει ένα πλάνο με βάση τα γούστα σου. Αλλά κανόνες το ταξίδι δεν μπορεί να έχει, όταν επιθυμούμε να προσφέρει αναψυχή.
Κανένα πρόγραμμα, δεν μπορεί να προϋπολογίσει, το μικρό μαγαζάκι που θα βρεις στο πέρασμά σου και τυχαία θα καταλήξεις να τρως το πιο ωραίο δείπνο της ζωής σου, ή το πλανόδιο συγκρότημα που θα συναντήσεις στο διάβα σου και θα μείνεις να ακούς την μουσική τους, ή την ατελείωτη κούραση που ενδεχομένως να νιώσεις και να θες απλά να κάτσεις σε ένα παγκάκι και να χαζεύεις τους περαστικούς.
Άρα ξεκινήστε και μονάχα η διαδρομή σας θα σας δείξει αν είναι πολλά ή λίγα, ή ενδεχομένως αν θα παραλείψετε ή θα προσθέσετε κάτι στο πρωταρχικό πλάνο. :D
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα hera.Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου κατάντησα κι εγώ control freak.Το πρόγραμμα μου είναι ένα ενδεικτικό. Επειδή στη Ρώμη θα βρέχει αναγκαστικά θα το προσαρμόσω.Αλλά θέλω να δω οτι περισσότερο μπορώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom