Παρίσι με αυτοκίνητο ή rer_metro ?

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Καλησπερα παιδια!
Προκειται να ταξιδεψω στο Παρισι συντομα κ ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει καποιος το συστημα Velib με τα ποδηλατα. Δεν εχω καταλαβει αν πρεπει να εχω πιστωτικη η αν μπορω να παω σε καποιο γραφειο κ να πληρωσω για να βγαλω καρτα να παρω ποδηλατο.
Αν ξερει καποιος,ας με ενημερωσει!
Ευχαριστω!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπερα παιδια!
Προκειται να ταξιδεψω στο Παρισι συντομα κ ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει καποιος το συστημα Velib με τα ποδηλατα. Δεν εχω καταλαβει αν πρεπει να εχω πιστωτικη η αν μπορω να παω σε καποιο γραφειο κ να πληρωσω για να βγαλω καρτα να παρω ποδηλατο.
Αν ξερει καποιος,ας με ενημερωσει!
Ευχαριστω!
Με την πιστωτικη σου θα πας εκει που ειναι τα ποδηλατα και ακολουθωντας τις οδηγιες απο το μηχανημα θα νοικιασεις ενα. Η πιστωτικη πρεπει να εχει μικροτσιπ αλλιως ισως να μην γινει δεκτη. Σε αυτη την περιπτωση καλο ειναι να αγορασεις εισιτηριο απο το σαιτ Paris - V .
Προσοχη δεν πρεπει να ξεπερνας τα 30 λεπτα γιατι θα σε χρεωσουν παραπανω. Αν το θες παραπανω πριν συμπληρωθουν θα το πηγαινεις σ' ενα σταθμο θα το κλειδωνεις και μετα θα το ξαναπαιρνεις.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
ανεμος1974,

αν πετάς από Θεσσαλονίκη, μαζί ταξιδεύουμε! Εμείς γυρίζουμε 23/07 και προβληματίζομαι για το προς το αεροδρόμιο πρωί-πρωί με την αυγούλα...
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Σ ευχαριστω πολυ τριπακια γ την απαντηση. Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Σε περιπτωση που τα κλεισω απο το ιντερνετ, πως γινεται η δουλεια μετα? μου στελνουν καποιο κωδικο?Το εχεις κανει ποτε?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σ ευχαριστω πολυ τριπακια γ την απαντηση. Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Σε περιπτωση που τα κλεισω απο το ιντερνετ, πως γινεται η δουλεια μετα? μου στελνουν καποιο κωδικο?Το εχεις κανει ποτε?
Οχι, δεν το εχω κανει. Οσες φορες το εχω παρει χρησιμοποιησα τη Velib Passion αλλου. Λογικα ομως θα σου στελνουν το numero d'abonnee το οποιο το χρησιμοποιεις για να παιρνεις τα ποδηλατα.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
giannakouti μαζί πετάμε.......Σου έχω στείλει pm
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Δυστυχως δεν ξερω τι καιρο θα εχει οταν παω,οποτε φοβαμαι να ρισκαρω να κλεισω ποδηλατα απο τωρα κ να μην μπορω να τα παρω! Μου φαινεται θα καταληξω κ εγω σε αυτη τη Navigo Decouverte (αν λεμε την ιδια:S) και ας πηγαινω τεταρτη-δευτερα... Αυτη εχει και την διαδρομη για Disneyland ετσι?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δυστυχως δεν ξερω τι καιρο θα εχει οταν παω,οποτε φοβαμαι να ρισκαρω να κλεισω ποδηλατα απο τωρα κ να μην μπορω να τα παρω! Μου φαινεται θα καταληξω κ εγω σε αυτη τη Navigo Decouverte (αν λεμε την ιδια:S) και ας πηγαινω τεταρτη-δευτερα... Αυτη εχει και την διαδρομη για Disneyland ετσι?
Οχι, δεν λεμε την ιδια. Εγω μιλαω για ετησια καρτα ποδηλατων. Η Passe Navigo που λες εσυ ισχυει για μετρο, τραινα κλπ. Για Disneyland χρειαζεσαι για ζωνη 1-5.
Ομως η καρτα αυτη ειναι για Δευτερα-Κυριακη. Δηλαδη τη Δευτερα θα πρεπει να πληρωσεις παλι εισητηρια. Αν παρ'ολ'αυτα σε βολευει η Navigo να ξες οτι μπορεις μ'αυτη να νοικιασεις ποδηλατο αν θελησεις.
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Καλημέρα παιδιά!

Σε λιγότερο από 2 εβδομάδες φέυγουμε και εμείς για Παρίσι..
Αναρωτιόμουνα από το αεροδρόμιο Charles de Gaulle, αν συμφέρει από άποψη χρόνου και αλλαγων στο μετρο να πάρω λεωφορείο για να παω στο κεντρο και όχι RER..
Αν κάνω 15' παραπάνω με το λεωφορείο δεν τρέχει και κάτι αλλα μήπως έχει τρομερό traffic και δεν λέει καθόλου το λεωφορειο???Φτάνουμε στις 12 το μεσημέρι..
Μηπως ξέρει κανένας??
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αν φτανετε Τριτη ουτε που να το σκεφτεσαι.
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Ναι Τρίτη φτάνουμε....
Καλα που ρώτησα δηλαδή ...
Ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλημέρα παιδιά!

Σε λιγότερο από 2 εβδομάδες φέυγουμε και εμείς για Παρίσι..
Αναρωτιόμουνα από το αεροδρόμιο Charles de Gaulle, αν συμφέρει από άποψη χρόνου και αλλαγων στο μετρο να πάρω λεωφορείο για να παω στο κεντρο και όχι RER..
Αν κάνω 15' παραπάνω με το λεωφορείο δεν τρέχει και κάτι αλλα μήπως έχει τρομερό traffic και δεν λέει καθόλου το λεωφορειο???Φτάνουμε στις 12 το μεσημέρι..
Μηπως ξέρει κανένας??
Σε πιο μέρος στο κέντρο πηγαίνεις? Έχει σημασία. Αν είναι μετά να μπείς στο μετρό, συμφέρει το RER. Αν είναι το λεωφορείο να σ' αφήσει κάπου κοντά στον προορισμό σου, είναι κι αυτό μια λύση, γιατί τα μπαγκάζια στους σταθμούς χωρίς κυλιόμενες είναι ένα θέμα (αλλα ο χρόνος της διαδρομής μπορεί να ανέβει και πολύ...).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom