Κέρκυρα Mία βδομάδα στη βόρεια Κέρκυρα, αξίζει;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχω πάει 5 φορές στη Κέρκυρα αλλά ποτέ στα βόρεια του νησιού. Σκέφτομαι να κλείσω μία βδομάδα στην Αραχάβη..Εχει καλές παραλίες εκεί γύρω; Αυτοκίνητο δε θα έχουμε οπότε βολεύει να τα έχουμε όλα κοντα..Το υπόλοιπο νησί το έχουμε δει οπότε δε μας ενδιαφέρει να γυρίσουμε τη Κέρκυρα, απλά αν είναι καλά για μια βδομαδα εκεί..Περιμένω απόψεις! Τhanxxx!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Έχω πάει 5 φορές στη Κέρκυρα αλλά ποτέ στα βόρεια του νησιού. Σκέφτομαι να κλείσω μία βδομάδα στην Αραχάβη..Εχει καλές παραλίες εκεί γύρω; Αυτοκίνητο δε θα έχουμε οπότε βολεύει να τα έχουμε όλα κοντα..Το υπόλοιπο νησί το έχουμε δει οπότε δε μας ενδιαφέρει να γυρίσουμε τη Κέρκυρα, απλά αν είναι καλά για μια βδομαδα εκεί..Περιμένω απόψεις! Τhanxxx!
Στην Αχαράβη οι παραλίες είναι με άμμο, προσωπικά δεν είναι του γούστου μου..Ωραίες παραλίες θα βρεις απο Κασσιώπη,Κερασιά,Καλάμι και πέρα..Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη..Είναι κρίμα να επισκευτείς τη βόρεια Κέρκυρα και να περιοριστείς στην Αχαράβη, εκτός αν έχεις το κουράγιο να μετακινήσε με τα τοπικά λεοφωρεία, πράγμα που φυσικά δε σου προτείνω σε καμία περίπτωση..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Oι παραλίες με άμμο μου αρέσουν! Από αεροδρόμιο ως εκεί είναι εύκολο να πάμε;
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Oι παραλίες με άμμο μου αρέσουν! Από αεροδρόμιο ως εκεί είναι εύκολο να πάμε;
Ελπίζω να σ αρέσει κι η συγκεκριμένη..Και στους Αντίπαξους έχει άμμο,αλλά την άμμο τη χρυσή με τα καταγάλανα νερά..Στην Αχαράβη, σκάει λίγο κυματάκι, κι η θάλασσα ανακατεύεται,θολώνει..Προσωπικά δε μ αρέσει..Απ τ αεροδρόμιο θα πάτε στα κτελ και απο εκεί με το λεοφωρείο...Μη πάρετε ταξί,τα βαράνε...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Έχω πάει 5 φορές στη Κέρκυρα αλλά ποτέ στα βόρεια του νησιού. Σκέφτομαι να κλείσω μία βδομάδα στην Αραχάβη..Εχει καλές παραλίες εκεί γύρω; Αυτοκίνητο δε θα έχουμε οπότε βολεύει να τα έχουμε όλα κοντα..Το υπόλοιπο νησί το έχουμε δει οπότε δε μας ενδιαφέρει να γυρίσουμε τη Κέρκυρα, απλά αν είναι καλά για μια βδομαδα εκεί..Περιμένω απόψεις! Τhanxxx!
Βρε echo, στο υπόλοιπο νησί πήγατε 5 φορές έχοντας αυτοκίνητο και το καλύτερο (κατά τη γνώμη μου) τμήμα του δεν θα το γυρίσετε; :(Ούτε κι εμένα με ενθουσιάζει η Αχαράβη. Υπάρχουν πολύυυυυυ καλύτερες παραλίες (στα είπε και η sapienza πιο πάνω). Δεν σκέφτεστε καθόλου να νοικιάσετε αυτοκίνητο, έστω για 2-3 μέρες, να δείτε και τα μέρη μας;;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Βρε echo, στο υπόλοιπο νησί πήγατε 5 φορές έχοντας αυτοκίνητο και το καλύτερο (κατά τη γνώμη μου) τμήμα του δεν θα το γυρίσετε; :(Ούτε κι εμένα με ενθουσιάζει η Αχαράβη. Υπάρχουν πολύυυυυυ καλύτερες παραλίες (στα είπε και η sapienza πιο πάνω). Δεν σκέφτεστε καθόλου να νοικιάσετε αυτοκίνητο, έστω για 2-3 μέρες, να δείτε και τα μέρη μας;;)
Bahari είσαι από κει;; Οπότε θαχεις να προτίνεις παραλίες, φαγητό κτλ! :)
Έχουμε συγγενείς στη Κέρκυρα γι'αυτό έχω πάει τόσες φορές και με αμάξι και χωρίς αλλά κάθε φορά μέχρι Παλαιοκαστρίτσα φτάνουμε. Για ενοικίαση αυτοκινήτου αν βρούμε με νορμάλ τιμές ίσως παρουμε για 2-3 μέρες. Χωρίς αμάξι με λεωφορείο σε γύρω παραλίες δε μπορούμε να πάμε; Ποιές είναι καλύτερες; Οπως λέω και πάνω για μπάνιο προτιμώ τις αμμουδερες παραλίες (όπως στον Αη Γόρδη, Γλυφάδα), όχι τις απότομες με βότσαλα και πολύ παγωμένο νερό (που έχει μπόλικες στη Κέρκυρα, π.χ. Μπαρμπάτι)..Μου αρέσει να τις βλεπω, για φωτος αλλά για κολύμπι δε τις προτιμώ..Και να χουν ξαπλώστρες-ομπρέλες, δε θέλω να κουβαλάω!:D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ελπίζω να σ αρέσει κι η συγκεκριμένη..Και στους Αντίπαξους έχει άμμο,αλλά την άμμο τη χρυσή με τα καταγάλανα νερά..Στην Αχαράβη, σκάει λίγο κυματάκι, κι η θάλασσα ανακατεύεται,θολώνει..Προσωπικά δε μ αρέσει..Απ τ αεροδρόμιο θα πάτε στα κτελ και απο εκεί με το λεοφωρείο...Μη πάρετε ταξί,τα βαράνε...
Ελπίζω να μη πέσουμε σε περίοδο με πολύ κύμα, αυτό που περιγράφεις όντως δεν είναι ότι καλύτερο! ;)
Από το αεροδρόμιο σίγουρα λεωφορείο..έχει νορμάλ δρόμο για να πάμε ή μέσα στις στροφές; Αν κάνει 1 ώρα σε παλιόδρομους να ξέρω να'χω πάρει δραμαμίνη γιατί ζαλίζομαι πολύ εύκολα..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
παντως η παραλια κερασια ειναι το κατι αλλο..ηρεμια,ισως τα πιο κρυσταλλινα νερα που εχω δει σε θαλασσα και τελεια η ταβερνα που βρισκεται διπλα!

να πατε και σιδαρι,δραστη και λογγα..απ τα καλυτερα και πιο ιδιαιτερα μερη της κερκυρας.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
παντως η παραλια κερασια ειναι το κατι αλλο..ηρεμια,ισως τα πιο κρυσταλλινα νερα που εχω δει σε θαλασσα και τελεια η ταβερνα που βρισκεται διπλα!

να πατε και σιδαρι,δραστη και λογγα..απ τα καλυτερα και πιο ιδιαιτερα μερη της κερκυρας.
Ευχαριστώ! Κρατάω σημειώσεις!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Bahari είσαι από κει;; Οπότε θαχεις να προτίνεις παραλίες, φαγητό κτλ! :)
Έχουμε συγγενείς στη Κέρκυρα γι'αυτό έχω πάει τόσες φορές και με αμάξι και χωρίς αλλά κάθε φορά μέχρι Παλαιοκαστρίτσα φτάνουμε. Για ενοικίαση αυτοκινήτου αν βρούμε με νορμάλ τιμές ίσως παρουμε για 2-3 μέρες. Χωρίς αμάξι με λεωφορείο σε γύρω παραλίες δε μπορούμε να πάμε; Ποιές είναι καλύτερες; Οπως λέω και πάνω για μπάνιο προτιμώ τις αμμουδερες παραλίες (όπως στον Αη Γόρδη, Γλυφάδα), όχι τις απότομες με βότσαλα και πολύ παγωμένο νερό (που έχει μπόλικες στη Κέρκυρα, π.χ. Μπαρμπάτι)..Μου αρέσει να τις βλεπω, για φωτος αλλά για κολύμπι δε τις προτιμώ..Και να χουν ξαπλώστρες-ομπρέλες, δε θέλω να κουβαλάω!:D
Λοιπόν, οι παραλίες που σου προτείνουν πιο πάνω έχουν βότσαλα και φυσικά είναι βαθιές και σχετικά κρύες. Με λεωφορείο λιγάκι δύσκολο να μετακινηθείτε. Απ' ότι ξέρω έχει πολύ λίγα δρομολόγια καθημερινά κι επίσης είναι δύσκολο να πας σε αρκετές παραλίες γιατί το λεωφορείο σε αφήνει στον κεντρικό δρόμο και μετά έχει αρκετό περπάτημα μέχρι να φτάσεις στην παραλία.

Προτάσεις για παραλίες, φαγητό κλπ θα βρεις εδώ:
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...F4%FC-%F3%F4%E7%ED-%EA%DD%F1%EA%F5%F1%E1.html
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...%F5%F1%E1-%E5%ED%F4%F5%F0%FE%F3%E5%E9%F2.html
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E9%EF%ED%DF%EF%F5/409-%EA%DD%F1%EA%F5%F1%E1.html


Από το αεροδρόμιο σίγουρα λεωφορείο..έχει νορμάλ δρόμο για να πάμε ή μέσα στις στροφές; Αν κάνει 1 ώρα σε παλιόδρομους να ξέρω να'χω πάρει δραμαμίνη γιατί ζαλίζομαι πολύ εύκολα..
Από το αεροδρόμιο σίγουρα λεωφορείο, ε; :roll:Για ψάξτο λίγο γιατί μέχρι πριν 2-2,5 χρόνια η μετακίνηση από το αεροδρόμιο, στην πόλη της Κέρκυρας ήταν πολύ προβληματική. Από την πόλη προς Κασσιώπη έχει αρκετές στροφές. Παλιότερα με το λεωφορείο ζαλιζόμουν κι εγώ. Από την πόλη προς Αχαράβη δεν ξέρω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ λεωφορείο (Αχαράβη πηγαίνω με αυτοκίνητο μέσω Κασσιώπης).
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Απ την πόλη - Αχαράβη ο δρόμος είναι καλύτερος,αλλα και πάλι κάνει περίπου μια ώρα και τις έχει τις στροφούλες του ..Τώρα εξαρτάται το κατά πόσο εύκολα ζαλίζεσαι...

Μπορείς να πάρεις απ τα κτελ στη πόλη το πρόγραμμα των δρομολογίων και βάση αυτού να κανονίσεις τις εξορμήσεις σου,απ τη στιγμή που δε θα χεις αυτοκίνητο...Και μόνο που το σκέφτομαι κουράζομαι..

Οι παραλίες κοντά στην Αχαράβη με άμμο είναι όλες πάνω κάτω ίδιες...Αν θες η πρόταση μου είναι να κοιτάξεις αν σε βολέυουν τα δρομολόγια και να πας μια ημερήσια σ ένα απ τα Διαπόντια νησιά!Νομίζω πως η Ερείκουσα θα σ αρέσει,μιας κι είσαι φαν της άμμου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom