Διαμονή στη Σπάρτη

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Πρέπει να κάνω επαγγελματικό ταξίδι στη Σπάρτη και αναζητώ αξιοπρεπές κατάλυμα ( ξεν, καθαρό - κεντρικό και πάνω από όλα οικονομικό).
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι, από προσωπική του εμπειρία ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρέπει να κάνω επαγγελματικό ταξίδι στη Σπάρτη και αναζητώ αξιοπρεπές κατάλυμα ( ξεν, καθαρό - κεντρικό και πάνω από όλα οικονομικό).
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι, από προσωπική του εμπειρία ?
εγω παντα παω στο ληδα, νομιζω η απολυτη επιλογη συμφωνα με τα κριτηρια που ειπες (50Ε ανάλογα μέρα-εποχή).προσοχη στα γουικεντ.κρατηση γιατι ειναι απο τα πρωτα που γεμιζουν.
2731023601-2
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
εγω παντα παω στο ληδα, νομιζω η απολυτη επιλογη συμφωνα με τα κριτηρια που ειπες (50Ε ανάλογα μέρα-εποχή).προσοχη στα γουικεντ.κρατηση γιατι ειναι απο τα πρωτα που γεμιζουν.
2731023601-2
Να ρωτήσω επειδή δεν οδηγώ , ούτε θα πάω με αυτοκίνητο, είναι τόσο κέντρο ώστε να μπορώ να κάνω μετακινήσεις με τα πόδια στην πόλη ?
Φαίνεται πολύ καλό....και μ αρεσε το δωρεάν ιντερνετ...ιδιαιτέρως.
Samion ξέρεις αν είναι κοντά σε στάσεις λεωφορείων για το Μυστρά?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ρωτήσω επειδή δεν οδηγώ , ούτε θα πάω με αυτοκίνητο, είναι τόσο κέντρο ώστε να μπορώ να κάνω μετακινήσεις με τα πόδια στην πόλη ?
Φαίνεται πολύ καλό....και μ αρεσε το δωρεάν ιντερνετ...ιδιαιτέρως.
Samion ξέρεις αν είναι κοντά σε στάσεις λεωφορείων για το Μυστρά?
ναι ειναι 100μ. απο την κεντρικη πλατεια πανω στο δρομο που παει μυστρα οποτε σιγουρα κοντα σε σταση λεωφορειου για εκει.δεν εχω παει με λεωφορειο αλλα παει αστικο οποτε θα εισαι κοντα. κεντρικοτατο, καθαρο και οικονομικο.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
ναι ειναι 100μ. απο την κεντρικη πλατεια πανω στο δρομο που παει μυστρα οποτε σιγουρα κοντα σε σταση λεωφορειου για εκει.δεν εχω παει με λεωφορειο αλλα παει αστικο οποτε θα εισαι κοντα. κεντρικοτατο, καθαρο και οικονομικο.


Καλόοοοοοο, να σαι καλά Samion, σε ευχαριστώ πολύ.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρεις, επειδή έχω έδρα Θεσ/νικη και υπάρχει δρομολόγιο Θεσ/νικη-Καλαμάτα, η δεύτερη απέχει καμιά 60αρια χλμ από Σπάρτη? Δηλαδή με κανένα αστικό σε μία ώρα δεν είμαι Σπάρτη? ή είναι παραπάνω?Πώς είναι το οδικό δίκτυο?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλόοοοοοο, να σαι καλά Samion, σε ευχαριστώ πολύ.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρεις, επειδή έχω έδρα Θεσ/νικη και υπάρχει δρομολόγιο Θεσ/νικη-Καλαμάτα, η δεύτερη απέχει καμιά 60αρια χλμ από Σπάρτη? Δηλαδή με κανένα αστικό σε μία ώρα δεν είμαι Σπάρτη? ή είναι παραπάνω?Πώς είναι το οδικό δίκτυο?
μπα..με αυτοκινητο ειναι 1 ωρα.πολυ δυσκολος δρομος.διασχιση Ταυγετου, ορεινος με στροφες και χιονια φυσικα λογω υψομετρου.για λεωφορειο παντως επειδη δεν το εχω χρησιμοποιησει σε αυτη τη διαδρομη καλαματα-σπαρτη παρε τηλ. το κτελ καλυτερα. αν δεν εχεις δουλεια στην καλαματα ασυγκριτα καλυτερα να πας αθηνα και απο εκει σπαρτη. αθηνα-σπαρτη γυρω στις 3 ωρες.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
μπα..με αυτοκινητο ειναι 1 ωρα.πολυ δυσκολος δρομος.διασχιση Ταυγετου, ορεινος με στροφες και χιονια φυσικα λογω υψομετρου.για λεωφορειο παντως επειδη δεν το εχω χρησιμοποιησει σε αυτη τη διαδρομη καλαματα-σπαρτη παρε τηλ. το κτελ καλυτερα. αν δεν εχεις δουλεια στην καλαματα ασυγκριτα καλυτερα να πας αθηνα και απο εκει σπαρτη. αθηνα-σπαρτη γυρω στις 3 ωρες.
Το Κ.Τ.Ε.Λ. από Καλαμάτα Σπάρτη είναι σχεδόν 2 ώρες, έχει ένα τρισάθλιο δρομολόγιο την ημέρα και μάλιστα με στάση και αλλαγή λεωφορείου στην Αρτεμησία -30χλμ. από Καλαμάτα- (βγάλε βαλίτσες, περίμενε και ξαναφόρτωσε στο επόμενο).
Αν και η διαδρομή στον Ταΰγετο είναι καταπληκτική, σίγουρα το Αθήνα-Σπάρτη είναι καλύτερο από το Αθήνα-Καλαμάτα-Σπάρτη.
Ο Μυστράς είναι γύρω στα 10 χιλιόμετρα από τη Σπάρτη. Οπότε δε θα δυσκολευτείς στη μεταφορά. Επίσης τα ΚΤΕΛ της Σπάρτης είναι στο κέντρο της πόλης (άρα και πολύ κοντά στο ξενοδοχείο που σου προτάθηκε)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εναλλακτικα,μπορει να γινει αλλαγη στην τριπολη οπου τα δρομολογια ειναι ανα 1 ωρα νομιζω..
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
απαντατε σε θεμα απο το 2008-2009 !!!!! :haha::haha::haha:
Υπάρχει και η άλλη πλευρά..Μπορεί να μην είναι χρήσιμες σε αυτόν που ρώτησε πρίν από 9 χρόνια αλλά γίνεται ένα update στο θέμα και μπορεί να χρησιμεύσει σε κάποιον άλλο που ενδιαφέρεται τώρα....:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχει και η άλλη πλευρά..Μπορεί να μην είναι χρήσιμες σε αυτόν που ρώτησε πρίν από 9 χρόνια αλλά γίνεται ένα update στο θέμα και μπορεί να χρησιμεύσει σε κάποιον άλλο που ενδιαφέρεται τώρα....:)
Εσύ θα εμπιστευόσουν πληροφορίες για δρομολόγια ΚΤΕΛ που είχαν δοθεί πριν από 9 χρόνια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.190
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom