Αίγυπτος Σαρμ Ελ Σεΐχ - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
πηγα στο Sharm el Sheik Ιανουαριο και εκανα μπανια!!! πιστευω αξιζει να πας εποχη που στην Ελλαδα δεν κανουμε μπανια!!ισως κανει αφορητη ζεστη γι'αυτο θαλασσα και πισινα!!!
Προσεξτε μην τυχον και πιειτε νερο οχι εμφιαλωμενο,επισης ζητηστε τα ποτα ή αναψυκτικα χωρις παγο!!!μην ξεχαστειτε με τον παγο!τα δοντια σας να τα πλενετε με εμφιαλωμενο νερο και φυσικα θα τρωτε μονο στο ξενοδοχειο,και παλι οχι φρουτα καθαρισμενα μονο ,ουτε ωμες σαλατες!!!μην φατε καλυτερα σε εστιατορια στην πολη γιατι θα τρεχετε....
καλα να περασετε και καλες βουτιες!
 

kos_kal

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Για πες για πες...Άξιζε τελικά..;;;.Ακριβώς το ίδιο ταξίδι αλλά για 4 μέρες στο Σαρμ σκέφτομαι να κάνω...Θα κάνουμε μπάνιο στη θάλλασα ή μπα;;;;
 

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
H περιοχή του σαρμ ελ σειχ είναι πολύ τουριστική.Δηλαδή πέρα από τα τεράστια πολυτελή ξενοδοχεία δεν έχει κάτι άλλο(γραφικα χωριά κλ.π).Η θάλασσα είναι καλή αλλά όχι κάτι που δεν το έχεις ξαναδει.Αυτό που αξίζει είναι η υποθαλάσσια ζωη όπου μπορείς να κολυμπήσεις ανάμεσα σε τροπικα πολύχρωμα ψάρια,χελώνες, μπαρακούντα κ.α.Αυτό μπορείς να το κάνεις στο θαλάσσιο πάρκο Rash Mohammed αφού το έχεις κανονίσει από την προηγούμενη μέρα.Μπορείς να κάνεις είτε scuba diving (κινείσαι στα 10 μέτρα βάθος περίπου με μπουκάλα) είτε snorkeling το οποίο είναι απλή περιήγηση με μάσκα και βατραχοπέδιλα στην επιφάνεια. Προσοχή, αν επιλέξεις το πρώτο δεν θα πρέπει να μπεις σε αεροπλάνο σε λιγότερο από 24 ώρες...
Επίσης προσοχή στα παγάκια...Στην μονή Αγ. Αικατερίνης δεν πήγα αλλά πρέπει να είναι πολύ ωραία.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Καλησπέρα, σκέφτομαι να παω για καλοκαίρι στο Σαρμ Ελ Σειχ. Με τοσα αρνητικα που εχω διαβάσει στο site για την Egypt air έχω φοβηθεί. Υπάρχει άλλα εταιρεία που να πετά για Σαρμ? Δεν νομιζω κ δεν ξερω τι να κανω. :roll: Δευτερον, εχω διαβάσει τόσα πολλά πράγματα για την βρωμιά τους, την συμπεριφορά τους και όλα αυτά. Τα ίδια ισχύουν και για το θέρετρο αυτο? Η μήπως επειδή ειναι πιο τουριστικά,κ παραλιακά είναι καλύτερες οι συνθήκες?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Το καλοκαίρι δεν είναι καλή εποχή να επισκεφτείς το Σαρμ Ελ Σειχ. Οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα υψηλές..., πήγα Δεκέμβριο και είχε 28ο C.
Όσο για τη βρωμιά που αναφέρεις, δεν είδα κάτι που να μου κάνει εντύπωση. Τα καταλύματα είναι τεράστια, σαν ΑΙ, με την ίδια αρχιτεκτονική μπροστά στη θάλασσα. Επισκέφτηκα το Σαρμ σε συνέχεια μιας κρουαζιέρας στο Νείλο και σε καμιά περίπτωση δε θα πρότεινα καλοκαιρινές διακοπές εκεί, και ακόμα περισσότερο να ξεκινήσεις από Ελλάδα μόνο και μόνο να πας στο Σαρμ.
Για την egypt air έχουν γράψει .. οι ειδικοι...:lol:
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Καλησπέρα, σκέφτομαι να παω για καλοκαίρι στο Σαρμ Ελ Σειχ. Με τοσα αρνητικα που εχω διαβάσει στο site για την Egypt air έχω φοβηθεί. Υπάρχει άλλα εταιρεία που να πετά για Σαρμ? Δεν νομιζω κ δεν ξερω τι να κανω. :roll: Δευτερον, εχω διαβάσει τόσα πολλά πράγματα για την βρωμιά τους, την συμπεριφορά τους και όλα αυτά. Τα ίδια ισχύουν και για το θέρετρο αυτο? Η μήπως επειδή ειναι πιο τουριστικά,κ παραλιακά είναι καλύτερες οι συνθήκες?
Θα πρότεινα και εγώ με τη σειρά μου να το αποφύγεις και να προτιμήσεις την Ελλαδίτσα μας.
Για ένα χειμωνιάτικο μπρεικ καλό είναι αλλά τίποτα παραπάνω.
Αν σε ενδιαφέρουν βέβαια οι καταδύσεις τότε είναι παράδεισος!!!!
Όσον αφορά την βρωμιά δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη Αίγυπτο, είναι σαν να είσαι σε διαφορετική χώρα......
Ότι και να αποφασίσετε καλά να περάσετε....
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Dimitri στην Ελλαδίτσα θα παω ουτως η άλλως τον Αυγουστο(ήδη έχω πάει σε πάρα πάρα πολλά μερη),οπότε λογω του ότι έχω κ ένα 6ημερο μέσα στον Ιούλιο, έλεγα να το εκμεταλλευτώ κάπου στο εξωτερικό. Το Σαρμ ελ Σειχ ηταν μέσα στο budget μου απ ότι έψαξα,γιαυτο ρώτησα να μου πειτε περισσότερα. Έχω μπερδευτεί,δεν ξέρω τι να κανω.:roll:
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Εεπειδη διαβαζοντας τοσα πολλα σχολια εδω μεσα θα κοντευεις να τρελλαθεις, απλα λαβε υποψη σου οτι πολλοι γηραφουν σχολια με γνωμονα τα προσωπικα τους θελω. Π.χ. αρκετοι εχουν σουρει ενα σωρο κοσμητικα επιθετα για τα Βαραδερο, τη Πουντα κανα κλπ. απλα και μονο γιατι δεν τους ενδιαφερει το πακετο Α/Ι + ρηλαξ με φτηνο μπατζετ. Το ιδιο ισχυει και για το Σαρμ. Και εξηγουμαι.

1. Ειναι πολυ καθαρο μερος και δεν εχει καμια σχεση με τα περισσοτερα μερη στην Αιγυπτο. Το δε αεροδρομιο του ειναι μικρο μεν αλλα πολυ καθαρο και συγχρονο
2. Ειναι απολυρτα ασφαλες μερος. Υπαρχει σεκιουριτι στην εισοδο του καθε ξενοδοχειου και επισης υπαρχουν πολλα check-points οπου η τοπικη αστυνομια σταματαει τα πουλμαν για ελεγχο. Ολα αυτα βεβαια μετα τα συμβαντα που υπηρξαν εναντιον τουριστων στην Αιγυπτο (κυριως στο Λουξορ)
3. Τα ξενοδοχεια ειναι μονερνα πεντακαθαρα και πολυ καλα για τα λεφτα που δινεις. Το φαγητο σε Α/Ι ειναι πολυ καλο και με ποικιλια. Το μονο προβλημα ειναι οτι επειδη εχουν πολλα δωματια γινεται λιγο χαμος να προλαβεις να πιασεις ξαπλωστρα - το γνωστο προβλημα οπου κυριαρχουν οι Γερμανοι
4. Απο παραλιες, ειναι η αποθεωση της καταδυσης και των χρωματων. Καμια σχεση με τις αποχρωσεις του μπεζ που γλεπεις στις Ελληνικες θαλασσες. Μιλαμε για απιστευτα χρωματα σε βαθυ μπλε φοντο. προσοχη μονο στα μεγαλα ψαρακια με το πτερυγιο στη ραχη. Γι αυτο δεν απομακρυνομαστε απο την ακτη και ακουμε τον δασκαλο καταδυσης
5. Οι τιμες ειναι αρκετα καλες αν θελεις να πας καπου
6. Το μερος ειναι γενικα αμερικανοποιημενο / ευρωπαικου στυλ τουριστικο προιον. Με τα υπερ του και τα κατα του. Εχει Starbucks, Pizza Hut, McDonalds κλπ. και φυσικα Αιγυπτιους κραχτες στα μαγαζια με τα σουβενιρ να σου σπανε τα νευρα (οπως παντου στις βορειοαφρικανικες αραβικες χωρες).
7. Η ζεστη Ιουλιο ειναι αρκετη. Πιο πολυ απ[ο ελλαδα αλλα καμια σχση με το καμινι του Ντουμπαι ή της Ντοχα. Γενικα... παλευεται.
8. Υπαρχει και εκδρομη στις πυραμιδες, αλλα πρεπει να ξυπησετε απο τις 4πμ. Το ταξιδι ειναι περιπου 6 ωρες με πουλμαν και γυριζετε το απογευμα.

Τελος, αν εγω θα ξαναπηγαινα? Ναι, για μια εβδομαδα ρηλαξ με φτηνες τιμες.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Joss σε ευχαριστώ πολύ για όλα αυτα που μου έγραψες! Η αληθεια είναι οτι βλεπω ξενοδοχεία 5 αστερων με κριτικες (στο booking) απο 8,8 κ πανω,και με 500-600 ευρώ το δικλινο A/I (για 6 νυχτες) !!!Tο θέμα με την Egypt air παραμένει όμως,την φοβαμαι. Με Εgypt είχες παει κ εσυ,έτσι?
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Με Εgypt είχες παει κ εσυ,έτσι?
Ναι. Δεν ειχα κανενα προβλημα. Παντως υπαρχουν διαφορετικες γνωμες γι αυτη την εταιρεια. παντως πετανε και αλλες εταιρειες για Καιρο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom