Γαλλία Χριστούγεννα στο Παρίσι...

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
-'' Ρε παιδιά, τι θα γίνει? θα βγάλουμε όλη την ημέρα στα εμπορικά?'' :bleh:
-''Καλά καλααααά, πάμε βολτίτσα''

Συνεχίσαμε με μια ευχάριστη απογευματινή βόλτα στην περίφημη γειτονιά του Παρισιού Saint Germain. Πανέμορφη περιοχή και αξίζει μια επίσκεψη. Αδύνατο θα ήταν να μην απολαύσουμε το καφεδάκι μας στο ξακουστό Cafe de Flore που αποτελούσε από το 1865 τόπο συνάντησης συγγραφέων, καλλιτεχνών και διανοούμενων. Σήμερα αποτελεί στέκι ηθοποιών, τραγουδιστών και σχεδιαστών μόδας όπως ο Karl Lagerfeld. Εκτός από τα ροφήματα θα βρείτε και κάτι να τσιμπήσετε. Η σοκολάτα που πήρα έκανε 8 ευρώ παρακαλώ!
Κάπου εκεί κοντά θα έχετε την ευκαιρία να δείτε και την εκκλησία St.Germain-des-Pres, από τις αρχαιότερες στο Παρίσι.

Έπειτα αποφασίσαμε να κάνουμε μια στάση στη λεωφόρο των Ηλυσίων Πεδίων, να τη θαυμάσουμε και με τη βραδινή της εμφάνιση! Τα φώτα και τα χριστουγεννιάτικα στολίδια της προσέδιδαν μια άλλη γοητεία...δημιουργούσαν αν θέλετε ένα αίσθημα μαγείας! Μετά από κάποιες ώρες, αφού είχαμε ξεποδαριαστεί, και γεμάτοι σακούλες με ψώνια και σουβενίρ, επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο μας για ένα αναζωογονητικό μπανάκι και λίγη ξεκούραση.

Στις 23.00 είχαμε κλείσει τραπέζι για τέσσερις στο εστιατόριο L'avenue.
Ξεκούραστοι και πεινασμένοι φτάσαμε στην οδό Montaigne, το διάσημο δρόμο με τα πολυτελή καταστήματα και τους οίκους μόδας όλων των αγαπημένων σχεδιαστών...Σίγουρα ο πιο χλιδάτος δρόμος στο Παρίσι!

Το εστιατόριο πολυτελές και κομψό, με ευγενέστατο προσωπικό και απολαυστικό φαγητό...ήταν το καλύτερο που έφαγα στο Παρίσι και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους! Η τιμή άγγιζε τα πενήντα ευρώ το άτομο περίπου αλλά δεν θα το χαρακτήριζα ακριβό, προσφέρει ποιότητα, φοβερό περιβάλλον και καταπληκτική κουζίνα! Άμα πάτε (που πρέπει να πάτε) να παραγγείλετε την πάπια και να τη συνοδεύσετε με πουρέ, θα με θυμηθείτε :D !
Τα γλυκά του επίσης εξαιρετικά...Δεν θα μπορούσα να βρω κάτι αρνητικό! Ήταν ίσως ο ωραιότερος τρόπος για το κλείσιμο του ταξιδιού μας! Μας άφησε την πιο ευχάριστη γεύση :bleh:...

Την επόμενη μέρα το πρωί αναχωρήσαμε για την Αθήνα νιώθοντας ευτυχισμένοι και γεμάτοι με ένα χαζό χαμόγελο και μια γλυκιά θλίψη...

Κάπου εδώ τελειώνει και η ιστορία μου! Ελπίζω να μη σας κούρασα και εύχομαι να σας προκάλεσα ευχάριστα συναισθήματα και να βοήθησα λιγάκι όσους σκοπεύουν να επισκεφτούν την Πόλη του Φωτός!



Και λίγες σκέψεις...
-Το Παρίσι είναι μια πόλη ερωτεύσιμη...αν πας, θα ξαναπάς!
-Εντύπωση μου έκανε ο καιρός...Δεκέμβρης μήνας και ούτε μια μέρα δεν μας έβρεξε! Φαντάζομαι αυτά είναι και τυχερά!
-Οι Παριζιάνοι πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν και να σε κατατοπίσουν...τα λίγα γαλλικά που μπορεί κάποιος να ξέρει, φαίνεται να τα εκτιμούν!
-Πάρα πολύ καλό θεωρώ το γεγονός ότι αν είναι κάποιος κάτω των 26, όπως εμείς, έχει δωρεάν είσοδο ή μισή τιμή στα αξιοθέατα του Παρισιού (Πύργος του Άιφελ, Αψίδα του Θριάμβου, Μουσείο του Λούβρου κλπ)! Απλά χρειάζεται να έχετε μαζί σας την ταυτότητα σας!
-Τη διάσημη γαλλική κουζίνα τη γεύτηκα μόνο στη Νορμανδία και στο εστιατόριο L'avenue, εκεί κατάλαβα ποιότητα! Όποιος θέλει, λοιπόν, μπορεί να γράψει από κάτω το αγαπημένο του εστιατόριο στο Παρίσι! Θα είναι πολύ βοηθητικό για όλους ;)
-Τέλος, θα ήθελα να πω πως στο Παρίσι θα ξαναπήγαινα αύριο κιόλας! Το αγάπησα! Μέσα σε πέντε ολόκληρες μέρες κατάφερα να δω αρκετά αλλά η πόλη είναι ατελείωτη και σίγουρα της αξίζουν πολλές επισκέψεις! Έχω αφήσει εκκρεμότητα με τις Βερσαλλίες που δεν κατάφερα να δω, τους Κήπους του Λουξεμβούργου, το Πάρκο Αστερίξ, τα Walt Disney Studios, το Δάσος της Βουλώνης και ό,τι άλλο προτείνετε εσείς! :rolleyes:


Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε! Καλά ταξίδια να έχουμε αγαπητοί μου και με υγεία! Πάντα όταν τελειώνει ένα όμορφο ταξίδι, ξεκινάμε να σχεδιάζουμε το επόμενο...
 

Attachments

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Καλογραμμένη η ιστορία σου nicole με άφθονο φωτογραφικό υλικό! Ότι πρέπει για μια πόλη σαν το Παρίσι που οι πολλές φωτογραφίες είναι must! Από ότι κατάλαβα έμεινες ευχαριστημένη με το γκρούπ, τον ξεναγό σας και ότι σας είχαν κανονίσει. Ήταν όλα όπως τα περίμενες? Καλά ταξίδια να έχεις :)
Maxoula σ'ευχαριστώ πολύ :clap: Σου εύχομαι και σένα σύντομα ένα Παρισάκι! Οι φωτογραφίες είναι must σε κάθε ταξίδι και έχω μια τρέλα με το να καταγράφω κάθε στιγμή :rolleyes: ! Όπου και να πάμε χρειάζεται καλή διάθεση και άπλετος χώρος στη φωτογραφική μηχανή!!
Έμεινα πολύ ευχαριστημένη με τον ξεναγό και την οργάνωση του ταξιδιού, ...ήταν το πρώτο μου με group, να σκεφτείς το κλείσαμε τέσσερις ημέρες πριν την αναχώρηση! Ήταν καλύτερα απ'ότι περίμενα!
Ό,τι θέλεις, ευχαρίστως να σε βοηθήσω! Καλά και πολλά ταξίδια να έχεις ;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στις ολοκληρωμένες :)
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Nicole μου,

μήπως θυμάσαι πόση ώρα διαρκεί το εισιτήριο στο μετρό...?
Επίσης τη κράτηση στο εστιατόριο L'avenue, την κάνατε από τη ρεσεψιόν...?
Τα Γαλλικα μου ειναι ανύπαρκτα....:roll:
 
Last edited by a moderator:

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Nicole μου,

μήπως θυμάσαι πόση ώρα διαρκεί το εισιτήριο στο μετρό...?
Επίσης τη κράτηση στο εστιατόριο L'avenue, την κάνατε από τη ρεσεψιόν...?
Τα Γαλλικα μου ειναι ανύπαρκτα....:roll:
Padme καλημέρα! :D
Ανυπομονείς για το ταξίδι σου? :D
Απ'όσο θυμάμαι τα εισιτήρια του μετρό διαρκούν μιάμιση ώρα! Το ένα εισιτήριο κοστίζει 1,50 ευρώ και το πακετάκι των δέκα εισιτηρίων κοστίζει γύρω στα 10-11 ευρώ, οπότε σε συμφέρει να πάρεις τη δεκάδα!
Όσο για το εστιατόριο L'avenue (μπράβο σου,να πας να πας :clap:), την κράτηση την κάναμε μόνοι μας από το κινητό μας, τους μιλήσαμε στα αγγλικά, δεν υπήρχε πρόβλημα, ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί! Εδώ σου γράφω και το τηλέφωνο: 0033140701491 ! Να φάτε και για μένα μια πάπια :rolleyes:!
Ό,τι άλλο θες, είμαι στη διάθεση σου...
 
Last edited by a moderator:

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Nicole,

ευχαριστώ πολυ!!!

Ανυπομονώ βεβαίως -βεβαίως....
Μόνο που είδα πως θα εχει βροχές κ χαμηλή θερμοκρασία σε σχέση με εδώ ( μάλλον ) και ξενέρωσα όσο να πεις...
Θα ξαναβγάλω τα χειμωνιάτικα?!!?:bleh:

Αν τελικα πάμε στο εστιατόριο (γιατί αλλιώς τα υπολογίζεις καμιά φορά), θα φάω την πάπια στο ονομά σου!!!!χιχι:clap:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Nicole,

ευχαριστώ πολυ!!!

Ανυπομονώ βεβαίως -βεβαίως....
Μόνο που είδα πως θα εχει βροχές κ χαμηλή θερμοκρασία σε σχέση με εδώ ( μάλλον ) και ξενέρωσα όσο να πεις...
Θα ξαναβγάλω τα χειμωνιάτικα?!!?:bleh:

Αν τελικα πάμε στο εστιατόριο (γιατί αλλιώς τα υπολογίζεις καμιά φορά), θα φάω την πάπια στο ονομά σου!!!!χιχι:clap:
Χαχαχα! :haha: να'σαι καλά γλυκιά μου!Ευχαριστώ! Το δείπνο στο L'avenue συνδυάζεται με μια πολύ ωραία βραδινή βόλτα στη Champs Elysees, η Montaigne είναι κάθετη πάνω στη λεωφόρο απ'όσο θυμάμαι!

Γενικά ο καιρός είναι πολύ περίεργος στο Παρίσι, δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου τύχει! Πας και πράττεις ανάλογα, έχεις πολλές επιλογές άλλωστε! ;) Εμείς Δεκέμβρη μήνα και ούτε μια βροχή και το κρύο ανεκτό...Η ξαδέρφη μου που πήγε Αύγουστο τους έβρεξε τις δύο μέρες, όχι απλά βροχή, καρέκλες! Ωραία θα είναι σίγουρα ανεξάρτητα καιρού, μη σκας ;) Από ρούχα...δεν χρειάζεται να πάρεις μαζί σου όλη τη ντουλάπα..έχει τόσα μαγαζιά εκεί..όλο και κάτι θα βρεις ανάλογα με τον καιρό! :bleh: (καλύτερα να πάρεις λιγότερα να έχεις και τη δικαιολογία :haha:)!

Έχεις σκεφτεί τι θέλεις να δεις από τα αξιοθέατα? :D Πόσες μέρες θα μείνετε? :D
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιμνούπολη
Δυστυχώς θα παμε μόνο για 3 μέρες...
Οπότε έχουμε περιορισμένο χρόνο στη διάθεσή μας...
Εχω κάνει ένα πρόγραμμα για αυτές τις μέρες με έμφαση να περπατήσουμε κ αρκετα την πόλη ..Αν μας βγει θα είμαστε σούπερ!!!!Αλλα η βροχή ίσως δε βοηθήσει....
δεν πειράζει θα είναι μια αφορμή για να ξαναπάμε...
Δεν πτοούμαστε από τον καιρό!!!:bleh:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Δυστυχώς θα παμε μόνο για 3 μέρες...
Οπότε έχουμε περιορισμένο χρόνο στη διάθεσή μας...
Εχω κάνει ένα πρόγραμμα για αυτές τις μέρες με έμφαση να περπατήσουμε κ αρκετα την πόλη ..Αν μας βγει θα είμαστε σούπερ!!!!Αλλα η βροχή ίσως δε βοηθήσει....
δεν πειράζει θα είναι μια αφορμή για να ξαναπάμε...
Δεν πτοούμαστε από τον καιρό!!!:bleh:
Καλά να περάσετε Padme μου και περιμένουμε ιστορία όταν γυρίσεις :D :D
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κοριτσάκι μου τί όμορφη η ιστορία σου!! Τί άπλετος ενθουσιασμός!! Πάντα τέτοια όμορφα ταξίδια σου εύχομαι!! :clap::clap:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Κοριτσάκι μου τί όμορφη η ιστορία σου!! Τί άπλετος ενθουσιασμός!! Πάντα τέτοια όμορφα ταξίδια σου εύχομαι!! :clap::clap:
Σ'ευχαριστώ πολύ αγάπη μου!!! :clap: Εγώ σου εύχομαι αμέτρητα ταξίδια στη λατρευτή σου (μας) Ιταλία :clap: και όπου αλλού λαχταράει η καρδούλα σου!
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Ωραία η ιστορία σου....πρέπει να πέρασες τέλεια απο ότι καταλαβαίνω απ τον ενθουσιασμό σου, θα ακολουθήσω αρκετές από τις συμβουλές σου για το ταξίδι μου την Πρωτοχρονιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom